
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2020 року Справа № 160/7559/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 07.08.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни, яка виявилась у порушенні механізму, шаблону розгляду заяви від 18.04.2019 вх. № 536 згідно порядку статей 18, 19 Закону України «Про звернення громадян», частин 1, 2, 8 статті 11 Закону України «Про державну службу» в незабезпеченні права голосу на виборах наданого статями 70, 71 Конституції України;
- захистити інтереси пов`язані з виборчим процесом і забезпечити правовий режим гарантій вільного волевиявлення на виборах, зазначивши окремим пунктом рішення закон чи інший нормативно-правовий акт які забороняють начальнику Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіній Оксані Володимирівні підтвердити, визначити місце тимчасового мешкання, проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за якою ОСОБА_1 надає соціальні послуги особі з інвалідністю згідно статті 249 КАС України;
- визнати протиправною бездіяльність начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни, яка виявилась у неприйнятті після розгляду заяви від 18.04.2019 вх. № 536 нормативно-правового акту на підставі статей 3, 8, 19, 33, 46, 71 Конституції України, статей 7, 18, 19 Закону України «Про звернення громадян» і зазначити закон, вимоги яких порушено згідно частини четвертої статті 249 КАС України;
- захистити права на інформацію, зазначивши окремим пунктом рішення, що без винесення за результатами звернення нормативно-правового акту начальником Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіною Оксаною Володимирівною, заява від 18.04.2019 вх. № 536 вважається належно не розглянутою;
- захистити, вказавши спосіб виконання судового рішення права на соціальний захист шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни оформити допомогу і забезпечити рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
2. Ухвалою суду від 12.08.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без розгляду в частині позовних вимог, направлених на захист прав у виборчому процесі, а саме про:
- визнання протиправною бездіяльності начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни, яка виявилась в незабезпеченні права голосу на виборах наданого статями 70, 71 Конституції України;
- захист інтересів пов`язаних з виборчим процесом і забезпечення правового режиму гарантій вільного волевиявлення на виборах, зазначивши окремим пунктом рішення закон чи інший нормативно-правовий акт які забороняють начальнику Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіній Оксані Володимирівні підтвердити, визначити місце тимчасового мешкання, проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за якою ОСОБА_1 надає соціальні послуги особі з інвалідністю згідно статті 249 КАС України;
- визнання протиправною бездіяльності начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни, яка виявилась у неприйнятті після розгляду заяви від 18.04.2019 вх. № 536 нормативно-правового акту на підставі статті 71 Конституції України.
3. Ухвалою суду від 12.08.2019:
- клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задоволено, звільнено позивача від сплати судового збору за подання цього позову;
- прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 160/7559/19;
- призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін;
- у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи у порядку загального позовного провадження відмовлено;
- встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті спору.
- клопотання позивача про витребування доказів задоволено частково, витребувано від відповідача належним чином засвідчені копії: заяви (запиту) ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни від 18.04.2019 вх. № 536 із доданими до неї документами; відповіді на заяву (запит) ОСОБА_1 від 18.04.2019 вх. № 536; докази направлення (отримання) позивачем відповіді на заяву (запит) від 18.04.2019 вх. № 536; пояснення із підтверджуючими доказами, чи були подані ОСОБА_1 заяви з подібними вимогами, які викладені у заяві від 18.04.2019 вх. № 536 (у разі наявності надати зазначені заяви та відповіді на них); пояснення із підтверджуючими доказами щодо порядку/процедури розгляду заяв (запитів) в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради.
4. 30.08.2019 засобами електронного зв`язку та 05.09.2019 засобами поштового зв`язку до суду надійшов відзив на позовну заяву.
5. 09.10.2019 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу суду від 12.08.2019 про залишення позовної заяви без розгляду в частині.
6. Ухвалою суду від 10.10.2019 зупинено провадження в адміністративній справі № 160/7559/19 до прийняття судового рішення за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду від 12.08.2019 про залишення позовної заяви без розгляду в частині.
7. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03.03.2020 апеляційну скаргу позивача залишено без задоволення, а ухвалу суду від 12.12.2019 без змін.
8. Ухвалою суду від 12.06.2020 поновлено провадження у справі.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
9. Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, тому позивач подав заяву від 18.04.2019 вх. 536, якою просив діяти відповідно до порядку, системи норм статей 18, 19 Закону України «Про звернення громадян», частин першої, другої, восьмої статті 11 Закону України «Про державну службу» та забезпечити конституційні гарантії.
10. Відповідач не дотримався правового режиму вказаних норм, не попередив виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з порушеннями конституційних норм, по суті свідомо бездіяв.
11. Індивідуальних та нормативно-правових актів відповідача на заяву від 18.04.2019 вх. 536 позивач не отримав.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
12. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що повноваження Управління закріплені «Положенням про управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради», затвердженим рішенням Тернівської районної у місті Кривому Розі ради від 31.08.2018 № 281.
13. 26.04.2019 за вихідним № 2667 позивачу Управлінням звичайним поштовим відправленням було направлено письмову відповідь на його звернення від 18.04.2019 № 536 із вичерпними роз`ясненнями відповідно до питань, викладених ним у заяві, про що у книзі реєстрації вихідної кореспонденції було зроблено відповідну відмітку.
14. Позивачу повідомлено, що його заява від 18.04.2019, адресована відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради, була надіслана за належністю 22.02.2019 за вихідним № 2586.
15. Неодноразово протягом 2014-2019 років по всіх зверненнях позивача до Управління спеціалістами та особисто начальником Управління позивач був поставлений до відома, що для можливості розгляду управлінням поданої ним заяви на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям йому в місячний термін необхідно вирішити питання реєстрації місця проживання та надати до Управління довідку про склад сім`ї.
16. Позивач щомісячно подає до Управління подібні заяви (запити) та заяви встановленого зразка на призначення допомоги малозабезпезпеченим сім`ям.
17. Позивачем при поданні заяви для призначення допомоги жодного разу не було дотримано вимоги надання повного пакету документів, його було особисто повідомлено про необхідність надання довідки про склад сім`ї та про неможливість розгляду його заяви у разі виявлення факту відсутності у нього реєстрації.
18. Надати копію документа, що підтверджує факт запрошення позивача для присутності при прийнятті рішення згідно його заяви від 18.04.2019 немає можливості, так як такого документа не існує, у зв`язку з тим, що позивач свідомо відмовляється виконувати вимоги діючого законодавства, а саме: реєстрація місця проживання, надання необхідного для призначення допомоги пакету документів, Управління не має можливості розглянути і вирішити по суті питання, викладені у зверненні позивача, а також призначити йому державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям.
19. У межах наданих повноважень вчинені всі можливі дії для забезпечення позивачу права на призначення допомоги відповідно до його щомісячних заяв на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (надсилались запити до відділів реєстрації місця проживання громадян Тернівської та Покровської районних у місті Кривому Розі рад, до КУ «Будинок нічного перебування» Криворізької міської ради тощо).
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
20. Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі за вх. № 536 зареєстрована заява (запит) ОСОБА_1 від 18.04.2019, якою заявник просив:
- індивідуальним актом зафіксувати фактичне місце його мешкання за адресою АДРЕСА_1 , за якою заявник надає соціальні послуги інваліду для складання і надання довідки про склад сім і для призначення усіх видів допомоги і забезпечення для нього рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму та захисту свободи пересування, вільного вибору місця проживання та належного розрахунку субсидії на комунальні послуги;
- надати довідку про склад сім`ї відповідно до складеного акту про місце його мешкання;
- вжити системи заходів і усі необхідні документи які є у вашій справі направити до відділу реєстрації для оформлення фактичного місця його перебування за адресою АДРЕСА_1 , чим сприяти внесенню фактичної інформації стосовно заявника до Єдиного державного демографічного реєстру.
21. До заяви (запиту) від 18.04.2019 № 536 додана заява до відділу реєстрації місця проживання громадян від 18.04.2019.
22. 26.04.2019 за вих. № 2667 Управлінням надано відповідь на заяву (запит) від 18.04.2019 № 536, наступного змісту:
- в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті Кривому Розі ради Ви отримуєте компенсаційну виплату непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за інвалідом І групи або престарілим, який досяг 80-річного віку, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 № 832;
- вищезазначеною постановою не передбачено складання акту обстеження умов проживання отримувачів даного виду компенсації;
- Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті Кривому Розі ради здійснює призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на підставі Закону України від 01.06.2000 № 1768-111 «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» та з урахуванням вимог Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345;
- відповідно до пунктів 3, 4 Порядку, призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управлінням праці та соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї. Соціальна допомога може бути призначена і виплачена за місцем фактичного проживання заявника за умови неотримання такої допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації;
- вищевказаними нормативними документами не передбачено у разі відсутності у заявника зареєстрованого місця проживання складати акт про його фактичне проживання та на його підставі призначати допомогу;
- відповідно до пункту 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщення (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії;
- відповідно до рішення Криворізької міської ради від 31.03.2016 № 381 «Про обсяг та межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів» складати та надавати акти про фактичне місце проживання або перебування фізичних осіб з метою складання довідок про склад сім`ї або внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру, також представляти їх інтереси у вищестоящих організаціях та в судах щодо визначення місця проживання/перебування не входить до компетенції виконкому Тернівської районної у місті ради, структурним підрозділом якого є Управління праці та соціального захисту населення;
- з питання умов реєстрації місця проживання та видачі довідки про склад сім`ї повторно рекомендуємо Вам звернутись до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради за адресою: вул . Короленка, 1а, к. 127;
- Управління жодним чином не обмежує свободу Вашого пересування та не має делегованих повноважень щодо визначення місця Вашого перебування;
- реєстрація місця перебування осіб, що звернулися за захистом в Україні здійснюється на визначений законодавством строк на підставі документів, визначених пунктом 18 постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» (крім квитанції про сплату адміністративні збору ), а саме: заява за формою згідно з додатком 8; документ, до якого вносяться відомості про реєстрацію місця перебування; документи, що підтверджують: право на проживання в житлі: ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі прав на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи; право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, довідка про прийняття на обслуговування в спеціальній соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах); військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
- доступу до ЄДДР органам місцевого самоврядування не передбачено чинним законодавством;
- враховуючи вищевикладене, повідомляємо, що начальник управління праці та соціального захисту населення не має повноважень для вжиття заходів щодо внесення інформації стосовно Вас до Єдиного державного демографічного реєстру;
- щодо Вашої вимоги направити документи до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради в черговий раз повідомляємо, що Ваша особова справа по виплаті компенсації непрацюючій працездатній особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи, не містить документів, необхідних для здійснення реєстрації Вашого місця перебування/проживання;
- додатково повідомляємо, що Ваша заява від 18.04.2019, адресована відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради, була надіслана за належністю 22.04.2019 за вихідним № 2586.
23. Відповідач надав копію листа від 22.04.2019 вих. № 2586, яким звернення від 18.04.2019, адресована відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради була надіслана за належністю останньому.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
правове регулювання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям
24. Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 № 1768-III (далі - Закон № 1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.
25. Згідно зі статтею 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
26. Малозабезпечена сім`я з дітьми - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї (стаття 1 Закону № 1768-III, стаття 2 Закону № 2811-XII).
27. Відповідно до статті 3 Закону № 1768-III право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
28. Статтею 4 Закону № 1768-III встановлено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
29. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
30. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються:
- документ, що посвідчує особу;
- довідка про склад сім`ї. До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні;
- декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів);
- довідка про наявність та розмір земельної частки (паю);
- довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
31. Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
32. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
33. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.
34. Відповідно до статті 6 Закону № 1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
35. Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
36. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 № 204 «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб», якій був чинний на час виникнення спірних правовідносин (далі - Наказ № 204, втратив чинність згідно з наказом від 17.07.2019 року № 1106), визначена форма довідки про склад сім`ї.
37. Згідно затвердженої форми, довідка заповнюється відповідним підприємством (організацією) або виконавчим органом сільської (селищної) ради за місцем реєстрації сім`ї.
38. Довідка видається уповноваженому власнику (співвласнику, наймачу) житлового приміщення (будинку) про те, що до складу сім`ї /зареєстрованих/ входять відповідні особи.
правове регулювання звернень громадян
39. Згідно статті 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
40. Відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР) звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
41. Згідно із частиною другою статті 8 Закону № 393/96-ВР не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті.
42. Статтею 18 Закону № 393/96-ВР передбачено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
43. Згідно статті 19 Закону № 393/96-ВР органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
правове регулювання реєстрації місця проживання / перебування
44. Механізм здійснення реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів визначені «Правилами реєстрації місця проживання», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 (далі - Правила № 207).
45. Пунктом 3 Правил № 207 встановлено, що реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
46. Відповідно до пункту 25 Правил № 207 реєстрація місця перебування осіб, що звернулися за захистом в Україні із заявою за формою згідно з додатком 8, здійснюється на визначений законом строк на підставі документів, визначених пунктом 18 цих Правил (крім квитанції про сплату адміністративного збору). Відомості про реєстрацію місця перебування вносяться до довідки про звернення за захистом в Україні, зразок якої затверджується наказом МВС.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
47. Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо розгляду заяви та неприйняття нормативно-правого акта за результатами її розгляду, встановлення наявності компетенції начальника Управління оформити допомогу і забезпечити рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, суд виходить з наступного.
48. Заявою (запитом) від 18.04.2019 позивач просив зафіксувати його місце мешкання, надати довідку про склад сім`ї, звернутись до органу реєстрації місця проживання із документами для сприяння оформлення фактичного місця перебування, з метою реалізації в подальшому права заявника на соціальне забезпечення.
49. Непризначення державної соціальної допомоги позивачу пов`язано із відсутністю у останнього реєстрацій місця проживання та довідки про склад сім`ї.
50. Вказані документи є необхідними для позитивного вирішення заяви про призначення усіх видів соціальних допомог.
51. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 № 204 «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб», якій був чинний на час виникнення спірних правовідносин (далі - Наказ № 204, втратив чинність згідно з наказом від 17.07.2019 року № 1106), визначена форма довідки про склад сім`ї.
52. Згідно затвердженої форми, довідка заповнюється відповідним підприємством (організацією) або виконавчим органом сільської (селищної) ради за місцем реєстрації сім`ї.
53. Довідка видається уповноваженому власнику (співвласнику, наймачу) житлового приміщення (будинку) про те, що до складу сім`ї /зареєстрованих/ входять відповідні особи.
54. Пунктом 3 Правил № 207 встановлено, що реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
55. Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг та відповідач не мають повноважень на реєстрацію місця проживання або перебування громадян, видачу довідок про склад сім`ї, також законодавством не передбачено видання керівником Управління індивідуального акту для фіксування фактичного місця мешкання осіб та видання нормативно-правових актів, звернення за дорученням громадян для оформлення їх місця перебування.
56. Відповідно до частини шостої статті 7 КАС України аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
57. Отже, суд обмежений у застосуванні аналогії закону (права) у спірних правовідносинах.
58. Щодо позовної вимоги про встановлення компетенції (повноважень) начальника Управління оформити допомогу і забезпечити рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, суд зазначає, що у цій справі спір стосується розгляду звернення, а не заяви про призначення відповідної допомоги.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
59. Враховуючи відсутність повноважень у відповідача на реєстрацію місця проживання / перебування позивача, видачі довідки про склад сім`ї, прийняття нормативно-правових актів, суд не може констатувати допущену відповідачем бездіяльність при розгляді звернення, порушення прав позивача, у зв`язку із чим не знаходить підстав для задоволення розглянутих позовних вимог.
60. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
61. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни (вул. Ухтомського, 23, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50083) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
62. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України. Цей строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя І.О. Верба