Рішення № 89790883, 12.06.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.06.2020
Номер справи
640/11726/19
Номер документу
89790883
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2020 року м. Київ № 640/11726/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Мазур А.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу:

за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг провизнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Акціонерне товариство "Укртрансгаз" із позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просило суд: визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яка полягає у неприйнятті рішення про встановлення економічно обґрунтованих тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу, за результатами розгляду та на підставі поданих позивачем заяви від 26.11.2018 № 1001ВИХ-18-5951 про встановлення тарифів, доданих до неї документів, а також додаткових матеріалів, наданих позивачем листами від 20.12.2018 № 130КТ-14218, від 21.02.2019 № 1001ВИХ-19-830, від 22.03.2019 № 1001ВИХ-19-1362, від 24.04.2019 № 1001ВИХ-19-1908 та від 20.05.2019 № 1001 ВИХ-19-2211; зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийняти рішення про встановлення економічно обґрунтованих тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу за результатами розгляду та на підставі поданих позивачем заяви від 26.11.2018 № 1001 ВИХ-18-5951 про встановлення тарифів, доданих до неї документів, а також додаткових матеріалів, наданих позивачем листами від 20.12.2018 № 130КТ-14218, від 21.02.2019 № 1001ВИХ-19-830, від 22.03.2019 №1001ВИХ-19-1362, від 24.04.2019 № 1001ВИХ-19-1908 та від 20.05.2019 № 1001ВИХ-19-2211; зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, при розрахунку тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу та точок включити до розрахунку таких тарифів суму недоотриманого позивачем доходу в сумі 23 845 604 тис. грн. згідно з додатком 1 до листа позивача від 22.03.2019 № 1001ВИХ-19-1362; зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, при розрахунку тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу та точок виходу використати обсяг 3 332 540 тис. мЗ для виробничо-технологічних витрат, нормованих втрат природного газу позивача згідно з додатком 10 до заяви позивача від 26.11.2019 № 1001 ВИХ-18-5951; зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, при розрахунку тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу та точок виходу включити до складу необхідного доходу позивача прискорену амортизацію активів (амортизаційні відрахування, які включені до складу регуляторної бази активів), в розмірі 70 847,9 млн. гривень; зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, при розрахунку тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу та точок виходу здійснити індексацію суми недоотриманого позивачем доходу за 2016 - 2018 роки, що проведено в розрахунку позивача згідно з додатком 1 до листа позивача від 22.03.2019 № 1001 ВИХ-19-1362;стягнути з державного бюджету України через Державну казначейську службу України Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" 1 634 297 000 грн. майнової шкоди, завданої протиправною бездіяльністю Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за період з 01.01.2019 по 21.06.2019.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.07.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.02.2020 закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті.

Відповідно до вимог ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є оператором газотранспортної системи - суб`єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб. На виконання вимог законодавства щодо процедури встановлення тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і виходу, позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою та документами №1001вих-18-5951 від 26.11.2018, однак відповідач станом на момент звернення позивача із даним позовом до суду не встановив за результатами їх розгляду відповідних тарифів, чим вчинив протиправну бездіяльність. У той же час, тимчасово встановлені постановою НКРЕКП №2001 від 21.12.2018 тарифи не відповідають положенням ст. 12 Закону України «Про ціни та ціноутворення», оскільки не забезпечують відповідність ціни на послуги транспортування природного газу витратам на їх виробництво, тобто є економічно необґрунтованими, а відтак, не може вважатися виконання відповідачем свого обов`язку щодо встановлення тарифу. До того ж, відповідачем не було включено до розрахунку тарифу суму недоотриманого позивачем доходу у розмірі 23 845 604 тис. грн., згідно додатку №1; не використав обсяг 3 332 540 тис. м 3 для виробничо-технологічних витрат, нормованих втрат природного газу, згідно додатку №10, не включив до складу доходу позивача прискорену амортизацію активів (амортизаційні відрахування) в розмірі 70 847, 9 млн. грн. Враховуючи вказану бездіяльність, позивачем було також заявлено вимогу про стягнення майнової шкоди у сумі 1 634 297 000, 00 грн.

У відзиві на позовну заяву, відповідач проти позовних вимог заперечив з огляду на те, що постановою НКРЕКП від 29.12.2015 №3157 було встановлено для позивача тарифи на послуги транспортування природного газу на перший регуляторний період (2016-2018) роки. Таким чином, 31.12.2018 закінчувався перший регуляторний період, а з 01.01.2019 починався другий регуляторний період. Так, процедура встановлення тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і виходу встановлена Методикою визначення та розрахунку тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на основі багаторічного стимулюючого регулювання, що зареєстрована міністерством юстиції України від 06.11.2015 №1388/2783. Згідно п. 1 гл. 2 р. ІХ Методики заява про перегляд тарифу та додані до неї документи подаються до НКРЕКП до 01 жовтня року, що передує року, на який буде встановлюватися тариф. У свою чергу, АТ «Укртрансгаз» подано заяву про встановлення тарифів на послуги транспортування природного газу 26.11.2018, тобто із пропуском встановленого законодавством строку. Керуючись п. 7 ч. 5 ст. 4 Закону України «Про ринок природного газу» регулятор встановив тимчасовий тариф для оператора, у зв`язку з тим, що останнім документи не були подані у встановлені строки. Крім того, проект постанови про затвердження тимчасового тарифу було відкрито обговорено, у тому числі, за участю представників АТ «Укртрансгаз». Окрім того, відповідач не має можливості встановити остаточні тарифи через відсутність реєстрації наказу міністерства економічного розвитку і торгівлі України №189 від 07.02.2019.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що неодноразово звертався до відповідача із заявами про встановлення тарифу, в тому числі у встановлені строки: зокрема із заявами від 20.09.2018 №1001вих-18-4514 та від 28.08.2018 №101вих-18-4653. Крім того, позивач зазначив, що під час відкритого обговорення постанови про встановлення тимчасового тарифу для позивача, останній заперечував проти прийняття тимчасових тарифів, оскільки останні матимуть тяжкі наслідки для позивача.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Акціонерне товариство "Укртрансгаз" здійснює діяльність із транспортування природного газу магістральними газопроводами на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ трубопроводами серії АЕ №194511, виданою постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 28.02.2013 №211.

Постановою НКРЕКП від 29.12.2015 №3158 «Про встановлення тарифів для ПАТ «Укртрансгаз» на послуги транспортування природного газу транскордонними газопроводами для точок входу і точок виходу» установлено Публічному акціонерному товариству «Укртрансгаз» тарифи на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу з газотранспортної системи, розташованих на державному кордоні України, та норми забезпечення виробничо-технологічних витрат та нормативних втрат природного газу для точок виходу.

Постановою НКРЕКП від 29.12.2015 №3157 «Про встановлення параметрів регулювання, що мають довгостроковий термін дії, для цілей стимулюючого регулювання для ПАТ «Укртрансгаз» встановлено параметри регулювання на перший регуляторний період строком 3 роки.

Постановою НКРЕКП від 29.12.2015 № 3158 (зі змінами внесеними постановою НКРЕКП від 28.03.2017 № 394) розраховано та встановлено тарифи для ПАТ «Укртрансгаз» на послуги транспортування природного газу транскордонними газопроводами для точок входу і точок виходу.

26.11.2018 АТ «Укртрансгаз» звернувся до НКРЕКП із заявою «№1001вих-18-5952 та №1001вих-18-5951 в якій просив встановити тарифи на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу

11.12.2018 НКРЕКП листом №11810/16/7-18 запропоновано АТ «Укртрансгаз» надати пояснення щодо застосування загального показника ефективності при розрахунку операційних контрольованих витрат з транспортування природного газу на кожний рік регуляторного періоду та зобов`язано привести документи у відповідності до вимог Методики.

21.12.2018 НКРЕКП прийнято постанову «Про встановлення тимчасових тарифів для АТ «Укртрансгаз» на послуги транспортування природного газу для точок входу і виходу на перший рік другого регуляторного періоду та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов НКРЕКП.

АТ «Укртрансгаз» вважаючи, протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за результатами його заяви від 26.11.2018 № 1001ВИХ-18-5951, звернувся із даним позовом до суду.

Розглядаючи адміністративну справу по суті, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно з п. 3 ч. 2, ч. 3 ст. 3 названого Закону Регулятор здійснює державне регулювання шляхом формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом. Основними завданнями Регулятора є, зокрема: забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до п. 13 ч. 1, ч. 4 ст. 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор встановлює державні регульовані ціни і тарифи на товари (послуги) суб`єктів природних монополій та інших суб`єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо відповідні повноваження надані Регулятору законом. Порядки (методики) формування, розрахунку та встановлення державних регульованих цін і тарифів для суб`єктів природних монополій у сферах енергетики та комунальних послуг, а також для інших суб`єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджені Регулятором, мають бути недискримінаційними і прозорими та підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора та в офіційному друкованому виданні. При розробленні та затвердженні зазначених методик Регулятор має забезпечити, щоб суб`єкти природних монополій у сферах енергетики та комунальних послуг отримали належні стимули на коротко- та довгостроковий періоди щодо підвищення ефективності, ліквідації перехресного субсидіювання між видами діяльності та групами споживачів, сприяння ринковій інтеграції та безпеці постачання. У разі застосування будь-якого способу державного регулювання цін порядки (методики) формування, розрахунку та встановлення тарифів повинні забезпечити покриття економічно обґрунтованих витрат, залучення необхідних інвестицій, дотримання екологічних вимог, вимог якості та безпеки, обґрунтованої прибутковості. Такі порядки (методики) повинні сприяти використанню місцевих, відновлюваних та вторинних енергетичних ресурсів, а також сприятливих до навколишнього природного середовища технологій.

За змістом ст. 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті. Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію. У відкритих слуханнях мають право брати участь представники суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, організацій, що представляють інтереси споживачів, громадських організацій, засобів масової інформації та інші заінтересовані особи. Регулятор на своїх засіданнях, зокрема: розглядає та приймає рішення з питань, що належать до його компетенції. Перелік питань, що вносяться на розгляд Регулятора, оприлюднюється не пізніше як за три робочі дні до дня проведення засідання на офіційному веб-сайті Регулятора. Разом з переліком питань, що вносяться на розгляд Регулятора, підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора проекти рішень Регулятора та обґрунтування до них, одержані зауваження та пропозиції, а також вмотивована позиція Регулятора щодо одержаних зауважень.

Водночас, згідно з п. 3 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про ринок природного газу» до компетенції Регулятора на ринку природного газу належать затвердження та оприлюднення у встановленому порядку методології визначення тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу, методологій визначення тарифів на послуги розподілу, зберігання (закачування, відбору) природного газу щодо газосховищ, до яких застосовується режим регульованого доступу відповідно до статті 48 цього Закону, на послуги установки LNG та встановлення тарифів, які повинні забезпечити необхідні інвестиції в газотранспортні та газорозподільні системи, газосховища, а також установку LNG.

З метою адаптації до вимог законодавства ЄС, з урахуванням практики тарифоутворення країн ЄС, на виконання вимог Закону України «Про ринок природного газу» та на виконання пункту 10 та пункту 22 Плану заходів щодо реформування газового сектору, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25/03/2015№ 375-р, НКРЕКП розроблено, погоджено із відповідними органами (Антимонопольним комітетом України та Державною регуляторною службою України), затверджено та проведено державну реєстрацію Міністерством юстиції України Методології формування тарифів на послуги транспортування та розподілу природного газу як вираженої у грошовій формі вартості забезпечення у планованому періоді замовнику обсягу потужності, вираженої в 1000 м 3 (одиницях енергії) до одиниці часу, а саме: постанову НКРЕКП від 30.09.2015 № 2517 «Про затвердження Методики визначення та розрахунку тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на основі багаторічного стимулюючого регулювання».

Положеннями пункту 4 глави І Методики № 2517 визначено, що регуляторний період - це період часу між двома послідовними переглядами тарифів та змінами параметрів регулювання, що мають довгостроковий період дії, який становить 5 років, за винятком першого регуляторного періоду, який установлюється окремим рішенням НКРЕКП.

Як вбачається із матеріалів справи постановою НКРЕКП від 29.12.2017 №3157 визначено, що перший регуляторний період для АТ «Укртрансгаз» складає 3 роки (2016-2018 роки).

За ч. 1 р. IХ Методики № 2517 «Процедури встановлення та перегляду тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу», для перегляду тарифів ліцензіат подає до НКРЕКП заяву за встановленою формою (додаток 4) і такі документи у друкованій та електронній формах в 1 примірнику:

1) загальну характеристику заявника та динаміку розвитку основних техніко-виробничих показників за останні 5 років (додаток 5);

2) розрахунок прогнозованого необхідного доходу ліцензіата для провадження ліцензованої діяльності з транспортування природного газу на кожен рік регуляторного періоду (додаток 6), у тому числі розрахунок операційних контрольованих витрат з транспортування природного газу на кожний рік регуляторного періоду (додаток 7), розрахунок фонду оплати праці ліцензіата з транспортування природного газу на кожний рік регуляторного періоду (додаток 8), розрахунок операційних неконтрольованих витрат з транспортування природного газу на кожний рік регуляторного періоду (додаток 9), розрахунок витрат, пов`язаних із виробничо-технологічними витратами, нормованими втратами природного газу, ліцензіата з транспортування природного газу на кожний рік регуляторного періоду (додаток 10), розрахунок прибутку на регуляторну базу активів, що використовуються при провадженні діяльності з транспортування природного газу (додаток 11) та прогнозованої амортизації (додатки 12 - 15);

3) джерела фінансування інвестиційної програми на кожен рік регуляторного періоду відповідно до Інвестиційної програми ліцензіата, затвердженої НКРЕКП (додаток 16);

4) розрахунок обсягів замовленої потужності транспортування природного газу в розрізі категорій споживачів (додаток 17);

5) розрахунок тарифу на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на прогнозований період (додаток 18);

6) інформація щодо переліку точок входу та точок виходу при транспортуванні природного газу транскордонними газопроводами та для споживачів України із зазначенням обсягів замовленої потужності по кожній точці, протяжності маршрутів транспортування природного газу транскордонними газопроводами та обсягів транспортування по кожному маршруту транспортування (додаток 19);

7) інформація щодо динаміки фактичних та граничних обсягів виробничо-технологічних витрат та нормованих втрат природного газу за 5 останніх років (додаток 20).

Крім того, на запит НКРЕКП ліцензіат має надавати форми статистичної звітності НКРЕКП (НКРЕ), форми фінансової звітності, податкову декларацію про оподаткування податком на прибуток підприємства (з додатками), звіт з праці (форма 1-ПВ) за видами діяльності та категоріями працюючих, копію договору на постачання природного газу для виробничо-технологічних потреб, укладеного між ліцензіатом та власником газу.

Для встановлення тарифу при переході на стимулююче регулювання ліцензіат подає до НКРЕКП заяву, документи, визначені у пункті 1 цього розділу, та додатково копії таких документів в 1 примірнику:

1) звіту про незалежну оцінку активів, проведену відповідно до Методики оцінки активів;

2) рецензії звіту про незалежну оцінку активів, зробленої рецензентами, які працюють в органі державної влади, який здійснює державне регулювання оціночної діяльності;

3) порядку розподілу активів, витрат та доходів між видами господарської діяльності і наказу про його затвердження та/або наказу про облікову політику

та у друкованій та електронній формах в 1 примірнику:

1) розрахунок регуляторної бази активів, яка сформована на дату переходу до стимулюючого регулювання, з урахуванням пунктів 2 та 3 розділу IV цієї Методики;

2) розрахунок базових рівнів операційних контрольованих витрат та операційних неконтрольованих витрат;

3) динаміку обсягів замовлених потужностей та розрахунок прогнозованого обсягу замовлених потужностей за видами замовлених потужностей на кожен рік регуляторного періоду;

4) план заходів із забезпечення підвищення достовірності даних для здійснення моніторингу якості послуг.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу IX Методики № 2517, заява на перегляд тарифу та додані до неї відповідно до пунктів 1 та 2 глави 1 цього розділу документи подаються до НКРЕКП до 01 жовтня року, що передує року, на який буде встановлюватися тариф.

Згідно вимог пункту 1 частини 2 глави 2 розділу IX Методики № 2517 у разі якщо заява та додані документи не подані у встановлені пунктами 1 - 3 цієї глави строки, НКРЕКП може самостійно здійснювати розрахунки, що необхідні для встановлення тарифу (крім встановлення тарифу при переході на стимулююче регулювання).

Так, НКРЕКП може встановлювати тарифи у випадку, передбаченому пунктом 7 глави 2 цього розділу. При цьому необхідний дохід ліцензіата за рішенням НКРЕКП може бути зменшений на суму до 2 % від розрахованого відповідно до цієї Методики.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач звернувся із заявою про встановлення тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу - 26.11.2018, тобто із пропуском встановленого Методикою № 2517 строку, у зв`язку з чим, Департаментом із регулювання відносин у нафтогазовій сфері було проведено аналіз наданих підприємством звітних матеріалів за 2016 - 2017 роки, за результатами якого здійснено відповідні розрахунки та підготовлено проект постанови НКРЕКП «Про встановлення тимчасових тарифів для AT «Укртрансгаз» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на перший рік другого регуляторного періоду та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов НКРЕКП».

До того ж, подана заява від 26.11.2018 №1001вих-18 не відповідала вимогам Методики № 2517.

Крім того, як зазначив відповідач та вбачається із матеріалів справи, НКРЕКП листами від 23.08.2018 № 7633/16/7-18 та від 27.09.2018 № 8783/16/7-18 зверталась до Кабінету Міністрів України та Прем`єр-міністра України Гройсмана В.Б. із проханням дати доручення Міністерству економічного розвитку та торгівлі України затвердити граничний рівень регуляторної норми доходу у сфері транспортування природного газу та у найкоротший термін надати копію відповідного рішення до НКРЕКП.

Проте, станом на дату схвалення тимчасових тарифів інформації щодо затверджених граничних рівнів регуляторної норми доходу від Міністерства економічного розвитку та торгівлі України до НКРЕКП не надходило, у зв`язку з чим, останньою було прийнято постанову НКРЕКП від 21.12.2018 №2001 «Про встановлення тимчасових тарифів для АТ «Укртрансгаз» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на перший рік другого регуляторного періоду та визнання такими, що втратили чинність деяких постанов НКРЕКП».

Таким чином, з вищевказаного вбачається, що затвердження граничного рівня регуляторної норми доходу у сфері розподілу природного газу наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та звернення ліцензіата до НКРЕКП із відповідною заявою в установлені Методикою № 2517 строки є необхідними умовами для встановлення параметрів регулювання, що мають довгостроковий термін дії, а у зв`язку із відсутністю рішення про державну реєстрацію наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та несвоєчасного звернення АТ «Укртрансгаз» до НКРЕКП, відповідачем було прийнято постанову про тимчасовий тариф.

Згідно п. 3 постанови НКРЕКП від 21.12.2018 №2001 АТ «Укртрансгаз» встановлено тимчасові тарифи на послуги транспортування природного газу для внутрішніх точок входу і виходу в/з газотранспортної системи на перший рік регуляторного періоду на перший рік другого періоду, згідно з додатком 2.

Пунктом 6 постанови НКРЕКП від 21.12.2018 №2001 визначено, що постанова набирає чинності з 01 січня 2019 року.

До того ж, як вбачається із пояснень відповідача, останній зазначив, що у тимчасовий тариф було враховано регуляторну норму доходу для регуляторної бази активів, яка визначена на дату переходу до стимулюючого регулювання, - 0,1513 відносних одиниць; регуляторну норму доходу для частини регуляторної бази активів, яка створена після переходу до стимулюючого регулювання, - 0,1513 відносних одиниць; загальний показник ефективності для контрольованих операційних витрат - 1 % показник ефективності для обсягів технологічних витрат та нормованих втрат природного газу - 1 %; коефіцієнт розподілу операційних витрат газотранспортного підприємства для визначення тарифу на послуги транспортування природного газу для точок входу в газотранспортну систему України - 0,3 відносних одиниць.

Дохід було розраховано НКРЕКП, виходячи з параметрів прогнозованої величини операційних контрольованих та операційних неконтрольованих витрат на рівні діючих тарифів, з урахуванням аналізу фактичних витрат підприємства та прогнозу соціально-економічного розвитку України, основних макропоказників економічного і соціального розвитку України та основних напрямів бюджетної політики, схвалених постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 5464; прогнозованої величини складової «Вартість газу на технологічні та власні потреби» з урахуванням фактичних обсягів газу пов`язаного з технологічним процесом транспортування природного газу за 2016 - 2017 роки та оптової ціни природного газу на нерегульованому сегменті ринку природного газу, за результатами моніторингу за І півріччя 2018 року; прогнозованої величини фонду оплати праці, з урахуванням прогнозованого індексу зростання номінальної середньомісячної заробітної плати в Україні; прогнозованої амортизації з урахуванням фактичних показників за перший регуляторний період, відображених у фінансовій звітності AT «Укртрансгаз» з коригуванням строків корисного використання активів; прогнозованого прибутку на регуляторну базу активів з урахуванням регуляторної норми доходу, врахованої при визначені діючих тарифів.

Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач дійшов передчасного висновку про бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті рішення про встановлення економічно обґрунтованих тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу, за результатами розгляду та на підставі поданої позивачем заяви від 26.11.2018 № 1001ВИХ-18-5951, оскільки як вбачається із матеріалів справи , відповідачем було вжито всі необхідні заходи щодо затвердження тарифу для позивача.

Крім того, як слідує із з даних Єдиного державного реєстру судових рішень, позивачем не оскаржувалася постанова НКРЕКП від 21.12.2018 №2001 «Про встановлення тимчасових тарифів для АТ «Укртрансгаз» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на перший рік другого регуляторного періоду та визнання такими, що втратили чинність деяких постанов НКРЕКП», у зв`язку з чим, суд приходить до висновку, що позивач прийняв факт запровадження тимчасових тарифів, що також підтверджується наявним у справі протоколом проведення відкритого обговорення проекту постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг , «Про встановлення тимчасових тарифів для АТ «Укртрансгаз» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на перший рік другого регуляторного періоду та визнання такими, що втратили чинність деяких постанов НКРЕКП» від 12.12.2018 №159-п.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яка полягає у неприйнятті рішення про встановлення економічно обґрунтованих тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу, за результатами розгляду та на підставі поданих позивачем заяви від 26.11.2018 № 1001ВИХ-18-5951 про встановлення тарифів, доданих до неї документів, а також додаткових матеріалів, наданих позивачем листами від 20.12.2018 № 130КТ-14218, від 21.02.2019 № 1001ВИХ-19-830, від 22.03.2019 № 1001ВИХ-19-1362, від 24.04.2019 № 1001ВИХ-19-1908 та від 20.05.2019 № 1001 ВИХ-19-2211.

Що стосується решти позовних вимог, то суд приходить до висновку, що вони є похідними від первісної вимоги, а відтак, також не підлягають задоволенню, у зв`язку з чим, у задоволенні позову слід відмовити.

Положеннями статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У відповідності до п. 1,3 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

У відповідності до п. 1,3 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Розподіл судових витрат відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШІИВ:

У задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства "Укртрансгаз" відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення. з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).

Суддя А.С. Мазур