<Список >
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
<(ВСТУПНА ТА РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА) >
07 квітня 2010 р. Справа № 2а-1274/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
представника позивача - Сідліченко В.В.,
представників відповідача - Мельниченко І.З., Ярошенко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства "Науково-виробниче акціонерне товариство ВНДІкомпресормаш" до Державної податкової інспекції в м. Суми про визнання нечинним рішення ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, відкрите акціонерне товариство «Науково-виробниче товариство ВНДІкомпресормаш» (далі по тексту – позивач, ВАТ «НВАТ ВНДІкопресормаш»), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати нечинним рішення відповідача – Державної податкової інспекції в м. Суми (далі по тексту – відповідач, ДПІ в м. Суми) – про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000962201/80617 від 24.11.2009 р. Позовні вимоги мотивує тим, що до компетенції відповідача не входить визначення розміру пені як податкового зобов’язання за порушення строків, передбачених ст. ст. 1, 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23 вересня 1994 року185/94-ВР.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з вищезазначених підстав підтримав у повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, пояснили, що оскаржуване рішення прийнято відповідно до норм законів України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. ст. 1, 2, 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики. Імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики. Порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III встановлено порядок нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. У даному випадку мова йде про Закон України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
У судовому засіданні встановлено, що на підставі Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та наказу Державної податкової інспекції в м. Суми № 785 від 28.10.2009 посадовою особою ДПІ в м. Суми була проведена позапланова виїзна перевірка ВАТ «НВАТ ВНДІкопресормаш» з питань повернення валютних цінностей із-за меж України по окремим зовнішньоекономічним контрактам за період з 01.01.2009 по 10.11.2009 та дотримання умов індивідуальної ліцензії на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України в частині подання звітності за операціями за період з 01.01.2009 по 10.11.2009, за результатами якої складено Акт від 12.11.2009 № 7814/220/00220434 (а.с. 5-13).
Перевіркою встановлено порушення вимог ст. ст. 1, 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» по таким зовнішньоекономічним контрактам:
- по експортному контракту № 7 від 09.01.2007, укладеному з СП у формі ТОВ «Орелкомпрессормаш», РФ (нараховано пені в сумі 355,85 грн);
- по експортному контракту № 1257 від 22.11.2008, укладеному з ТОВ «Казкомпрессормаш», Казахстан (нараховано пені в сумі 202329,18 грн);
- по імпортному контракту № 197 від 18.05.2007, укладеному з СП у формі ТОВ «Орелкомпрессормаш», РФ (нараховано пені в суму 170,76 грн).
За результатами перевірки ДПІ в м. Суми винесено рішення № 0000962201/80617 від 24.11.2009 про застосування штрафних санкцій (пеня за порушення строків розрахунків у сфері ЗЕД) в сумі 202855,79 грн (а.с. 4).
Пеня за порушення розрахунків у сфері ЗЕД не пов’язана з порушенням податкового законодавства і строки її сплати не передбачені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», тому за результатами перевірки на підставі п. 2.7. ст. 2, п. 1 ст. 7 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 р. N 253 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 27 травня 2003 р. N 247) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 6 липня 2001 р. за N 567/5758, було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» державні податкові інспекції вправі за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею.
Таким чином судом достовірно встановлено, що відповідачем правомірно прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яким до ВАТ «НВАТ ВНДІкопресормаш» застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 202855,79 грн, у зв’язку з чим вимоги позивача є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, <додаткові норми >суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову відкритого акціонерного товариства "Науково-виробниче акціонерне товариство ВНДІкомпресормаш" до Державної податкової інспекції в м. Суми про визнання нечинним рішення – відмовити за необгрунтованістю.
< Текст ><Сумма стягнення (цифрами) ><Текст >
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 12.04.2010 р.
Суддя <Текст > Л.М. Опімах
<з оригіналом згідно >
< Суддя > <Довідник >