
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2020 року м. Житомир справа № 240/6489/20
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати неправомірними та протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови зарахувати до стажу роботи на державній службі період проходження строкової військової служби в Радянській армії в період з 27.10.1975 по 11.11.1977 року (2 роки 15 днів) та роботу на посаді провідного інженера по охороні праці та протипожежної безпеки в Черняхівському районному агропромисловому об`єднанні з 16.02.1990 по 28.02.1992р. (2 роки 13 днів) з 01.08.2019р.;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до стажу роботи на державній службі період проходження строкової військової служби в Радянській армії в період з 27.10.1975 по 11.11.1977 року (2 роки 15 днів) та роботу на посаді провідного інженера по охороні праці та протипожежної безпеки в Черняхівському районному агропромисловому об`єднанні з 16.02.1990 по 28.02.1992р. (2 роки 13 днів) з 01.08.2019р.;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату з 01.08.2019 р. пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.08.2019 р. № 154/01-19 та в довідці про складові заробітної плати особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, від 28.01.2020 р. № 16/01-19з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідач неправомірно не зарахував йому до стажу роботи на державній службі період проходження строкової військової служби в Радянській армії в період з 27.10.1975 по 11.11.1977 року та роботу на посаді провідного інженера по охороні праці та протипожежної безпеки в Черняхівському районному агропромисловому об`єднанні з 16.02.1990 по 28.02.1992 з 01.08.2019.
Пунктом 3 Розділу VI КАС України продовжено процесуальні строки щодо подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, розгляду адміністративної справи на строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), установленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 з 12 березня 2020 р. до 22 травня 2020 р. на всій території України та постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 № 392 з 22 травня 2020 р. до 22 червня 2020 р. на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі - регіони) із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211.
Ухвалою від 04.05.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав відзив на позовну заяву (а.с. 30-31), в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що стаж роботи на державній службі позивачу зараховано відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2016 № 229; для зарахування до стажу роботи на державній службі період проходження строкової військової служби в Радянській армії в період з 27.10.1975 по 11.11.1977 року (2 роки 15 днів) та роботу на посаді провідного інженера по охороні праці та протипожежної безпеки в Черняхівському районному агропромисловому об`єднанні з 16.02.1990 по 28.02.1992р. (2 роки 13 днів) при переході з одного виду пенсії на інший за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 01.08.2019, відсутні правові підстави.
В період з 15.05.2020 по 09.06.2020 суддя Семенюк М.М. перебував у відпустці.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 01.08.2019 отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про державну службу", та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області (а.с. 11).
28.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив зарахувати до стажу державної служби період проходження строкової військової служби в ЗС СРСР в період з 27.10.1975 по 11.11.1977 року (2 роки 15 днів) та роботу на посаді провідного інженера по охороні праці та протипожежної безпеки в Черняхівському районному агропромисловому об`єднанні з 16.02.1990 по 28.02.1992р. (2 роки 13 днів) при переході з одного виду пенсії на інший за віком відповідно до Закону України "Про Державну службу" з 01.08.2019 (а.с. 12-13).
Листом № 3286-2145/Т-02/8-0600/20 від 27.03.2020 (а.с. 14) повідомлено позивача про те, що пенсія обчислена згідно з вимогами чинного законодавства, а стаж на посадах державної служби на розмір пенсії не впливає.
Вважаючи, що відповідач неправомірно відмовив йому в зарахуванні до стажу роботи на державній службі період проходження строкової військової служби в Радянській армії в період з 27.10.1975 по 11.11.1977 року та роботу на посаді провідного інженера по охороні праці та протипожежної безпеки в Черняхівському районному агропромисловому об`єднанні з 16.02.1990 по 28.02.1992, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Так, Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283, був чинний до 01.05.2016.
Згідно з п. 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. №283 (далі - Порядок №283), документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
Щодо відмови відповідача в зарахуванні позивачу до стажу державної служби період з 27.10.1975 по 11.11.1977 - проходження строкової служби в лавах Радянської Армії (а.с.15), суд зазначає наступне.
Відповідно до абз. 5 п. 3 Порядку №283 до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.
Згідно з абзацом 2 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
З аналізу вказаних законодавчих норм слідує, що період проходження військової служби зараховується до стажу державної служби.
Щодо зарахування до стажу державної служби періоду роботи на посаді провідного інженера по охороні праці та протипожежної безпеки в Черняхівському районному агропромисловому об`єднанні з 16.02.1990 по 28.02.1992 (а.с.16-19, 22, 23).
Відповідно до абз. 1, 3, 5 п.2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 року, до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу" (3723-12), а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком; на посадах керівних працівників і спеціалістів в органах, що згідно з чинним законодавством здійснюють державний нагляд за охороною праці.
У Додатку до вищевказаної Постанови наведений перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби. І, до таких органів, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби відносить: виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи; місцеві органи державного управління міністерств і відомств УРСР та інших республік, а також СРСР; всесоюзні і республіканські промислові об`єднання та об`єднання, створені на базі головних управлінь міністерств і відомств відповідно до рішень Уряду.
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності з постановою ЦК КПРС та Ради міністрів СРСР від 14 листопада 1985 року № 1114 та рішення сесії Черняхівської ради народних депутатів від 13 грудня 1985 року з 30.12.1985 створено Черняхівське районне агропромислове об`єднання.
Тобто, з наведеного вбачається, що Черняхівське районне агропромислове об`єднання, згідно з приписами Додатку до Постанови № 283, є державними органами колишньої УРСР, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 592/2209/17.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що у позивача наявний стаж державної служби та періоди роботи в Черняхівському районному агропромисловому об`єднанні з 16.02.1990 по 28.02.1992, який зараховуються до стажу державного службовця.
Таким чином вимоги позивача, щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у зарахуванні до стажу роботи ОСОБА_1 на державній службі періода проходження ним строкової військової служби в лавах Радянській армії в період з 27.10.1975 по 11.11.1977 (2 роки 15 днів) та роботу на посаді провідного інженера по охороні праці та протипожежної безпеки в Черняхівському районному агропромисловому об`єднанні з 16.02.1990 по 28.02.1992 (2 роки 13 днів) є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату з 01.08.2019 пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.08.2019 р. № 154/01-19 та в довідці про складові заробітної плати особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, від 28.01.2020 р. № 16/01-19 з урахуванням раніше проведених виплат, то дана вимога є передчасною та задоволенню не підлягає, оскільки в матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили, що позивач звертався до відповідача з заявою здійснити перерахунок та виплату з 01.08.2019 р. пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.08.2019 р. № 154/01-19 та в довідці про складові заробітної плати особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, від 28.01.2020 р. № 16/01-19, і йому було відмовлено в такому перерахунку.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у зарахуванні до стажу роботи ОСОБА_1 на державній службі період проходження ним строкової військової служби в лавах Радянській армії в період з 27.10.1975 по 11.11.1977 (2 роки 15 днів) та роботу на посаді провідного інженера по охороні праці та протипожежної безпеки в Черняхівському районному агропромисловому об`єднанні з 16.02.1990 по 28.02.1992 (2 роки 13 днів) з 01.08.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до стажу роботи на державній службі період проходження строкової військової служби в Радянській армії в період з 27.10.1975 по 11.11.1977 (2 роки 15 днів) та роботу на посаді провідного інженера по охороні праці та протипожежної безпеки в Черняхівському районному агропромисловому об`єднанні з 16.02.1990 по 28.02.1992р. (2 роки 13 днів) з 01.08.2019.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням приписів п. 3 Розділу VI КАС України.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк