
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
11 червня 2020 р. Справа №520/5699/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно виправленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 від 28.02.2019 № ФХ111555, виданої Харківським обласним військовим комісаріатом та направленої до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за вихідним № ФХ-111555/630/ВСЗ від 22.03.2019;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01.01.2018 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії на підставі виправленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року від 28.02.2019 року № ФХ111555, виданої Харківським обласним військовим комісаріатом та направленої до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за вихідним № ФХ-111555/630/ВСЗ від 22.03.2019, виплачувати в подальшому перерахований розмір пенсії та здійснити доплату належних мені сум пенсії за період з 01.01.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Відповідно до постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі довідки Харківського обласного військового комісаріату від 16.03.2018 № ФХ111555. Пізніше виявлено, що у вказаній довідці Харківський ОВК допустив помилку - не вірно зазначив посадовий оклад. Виявивши вказану помилку ХОВК виготовив нову довідку від 28.02.2019 № ФХ 111555 із правильним розміром посадового окладу, яку направив до ГУПФУ для подальшого перерахунку. Проте відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивача по вказаній довідці. Позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку є протиправними та необґрунтованими. З огляду на наведені у адміністративному позові факти просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за яким має проводитися перерахунок пенсії, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, після набрання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18 законної сили Урядом не приймалося. З огляду на викладене, представник відповідача з адміністративним позовом не погоджується та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до приписів ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч.ч.2, 3 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши доводи позову, відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває па пенсійному обліку у ГУПФУ в Харківській області (пенсійна справа № ФХ 111555) як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб.
Постановою Кабінету міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено нові складові грошового забезпечення військовослужбовців.
У зв`язку зі зміною грошового забезпечення військовослужбовців, керуючись ч. 18 ст. 43. ч. 3 ст. 51 та ст. 63 Закону № 2262-ХІІ Харківський обласний військовий комісаріат як уповноважений орган підготував довідку від 16.03.2018 №ФХ111555 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 01.01.2018 року в розмірах, визначених згідно з Постановою КМУ №704 та направив вказану довідку до ГУ ПФУ в Харківській області.
ГУ ПФУ в Харківській області на підставі вказаної довідки здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Виявивши помилку при складанні довідки від 16.03.2018 №ФХ111555 Харківський ОВК виготовив нову довідку від 28.02.2019 № ФХ111555 (копія додається) із правильним розміром посадового окладу 5070,00 грн, яку за вихідним № ФХ-111555/630/ВСЗ 22.03.2019 направив до ГУ ПФУ в Харківській області для подальшого перерахунку пенсії позивача, що підтверджується листом Харківського ОВК від 22.07.2019 № ФХ-111555/1838/ВСЗ.
В лютому 2020 року позивач письмово звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою, в якій просив прийняти надану Харківським ОВК виправлену довідку, на підставі якої перерахувати його пенсію, здійснити доплату належних йому сум та проводити в подальшому виплату у вірному розмірі.
Листом від 08.04.2020 № 1778-1242/Г-02/8-2000/20 ГУ ПФУ в Харківській області відмовило позивачу в проведені перерахунку пенсії на підставі наданої Харківський ОВК виправленої довідки, оскільки надана Харківським обласним військовим комісаріатом довідка про розмір грошового забезпечення від 22.03.2019 надійшла до ГУ ПФУ у Харківській області після набрання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18 законної сили, а тому провести перерахунок пенсії позивача немає можливості.
Не погодившись із вказаною відмовою ГУ ПФУ в Харківській області в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням наданої Харківським ОВК виправленої довідки протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.
Умови пенсійного забезпечення військовослужбовців визначені Законом № 2262- XII. Так ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Тобто, у зв`язку із набуттям чинності Постанови Кабінету Міністрів України № 704, якою змінено розміри грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема змінено розміри посадових окладів, пенсія позивача підлягає перерахунку із врахуванням нових розмірів такого грошового забезпечення. При цьому новий розмір, зокрема, посадового окладу має бути визначений саме на умовах і в розмірі згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 704.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, Законом № 2262-ХІІ передбачено право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням нових розмірів грошового забезпечення, визначених Кабінетом Міністрів України. Такі розміри, зокрема розміри посадових окладів, Кабінет Міністрів України визначив у Постанові №704.
Питання щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" врегульовані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок N 3-1).
Згідно з ч.2 п.1 Порядку № 3-1 Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структу рні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення № 530).
Згідно з абз. 2 п. 1.1 Положення № 530, цим Положенням визначається порядок оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення та перерахунку пенсій за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника відповідно до Закону, постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" (зі змінами) та постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402.
Згідно з абз. 1 п. 3.1 Положення № 530 оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні за перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій).
Отже, Харківський обласний військовий комісаріат є уповноваженим органом, який визначає розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та надає відповідні довідки до ГУ ПФУ в Харківській області для проведення такого перерахунку.
При цьому розміри грошового забезпечення, зокрема розмір посадового окладу, в такій довідці мають бути визначені згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 704, а перерахунок повинен бути проведений відповідно до Порядку № 3-1.
Згідно з ч.1 п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону (2262-12).
Отже, ГУ ПФУ в Харківській області зобов`язане отримання від уповноваженого органу (Харківського обласного військового комісаріату) довідку про розмір грошового забезпечення та перерахувати на її підставі пенсію.
Разом з цим абзацом 11 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (даті - Порядок № 393) визначено, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до абз.1 п.5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Тобто, Харківський обласний військовий комісаріат є єдиним уповноваженим органом, який визначає розмір посадового окладу позивача для перерахунку пенсії у зв`язку з набуттям законної сили Постанови Кабінету Міністрів України № 704.
Як зазначено судом вище, згідно з ч.4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1), відповідно до якого документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.
Судом встановлено, що Харківським обласним військовим комісаріатом сформовано та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку № ФХ111555 від 28.03.2019 стосовно ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою заступник начальника госпіталю - начальник поліклініки розмір складає: посадовий оклад - 5070,00 грн, оклад за військовим званням (підполковник) - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 3275,00 грн, усього - 9825,00 грн.
Вказана довідка є чинною. До суду не надано доказів її оскарження чи скасування.
Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що після отримання Головним управління Пенсійного фонду України в Харківській області від Харківського обласного військового комісаріату (уповноваженого органу) відповідної довідки зі збільшеними сумами посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років відповідач зобов`язаний був здійснити відповідний перерахунок пенсії з урахуванням складових та розмірів грошового забезпечення, вказаних в ній, а також з дати, визначеної для такого перерахунку.
Посилання відповідача у межах спірних правовідносин на визнання не чинними положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 не можуть слугувати підставою для непроведення перерахунку пенсії позивачу, оскільки позивач звернувся до відповідача з вимогою перерахувати пенсію у зв`язку з помилкою Харківського обласного військового комісаріату, який не вірно визначив розмір посадового окладу позивача, первинно виготовляючи довідку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 (до втрати чинності окремими її положеннями) та який в подальшому надав виправлену довідку до ГУ ПФУ в Харківській області.
Таким чином, суд приходить до висновку про протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії позивача відповідно до довідки Харківського обласного військового комісаріату № ФХ111555 від 28.02.2019.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі "Федоренко проти України" (№25921/02) Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності. Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини і в справі Стреч проти Сполучного Королівства ("Stretch - United Kingdom" №44277/98).
У межах вироблених Європейським судом з прав людини підходів до тлумачення поняття "майно", а саме в контексті статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, це поняття охоплює як "наявне майно", так і активи включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого "права власності" (пункт 74 рішення Європейського суду з прав людини "Фон Мальтцан та інші проти Німеччини"). Суд робить висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та формує позицію для інтерпретації вимоги як такої, що вона може вважатися "активом": вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат (пенсійних, заробітної плати, винагороди, допомоги) на момент дії цієї норми є "активом", на який може розраховувати громадянин як на свою власність ("Von Maltzan and Others v. Germany" № 71916/01, № 71917/01 та № 10260/02).
Також суд враховує судову практику Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Засіб захисту, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п.75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, "ефективний засіб правого захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
При цьому, відповідно до положень ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У відповідності до пункту 10 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01.01.2018 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії на підставі виправленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року від 28.02.2019 року № ФХ111555, виданої Харківським обласним військовим комісаріатом та направленої до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за вихідним № ФХ-111555/630/ВСЗ від 22.03.2019, виплачувати в подальшому перерахований розмір пенсії та здійснити доплату належних ОСОБА_1 сум пенсії за період з 01.01.2018.
За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно виправленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 від 28.02.2019 № ФХ111555, виданої Харківським обласним військовим комісаріатом та направленої до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за вихідним № ФХ-111555/630/ВСЗ від 22.03.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) провести з 01.01.2018 року перерахунок ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) пенсії на підставі виправленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року від 28.02.2019 року № ФХ111555, виданої Харківським обласним військовим комісаріатом та направленої до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за вихідним № ФХ-111555/630/ВСЗ від 22.03.2019, виплачувати в подальшому перерахований розмір пенсії та здійснити доплату належних ОСОБА_1 сум пенсії за період з 01.01.2018.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Строк апеляційного оскарження рішення продовжується на строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 11 червня 2020 року.
Суддя О.Г. Котеньов