
Справа № 815/606/16
УХВАЛА
10 червня 2020 року м. Одеса
Зала судових засідань №21
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.,
Секретаря судового засідання Макаренко А.І.,
За участі сторін:
Від позивача: не з`явився,
Від відповідача (Департаменту надання
адміністративних послуг Одеської міської ради): Гармаш А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про поворот виконання рішення суду у справі за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області, Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 31.08.2016 року, яка залишена в силі ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2016 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області, Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в реєстрації місця проживання, за адресою: АДРЕСА_1 .
Зобов`язано Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради зняти ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання, за адресою: АДРЕСА_2 та зареєструвати ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 24.01.2020 року касаційні скарги Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області та Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради задоволено, скасовано Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31.08.2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2016 року та ухвалено нову постанову, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог.
26.03.2020 року за вх.№13383/20 від представника Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради надійшла заява про поворот виконання рішення суду у справі №815/606/16, в обґрунтування якої зазначено, що на виконання рішення суду першої інстанції позивачку було знято з місця реєстрації та зареєстровано за іншою адресою. З урахуванням постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 24.01.2020 року виникла необхідність допустити поворот виконання рішення суду та скасувати відповідне зняття з місця реєстрації та реєстрацію місця проживання позивачки, у зв`язку із чим представник Департаменту і звертається до Одеського окружного адміністративного суду із заявою в порядку ст.380 КАС України.
Для розгляду даної заяви було призначено судове засідання на 13.04.2020 року, однак у зв`язку із введеним з 18.03.2020 року особливим режимом роботи Одеського окружного адміністративного суду судове засідання було відкладено на 12.05.2020 року.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 року витребувано у Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради докази на виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 31.08.2016 року у справі №815/606/16, призначено судове засідання на 04.06.2020 року.
22.05.2020 року за вх.№19697/20 від представника Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради надійшов лист на виконання ухвали суду від 18.05.2020 року із копією заяви про зняття з реєстрації місця проживання та заяви про реєстрацію місця проживання.
26.05.2020 року за вх.№20217/20 від представника Вешагурі М.Т. надійшли заперечення на заяву про поворот виконання рішення суду. В обґрунтування заперечень представник зазначає, що:
по-перше, профільний нормативно-правовий акт з питань порядку та підстав реєстрації місця проживання фізичних осіб не визначає у якості підстави для зняття з місця реєстрації поворот виконання рішення суду;
по-друге, належною підставою для скасування реєстрації місця проживання може бути лише висновок про скасування реєстрації/знаття з реєстрації місця проживання/перебування особи у разі встановлення факту проведення реєстраційних дій з порушенням вимог законодавства, однак відповідачем таких фактів встановлено не було;
по-третє, з урахуванням висновків Верховного Суду поворот виконання рішення є способом відновлення майнових прав сторони і не може застосовуватись у справах, де предметом спору є немайнові права.
04.06.2020 року за вх.№21388/20 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення, згідно яких стаття 380 КАС України не обмежує застосування механізму повороту виконання рішення суду лише наявністю майнового характеру спору. Так, на переконання представника відповідача, поворотом виконання рішення суду є повернення сторін виконавчого провадження у первісний стан, що передував виконанню рішення, через скасування правової підстави такого виконання. Оскільки судові рішення першої та апеляційної інстанції були скасовані, то поворот виконання рішення суду є обґрунтованим.
Судове засідання, призначене на 04.06.2020 року, було відкладено на 10.06.2020 року.
09.06.2020 року за вх.№ЕП/8465/20 та 10.06.2020 року за вх.№22224/20 від представника позивачки надійшли додаткові пояснення, у яких, посилаючись на позиції Великої Палати Верховного Суду та висновки Конституційного Суду України, наголошено, що поворот виконання рішення суду можливий лише у спорах майнового характеру.
У судове засідання 10.06.2020 року прибув представник Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради. Наполягав на задоволенні заяви з підстав, викладених письмово.
10.06.2020 року за вх.№ЕП/8555/20 від представника Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області надійшло клопотання про розгляд даної справи за відсутності відповідача.
10.06.2020 року за вх.№22231/20 від представника позивачки надійшла заява про розгляд заяви про поворот виконання рішення суду у порядку письмового провадження за його відсутності. Просить у задоволенні заяви відмовити повністю.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про поворот виконання рішення суду, суд дійшов наступного.
Поворотом виконання рішення суду є повернення сторін спору у первісний стан, що передував виконанню рішення, через скасування правової підстави такого виконання. Поворот виконання є способом захисту прав боржника на випадок отримання стягувачем за виконаним та у подальшому скасованим судовим рішенням неналежного, оскільки правова підстава такого набуття відпала.
Судом встановлено, що на виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 31.08.2016 року та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2016 року відповідачем було знято ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання, за адресою: АДРЕСА_2 та зареєструвано ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
В подальшому, постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 24.01.2020 року касаційні скарги Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області та Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради задоволено, скасовано постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31.08.2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2016 року та ухвалено нову постанову, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог.
При цьому, питання про поворот виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 31.08.2016 року судом касаційної інстанції не вирішувалося.
Відповідно до ч.1 ст.380 КАС України суд апеляційної чи касаційної інстанції, приймаючи постанову, вирішує питання про поворот виконання, якщо, скасувавши рішення (визнавши його нечинним), він:
1) закриває провадження у справі;
2) залишає позов без розгляду;
3) відмовляє в позові повністю;
4) задовольняє позовні вимоги в меншому розмірі
Положеннями ч.7 ст.380 КАС України встановлено, що якщо питання про поворот виконання судового рішення не було вирішене згідно із частинами першою - третьою цієї статті, заява відповідача про поворот виконання розглядається адміністративним судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Поворот виконання рішення - це процесуальна форма захисту прав боржника. Воно можливе лише після набрання судовим рішенням законної сили. Його суть - у поверненні стягувачем боржнику всього одержаного за скасованим рішенням.
Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною у рішенні від 02.11.2011 року №13-рп/2011, поворот виконання рішення - це процесуальна гарантія захисту прав особи, яка полягає у поверненні сторін виконавчого провадження в попереднє становище через скасування правової підстави для виконання рішення. Інститут повороту виконання рішення спрямований на поновлення прав особи, порушених виконанням скасованого (зміненого) рішення, та є способом захисту цих прав.
Отже, поворот виконання рішення, якщо цього вимагає відповідач, можливий у будь-якому випадку, незалежно від того, в якому порядку (апеляційному, касаційному чи за нововиявленими обставинами) скасовано судове рішення.
Позиція сторін у справі полягає у різному розумінні можливості повороту виконання рішення у справах, предметом позову у яких є немайнові вимоги.
Згідно Постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2019 року у справі №569/15646/16-ц «поворот виконання рішення - це процесуальна форма захисту прав боржника. Воно можливе лише після набрання судовим рішенням законної сили. Його суть - у поверненні стягувачем боржнику всього одержаного за скасованим рішенням.
Поворот виконання рішення - це процесуальна гарантія захисту майнових прав учасників справи, яка полягає у поверненні сторін виконавчого провадження в попереднє становище через скасування правової підстави для виконання рішення та повернення стягувачем відповідачу (боржнику) всього одержаного за скасованим (зміненим) рішенням.
Беручи до увагу вищевказану позицію Великої Палати Верховного Суду та Конституційного Суду України суд приймає доводи представника позивача про те, що поворот виконання рішення суду направлений на відновлення первинного стану сторін саме у спорах майнового характеру.
Також суд звертає увагу на те, що Постановою КМ України №207 від 02.03.2016 року затверджено Правила реєстрації місця проживання (далі - Порядок №207).
Пунктом 26 Порядку №207 визначено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11;
рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
свідоцтва про смерть;
повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
інших документів, які свідчать про припинення:
підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні);
підстав для перебування бездомної особи на обліку/для отримання бездомною особою соціальних послуг у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту);
підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
Суд наголошує, що вказаний пункт не визначає у якості підстави для скасування реєстрації місця проживання поворот виконання рішення суду за ухвалою суду, натомість, вказує на таку підставу як рішення суду про зняття з реєстрації місця проживання особи, чи про позбавлення права власності на житлове приміщення.
Таке рішення ухвалюється судом у позовному провадженні, а не в порядку повороту вже ухваленого рішення в немайновому спорі.
Суд погоджується із правовою позицією представника ОСОБА_1 , викладеною у запереченнях на заяву Департаменту, доводами якої спростовуються аргументи заявника щодо правомірності ухвалення судового рішення в порядку ст.380 КАС України з мотивів приведення сторін у первісний стан.
За таких умов суд дійшов висновку про неможливість застосування повороту виконання рішення суду, передбаченого ст.380 КАС України, а тому суд відмовляє у повороті виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.08.2016 року у справі №815/606/16 за заявою Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради вих.№01-22/1985 від 24.03.2020 року (вх.№13383/20 від 26.03.2020 року).
Керуючись ст.ст. 241-243, 248, 250, 256, 294, 295, 380 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у повороті виконання судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.08.2016 року у справі №815/606/16 за заявою Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради вих.№01-22/1985 від 24.03.2020 року (вх.№13383/20 від 26.03.2020 року).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду (з урахуванням положень п.3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України).
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 15.06.2020 року.
Суддя М.М. Аракелян