Рішення № 89778787, 04.06.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2020
Номер справи
215/1663/20
Номер документу
89778787
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2020 року Справа № 215/1663/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горбалінського В.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до виконавчого комітету Криворізької міської ради (50101, м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1, код ЄДРПОУ 04052169) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до виконавчого комітету Криворізької міської ради (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Криворізької міської ради, яка виявилась у невжитті заходів для забезпечення фундаментального права на соціальну допомогу, якою буде забезпечено для позивача рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму і права на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відповідно до правової позиції ст. 46, 48 Конституції України;

- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Криворізької міської ради, яка виявилась у ненаданні копії положення про Департамент соціальної політики виконавчого комітету Криворізької міської ради;

- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Криворізької міської ради, яка виявилась у невинесенні за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 від 18.02.2020 року вх. 144, рішення, постанови, тобто правового акту;

- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Криворізької міської ради, яка виявилась у порушенні права бути присутнім при розгляді заяви (запиту) від 18.02.2020 року вх. 144.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивач 18.02.2020 року подав заяву до відповідача щодо забезпечення конституційних гарантій, але відповідач за результатами розгляду заяви допустив бездіяльність, чим порушив права та інтереси ОСОБА_1 .

Позивач наголошує, що відповідач не забезпечив йому належний рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, не вжив системи заходів, спрямованих на усунення правових та інших причин порушення права викривати недоліки в роботі відповідача для відстоювання його прав і законних інтересів, не попередив виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з цим правом і відсутністю необхідної йому інформації. Позивач вважає, що відповідач допустив бездіяльність щодо правового режиму розгляду заяви, відмовився виконати свої владні виконавчі функції та не прийняв відповідне рішення.

24.03.2020 року ухвалою Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області позовну заяву передано на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за підсудністю.

14.04.2020 року зазначена справа надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції суду на супровідному листі, та за результатом автоматизованого розподілу судової справи між суддями остання передана для розгляду судді Горбалінському В.В.

15.04.2020 року ухвалою суду було відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

14.05.2020 року на адресу суду надійшов письмовий відзив на позов, у якому представник відповідача в задоволенні позовних вимог просив відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що на запит позивача від 18.02.2020 року за вх. 144 – 04.03.2020 року було направлено письмову відповідь із вичерпними роз`ясненнями відповідно до питань, викладених у заяві. Відповідач наголошує, що до повноважень Департаменту соціальної політики виконкому не відносяться компетенція з розгляду та вирішення тих питань, які вказані у зверненні позивача, про що було зазначено у відповіді на запит.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 18.02.2020 року звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради із заявою (запитом) (вхід. №144), в якому просив:

1. Правовим актом призначити комісію по наданню соціальної допомоги за наданою заявою від 17.02.20р. до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, якою забезпечити для рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму та надати цей акт відповідно до якого буде зазначено повноваження осіб, їх повні ПІБ, які будуть приймати участь на засіданні комісії.

2. Надати форму довідки про склад сім`ї для не зареєстрованих у житловому приміщені осіб . (Зауважую, які не мають своєї оселі)

3. Надати гарантійний лист, спрямований на усунення правових, соціальних та інших причин виникнення бездомності, який забезпечить місце реєстрації, звернувшись до виконавчого комітету Покровської районної у м. Кривий Ріг ради та надати вихідний номер і дату відправки цих звернень.

4. Вжити системи заходів, спрямованих на захист гарантій ст. 33 Конституції України.

5. Надати копії звернень до посадових осіб вищого рангу за підлеглістю для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта.

6. Надати копію правового акту, який вам і ОСОБА_2 забороняє вжити систему заходів для фіксування тимчасового місця мешкання за адресою:

АДРЕСА_2 . Надати довідку про склад сім`ї, мені та УПСЗН виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про склад сім`ї відповідно до мешкання за адресою: АДРЕСА_3 2-8 для призначення усіх видів допомоги згідно статей 3,19, 21,22, 33,46,48, Конституції України.

8. Надати копію нормативно-правового акту відповідно до якого начальник Управління праці та соціального захисту, населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради ОСОБА_3 Володимирівна на підставі ст. 1,3,19,68 Конституції України не має повноважень виносити рішення, постанови, накази тобто правові акти за результатами розгляду звернення громадянина .

9. Частково загладити моральні страждання сумою у 600 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 2102 грн. х 600 = 1261200 грн.

10. Зазначити особу, установу виконавчої влади району, міста, яка має повноважень виносити рішення постанови, тобто правові акти за результатами розгляду звернення від 17.02.20р. і від 18.02.20р. і загалом.

11. Назвати установу, яка в примусовому режимі має можливість за заявою громадянина отримати дані про доходи особи, яка не сплачує аліменти і відмовляються надати довідку про свої доходи, для отримання соціальної допомоги на дитину.

12. Надати копію правового акту, який вам забороняє затвердити надану Управлінню праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг довідку про склад сім`ї від 17.02.20р. для осіб, які не мають свого житла чи видати форму довідки для не зареєстрованих у житловому приміщені осіб.

13. Правовим актом визнати за мною право на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, належним оформленням трудових відносин і встановити порядок забезпечення мене у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, правом па соціальний захист.

14. Надати копію положення про департамент соціальної політики виконавчого комітету Криворізької міської ради.

15. Я віком 56 років, не зареєстрований у житловому приміщені, не маю свого житла, кому і які документи мені подати для взяття на квартирний облік і відповідну до якої статті правового акту я маю право на перше чергове поліпшення житлових умов і надання житлового приміщення.

16. Пояснити чи реєструються громадяни, які не маю свого житла у зв`язку з змінами у законодавці установою Дом милосердя як бездомні особи у Тернівському районі та надати копію статуту цієї установи.

17. Зазначити установу, яка реєструє громадян, які не мають свого житла як бездомних осіб у Тернівському районі.

18. Вжити систему заходів для поновлення черги перебування на квартирному обліку при виконкомі Тернівської районної у місті ради.

19. Надати запрошення для мене, з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду заяви від 18.02 20р., а після розгляду її, висновки викласти в рішенні, постанові, тобто в індивідуальному правовому акті, який надати мені.

Листом 18.02.2020 року за №761 Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради надіслано за належністю звернення позивача від 18.02.2020 року вх. №144 до Департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради.

Відповідно до штемпелю вхідної кореспонденції, Департамент соціальної політики виконкому Криворізької міської ради отримав запит позивача 19.02.2020 року за №С-72-П.

Листом від 04.03.2020 року за №06-01-04-07/С-72-П відповідачем було надано письмову відповідь на запит позивача від 18.02.2020 року вх. №144 та зазначено наступне.

За п. 1 звернення повідомлено, що відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003, призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захист населення районних у містах рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання у повноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

Рекомендовано звернутись до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації або фактичного проживання.

За п. 2, п. 6, п. 7, 12 звернення повідомлено, що відповідно до рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради № 402 від 14.09.2016 «Про врегулювання питання щодо видачі довідок про склад сім`ї», рекомендовано об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків, житловим кооперативам, житлово-будівельним кооперативам, відповідним підприємствам (організаціям), що обслуговують житлові будинки (у тому числі гуртожитки), органам самоорганізації населення для інформаційного забезпечення даними при призначенні населенню субсидій на житлово-комунальні послуги, допомог, а також для інших, передбачених чинним законодавством цілей, співпрацювати з виконкомами районних у місті рад у сфері надання довідок про склад сім`ї за місцем проживання громадян до врегулювання питання на законодавчому рівні.

Тому для отримання довідки про склад сім`ї необхідно звернутись до вищезазначених організацій.

За п. 3 повідомлено, що департамент соціальної політики виконкому Криворізької міської ради не видає гарантійних листів, спрямованих на усунення правових, соціальних та інших причин бездомності.

За п. 4 повідомлено, що статтею 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.

Отже, норми Конституції України гарантують свободу пересування та вільний вибір проживання. Конституція України є Основним законом, її норми є нормами прямої дії.

Відповідно до п. 5 повідомлено, що у департаменті соціальної політики відсутні повноваження щодо звернення до Конституційного суду України.

За п. 8 звернення повідомляємо, що начальник управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Каретіна Оксана Володимирівна діє у межах своїх посадових інструкцій.

За п. 9 повідомлено, що питання сплати моральних страждань вирішується у судовому порядку.

Питання, поставлене у п. 10 є незрозумілим, відповідно до змісту листа відповідача.

За п. 11 повідомлено, що питання несплати аліментів вирішується у судовому порядку.

За п. 13 повідомлено, що право на загальнообов`язкове соціальне страхування передбачене діючим законодавством України.

У п. 14 вказано про надання копії положення про департамент соціальної політики позивачу.

За п. 15, п. 18 повідомлено, що процедура взяття громадянина на облік потребуючих поліпшення житлових умов починається з подачею ним заяви. Заява про взяття на квартирний облік подається відповідно до виконавчого комітету органу місцевого самоврядування за місцем проживання громадян та адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації за місцем їх роботи. Заява підписується членами сім`ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік.

За п. 16 повідомлено, що Будинок милосердя є самостійною юридичною особою. Отримати копію статуту Ви можете, звернувшись безпосередньо до самої установи.

За п. 17 повідомлено, що Тернівському районі відсутня установа, що реєструє бездомних громадян.

За п. 19 повідомлено, що заява розглянута без участі позивача, бо питання, викладені у заяві не відносяться до компетенції департаменту соціальної політики.

Відтак, не погоджуючись із діями Департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради щодо не вжиття заходів по заяві (запиту) від 18.02.2020 року та порядку розгляду означеної заяви, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Закон України «Про звернення громадян» (далі - Закон №393/96-ВР) регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Відповідно до ст.1 Закону №393/96-ВР, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно із ст.7 Закону №393/96-ВР, звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.

Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.

Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Статтею 18 Закону №393/96-ВР встановлено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.

Згідно із ст.19 Закону №393/96-ВР, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев`ятого частини першої цієї статті.

Статтею 15 Закону №393/96-ВР чітко визначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Як видно з матеріалів справи, за результатами розгляду заяви відповідачем було підготовлено письмову відповідь на питання, викладені позивачем у поданій ним заяві.

Так, щодо позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльність виконавчого комітету Криворізької міської ради, яка виявилась у невжитті заходів для забезпечення фундаментального права на соціальну допомогу, якою буде забезпечено для позивача рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму і права на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відповідно до правової позиції ст. 46, 48 Конституції України та визнання протиправною бездіяльності виконавчого комітету Криворізької міської ради, яка виявилась у невинесенні за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 від 18.02.2020 року вх. 144, рішення, постанови, тобто правового акту, суд зазначає про таке.

Аналіз зазначених вище норм вказує, що громадяни України мають право звертатися до органів державної влади та місцевого самоврядування із зверненнями, а органи державної влади та місцевого самоврядування зобов`язані у встановлений законом строк об`єктивно і вчасно розглядати звернення, перевіряти викладені у них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства, забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду.

Суд зазначає, що реалізувавши своє право, позивач звернувся до відповідача з заявою (запитом), яка становить предмет судового розгляду, на яку відповідачем у встановлений законом строк та у встановленому законом порядку була надана відповідь, що підтверджується матеріалами справи та встановленими в ході проведення судового розгляду обставинами.

При цьому, дослідивши зміст листа з відповіддю щодо порушених питань у заяві (запиті) від 18.02.2020 року за вх. № 144, суд встановив, що відповідач роз`яснив та виклав висновки по кожному питанню в межах наданих йому законом повноважень та у встановленому законом порядку.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність виконавчого комітету Криворізької міської ради, яка виявилась у ненаданні копії положення про Департамент соціальної політики виконавчого комітету Криворізької міської ради, суд вказує про таке.

Як видно з матеріалів справи, відповідачем було надано копію відповіді на запит позивача від 18.02.2020 року за вх.№144.

Так, як вже встановлювалося судом, у п. 14 вказано про надання копії положення про департамент соціальної політики позивачу.

Проте, з матеріалів справи не вбачається факту направлення на адресу позивача копії положення про департамент соціальної політики позивачу.

Суд дійшов такого висновку, виходячи з того, що в матеріалах справи відсутній супровідний лист або реєстр поштового відправлення, чи інший доказ, який би підтверджував направлення на адресу позивача копії положення про департамент соціальної політики.

Відтак, суд зазначає про бездіяльність виконавчого комітету Криворізької міської ради, яка виявилась у ненаправлені копії положення про Департамент соціальної політики виконавчого комітету Криворізької міської ради на адресу позивача.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності виконавчого комітету Криворізької міської ради, яка виявилась у порушенні права бути присутнім при розгляді заяви (запиту) від 18.02.2020 року вх. 144., суд зазначає таке.

Доводи ОСОБА_1 , що відповідачем не забезпечено його участь у розгляді заяви, не є обґрунтованими, адже закон наділяє особу відповідного права бути присутнім, проте не встановлює обов`язок органу, до якого надійшло звернення, розглядати його за обов`язковою участю суб`єкта звернення. Позивачем не надано суду належних доказів перешкоджання відповідачем реалізації прав заявника, визначених статтею 18 Закону України «Про звернення громадян».

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до виконавчого комітету Криворізької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії про визнання бездіяльності протиправною - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Криворізької міської ради, яка виявилась у ненаправлені копії положення про Департамент соціальної політики виконавчого комітету Криворізької міської ради на адресу ОСОБА_1 .

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції, проте, відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.В. Горбалінський