
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
03 червня 2020 р. справа №520/4288/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Мар`єнко Л.М.,
при секретарі судового засідання - Говтві Д.В.
за участю: представника позивача - Поліщука Д.В.,
представника відповідача - Фіщук О.В.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Дослідне господарство "Кутузівка" Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державне підприємство "Дослідне господарство "Кутузівка" Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.01.2020 року № 0000155304 в частині застосування до ДП “ДГ Кутузівка” І СГ Північного сходу НААНУ” штрафу у сумі 460133,95 грн. щодо реєстрації податкових накладних № 32 від 09.09.2019 року та № 4 від 09.09.2019 року.
06.04.2020 року ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за вищевказаним адміністративним позовом.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення є необґрунтованими та безпідставними, оскільки позивачем вжиті всі залежні від нього дії для реєстрації податкових накладних та в силу пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України у разі ненадходження до платника податків протягом операційного дня квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою у Єдиному реєстрі податкових накладних. Тому викладені у акті перевірки №417/20-40-53-04-09/5460427 від 05.12.2019 року висновки відповідача щодо порушення термінів реєстрації податкових накладних №32 від 09.09.2019 року та № 4 від 09.09.2019 року позивач вважає протиправними та просить скасувати прийняте на підставі цього акту перевірки податкове повідомлення-рішення.
Від представника відповідача - Фіщук О.В., через канцелярію суду, надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що під час прийняття оскарженого рішення відповідач діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.
Представник позивач – Поліщук Д.В. в судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача – Фіщук О.В. у судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини, наведені у письмовому відзиві на позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що відповідачем проведено камеральну перевірку Державного підприємства "Дослідне господарство "Кутузівка" Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України код ЄДРПОУ 5460427 з питань дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).
За результатами якої складений акт №417/20-40-53-04-09/5460427 від 05.12.2019 року (а.с.12), яким зафіксовано порушення позивачем вимог абз.14 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, - реєстрація податкових накладних в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації на загальну суму 4601339,50 грн. податку на додану вартість, зазначену у податкових накладних, а саме: податкова накладна №51 від 14.06.2019 року на суму ПДВ 1333,33 грн. з граничним терміном реєстрації 30.06.2019 року (порушено термін 12 діб), №16 від 07.06.2019 року на суму ПДВ 4,17 грн. з граничним терміном реєстрації 30.06.2019 року (порушено термін 4 доби), №32 від 09.09.2019 року на суму ПДВ 2115002 грн. з граничним терміном реєстрації 30.06.2019 року (порушено термін 1 доба), №4 від 09.09.2019 року на суму ПДВ 2485000 грн. з граничним терміном реєстрації 30.06.2019 року (порушено термін 1 доба).
Позивачем до Головного управління ДПС у Харківській області подані заперечення (а.с.15) на акт №417/20-40-53-04-09/5460427 від 05.12.2019 року, які були розглянуті та залишені без задоволення (а.с.21).
На підставі висновків вищевказаного акту відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.01.2020 року №0000155304 (а.с.10), яким застосовано до Державного підприємства "Дослідне господарство "Кутузівка" Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України штрафні санкції в розмірі 10 % суми ПДВ (визначених статтею 201-1 Податкового кодексу України) на загальну суму 4601339,50 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.
Вищевказане податкове повідомлення-рішення оскаржувалось позивачем в адміністративному порядку (а.с.22), але рішенням ДПС України скарга Державного підприємства "Дослідне господарство "Кутузівка" Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 08.01.2020 року №0000155304 – без змін.
Позивач не погодився із вказаним податковим повідомленням-рішенням в частині нарахування штрафу за порушення терміну реєстрації податкових накладних №32 від 09.09.2019 року та № 4 від 09.09.2019 року та оскаржив його до суду в цій частині.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному аналізі в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд виходить з таких мотивів та норм права.
Податковим кодексом України серед інших обов`язків платників податків передбачено і обов`язок складати звітність, що стосується обчислення та сплати податків і зборів (п.п. 16.1.2 п. 16.1 ст.16 Кодексу) та подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням та сплатою податків і зборів (п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Кодексу).
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України - при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру додаткових накладних платників податку на додану вартість - продавців товарів (послуг), звіряння даних, що містяться у виданих платникам такого податку - покупцям товарів послуг) податковій накладній та розрахунку коригування з відомостями, які містяться у Реєстрі, визначено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246.
Відповідно до пунктів 2 та 3 названого Порядку - операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Відповідно до п. 8 Порядку, податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.
Відповідно до п. п. 12. 13 Порядку , після надходження податкової накладної гаабо розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифру вання та проводяться перевірки.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зу пинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п. 14 Порядку).
Системний аналіз наведених правових норм дозволяє встановити, що у будь-якому випадку податковий орган зобов`язаний надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин.
Судом встановлено, що податкову накладну № 4 від 09.09.2019 року направлено 30.09.2019 року о 19:57 год., податкову накладну № 32 від 09.09.2019 року направлено 30.09.2019 року о 19:59 год., тобто в межах операційного дня, який триває до 20:00 год. (а.с.40, 43).
Згідно квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних вбачається, що податкові накладні №4 та № 32 від 09.09.2019 року прийняті ДПС України 01.10.2019 року о 08:00:00 год.
Тобто, відповідач не надав доказів надіслання позивачу квитанції про прийняття або неприйняття податкових накладних №4, №32 протягом операційного дня (з 08-00 годин до 20-00 годин), в якому подавались податкові накладні. Квитанції про реєстрацію даних податкових накладних надіслано лише 01.10.2019 року о 08:00 год., тобто наступного операційного дня за днем їх подання. (а.с.38-42)
Суд зауважує, що відповідно до пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Оскільки судом встановлено, що позивач не допустив протиправних дій у даному випадку, щодо завчасної реєстрації податкових накладних №4, №32 від 09.09.2019 року, тому навіть за умови відсутності у відповідача відомостей про дату виконання позивачем встановленого законом обов`язку з реєстрації податкової накладної, останній не підлягає притягненню до відповідальності.
За таких обставин, позивачем вчасно, у встановлені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України строки здійснені визначені цією статтею та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних дії з реєстрації податкових накладних №4, №32 від 09.09.2019 року, однак невчасна їх реєстрація у Єдиному реєстрі податкових накладних сталась не з вини позивача, а відтак не може бути підставою для притягнення його до відповідальності за порушення строку реєстрації податкових накладних у вигляді штрафу, передбаченого у статті 120-1 Податкового кодексу України.
Суд зазначає, що чинним законодавством України, зокрема, Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246, Податковим кодексом України не встановлено будь-яких обмежень платнику податків у надсиланні податкових накладних для реєстрації в останній день 15-денного строку.
Судом враховано правову позицію у подібних правовідносинах, розглянутих у Верховному суді по справі №809/1040/17, яка викладена у постанові від 14.02.2019 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Щодо факту порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних №16 від 07.06.2019 року та №51 від 14.06.2019 року, суд зазначає, що позивач не спростовує та фактично не оскаржує встановлене відповідачем порушення, та, як наслідок, не оскаржує штрафні санкції у розмірі 133,33 грн. та 0,42 грн., що входять до загального розміру штрафних санкцій нарахованих у податковому повідомленні - рішенні від 08.01.2020 року №0000155304, але у позовних вимогах просить скасувати рішення на загальну суму штрафних санкцій - 460133,95 грн.
Таким чином, суд зазначає, що позовні вимоги, щодо скасування податкового повідомлення-рішення від 08.01.2020 року №0000155304 на суму штрафних санкцій 133,75 грн. (133,33+0,42) щодо порушення терміну реєстрації податкових накладних №16 від 07.06.2019 року та №51 від 14.06.2019 року - не підлягають задоволенню.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності оскаржуваного в даній адміністративній справі податкового повідомлення - рішення від 08.01.2020 року №0000155304 в частині застосування штрафу у сумі 460000,20 грн. за затримку реєстрації податкових накладних №32 від 09.09.2019 року та №4 від 09.09.2019 року.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, суд присуджує позивачу з витрати по оплаті судового збору у розмірі 6900,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позов Державного підприємства "Дослідне господарство "Кутузівка" Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.01.2020 року №0000155304 в частині застосування штрафу у сумі 460000,20 грн. за затримку реєстрації податкових накладних №32 від 09.09.2019 року та №4 від 09.09.2019 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Державного підприємства "Дослідне господарство "Кутузівка" Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України у розмірі 6900,00 грн. (шість тисяч дев`ятсот гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 11 червня 2020 року.
Суддя Мар`єнко Л.М.