Рішення № 89750095, 09.06.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.06.2020
Номер справи
640/7776/19
Номер документу
89750095
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2020 року м. Київ № 640/7776/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Васильченко І.П. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу

за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасний фінансовий сервіс»

про стягнення штрафних санкцій

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія з цінних паперів та фонового ринку звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасний фінансовий сервіс» про стягнення штрафу в розмірі 5100,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані несплатою відповідачем у добровільному порядку суми штрафу, визначеної в постанові Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.01.2019 №53-ДП-Е.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 травня 2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач відзиву на позов у встановлений судом строк не подав. Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження у адміністративній справі направлялась на адресу відповідача зазначену в позові, а також в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, та була отримана уповноваженим представником товариства, що підтверджується рекомендованим поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Пунктом 1 частини 4 статті 124 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Таким чином, вважається, що відповідач належним чином повідомлений про його права та обов`язки, зокрема про право надати відзив на позовну заяву або заяву про визнання позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

29.11.2018 уповноваженою особою НЦКПФР - директором департаменту нагляду за станом корпоративного управління та корпоративними фінансами ОСОБА_1 на підставі рішення Комісії від 10.07.2018 №453 у відношенні ТОВ «Сучасний фінансовий сервіс» (далі-ТОВ «СФС») порушені справи про правопорушення на ринку цінних паперів, а саме: щодо допущених товариством порушень вимог п. 4 гл. 4 розд. ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів в частинах нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів регулярної річної інформації за 2017 рік, неподання до Комісії регулярної річної інформації емітента за 2017 рік та не опублікування регулярної річної інформації емітента за 2017 рік в одному із офіційних друкованих видань, - про що були винесені відповідні постанови від 29.11.2018 №26/02/35550, №26/02/35555 і №26/02/35554. Зокрема, у текстах цих постанов від 29.11.2018 товариство повідомлялось про можливість подання письмових пояснень по суті виявлених правопорушень та про необхідність підписання актів про правопорушення на ринку цінних паперів, із зазначенням дати, часу і місця вчинення таких дій.

Копії цих постанов про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 28.1.2018 були надіслані позивачем на адресу відповідача поштою 30.11.2018.

17.12.2018 уповноваженою особою НЦКПФР - директором департаменту правозастосування Ягнич О.А. складені акти про правопорушення на ринку цінних паперів за №659-ДП-Е, №661-ДП-Е і №662-ДП-Е. У текстах даних актів від 17.12.2018 зафіксовано, що ТОВ «Сучасний фінансовий сервіс» всупереч норм ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", п. 1 розд. 1, п. 4 гл. 4 розд. ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 03.12.2013 №2826 (що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 №2180/24712):

- станом на 29.11.2018 регулярна річна інформація емітента - ТОВ «СФС» за 2017 рік в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії (http://stockmarket.gov.ua) відсутня;

- станом на 29.11.2018 регулярна річна інформація ТОВ «СФС» за 2017 рік в Системі моніторингу фондового ринку відсутня;

- станом на 29.11.2018 відомості щодо опублікування регуляторної річної інформації емітента ТОВ «СФС» за 2017 рік в одному із офіційних друкованих видань Комісії відсутні.

За висновками цих актів ТОВ «СФС» (код ЄДРПОУ 37039358) порушило вимоги п. 4 гл. 4 розд. ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 03.12.2013 №2826, а саме в частинах: нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів регулярної річної інформації за 2017 рік; неподання до Комісії регулярної річної інформації емітента за 2017 рік у вигляді електронних документів; не опублікування регулярної річної інформації емітента за 2017 рік в одному із офіційних друкованих видань.

Відповідно до постанов уповноваженої особи НЦКПФР - члена Комісії Назарчук І.Р. від 04.01.2019 вих. №14/01/271, №14/01/269, №14/01/265, розгляд описаних вище справ про правопорушення на ринку цінних паперів, порушених відносно ТОВ «СФС» було призначено на 17.01.2019 об 10 год. 57 хв., 10 год. 52 хв. та 10 год. 50 хв. Копії постанов про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів разом з примірниками актів від 17.12.2018 були надіслані позивачем на адресу відповідача поштою 08.01.2019.

17.01.2019 уповноваженою особою НЦКПФР - члена Комісії Назарчук І.Р. прийнято постанову вих. №14/01/1615 про об`єднання справ про правопорушення на ринку цінних паперів, порушених відносно ТОВ «СФС», в одне провадження, а також за результатами розгляду об`єднаних в одне провадження справ про правопорушення на ринку цінних паперів - постанову №53-ДП-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів та розпорядження №51-ДП-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери.

Згідно тексту постанови від 17.01.2019 №53-ДП-Е Комісією застосовано до ТОВ «СФС» за не опублікування ним інформації, не розміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та неподання інформації до Комісії санкцію у вигляді штрафу у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 грн. Копія цієї постанови разом із розпорядженням про усунення порушень законодавства про цінні папери були надіслані 23.01.2019 поштою на адресу акціонерного товариства (що підтверджується копією Списку №1 листів рекомендованих та копією фіскального чеку відділення ПАТ "Укрпошти" від 23.01.2019 №4502).

Оскільки відповідач у добровільному порядку не сплатив зазначену вище суму штрафу, Комісія звернулась до суду із цим позовом про стягнення штрафу у судовому порядку

Оцінивши за правилами ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 №448/96-ВР.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Згідно з ч. 1 ст. 5, п. 14 ст. 8 цього Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Зокрема, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

За змістом норм ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 №3480-IV регулярна інформація про емітента - річна та проміжна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Річна інформація про емітента є регульованою інформацією та підлягає розкриттю емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та проміжної) і відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, яка вживає заходів щодо розкриття зазначеної інформації.

Так, відповідно до п. 4 гл. 4 розд. ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 №2826 (далі - Положення), розкриття річної інформації емітентами цінних паперів має здійснюватися, зокрема, шляхом подання до Комісії не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

В силу ч. 9 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" відповідальність за повноту розкриття інформації, передбаченої цією статтею, несе емітент та/або особа, що здійснює управлінські функції в ньому.

Пунктами 5, 6 і 7 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за:

- неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з ч. 3 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

В ході судового розгляду справи відповідач не надав суду жодних доказів сплати штрафу у розмірі 5 100 грн., що виник на підставі постанови НЦКПФР від 17.01.2019 №53-ДП-Е, або скасування такої постанови відповідача у досудовому чи судовому порядку.

Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за №1855/22167, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.

Враховуючи те, що відповідачем у встановлений строк не надано відзиву на позовну заяву, не спростовано доводів позивача та не надано доказів скасування/оскарження рішення (постанови) позивача або сплати суми штрафу, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5 - 11, 12, 72 - 77, 90, 241-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 37956207, адреса: 01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30) задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасний фінансовий сервіс» (04119, м. Київ, вул. Деревлянська, буд. 10А, код ЄДРПОУ 37039358) штраф у розмірі 5 100,00 грн. (п`ять тисяч сто гривень) 00 коп. до Державного бюджету України, а саме: на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.П. Васильченко