
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2020 року м. Житомир справа № 240/2955/20
категорія 112030400
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Керівника Бердичівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави до Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області про визнання незаконною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Керівник Бердичівської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави, в якому просить:
визнати незаконною бездіяльність Гришковецької селищної ради Житомирської області щодо не забезпечення безкоштовним харчуванням дітей із сімей, які отримують допомогу згідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які виховуються у 1-4 класах загальноосвітніх закладів Гришковецької селищної ради та учнів 5-11 класів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, відповідно до вимог, передбачених 3 ст. 21 Закону України "Про загальну середню освіту";
зобов`язати Гришковецьку селищну раду Бердичівського району Житомирської області на черговому засіданні розглянути питання про звільнення від плати за харчування учнів 1-4 класів загальноосвітніх закладів Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області із сімей, які отримують допомогу згідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" та учнів 5-11 класів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, відповідно до вимог, передбачених 3 ст. 21 Закону України "Про загальну середню освіту".
В обґрунтування позову зазначає, що рішенням Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області від 10.12.2019 №20, в порушення вимог законодавства, не передбачено звільнення учнів 1-4 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до ст. 19 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" та учнів 5-11 класів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, відповідно до вимог, передбачених 3 ст. 21 Закону України "Про загальну середню освіту".
Ухвалою від 11.03.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи у відповідності до ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України.
25.05.2020 відповідачем направлено відзив на позов, в якому зазначено, що в п. 1 рішення селищної ради від 10 грудня 2019 року № 201, перераховуючи категорії пільговиків, допущена технічна описка, а саме не вказано визначення "діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", хоча є посилання на відповідний Закон. У п. 1 даного рішення зазначені пільгові категорії учнів, харчування яких здійснюється за рахунок коштів селищного бюджету, серед яких є учні з числа дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування. Беручи до уваги даний позов, можна зробити висновок, що текст рішення Гришковецької селищної ради від 10 грудня 2019 року № 201 протлумачений неправильно. Також враховуючи допущену описку в п. 1 вказаного рішення, а саме не прописано "дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", рішення буде внесене на чергову сесію Гришковецької селищної ради для перегляду та затвердження уточненого тексту рішення.
Розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження у відповідності до ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Рішенням 12 сесії VII скликання Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області № 201 від 10.12.2019 встановлено пільгу на харчування за рахунок коштів селищного бюджету для учнів 1-4 класів, дітей учасників АТО, ООС, учнів, які мають статус, згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учнів з числа дітей- сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, учнів з числа дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах.
Пунктом 2 встановлено вартість харчування для учнів 1-4 класів та дітей пільгових: категорій учнів 5-11 класів, які навчаються у закладах загальної середньої освіти в розмірі 14,00 гривень на одну дитину вдень.
Вважаючи, що відповідач при прийнятті вищевказаного рішення протиправно не передбачив пільгових умов оплати харчування дітей 1-4 класів із сімей, які отримують допомогу згідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" та учнів 5-11 класів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, відповідно до вимог, передбачених 3 ст. 21 Закону України "Про загальну середню освіту", прокурор звернувся до суду зі вказаним позовом.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене ст.2, 23 Закону України "Про прокуратуру" та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог ст.23 Закону України "Про прокуратуру", представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Згідно із ч. 4 ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
В даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає в реалізації гарантованого державою права на здобуття дошкільної освіти усіма громадянами та доступність дошкільної освіти. Відповідно, у даному випадку порушено інтереси держави у соціальній та освітній галузі, а тому є підстави для відповідного звернення до суду прокурора в інтересах держави.
Відповідно до ч. ч. 1, 5 ст. 3 Закону України "Про освіту" кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України. Держава здійснює соціальний захист здобувачів освіти у випадках, визначених законодавством, а також забезпечує рівний доступ до освіти особам із соціально вразливих верств населення.
Частиною 3 ст. 56 Закону України "Про освіту" визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти, забезпечують безоплатним гарячим харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах), дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які навчаються в закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти.
Частиною 3 ст. 21 Закону України "Про загальну середню освіту" визначено, що вихованці шкіл-інтернатів усіх типів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, перебувають на повному державному утриманні. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які навчаються в інших закладах загальної середньої освіти, забезпечуються харчуванням, одягом та іншими послугами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Утримання вихованців, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, у спеціальних загальноосвітніх школах (школах-інтернатах) здійснюється за рахунок держави.
Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних і інклюзивних класах, та учнів 1-4 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".
Таким чином, саме на органи місцевого самоврядування держава покладає обов`язок по забезпеченню безоплатним харчуванням учнів 1-4 класів із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" та дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.
З матеріалів справи вбачається, що згідно з інформацією Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області №151/04 від 10.02.2020, яка додається до позовної заяви, на території Гришковецької селищної ради Житомирської області проживає 77 сімей , що отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", у зазначених сім`ях виховується 179 дітей.
В порушення вищезазначених вимог законодавства, пунктами 1, 2 рішення виконавчого комітету Гришковецької селищної ради Житомирської області № 201 від 10.12.2019 "Про затвердження пільг та розміру грошової вартості харчування в закладах середньої освіти Гришковецької селищної ради" не звільнено учнів 1-4 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до ст. 19 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", що відповідачем не заперечується.
В той же час, що стосується доводів позивача про не забезпечення у пункті 2 рішення безкоштовним харчуванням дітей учнів 5-11 класів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, відповідно до вимог, передбачених 3 ст. 21 Закону України "Про загальну середню освіту".
З даного приводу , суд погоджується з доводами відповідача та зазначає, що у пункті 1 рішення зазначені пільгові категорії учнів, харчування яких здійснюється за рахунок коштів селищного бюджету, серед яких є учні з числа дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, тому вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.
Згідно з положеннями ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" селищна рада проводить свою роботу сесійно.
Отже, належним способом захисту освітніх прав у даному випадку є зобов`язання Гришковецьку сільську раду Житомирської області винести на чергове засідання сесії сільської ради питання про звільнення від плати за харчування учнів 1-4 класів загальноосвітніх закладів Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області із сімей, які отримують допомогу згідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".
Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За приписами ч.1,2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області (вул.Червоний промінь, б.4, смт.Гришківці, Житомирська область, 13337, код ЄДРПОУ 04345380) щодо не забезпечення безкоштовним харчуванням дітей із сімей, які отримують допомогу згідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які виховуються у 1-4 класах загальноосвітніх закладів Гришковецької селищної ради.
Зобов`язати Гришковецьку селищну раду Бердичівського району Житомирської області (вул.Червоний промінь, б.4, смт.Гришківці, Житомирська область, 13337, код ЄДРПОУ 04345380) на черговій сесії розглянути питання про звільнення від плати за харчування дітей із сімей, які отримують допомогу згідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які виховуються у 1-4 класах загальноосвітніх закладів Гришковецької селищної ради.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос