Рішення № 89799413, 28.05.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2020
Номер справи
160/10558/19
Номер документу
89799413
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2020 року Справа № 160/10558/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіСидоренко Д.В. за участі секретаря судового засіданняКручини Ю.Д. за участі: представника позивача представника відповідача Дмитренка О.О. Єгорова А.Є. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМСПЕЦБУД" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.06.2019 року №0005374615, -

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Промспецбуд» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.06.2019 року №0005374615.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15.01.2019р. підприємство направило на реєстрацію податкові накладні у кількості 266 штук на загальну суму 10969224,82 грн. ПДВ, проте опрацьовані та зареєстровані з них були тільки 83 шт. на загальну суму 4878574,19 грн. ПДВ. Щодо решти накладних, позивач зазначає, що у зв`язку з відсутністю квитанцій про реєстрацію, неприйняття або зупинення реєстрації податкових накладних підприємство було змушене направити ці ж податкові накладні 29.01.2019р. на реєстрацію вдруге, коли вони були і зареєстровані.

Ухвалою суду від 31.10.2019 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 26.11.2019 року замінено первісного відповідача Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, належним відповідачем - Офісом великих платників податків ДФС.

28.12.2019 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач просить відмовити в задоволенні позову повністю. В обґрунтування правової позиції відповідач зазначає, що в ході проведення перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних платником ТОВ «Промспецбуд» в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України в частині своєчасності реєстрації податкових накладних на загальну суму 6091381,06 грн. в т.ч. за квітень 2017р. на суму 730,43 грн., грудень 2018р. на суму 6090650,63 грн. Також відповідач у відзиві зазначає, що факт своєчасного направлення податкових накладних 15.01.2019р. не підтверджується жодним документом, а програмний продукт «М.Е.Д.О.К.», який використовується товариством є комерційним та не супроводжується ДФС.

28.01.2020 року представником позивача подано відповідь на відзив.

Ухвалами суду від 28.01.2020 року замінено відповідача у адміністративній справі №160/10558/19 Офіс великих платників податків ДФС правонаступником - Офісом великих платників податків ДПС та продовжено підготовче провадження на 30 днів.

03.02.2020 року відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 18.02.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представники сторін підтримали свої правові позиції в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -

ВСТАНОВИВ:

03.05.2019р. головним державним ревізор-інспектором Криворізького відділу податкового супроводження Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС Богацькою С.О., проведено камеральну перевірку даних систем и електронного адміністрування податку на додану вартість за грудень 2018, квітень 2017 року ТОВ «Промспецбуд», про що складено акт №227/28-10-46-15/32098010.

В акті перевірки зазначено, що при проведені аналізу даних Єдиного реєстру податкових накладних встановлено факт несвоєчасної реєстрації ТОВ «Промспецбуд» податкових накладних, а саме двох податкових накладних від 30.04.2017р. на суму 73,05 грн. та податкових накладних від 31.12.2018р. на суму 609065,09 грн.

Дата реєстрації податкових накладних від 30.04.2017р. зазначена 24.05.2017р., а податкових накладних від 31.12.2018р. – 29.01.2019р., кількість календарних днів, на яку порушено граничний термін реєстрації ПН 9 та 14 днів, відповідно.

Відповідно до висновків акту перевірки, за результатами камеральної перевірки даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість за квітень 2017, грудень 2018 року ТОВ «Промспецбуд» встановлено порушення п.201.10 ст.201 ПК України в частині дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям платникам податку на додану вартість, в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На підставі акту перевірки №227/28-10-46-15/32098010 від 03.05.2019р. року Офісом ВПП ДФС 21.06.2019р. прийнято податкове повідомлення-рішення №0005374615, згідно якого за затримку реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 6091381,06 грн, застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 609138,14 грн.

Не погодившись з зазначеним податковим повідомленням-рішенням позивачем звернувся до суду з даним позовом.

Спірні правовідносини у сфері подачі та реєстрації податкових накладних регулюються Податковим кодексом України та Постановою КМУкраїни від 29.12.2010 року №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних».

Відповідно до ст.201.1 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відповідно до п.201.10 ст.201Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі – Порядок №1246), затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010р., який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).

Згідно п.13-15 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Міністерства Фінансів України від 06.06.2017р. №557, пункт 2 якого визначає, що перша квитанція це електронне повідомлення, що формується у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання такого електронного документа в момент такого отримання. Друга квитанція це електронне повідомлення, що формується у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу (адресатом) за результатами ідентифікації, обробки електронного документа та засвідчує факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації такого електронного документа;

Відповідно до п.11 Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.

У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 10 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.

Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.

Позивач у адміністративному позові вказує на той факт, що відповідачем протягом операційного дня 15.01.2019р. не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкових накладних у кількості 183 (266 – 83) штук на загальну суму 6090650,63 грн. ПДВ, у зв`язку з чим такі податкові накладні вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до положень п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За таких обставин, позивач вважає, що податкові накладні у кількості 183 штук мали бути зареєстровані за датою первинної подачі, тобто 15.01.2019 року.

Відповідно до ч.2 ст.74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З аналізу вищенаведених норм слідує, що допустимим доказом отримання контролюючим органомелектронного документа, зокрема податкової накладної, є перша квитанція, тобто електронне повідомлення, що формується у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа. Та лише у разі отримання контролюючим органом електронного документа та не надіслання ним протягом операційного дня квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної, такі накладні вважаються зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивачем до матеріалів справи надані лише роздруківки з програми «М.Е.DOC» відносно податкових накладних у кількості 183 штук, в яких зазначені дати 15.01.2019р. та по три записи 29.01.2019р., які не відповідають правилам допустимості доказів направлення електронних документів.

Крім того, позовні вимоги, заявлені позивачем при зверненні до суду, відносяться лише щодо прийняття контролюючим органом оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.Жодні позовні вимоги відносно правомірності винесення ДФС України рішення щодо неприйняття податкових накладних у кількості 183 штуквідсутні.

Відповідно листів ДФС України від 31.01.2019р. №5113/6/99-99-09-07-02-15 та від 10.04.2019р. №16703/6/99-99-08-10-02-15, перевантаженість серверу ДФС 15.01.2019р. вплинула на обробку запитів на отримання відомостей з ЄРПН, а не на прийом ПН/РК та на роботу ЄРПН, про що було повідомлено 15.01.2019р. на веб-порталі, та за даними підсистеми «Єдине вікно подання електронної звітності, зазначені 183 накладні 15.01.2019р. на реєстрацію не надходили.

Також, відповідно до листа ДФС України від 27.02.2019р. №9627/6/99-99-09-07-02-15 (на лист №207 від 23.01.2019р.), за даними ЄРПН 15.01.2019р. ТОВ «Промспецбуд» зареєстровано 83 податкові накладні, про що товариство повідомлено відповідними квитанціями. Зазначені в листі податкові накладні зареєстровані в ЕРПН 29.01.2019р. про що надіслані квитанції.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб`єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так зокрема, принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України що є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного суб`єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури.

Враховуючи наявність обставин порушення позивачем граничного строку реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог повністю.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9,73-78, 90, 139, 241 - 246, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 15.06.2020 року.

Суддя Д.В. Сидоренко