
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2020 року м. Київ справа №810/2116/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фора" до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "ФОЗЗІ-ФУД", Дочірнє підприємство з іноземними інвестиціями "Перно Рікар Україна", про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Фора" (далі - позивач) з позовом до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 16 березня 2015 року №6091/0034/2810 в сумі 17000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішення про застосування до нього фінансових санкцій є незаконним. Алкогольні напої, виявлені в нього під час перевірки, є імпортним товаром, за який у повному обсязі сплачено акцизний податок під час придбання марок та передачі їх імпортером виробнику, а також доплати акцизного податку, що сталася внаслідок зміни ставок у період часу між придбанням марок та ввезенням алкогольних напоїв на митну територію України, під час митного оформлення товару. Документи, що підтверджують сплату акцизного податку, надано позивачем до перевірки, однак відповідач не взяв їх до уваги. Позивач також стверджував, що придбав алкогольну продукцію на внутрішньому ринку для подальшої реалізації і позбавлений будь-якої можливості змінювати маркування придбаних і маркованих імпортних алкогольних напоїв.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 18 червня 2015 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 4 листопада 2015 р., відмовлено в задоволенні позовних вимог. Постановою Верховного Суду від 5 вересня 2019 р. касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фора" задоволено часткову, постанову Київського окружного адміністративного суду від 18 червня 2015 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 4 листопада 2019 р. скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.
Верховним Судом у цій постанові, зокрема, зазначено, що під час нового розгляду справи судам попередніх інстанцій слід дослідити надані позивачем докази (вантажно-митні декларації) та встановити чи відповідають суми акцизного податку, зазначені на марках акцизного податку вказаної алкогольної продукції, ставкам, встановленим станом на дату подання платником податку митної декларації до митного органу.
1 листопада 2019 р. протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями справу передано на розгляд судді цього адміністративного суду Журавлю В.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 7 листопада 2019 р. цю справу прийнято суддею до провадження. Крім того, в цій ухвалі визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного провадження та призначено судове засідання.
Відповідач, належним чином повідомлений про час, дату та місце проведення судового засідання, до суду не прибув, про причини неявки суд не повідомив, відзив до суду не подав, з клопотанням та іншими заявами до суду не звертався.
18 грудня 2019 р. до суду надійшло клопотання від представника позивача про залучення в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "ФОЗЗІ-ФУД" та Дочірнє підприємство з іноземними інвестиціями "Перно Рікар Україна".
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2019 р. залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "ФОЗЗІ-ФУД" (далі третя особа-1) та Дочірнє підприємство з іноземними інвестиціями "Перно Рікар Україна" (далі третя особа-2).
30 січня 2020 р. від третьої особи-2 надійшли пояснення по справі. Зазначає, що законодавець позбавив контролюючі органи можливості зловживати положенням абзацу 4 пункту 226.9 статті 226 ПК України шляхом його застосування до алкогольних напоїв іноземного виробництва, а також додатково підтвердив позицію імпортерів, що дата розливу для такого виду напоїв не є датою визначення ставки акцизного податку, а тому, невідповідність зазначеної на марках акцизного податку суми акцизного податку, сплаченого за одиницю продукції іноземного виробництва, сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, не є підставою для визначення її немаркованою.
17 лютого 2020 р. від позивача надійшла заява про подальший розгляд справи без його участі. У цей же день відповідач подав заяву, в якій залишив на розсуд суду питання про подальший розгляд справи без участі позивача.
17 лютого 2020 р. учасники справи у судове засідання не прибули. Ураховуючи положення ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи здійснено судом без участі представників учасників справи у порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
На підставі пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України посадовими особами відповідача було проведено фактичну перевірку дотримання позивачем законодавства з питань здійснення оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, наявності ліцензій, патентів, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів в приміщенні магазину, який розташований за адресою АДРЕСА_1 та належить суб`єкту господарювання - ТОВ Фора.
За результатами перевірки складено Акт № 26/142/21/32294897 від 25 лютого 2015 року (надалі - Акт перевірки).
У ході проведення перевірки встановлено факт збереження з метою подальшої реалізації алкогольних напоїв маркованих марками акцизного податку, на яких зазначені суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, які не відповідають сумам, визначеним з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари, а саме:
1) ОСОБА_1 Резерва об`єм 1,0 л., 37,5 об %, дата виробництва 10 березня 2014 р. маркований марками акцизного податку з наступними реквізитами: тип АІ ЛГП серії АААП № 002890, № 002889, сума акцизного податку 18,559 грн. дата 10/13. Станом на дату виробництва (03.2014) діяла ставка акцизного податку 56,42 грн. за 1 л. 100% спирту * 1,0 л. *37,5 % = 21,158 грн. Проте, контролюючий орган вважає, що дата виробництва ОСОБА_1 Бланко Резерва 10 березня 2014 р., то сума акцизного податку на марці акцизного податку повинна бути у розмірі 21,158 грн.
2) Віскі Highland Legend об`єм 0,5 л., 40 об.%, дата виробництва 8 січня 2014 р. маркований марками акцизного податку з наступними реквізитами: тип АІ ЛГП серії НОМЕР_1 № 103605, сума акцизного податку 11,284 грн., дата 05/14; тип АІ ЛГП серії НОМЕР_2 № 103919, № 103924 сума акцизного податку 11,284 грн., дата 05/14. Станом на дату виробництва віскі (01.2014) діяла ставка акцизного податку 49,49 грн. за 1 л. 100% спирту *0,5 л. * 40 % об. = 9,898 грн., в той час як пляшка маркована марками акцизного податку зі ставкою 11,284 грн.
3) Коньяк Вірменський «Арарат 5 зірок» об`єм 0,5 л., 40 об.%, дата виробництва 4 червня 2014 р. маркований марками акцизного податку з наступними реквізитами: тип АІ ВП АААЄ № 053602, сума акцизного податку 14,106 грн., дата 11/14. Станом на дату виробництва коньяку (06.2014) діяла ставка акцизного податку 56,42 грн. за 1 л. 100% спирту * 0,5 л. * 40 % об. = 11,284 грн., в той час як пляшка маркована марками акцизного податку зі ставкою 14,106 грн.
В Акті перевірки зазначено про порушення позивачем норм ст. 11 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального від 19 грудня 1995 р. №481/95-ВР (далі Закон 481/95-ВР); п.20 Постанови Кабінету Міністрів України №1251 від 27 грудня 2010 р. Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів (далі - Положення №1251).
Контролюючим органом встановлено факт збереження з метою подальшої реалізації алкогольних напоїв, описаних в додатку №1, №2 до Акту перевірки, маркованими марками, на яких зазначена сума акцизного податку, сплачена за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі визначених з урахуванням чинних на дату розливу продукції, міцності товару та місткості тари, ставок акцизного податку.
За результатами перевірки Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центральним офісом з обслуговування великих платників прийнято рішення від 16 березня 2015 року №6091/0034/2810, згідно з яким податковий орган на підставі абзацу п`ятнадцятого частини другої статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 р. № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосував до позивача фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 17000 грн. 00 коп.
17 квітня 2015 р. позивач звернувся із скаргою на це рішення до Державної фіскальної служби України та 29 квітня 2015 р. отримав лист ДФС України, яким скаргу залишено без розгляду.
Згідно з наявними у справі заявками-розрахунками на придбання марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв, вантажними митними деклараціями і вказаними у них відомостями щодо здійснених сплати цих податкових платежів, акцизний податок за зазначену в Акті перевірки продукцію було сплачено при митному оформленні товару під час його увезення та територію України.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України та Податковим кодексом України (далі ПК України) в редакції, що були чинними на момент їх виникнення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 1 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку (пп. 14.1.109 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Пунктом 216.4 ст. 216 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов`язань у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України є дата подання контролюючому органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов`язання контролюючим органом у визначених законодавством випадках.
Згідно із пп. 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Порядок і строки сплати податку з підакцизних товарів встановлені ст. 222 ПК України.
Так, згідно із пп. 222.2.1 , 222.2.1 п. 222.2 ст. 222 ПК України податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) сплачується платниками податку до або в день подання митної декларації.
У разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації.
Відповідно до п. 226.1-226.3 ст. 226 ПК України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов`язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.
Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.
Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об`ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об`ємних одиниць не здійснюється.
Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв (п. 226.5-226.7 ст. 226 ПК України).
Пунктом 226.9 статті 226 ПК України встановлено, що вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Згідно з п. 226.14 ст. 226 ПК України для одержання марок акцизного податку імпортер повинен подати продавцю таких марок заявку-розрахунок у трьох примірниках за встановленою продавцем марок формою, платіжні документи, що підтверджують внесення плати за марки та сплату податку до відповідного бюджету. Один примірник заявки-розрахунку залишається у продавця марок акцизного податку, другий - з відміткою продавця марок про сплату податку повертається імпортеру для передачі контролюючому органу, третій - з відміткою продавця марок залишається у покупця (імпортера).
Згідно з п. 228.9 ст. 228 ПК України відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону.
Відповідно до вимог пунктів 224.1 та 224.2 статті 224 Податкового кодексу України, контроль за правильністю обчислення і своєчасністю сплати до бюджету податку з підакцизних товарів (продукції), що виробляються на території України, а також, що ввозяться на митну територію України, під час митного оформлення, здійснюється контролюючими органами.
Згідно з вимогами підпункту 222.1.2 пункту 222.1 статті 222 Податкового кодексу України суми податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, сплачуються при придбанні марок акцизного податку.
Податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) сплачується платниками податку до або в день подання митної декларації. У разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації (п. 222.2 ст. 222 ПК України).
Отже, імпортні алкогольні напої, марковані марками акцизного податку, придбаними імпортером в установленому порядку, та легально ввезені на митну територію України із сплатою митних платежів та акцизного податку під час митного оформлення товару, є належним чином маркованими в силу спеціальних норм податкового законодавства.
Закон України від 19 грудня 1995 р. № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Згідно із п. 1 ст. 11 вказаного Закону маркування алкогольних напоїв, крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті, які реалізуються в Україні, здійснюється таким чином: на лицьовій стороні етикетки кожної пляшки або самої пляшки (іншого посуду) алкогольних напоїв, крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті, які реалізуються через торговельну мережу, в доступній для споживача формі згідно з чинним законодавством про мови вказуються: загальна та власна назви виробу; найменування виробника; знак для товарів і послуг; географічна назва місця виготовлення виробу, якщо найменування виробника не відображає місця розташування суб`єкта господарювання; вміст спирту (%об.); місткість посуду; вміст цукру (якщо це регламентується нормативними документами); позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного виробництва, призначеної для реалізації на території України). Штриховий код повинен бути нанесений на видиму сторону етикетки, або контретикетки, або пляшки (іншого посуду). На видимій стороні етикетки, або контретикетки, або корка, або пляшки (іншого посуду) виробу повинні бути зазначені дата виготовлення виробу, код суб`єкта господарювання та номер ліцензії на виробництво.
Частиною 4 ст. 11 вказаного Закону встановлено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно із ст. 17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251 (далі Положення №1251).
Пунктами 8, 9 Положення №1251встановлено, що марки продаються суб`єктам господарювання, які відповідно до законодавства є платниками акцизного податку з алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Плата за марки акцизного податку зараховується до державного бюджету і відповідно до бюджетного законодавства використовується виключно для фінансування витрат, пов`язаних з їх виробництвом, зберіганням та реалізацією.
Відповідно до пункту 17 Положення № 1251 імпортери - юридичні та фізичні особи, які уклали з іноземними виробниками або іншими нерезидентами контракт (договір) про постачання (ввезення) в Україну алкогольних напоїв і тютюнових виробів, мають право ввозити на митну територію України імпортні алкогольні напої і тютюнові вироби, зокрема, якщо: ввезення їх на митну територію України здійснюється виключно через визначені Кабінетом Міністрів України пункти пропуску через державний кордон, які зазначені покупцями марок (імпортерами) у заявці-розрахунку; маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється в установленому порядку з використанням марок встановленого зразка; покупець марок (імпортер) подав територіальному органу ДФС митну декларацію, копію декларації про максимальні роздрібні ціни (для тютюнових виробів) та один примірник заявки-розрахунку з відміткою продавця марок про сплату сум податку до відповідного бюджету в повному обсязі.
У разі порушення порядку маркування ввезених алкогольних напоїв і тютюнових виробів та/або сплати податку не в повному обсязі товар не допускається до митного оформлення і ввезення його на митну територію України забороняється.
Пунктом 18 вказаного Положення № 1251 передбачено, що придбані марки передаються покупцями марок (імпортерами) іноземним суб`єктам господарювання для маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, що підлягають подальшому ввезенню на митну територію України.
Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати акцизного податку та легальності ввезення товарів (п. 19, 20 вказаного Положення).
Згідно із п. 20 Положення №1251 у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію країни покупці марок зобов`язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.
Контроль за наявністю марок на пляшках (упаковках) алкогольних напоїв і на пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання та продажу здійснюють територіальні органи ДФС, а під час ввезення таких товарів на митну територію України - територіальні органи ДФС. Маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції.
Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; алкогольні напої з марками, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Отже, аналіз вищевикладених норм законодавства свідчить про те, що датою визначення ставки акцизного податку з імпортованої маркованої алкогольної продукції є саме дата подання платником податку митної декларації до митного органу, а не дата розливу цієї продукції.
Натомість, приймаючи оскаржуване рішення, контролюючий орган виходив з того, що сума акцизного податку, зазначена на марці акцизного податку алкогольної продукції, яка була виявлена під час перевірки, не відповідає ставці податку, яка була чинною саме на момент розливу продукції.
Позивач вказує на те, що алкогольна продукція, яка була виявлена під час перевірки, ввезена на митну територію України Товариством з обмеженою відповідальністю Фоззі-Фуд та ДПзІІ Перно Рікар Україна. На підтвердження викладених обставин, позивачем додано до матеріалів справи вантажно-митні декларації та заявки-розрахунки на придбання марок акцизного податку з відмітками митного органу про здійснення доплати.
На виконання судового рішення Верховного Суду у цій справі під час нового розгляду справи судом досліджено надані позивачем докази (вантажно-митні декларації) та встановлено, що суми акцизного податку, зазначені на марках акцизного податку вказаної алкогольної продукції, відповідають ставкам, встановленим станом на дату подання платником податку митної декларації до митного органу. Зазначені обставини підтвердили у наданих поясненнях також позивач та третя особа-2.
Як встановлено судом, третя особа-2 за заявками-розрахунками на придбання марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв придбала акцизні марки для товару, вказаного в Акті перевірки, та повністю сплатила суму акцизного податку по ВМД на момент придбання марок та на момент розмитнення.
Ці обставини підтверджуються дослідженими судом заявками-розрахунками на придбання марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв, вантажними митними деклараціями і наявними у них відомостями щодо здійснених сплати вказаних податкових платежів.
Позивачем та третьою особою надано розрахунки ставок акцизного податку за імпортовану алкогольну продукцію, з якими суд погоджується і бере їх до уваги. Відповідно до цих розрахунків сума акцизного податку сплачена у повному обсязі при митному оформленні товару з урахуванням дати розливу продукції та дати митного оформлення.
Отже, суд встановив, що позивач здійснював зберігання і продаж алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного податку та легально ввезених на митну територію України із сплатою акцизного податку у повному обсязі при його митному оформленні.
Суд зазначає, що в силу об`єктивної існуючої різниці у часі між моментом придбання імпортером марок акцизного податку для передачі виробнику імпортних алкогольних напоїв та фактичною датою їх виробництва, суми акцизного податку, зазначені на марках податку, якими марковано алкогольні напої, можуть не відповідати діючим ставкам акцизного податку в разі, якщо вони змінювались, тому чинне законодавство передбачає доплату акцизного податку під час митного оформлення такого товару, що було здійснено третьою особою.
За встановлених обставин суд погоджується з доводами позивача про те, що датою визначення ставки акцизного податку з імпортованої маркованої алкогольної продукції є саме дата подання платником податку митної декларації до митного органу, а не дата розливу цієї продукції. Тому суд не бере до уваги твердження податкового органу про те, що сума акцизного податку, зазначена на марці акцизного податку алкогольної продукції, яка була виявлена під час перевірки, не відповідає ставці податку, яка була чинною саме на момент розливу продукції.
Це означає, що податковий орган в Акті перевірки дійшов помилкових висновків, унаслідок чого прийняв протиправне податкове повідомлення-рішення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що в діях позивача відсутній склад правопорушення, відповідальність за яке передбачена абзацом п`ятнадцятим частини другої статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 р. № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", тому рішення від 16 березня 2015 року №6091/0034/2810 про застосування до нього фінансових санкцій за зберігання алкогольних напоїв, не позначених марками акцизного податку, підлягає скасуванню.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ураховуючи викладене, суд визнає, що відповідачем протиправно було прийнято рішення від 16 березня 2015 року №6091/0034/2810, отже порушено права позивача та не дотримано вимог, передбачених частиною другою статті 2 КАС України.
Позивачем під час розгляду справи було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не було спростовано відповідачем.
Наведене свідчить, що спірне рішення є протиправним і підлягає скасуванню. Право позивача порушено. Отже, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до квитанції від 12 травня 2015 р. № 2855545 позивачем сплачено судовий збір на суму 182 грн. 70 коп.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 182 грн. 70 коп. підлягають стягненню на його за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати рішення Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників 16 березня 2015 року №6091/0034/2810, згідно з яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фора" застосовано фінансові санкції (штраф) у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) 00 коп.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників (код ЄДРПОУ - 39440996) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фора" (код ЄДРПОУ- 32294897) судовий збір у розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Відповідно до пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Повне найменування сторін:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Фора", адреса: вул. Промислова, 5, м. Вишневе, Києво-Святошинський район, Київська область, 08132, код ЄДРПОУ - 32294897.
Відповідач - Міжрегіональне головне управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників, адреса: вул. Дегтярівська, 11-Г, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ - 32294897.
Третя особа-1 - Товариство з обмеженою відповідальністю "ФОЗЗІ-ФУД", адреса: вул. Промислова, 5, м. Вишневе, Києво-Святошинський район, Київська область, 08132, код ЄДРПОУ - 32294897.
Третя особа-2 - Дочірнє підприємство з іноземними інвестиціями "Перно Рікар Україна", адреса: вул. Січових Стрільців, 47, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 25287132.
Суддя Журавель В.О.
Дата складення рішення суду 15 червня 2020 року.