
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2020 р. № 520/1254/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання - Суховарової О.А.,
представника позивача - Степанишиної А.В.,
представника відповідача - Ткаченко Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАВА" до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Харківській області про скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю "ПАВА" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Харківській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №128902 від 19.11.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає оскаржувану постанову Управління Укртрансбезпеки у Харківській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №128902 від 19.11.2019 протиправною, необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню, оскільки фактична маса транспортного засобу разом з вантажем не перевищувала максимально допустимі параметри, встановлені п. 22.5 Правил дорожнього руху, відповідно у ТОВ «ПАВА» був відсутній обов`язок отримувати дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України або вносити плату за проїзд.
Крім того, зазначив, що в акті № 190140 від 07.10.2019 інспектори зазначають про те, що згідно з ТТН вага складає 54340 кг, нормативно допустима 44000 кг, що на 23,5 % більше, проте, ТОВ «ПАВА» не погоджується з вказаними доводами, оскільки перевезення здійснювалося відповідно до товарно-транспортної накладної № 07/10 від 07 жовтня 2019 року, зі змісту якої вбачається, що маса брутто складає 42,800 кг, маса нетто - 25,560, тара - 17,240.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 04.02.2020 року відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 25.02.2020 р. о 12:00 год.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.03.2020 року закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду по суті на 14.04.2020 о 14:00 год.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2020 року відкладено розгляд справи на 12.05.2020 о 14:00 год. та ухвалою суду від 12.05.2020 року відкладено на 09.06.2020 р. о 14:00 год. у зв`язку з клопотанням позивача про відкладенням розгляду справи та з урахуванням запровадження на усій території України карантину.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Харківській області в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні. Згідно наданого до суду відзиву на позов зазначив, що за результатами документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_1 з причепом марки KOGEL, номерний знак НОМЕР_2 , було встановлено, що загальна маса транспортного засобу разом з причіпом та вантажем становила 54,34 т при нормативно допустимій 44 т для даного типу транспортного засобу. В акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 190140 від 07.10.2019 р. зафіксовано відсоткове співвідношення перевищення параметрів від нормативу, зокрема, по загальній масі перевищення становило 23,5 %. Таким чином допущене Товариством з обмеженою відповідальністю "ПАВА" порушення законодавства про автомобільний транспорт підпадає під дію абзацу 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», у зв`язку з чим постанова Управління Укртрансбезпеки у Харківській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №128902 від 19.11.2019 є цілком законною та обґрунтованою, винесеною відповідно до чинного законодавства, а позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
Управління Укртрансбезпеки у Харківській області в період з 07.10.2019 р. по 13.10.2019 р. на підставі направлення на перевірку №029499 від 07.10.2019 та щотижневого графіку проведення рейдових перевірок в період з 07.10.2019 р. по 13.10.2019 р., затвердженого начальником Управління Укртрансбезпеки у Харківській області 03.10.2019 р., проведено 07.10.2019 рейдову перевірку на 516 км а/д М-03 «Київ-Харків-Довжанський» та здійснено зупинку транспортного засобу марки MAN з реєстраційним номером НОМЕР_1 , причіп KOGEL, номерний знак НОМЕР_2 . (а.с.67-68).
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 4 Порядку №422, водій транспортного засобу ОСОБА_1 надав для перевірки посадовим особам Управління Укртрансбезпеки у Харківській області наступні документи: посвідчення водія відповідної категорії серії НОМЕР_3 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_1 , серії НОМЕР_4 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (причіп) марки KOGEL, номерний знак НОМЕР_2 , серії НОМЕР_5 ; товарно-транспортну накладну № 126980 від 07.10.2019.
Відповідно до свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів тягач та напівпричіп належать ОСОБА_2 .
Згідно наданої посадовим особам Управління Укртрансбезпеки у Харківській області товарно-транспортної накладної №126980 від 07.10.2019 автомобільним перевізником зазначено ТОВ «ПАВА», яке надавало послуги з перевезення вантажу з с. Гоптівка Харківської області до смт. Печеніги Харківської області.
За результатами документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки MAN з реєстраційним номером НОМЕР_1 , причіп KOGEL, номерний знак НОМЕР_2 встановлено, що загальна маса транспортного засобу разом з причіпом та вантажем становила 54,34 т при нормативно допустимій 44 т для даного типу транспортного засобу.
Відповідно до ч. 4 п. 4 Порядку № 1007/1207 та на підставі товарно-транспортної накладної №126980 від 07.10.2019 фахівцями Управління Укртрансбезпеки у Харківській області було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0007130 від 07.10.2019 р., відповідно до якої повна маса транспортного засобу складає 54,34 тон. (а.с.69).
У зв`язку з виявленими під час здійснення документального габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Харківській області складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0023115 від 07.10.2019 р. та акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 190140 від 07.10.2019, згідно якого встановлено надання послуг з перевезення вантажів згідно ТТН, без оформлення документів, перелік яких визначений с. 48 цього Закону, а саме, дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами або документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів. (а.с.9, 70).
Водій ОСОБА_1 з актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 190140 від 07.10.2019 був ознайомлений, проте відмовився від підпису та дачі письмових пояснень по суті виявлених порушень, у зв`язку з чим, відповідно до п. 22 Порядку № 1567, співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Харківській області внесено відповідний запис.
Також, складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту № 0023115 від 07.10.2019. (а.с.71).
Повідомленням Управління Укртрансбезпеки у Харківській області, направленим поштою 05.11.2019 відповідно до фіскального чеку відділення поштового зв`язку №22 АТ «УКРПОШТА», позивача викликано на 19.11.2019 для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт. Вказане повідомлення отримано позивачем 19.11.2019 о 09:13 год., що підтверджується підписом уповноваженого представника позивача на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення та трекінгом відправлень, а 11.11.2019 не було вручено під час доставки - інші причини. (а.с.76-79).
На розгляд справи уповноважений представник ТОВ "ПАВА" не прибув, за результатами розгляду справи прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від №128902 від 19.11.2019 за порушення п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», та відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 34000,00 грн. (а.с.80).
На виконання п. 29 Порядку № 1567, копію постанови №128902 від 19.11.2019 направлено на адресу позивача. Копію постанови було отримано 03.12.2019 р., що підтверджується підписом уповноваженого представника позивача на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення. (а.с.83).
ТОВ «ПАВА» не погодившись з вищезазначеною постановою № 128902 від 19.11.2019, звернулось до Державної служби України з безпеки на транспорті зі скаргою від 13.12.2019.
Листом Державної служби України з безпеки на транспорті №8877/03/15-19 від 28.12.2019 № 8877/03/15-19 повідомлено, що ТОВ «ПАВА» було пропущено строк на подачу відповідної скарги та не надано доказів в обґрунтування поважності причин пропуску строку, тому, постанова залишена без змін, а скарга - без задоволення.
Вважаючи оскаржувану постанову протиправною, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до абз. 3 п. 1 постанови КМУ № 442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті реорганізовується шляхом злиття з Державною інспекцією України з безпеки на морському та річковому транспорті, а також підпорядкувавши службі, що утворюється - Державній службі України з безпеки на транспорті, Державну спеціальну службу транспорту.
Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека).
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року (далі - Положення №103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно з п.8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Підпунктом 15 пункту 5 Положення №103 передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб`єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, відповідно до пунктів 3, 4 якого органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Пунктом 15 Порядку№ 1567 встановлено вичерпний перелік підстав під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно правових актів.
Згідно з п.16 Порядку № 1567 під час рейдової перевірки може проводитись габаритно-ваговий контроль.
Таким чином, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що реалізацію державної політики, у тому числі, з питань безпеки на наземному транспорті покладено на Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).
Відповідно до частини другої статті 48 Закону України від 05.04.2001 року №2344 «Про автомобільний транспорт» документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Частина 4 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначає, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентним уповноваженими органами або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Дозвіл оформлюється підрозділами Державтоінспекції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м (п. 30 Порядку №879).
Відповідно до п.п.2-4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 ПДР України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1993 року № 1094.
Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до п. 1.10 ПДР габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.
Згідно з п. 3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 №1007/1207 (далі - Порядок №1007/1207) габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.
Відповідно до п.п. 3, 15 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок №879) габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Відповідно до п.п. 16,18 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Згідно п.20 Порядку №879 за результатами точного та/або документального габаритно- вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Відповідно до п.5 Порядку №1007/1207 працівники відповідних підрозділів МВС під час здійснення габаритно-вагового контролю: здійснюють зупинку транспортних засобів для проведення габаритно-вагового контролю у випадках, передбачених підпунктом б пункту 4 цього Порядку, з дотриманням Правил дорожнього руху; здійснюють перевірку у водія великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу наявності дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформленого та виданого в установленому законодавством порядку. У разі відсутності такого дозволу вживають заходів щодо проходження габаритно-вагового контролю таким транспортним засобом; у разі виявлення порушень правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, у тому числі за результатами здійснення їх габаритно-вагового контролю, вживають заходів реагування, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законодавчими актами.
Відповідно до пп.пп.4-8 п.4 Порядку №1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; у разі невиконання водієм транспортного засобу вимог посадових осіб Укртрансінспекції щодо зупинки транспортного засобу для проведення габаритно-вагового контролю повідомляють про це працівників відповідних підрозділів МВС; у разі відмови водія транспортного засобу від проходження габаритно-вагового контролю складають акт про відмову водія від проходження габаритно-вагового контролю; реєструють транспортні засоби, щодо яких здійснювався габаритно-ваговий контроль і параметри яких перевищують нормативні, у журналі обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів.
Згідно п.2.4-2 ПДР у разі виявлення під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових та/або габаритних параметрів установленим нормам і правилам рух такого транспортного засобу та/або причепу забороняється до отримання в установленому порядку дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, про що складається відповідний акт.
Згідно з пп.5-1 п.2 Порядку №879 документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.
Як вбачається з матеріалів справи, при здійсненні документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки MAN з реєстраційним номером НОМЕР_1 , причіп KOGEL, номерний знак НОМЕР_2 , перевіркою встановлено, що загальна маса транспортного засобу разом з причіпом та вантажем становила 54,34 т при нормативно допустимій 44 т для даного типу транспортного засобу.
На підставі товарно-транспортної накладної №126980 від 07.10.2019 фахівцями Управління Укртрансбезпеки у Харківській області було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0007130 від 07.10.2019 р., відповідно до якої повна маса транспортного засобу складає 54,34 тон.
При чому, суд наголошує, що до перевірки водієм ОСОБА_1 було надано товарно-транспортну накладну №126980 від 07.10.2019, якою супроводжувався вантаж та згідно якої автомобільним перевізником зазначено ТОВ «ПАВА», автомобілем MAN з реєстраційним номером НОМЕР_1 , причіп KOGEL, номерний знак НОМЕР_2 , а найменування вантажу соняшник масою брутто 54340 т, тара 17800 т, нетто 36540 т. (а.с.73), а тому, доводи позивача, що перевезення здійснювалося відповідно до товарно-транспортної накладної № 07/10 від 07 жовтня 2019 року, зі змісту якої вбачається, що маса брутто складає 42,800 кг, маса нетто - 25,560, тара - 17,240 не приймаються судом до уваги як безпідставні та необґрунтовані.
В судовому засіданні представник позивача не зміг пояснити чому в ході проведення документального габаритно-вагового контролю водієм була надана товарно-транспортна накладна №126980 від 07.10.2019 замість товарно-транспортної накладної № 07/10 від 07 жовтня 2019 року, на яку посилається позивач, окрім того, за вказаною товарно-транспортною накладною перевезення здійснювалось за замовленням ТОВ «ПАВА» на його адресу.
Крім того, в поясненнях водія відсутнє застереження, що маса є меншою та зазначена інша товарно-транспортна накладна.
Судом в ході розгляду справи встановлено, що товарно-транспортна накладна № 07/10 від 07 жовтня 2019 року до Управління Укртрансбезпеки у Харківській області ані під час здійснення документального габаритно-вагового контролю, ані під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт не надавалась.
Згідно акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 190140 від 07.10.2019, зафіксовано відсоткове співвідношення перевищення параметрів від нормативу, зокрема, по загальній масі перевищення 23,5%.
Відповідно до абз. 16 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, враховуючи, що до перевірки водієм ОСОБА_1 було надано товарно-транспортну накладну №126980 від 07.10.2019 та за результатами документального габаритно-вагового контролю на підставі зазначеної накладної встановлено, що загальна маса транспортного засобу разом з причіпом та вантажем становила 54,34 т при нормативно допустимій 44 т для даного типу транспортного засобу, а позивачем не надано дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами або документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, суд приходить до висновку, що позивач допустив порушення законодавства про автомобільний транспорт у вигляді перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відтак, відповідач правомірно застосував до позивача адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000,00 грн. згідно з оскаржуваною постановою №128902 від 19.11.2019 відповідно до абзацу шістнадцятого частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ.
Щодо доводів позивача, що довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0007130 від 07.10.2019 складена інспекторами безпідставно, оскільки інспекторами взагалі не здійснювався точний габаритно-ваговий контроль (зважування за допомогою спеціального обладнання) під час здійснення перевірки, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 5-1 п. 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879, документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.
За приписами п.п.11 п. 2 Порядку № 879 точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритновагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті.
Відповідно до п. 16 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
Аналізуючи вищезазначені приписи законодавства, суд приходить до висновку, що габаритно-ваговий контроль може бути документальним або точним контролем.
Як вбачається з матеріалів справи, фахівцями Управління Укртрансбезпеки у Харківській області проведено документальний габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки MAN з реєстраційним номером НОМЕР_1 , причіп KOGEL, номерний знак НОМЕР_2 , що не передбачає відповідно до приписів Порядку № 879, визначення габаритновагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті, тобто, зважування.
З урахуванням незначної відстані між пунктом навантаження та пунктом розвантаження - 91 км, наявність двох товарно-транспортних накладних свідчить, що перевезення зазначеним транспортом здійснювалось в цей день щонайменше двічі за вищевказаним маршрутом.
Суд також відхиляє доводи позивача, що відповідач належним чином не повідомив ТОВ «ПАВА» про час і місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, оскільки судовим розглядом встановлено, що Управління Укртрансбезпеки у Харківській області, повідомленням, направленим поштою 05.11.2019 відповідно до фіскального чеку відділення поштового зв`язку №22 АТ «УКРПОШТА», позивача викликано на 19.11.2019 для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та вказане повідомлення отримано позивачем 19.11.2019 о 09 год. 13 хв., що підтверджується підписом уповноваженого представника позивача на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення та трекінгом відправлень. (а.с.76-79).
В судовому засіданні представником позивача підтверджено, що отримавши повідомлення 19.11.2019 р., позивач з заявами про перенесення розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт не звертався.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 11.02.2020 р. у справі №820/4624/17.
Відповідно до частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №128902 від 19.11.2019 є правомірною та такою, що прийнята відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв`язку із чим у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною та скасування вказаної постанови належить відмовити.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАВА" (проспект Тракторобудівників, буд. 71, м. Харків, 61120, код 25612945) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Харківській області (просп. Перемоги, буд. 14, м. Київ, 01135, код 39816845) про скасування постанови - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 11 червня 2020 року.
Суддя Д.А. Волошин