
Справа № 560/968/20
РІШЕННЯ
іменем України
11 червня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 100 відсотків підвищення пенсії, зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, починаючи з 01.01.2018 року з урахуванням раніше виплачених сум, визнати протиправними дії відповідача щодо не виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі 73% відсотка від суми грошового забезпечення з 01.01.2008 року, зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 73% відсотка від суми грошового забезпечення з 01.01.2008 року, допустити негайне виконання рішення суду у межах суми стягнень за один місяць, встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 01.01.2007 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 73% від суми грошового забезпечення для обчислення пенсії. Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області під час здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" зменшило розмір грошового забезпечення з 73% до 68%. Тому, на виконання постанови №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" Головне управління провело перерахунок пенсії з 01.01.2018 в розмірі 68% відповідних сум грошового забезпечення. Вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправними та такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення в належному відсотковому розмірі. Крім того, вказує, що після перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 підвищення до пенсії йому виплачувалося з відтермінуванням виплат, а саме у 2018 році - 50%, у 2019 році - 75%, у 2020 році - 100% суми підвищення пенсії. Зазначає, що рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Позивач вважає, що з 01.01.2008 року його пенсія повинна бути перерахована з розрахунку 73% відсотка від суми грошового забезпечення, а з 01.01.2018 підлягає виплаті у розмірі 100% суми підвищення пенсії.
У поданому відзиві на позов відповідач зазначив, що з 01.01.2008 року головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведений перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" №1294 від 07.11.2007 року. Перерахунок пенсії здійснювався за чинною редакцією Закону №2262-ХІІ. Так, для осіб, які під час служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та віднесені до 2 категорії редакція Закону №2262-ХІІ на 01.01.2008 рік не передбачала збільшення пенсії за вислугу років на 5% суми грошового забезпечення, що враховується для обчислення пенсії. При цьому, якщо внаслідок такого перерахунку розмір пенсії зменшувався, вона виплачувалась в раніше встановленому розмірі. Таким чином, під час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2008 року відсоток розміру пенсії встановлений 68% відповідних сум грошового забезпечення. 21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". На виконання вказаної постанови, на підставі наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки від 13.03.2018 року №ХС35688 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018 року, Головне управління провело перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року за чинною редакцією статті 13 Закону №2262-ХІІ в розмірі 68% відповідних сум грошового забезпечення. Зазначає, що законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Тому перерахунок та виплата пенсії позивачу проведені згідно вимог чинного законодавства. Щодо позовних вимог про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, починаючи з 01.01.2018 року вказує, що іншого порядку виплати, ніж встановлений постановами КМУ № 103 та № 804 (якими передбачене поетапне підвищення пенсії) законом не передбачено. Вважає, що підстав для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не перерахунку та невиплати з 01.01.2018 позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення немає. Крім того, вказує, що відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законами України. В задоволені позову просить відмовити.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 30.03.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про залишення позовної заяви за період з 01.01.2008 по 17.02.2020 без розгляду.
Ухвалою від 06.05.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 з 01.01.2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ в розмірі 73% суми грошового забезпечення.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснило позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2008 у розмірі 68% суми грошового забезпечення.
21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова № 103).
На виконання цієї постанови Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснило позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 у розмірі 68% суми грошового забезпечення.
Після перерахунку відповідно до Постанови №103 пенсія позивачу виплачувалась в таких розмірах: з 01.01.2018 - 50%, з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75%, з 01.01.2020 - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
31.01.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про отримання документів на підставі яких був здійснений перерахунок пенсії в 2008 році та в 2018 році.
Листом від 05.02.2020 №2200-0324-8/2829 відповідач повідомив, що з 06.11.1991 пенсія позивачу призначена відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При передачі пенсійної справи з Хмельницького обласного військового комісаріату до головного управління з 01.01.2007 розмір пенсії за вислугу років становив 73% від суми грошового забезпечення як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. З 01.01.2008 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведений перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" №1294 від 07.11.2007. Перерахунок пенсії здійснювався за чинною редакцією Закону. Так, для осіб, які під час служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, і віднесені до 2 категорії чинна редакція Закону на 01.01.2008 рік не передбачала збільшення пенсії за вислугу років на 5% суми грошового забезпечення, що враховується для обчислення пенсії. Таким чином, під час перерахунку пенсії з 01.01.2008 року відсоток розміру пенсії встановлений 68% відповідних сум грошового забезпечення. В подальшому, на виконання постанови №103 на підставі наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки від 13.03.2018 №ХС35688 про розмір грошового забезпечення Головне управління провело перерахунок пенсії з 01.01.2018 за чинною редакцією статті 13 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 68% відповідних сум грошового забезпечення. Станом на 01.01.2020 розмір пенсійної виплати становить 8909,60 грн з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії з 01.01.2008 у розмірі 68% суми грошового забезпечення та невиплати пенсії в розмірі 100 відсотків підвищення протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначені закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до пунктів "а" і "в" частини 1 статті 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Згідно з матеріалами пенсійної справи позивача йому була призначена пенсія за вислугу років 73% відповідних сум грошового забезпечення. З дня взяття на облік, а саме з 01.01.2007 до органів Пенсійного фонду та призначенні пенсії відповідачем розмір пенсії також був визначений на рівні 73% відповідних сум грошового забезпечення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до 2 категорії.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" №3591-ІV від 04.04.2006, який набрав чинності з 29.04.2006, були внесені зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ, та виключені положення щодо збільшення на 5 процентів розміру пенсії особам, зазначеними в пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 2.
Здійснюючи перерахунок пенсії з 01.01.2008 на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" №1294 від 07.11.2007, та виходячи з розміру 68% грошового забезпечення, відповідач керувався нормами, чинними на час здійснення такого перерахунку, зокрема, відповідно до яких, у зв`язку з прийняттям закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 №3591-ІV було виключено положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 відсотків відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 2-ї категорії. У зв`язку з цим, з 01.01.2008 розмір пенсії позивача зменшився на 5%.
В той же час, відповідно до частини 1 та 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ, якою визначені підстави перерахунку раніше призначених пенсій (у редакції, чинній на момент перерахунку пенсії позивача), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
В свою чергу, Кабінет Міністрів України своєю постановою від 13.02.2008 №45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яким визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права (пункт 4).
Отже, внесені законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» №3591-ІV від 04.04.2006 зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 №3591-ІV не зазнала.
Тому, здійснюючи перерахунок пенсії, в тому числі на виконання прийнятої Кабінетом Міністрів України постанови «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» №1294 від 07.11.2007, органи Пенсійного фонду України лише повинні брати до уваги змінену суму грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, не змінюючи при цьому розмір призначеної пенсії, визначеному у відсотках до грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, в тому числі той факт, що відповідач самостійно при призначенні позивачу пенсії з 01.01.2007 визначив основний розмір пенсії у розмірі 73%, при перерахунку пенсії з 01.01.2008 у відповідача були відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії, оскільки при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні, є незмінним.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою постановив, зокрема, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
На виконання цієї постанови Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснило позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 у розмірі 68% суми грошового забезпечення.
Вирішуючи питання про застосування Закону №2262-ХІІ у часі, суд зазначає, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до абзацу 2 пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дії нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовуються той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
У постанові від 03.04.2018 по справі №175/1665/17 (2-а175/41/17) Верховний Суд зазначив, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового утримання, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
У пункті 50 рішення по справі "Щокін проти України" Європейський суд з прав людини вказує, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливе тільки "на умовах, передбачених законом".
Отже, дії Головного управління ПФУ в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2008 року та з 01.01.2018 року у розмірі 68% грошового забезпечення та зменшення у зв`язку з цим встановленого розміру пенсії у відсотковому виразі (з 73% суми грошового забезпечення) є протиправними. вачу
Враховуючи наведене, необхідно зобов`язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ у розмірі 73% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2008 по дату прийняття рішення.
Вирішуючи позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії в розмірі 100 відсотків підвищення пенсії та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії починаючи з 01.01.2018 року з урахуванням раніше виплачених сум, суд враховує таке.
Рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019.
Відповідно до частини 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, у зв`язку із скасуванням пунктів 1 та 2 Постанови №103 обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасоване.
Таким чином, з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100% суми підвищення пенсії. Тому, дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05.03.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними.
Разом з тим, пунктами 1, 2 Постанови №103 врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок здійснення перерахунку.
У зв`язку з цим, питання строків виплати доплати до пенсії за результатами здійсненого перерахунку, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям "порядок проведення перерахунку пенсії".
Право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 05.03.2019, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом №2262-XII, тому підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності".
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020.
Враховуючи викладене, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати з 05.03.2019 100% визначеного пенсійного забезпечення необхідно задовольнити та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.
Разом з тим, не підлягають до задоволення позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати з 01.01.2018 по 04.03.2019 100% визначеного пенсійного забезпечення.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням положень частини 2 статті 265 КАС України рішення суду по справі №160/3586/19, яким визнані нечинними та скасовані пункти 1, 2 Постанови №103 не має зворотньої сили і не поширюється на правовідносини, які існували до набрання чинності цим рішенням. Тому, у відповідача не було підстав для виплати підвищення пенсії в розмірі 100%.
Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 14.08.2019, суд вважає безпідставним.
Вказаною постановою передбачено, що виплата пенсій, призначених згідно із законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Отже, з прийняттям Постанови №804 не змінився порядок виплати перерахованих з 01.01.2018 року пенсій військовослужбовцям, визначений Постановою №103, визнаною протиправною та нечинною рішенням суду у справі № 826/3858/18.
Також необґрунтованими є посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань як на підставу відмови позивачу у виплаті пенсії, гарантованої державою.
Враховуючи вищенаведене, адміністративний позов необхідно задовольнити частково.
Вимога позивача щодо негайного виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах стягнення за один місяць задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до пункту 1 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, а не щодо її перерахунку.
Щодо вимоги про встановлення судового контролю за виконанням рішення, суд враховує таке.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом а не обов`язком суду. Суд враховує, що позивач не надав жодних доказів того, що відповідач буде намагатись ухилитись від виконання цього судового рішення.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 68 % суми грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ у розмірі 73% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2008, з урахуванням проведених виплат.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук