Рішення № 89749693, 09.06.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2020
Номер справи
520/3642/2020
Номер документу
89749693
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2020 р. № 520/3642/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Волошина Д.А.,

за участю секретаря судового засідання - Суховарової О.А.,

представника позивача - Залеської А.С.,

представника відповідача - Ткаченко Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, -

В С Т А Н О В И В :

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №172389 від 10.03.2020, винесену Державною службою України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Харківській області щодо Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №172389 від 10.03.2020 незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки при проведенні перевірки інспектори без проведення зважування прийшли до висновку про перевищення транспортними засобами, що перебувають у користуванні Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на підставі договору оренди, нормативно-вагових параметрів. Вказав, що оскільки для проведення документального габаритно-вагового контролю представники Укртрансбезпеки повинні із документів, наданих особою, що перевіряється, визначити загальну вагу шляхом додавання ваги вантажу та ваги транспортного засобу, а в наданих при перевірці видатковій накладній №РН-0000006 від 23.01.2020 та у товарно-транспортній накладній №0000000005 від 23.01.2020 не значиться вага вантажу, то інспектори не мали права проводити документальний габаритно-ваговий контроль. У зв`язку з чим просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.03.2020 року відкрито провадження у даній справі в порядку спрощеного провадження та призначено судове засідання на 14.04.2020 р. о 10:45 год.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник відповідача, Державної служби України з безпеки на транспорті, в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні. Згідно наданого до суду відзиву на позов зазначив, що за результатами документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF, модель XF 105.410, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом-самоскидом марки KRONE, модель SDC 27, номерний знак НОМЕР_2 , було встановлено, що загальна маса тягача разом з причіпом та вантажем становила 52,61 т при нормативно допустимій 40 т для даного типу транспортного засобу. В акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 188741 зафіксовано відсоткове співвідношення перевищення параметрів від нормативу, зокрема, по загальній масі перевищення становило 31,5 %. Таким чином допущене Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 порушення законодавства про автомобільний транспорт підпадає під дію абзацу 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», у зв`язку з чим постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №172389 від 10.03.2020 є цілком законною та обґрунтованою, винесеною відповідно до чинного законодавства, а позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.

Управління Укртрансбезпеки у Харківській області в період з 20.01.2020 р. по 24.01.2020 р. на підставі направлення на перевірку №018941 від 20.01.2020 та щотижневого графіку проведення рейдових перевірок в період з 20.01.2020 р. по 26.01.2020 р., затвердженого начальником Управління Укртрансбезпеки у Харківській області 17.01.2020 р., проведено 23.01.2020 рейдову перевірку на а/д М-03 «Київ-Харків-Довжанський» 516 км та здійснено зупинку транспортного засобу марки DAF, модель XF 105.410, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом-самоскидом марки KRONE, модель SDC 27, номерний знак НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 . (а.с.38-39).

Відповідно до ст. 49 Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 4 Порядку №422, водій транспортного засобу ОСОБА_2 надав для перевірки посадовим особам Управління Укртрансбезпеки у Харківській області наступні документи: посвідчення водія відповідної категорії серії НОМЕР_3 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (тягача) марки DAF, модель XF 105.410, номерний знак НОМЕР_1 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (напівпричепу-самоскиду) марки KRONE, модель SDC 27, номерний знак НОМЕР_2 ; документи на вантаж: товарно-транспортну накладну №0000000005 від 23.01.2020 та видаткову накладну №РН-0000006 від 23.01.2020.

Відповідно до наданих свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів власником транспортного засобу є ОСОБА_3 , а згідно товарно-транспортної накладної №0000000005 від 23.01.2020 автомобільним перевізником визначено Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 .

Як вбачається з товарно-транспортної накладної №0000000005 від 23.01.2020 та видаткової накладної №РН-0000006 від 23.01.2020 ФОП ОСОБА_1 здійснювалось перевезення товару ПАГ 14 (плити аеродромні) в кількості 9 шт.

За результатами документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF, модель XF 105.410, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом-самоскидом марки KRONE, модель SDC 27, номерний знак НОМЕР_2 , було встановлено, що загальна маса тягача разом з причіпом та вантажем становила 52,61 т при нормативно допустимій 40 т для даного типу транспортного засобу.

Відповідно до ч. 4 п. 4 Порядку № 1007/1207 та на підставі товарно-транспортної накладної №0000000005 від 23.01.2020 та видаткової накладної №РН-0000006 від 23.01.2020 фахівцями Управління Укртрансбезпеки у Харківській області було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0007248 від 23.01.2020, відповідно до якої повна маса транспортного засобу складає 52,61 тонн. (а.с.18).

У зв`язку з виявленими під час здійснення документального габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Харківській області складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0023192 від 23.01.2020 р. та акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 188741 від 23.01.2020, згідно якого встановлено надання послуг з перевезення вантажів згідно ТТН з перевищенням вагових обмежень на 31,5 без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, чим порушено п.22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою КМУ від 10.10.2001 №1306, відповідальність за що передбачена абз.16 ч.1 ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт». (а.с.17, 20).

Водію, ОСОБА_2 , суть порушення роз`яснена, проте останній відмовився від підпису та дачі письмових пояснень по суті виявлених порушень, у зв`язку з чим, відповідно до п. 22 Порядку № 1567, співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Харківській області внесено відповідний запис.

Також, складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №0023192 від 23.01.2020. (а.с.19).

Повідомлення Управління Укртрансбезпеки у Харківській області, отриманим особисто ФОП ОСОБА_1 03.03.2020 р., що підтверджується його особистим підписом на корінці, позивача викликано на 10.03.2020 для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт. (а.с.52).

Судом встановлено, що Управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області 10.03.2020 була розглянута справа про порушення законодавства про автомобільний транспорт за участю позивача, який надав пояснення по суті виявленого порушення, та за результатами розгляду справи винесено спірну постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №172389 від 10.03.2020 за порушення п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», та відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 34000,00 грн. (а.с.6).

Зазначена постанова була отримана позивачем 10.03.2020 р., що підтверджується особистим підписом позивача на корінці. (а.с.56).

Вважаючи оскаржувану постанову протиправною, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. 3 п. 1 постанови КМУ № 442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті реорганізовується шляхом злиття з Державною інспекцією України з безпеки на морському та річковому транспорті, а також підпорядкувавши службі, що утворюється - Державній службі України з безпеки на транспорті, Державну спеціальну службу транспорту.

Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека).

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року (далі - Положення №103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з п.8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Підпунктом 15 пункту 5 Положення №103 передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб`єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, відповідно до пунктів 3, 4 якого органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 15 Порядку№ 1567 встановлено вичерпний перелік підстав під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно правових актів.

Згідно з п.16 Порядку № 1567 під час рейдової перевірки може проводитись габаритно-ваговий контроль.

Таким чином, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що реалізацію державної політики, у тому числі, з питань безпеки на наземному транспорті покладено на Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).

Відповідно до частини другої статті 48 Закону України від 05.04.2001 року №2344 «Про автомобільний транспорт» документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Частина 4 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначає, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентним уповноваженими органами або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Дозвіл оформлюється підрозділами Державтоінспекції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м (п. 30 Порядку №879).

Відповідно до п.п.2-4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 ПДР України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1993 року № 1094.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Відповідно до п.1.10 ПДР габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.

Згідно з п. 3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 №1007/1207 (далі - Порядок №1007/1207) габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.

Відповідно до п.п. 3, 15 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок №879) габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.

Відповідно до п.п. 16,18 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.

За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.

Згідно п.20 Порядку №879 за результатами точного та/або документального габаритно- вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Відповідно до п.5 Порядку №1007/1207 працівники відповідних підрозділів МВС під час здійснення габаритно-вагового контролю: здійснюють зупинку транспортних засобів для проведення габаритно-вагового контролю у випадках, передбачених підпунктом б пункту 4 цього Порядку, з дотриманням Правил дорожнього руху; здійснюють перевірку у водія великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу наявності дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформленого та виданого в установленому законодавством порядку. У разі відсутності такого дозволу вживають заходів щодо проходження габаритно-вагового контролю таким транспортним засобом; у разі виявлення порушень правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, у тому числі за результатами здійснення їх габаритно-вагового контролю, вживають заходів реагування, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законодавчими актами.

Відповідно до пп.пп.4-8 п.4 Порядку №1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; у разі невиконання водієм транспортного засобу вимог посадових осіб Укртрансінспекції щодо зупинки транспортного засобу для проведення габаритно-вагового контролю повідомляють про це працівників відповідних підрозділів МВС; у разі відмови водія транспортного засобу від проходження габаритно-вагового контролю складають акт про відмову водія від проходження габаритно-вагового контролю; реєструють транспортні засоби, щодо яких здійснювався габаритно-ваговий контроль і параметри яких перевищують нормативні, у журналі обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів.

Згідно п.2.4-2 ПДР у разі виявлення під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових та/або габаритних параметрів установленим нормам і правилам рух такого транспортного засобу та/або причепу забороняється до отримання в установленому порядку дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, про що складається відповідний акт.

Згідно з пп.5-1 п.2 Порядку №879 документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.

Як вбачається з матеріалів справи, при здійсненні документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF, модель XF 105.410, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом-самоскидом марки KRONE, модель SDC 27, номерний знак НОМЕР_2 , було встановлено, що загальна маса тягача разом з причіпом та вантажем становила 52,61 т при нормативно допустимій 40 т для даного типу транспортного засобу.

На підставі товарно-транспортної накладної №0000000005 від 23.01.2020 та видаткової накладної №РН-0000006 від 23.01.2020 фахівцями Управління Укртрансбезпеки у Харківській області було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0007248 від 23.01.2020, відповідно до якої повна маса транспортного засобу складає 52,61 тонн. (а.с.18).

Як вбачається з матеріалів справи, перевезення вантажу здійснювалось на підставі товарно-транспортної накладної №0000000005 від 23.01.2020 та видаткової накладної №РН-0000006 від 23.01.2020 ФОП ОСОБА_1 , згідно яких перевозився товар - ПАГ 14 (плити аеродромні) в кількості 9 шт.

Згідно технічної документації з сайту виробника плит, ПАГ 14 виробляється згідно ДСТУ та має марковану масу 4200 кг, тобто, загальна маса вантажу, що перевозився складає 37800 кг. (4200*9).

Відповідно до свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів маса тягача марки DAF, модель XF 105.410, номерний знак НОМЕР_1 складає 9,86 т, маса напівпричепу-самоскиду марки KRONE, модель SDC 27, номерний знак НОМЕР_2 складає 4,95 т, загальна маса - 14,81 т.

Враховуючи вищезазначене та дані з офіційного сайту виробника плит ПАГ 14 щодо маси плити, яка становить 4,2 т, шляхом арифметичного підрахунку (додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу) Управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області встановлено загальну масу транспортного засобу з вантажем 52,61 т. (37,8+14,81).

При чому, суд наголошує, що до перевірки водієм ОСОБА_2 надано товарно-транспортну накладну №0000000005 від 23.01.2020 та видаткову накладну №РН-0000006 від 23.01.2020, в яких товар визначено у кількості саме 9 штук, жодних відміток про часткове відвантаження та перевезення товару зазначені документи не містять, а тому доводи позивача, що товар перевозився частинами не приймається судом до уваги як безпідставні та необґрунтовані.

Доводи позивача стосовно того, що інспектори не мали право проводити документальний габаритно-ваговий контроль з підстав відсутності даних щодо маси вантажу в товарно-транспортній накладній №0000000005 від 23.01.2020 та видатковій накладній №РН-0000006 від 23.01.2020 також не приймаються судом до уваги, оскільки у поданих до перевірки товаросупроводжувальних документах була визначена кількість вантажу у штуках, вантаж, що перевозився позивачем виготовляється відповідно до ДСТУ БВ.2.6-135:2010, яким встановлено форми, розміри та характеристики зазначених плит під час їх виготовлення, чим саме вантажовідправником підтверджено факт завантаження транспортного засобу саме 9 шт. плит ПАГ 14.

В судовому засіданні представником позивача підтверджено, що у позивача відсутні будь-які сертифікаційні документи на зазначений вантаж, в яких визначено іншу вагу плити.

Згідно акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 188741 від 23.01.2020 зафіксовано відсоткове співвідношення перевищення параметрів від нормативу, зокрема, по загальній масі перевищення 31,5%.

Відповідно до абз. 16 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, враховуючи, що за результатами документального габаритно-вагового контролю на підставі товарно-транспортної накладної №0000000005 від 23.01.2020 та видаткової накладної №РН-0000006 від 23.01.2020 встановлено, що загальна маса транспортного засобу разом з напівпричіпом та вантажем становила 52,61 т нормативно допустимій 40 т для даного типу транспортного засобу, а позивачем не надано дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами або документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, суд приходить до висновку, що позивач допустив порушення законодавства про автомобільний транспорт у вигляді перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відтак, відповідач правомірно застосував до позивача адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000,00 грн. згідно з оскаржуваною постановою №172389 від 10.03.2020 відповідно до абзацу шістнадцятого частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ.

Відповідно до частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №172389 від 10.03.2020 винесена Державною службою України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Харківській області щодо Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 є правомірною та такою, що прийнята відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв`язку із чим у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною та скасування вказаної постанови належить відмовити.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_4 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (просп. Перемоги, буд. 14, м. Київ, 01135, код 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 11 червня 2020 року.

Суддя Д.А. Волошин