
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2010 року Справа № 2а-1626/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого –судді Кармазиної Т.М.
за участю секретаря –Сириці І.О.,
за участю представників:
позивача: Сьори О.М., Горбачової В.В.,
відповідача: Максимчука О.А., Набієвої Н.М., Доган В.Й.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” до Кіровоградської об`єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати недійсними та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м.Кіровограді форми „С” №0000472320 та №0000482320 від 09.02.2010р. про застосування до ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” штрафних (фінансових) санкцій.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на протиправність проведення відповідачем 26 січня 2010 року планової перевірки ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, оскільки працівниками Державної податкової адміністрації у Кіровоградській області проведено дану перевірку без попереднього попередження позивача чим порушено ч.4 ст.11№ Закону України „Про податкову службу в Україні”.
Крім того, позивач посилався на те, що згідно розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” від 10.02.2009р. позивачем встановлено ліміт каси у розмірі 6125 грн.. Тому, виявлена відповідачем при перевірці невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО в сумі 315 грн. 49 коп., є коштами, що можуть перебувати в касі підприємства в межах встановленого ліміту каси.
В обґрунтування оприбуткування ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” готівкових коштів у розмірі 391275 грн. 21 коп. у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків позивач посилався на те, що в касовій книзі підприємства, яка використовується для здійснення первинного обліку готівки в касі, та в якій відображається надходження і видача готівкових коштів, оприбутковані усі готівкові надходження, перелік яких наведено в п.2.2.14 акту Державної податкової адміністрації у Кіровоградській області №0026/11/28/23/00951907 від 26.01.2010р.. Крім того, до книги обліку розрахункових операцій позивачем були підшиті всі Z-звіти та касові чеки, що підтверджують рух готівкових коштів на підприємстві.
Також, позивач посилався на протиправне посилання відповідача на п.1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” №436/95 від 12.06.1995р., як на підставу застосування до ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” штрафних (фінансових) санкцій згідно рішення №0000482320 від 09 лютого 2010 року. Оскільки, з огляду на ст.ст.217, 238, 239, 241 Господарського кодексу України та п.11 ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” податковому органу надано право щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій, виключно, у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.
Представники відповідача в судовому засіданні, заперечуючи проти задоволення позовних вимог посилалися на те, що перевірку позивача проведено у відповідності до вимог чинного законодавства, оскільки чинним законодавством України не передбачено повідомлення платника податків про проведення перевірки щодо контролю дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.
Також, посилалися на порушення позивачем п.13 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995р. №265/95 (далі за текстом –Закон №265/95), та п.2.6 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637 (далі за текстом –Положення №637), що полягали у неоприбуткуванні готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків у розмірі 391275 грн. 21 коп. та незабезпеченні позивачем відповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО в сумі 315 грн. 49 коп. У зв`язку з чим Державною податковою інспекцією у м.Кіровограді прийнято рішення про застосування до ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” штрафних (фінансових) санкцій №0000472320 та №0000482320 від 09.02.2010р..
Суд, вислухавши доводи представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 26 січня 2010 року посадовими особами Державної податкової адміністрації у Кіровоградській області, відповідно до плану перевірок на січень 2010 року (т.4 а.с.4-6) та на підставі направлення від 26.01.2010р. за №0051, здійснено перевірку за дотриманням ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій в офісі, який розташовано за адресою: вул.Покровська, 8, м.Кіровоград, який належить позивачу, про що складено відповідний акт №0026/11/28/23/00951907 від 26.01.2010р..
Відповідно до ст.ст.2, 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990р. №509-XII (далі за текстом –Закон №509-XII) завданням органів державної податкової служби, яке регламентується з їх функціями, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів.
Згідно п.2 ч.1 ст.11 Закону №509-XII органи державної податкової служби, у випадках, в межах компетенції та порядку встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб`єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
Статтями 15, 16 Закону №265/95 встановлено, що контроль за додержанням суб`єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог зазначеного закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
У питаннях застосування реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок або книг обліку розрахункових операцій Закон №265/95 є спеціальним.
Інші акти законодавства, у тому числі, Закон №509-XII підлягають застосуванню в частині, не врегульованій Законом №265/95.
Підстави та порядок проведення планових перевірок суб`єктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій, встановлено розділом 3 додатку 1 до наказу Державної податкової адміністрації України від 27 травня 2008 року №355 „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків”, які проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби і за наявності направлень на перевірку.
Таким чином, з метою контролю за порядком дотримання готівкових розрахунків, органи державної податкової служби мають право проводити як планові, так і позапланові перевірки щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок або книг обліку розрахункових операцій.
При цьому, попередження суб`єктів господарювання щодо проведення планових перевірок наведеними нормативно –правовими актами не передбачено.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Державною податковою адміністрацією у Кіровоградській області здійснено перевірку за дотриманням ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій у межах наданих повноважень та згідно чинного законодавства України.
Відповідно до акту Державної податкової адміністрації у Кіровоградській області №0026/11/28/23/00951907 від 26.01.2010р. перевіркою щодо дотримання ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій встановлено порушення позивачем п.13 ст.3 Закону №265/95 та п.2.6 п.2 Положення №637 (т.1 а.с.159-160).
У зв`язку з виявленим порушенням позивачем п.13 ст.3 Закону №265/95, Державною податковою інспекцією у м.Кіровограді, згідно ст.22 Закону №265/95, прийнято рішення №0000472320 від 09.02.2010р. про застосування до ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1577 грн. 45 коп. (т.1 а.с.23).
Крім того, у зв`язку з виявленим порушенням позивачем п.2.6 п.2 Положення №637, відповідачем, згідно абз.3 п.1 Указу Президента „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” №436/95 від 12.06.1995р. (далі за текстом –Указ №436/95), прийнято рішення №0000482320 від 09.02.2010р. про застосування до ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1956376 грн. 05 коп. (т.1 а.с. 24).
Згідно вищезазначеного акту Державної податкової адміністрації у Кіровоградській області порушення позивачем п.2.6 ч.2 Положення №637 полягало у неоприбуткуванні готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку розрахункових операцій №1123007385 від 08.07.2008р. на підставі фіскальних звітних чеків №0214 від 03.08.2009 на суму 5235,2 грн., №0215 від 04.08.2009 на суму 2844,6 грн., №0216 від 05.08.2009 на суму 1293,18 грн. №217 від 06.08.2009 на суму 2039,2 №0218 від 10.08.2009 на суму 7923,2 грн., №0219 від 11.08.2009 на суму 749,66 грн., №0220 від 12.08.2009 на суму 200 грн.,№0221 від 13.08.2009 на суму 514 грн., №0222 від 17.08.2009 на суму 2432,44 грн., №0223 від 18.08.2009 на суму 2684,32 грн., №0224 від 19.08.2009 на суму 570,2 грн., №0225 від 20.08.2008 на суму 7184,81 грн., №0226 від 25.08.2009 на суму 17159,5 грн., №0227 від 26.08.2009 на суму 8816 грн., №0228 від 27.08.2009 на суму 1342,45 грн., №0229 від 28.08.2009 на суму 1087 грн., №0230 від 31.08.2009 на суму 2663,6 грн., №0231 від 01.09.2009 на суму 878,4 грн., №0232 від 02.09.2009на суму 2188,5 грн.,№0233 від 03.09.2009 на суму 264,2 грн., №0234 від 04.09.2009 на суму 115 грн., №0235 від 07.09.2009 на суму 10552,8 грн., №0236 від 08.09.2009 на суму 637,28 грн., №0237 від 09.09.2009 на суму 2561,4 грн., №0238 від 10.09.2009 на суму 1010,8 грн., №0239 від 11.09.2009 на суму 3693,7 грн., №0240 від 14.09.2009 на суму 9665,2 грн., №0241 від 15.09.2009 на суму 1162,5 грн., №0242 від 16.09.2009 на суму 453,47 грн., №0243 від 17.09.2009 на суму 1820,34 грн., №0244 від 18.09.2009 на суму 149,2 грн., №0245 від 21.09.2009 на суму 1344,5 грн., №0246 від 22.09.2009 на суму 2329,6 грн., №0247 від 23.09.2009 на суму 1002,12 грн., №0248 від 24.09.2009 на суму 316,07 грн., №0249 від 25.09.2009 на суму 256,8 грн., №0250 від 28.09.2009 на суму 7901,4 грн., №0251 від 29.09.2009 на суму 10417,73 грн., №0252 від 30.09.2009 на суму 265,2грн., №0253 від 01.10.2009 на суму 9309,35 грн., №0254 від 02.10.2009 на суму 1229,2 грн., №0255 від 03.10.2009 на суму 8509,2 грн., №0256 від 06.10.2009 на суму 676,78 грн., №0257 від 07.10.2009 на суму 615,84 грн., №0258 від 08.10.2009 на суму 238,2 грн., №0259 від 09.10.2009 на суму 245 грн., №0260 від 12.10.2009 на суму 16804,5 грн., №0261 від 13.10.2009 на суму 1309,24 грн., №0262 від 14.10.2009 на суму 3998,4 грн., №0263 від 15.10.2009 на суму 8113,6 грн., №0264 від 16.10.2009 на суму 528 грн., №0265 від 19.10.2009 на суму 3768,5 грн., №0266 від 20.10.2009 на суму 1332,9 грн.., №0267 від 21.10.2009 на суму 8838,6 грн.., №0268 від 22.10.2009 на суму 2692,31 грн.., №0269 від 23.10.2009 на суму 2534 грн.., №0270 від 26.10.2009 на суму 1741,72 грн.., №0271 від 27.10.2009 на суму 26990 грн.., №0272 від 28.10.2009 на суму 1855,82 грн.., №0273 від 29.10.2009 на суму 7540 грн.., №0274 від 30.10.2009 на суму 647,5 грн.., №0275 від 02.11.2009 на суму 160 грн.., №0276 від 03.11.2009 на суму 520 грн.., №0277 від 04.11.2009 на суму 754,87 грн.., №0278 від 05.11.2009 на суму 2092,2 грн.., №0279 від 06.11.2009 на суму 665,2 грн.., №0280 від 09.11.2009 на суму 703,16 грн.., №0281 від 10.11.2009 на суму 2768,3 грн.., №0282 від 11.11.2009 на суму 9238,49 грн.., №0283 від 12.11.2009 на суму 2717,82 грн.., №0284 від 13.11.2009 на суму 12734,21 грн.., №0285 від 16.11.2009 на суму 280 грн.., №0286 від 17.11.2009 на суму 131,15 грн.., №0287 від 18.11.2009 на суму 580 грн.., №0288 від 19.11.2009 на суму 199,2 грн.., №0289 від 20.11.2009 на суму 6824,4 грн.., №0290 від 23.11.2009 на суму 1050,6 грн.., №0291 від 25.11.2009 на суму 361,27 грн.., №0292 від 26.11.2009 на суму 2836 грн.., №0293 від 27.11.2009 на суму 334 грн.., №0294 від 30.11.2009 на суму 482,8 грн., №0295 від 01.12.2009 на суму 4646,4 грн., №0296 від 02.12.2009 на суму 137,8 грн., №0297 від 03.12.2009 на суму 15,97 грн., №0298 від 04.12.2009 на суму 600 грн., №0299 від 07.12.2009 на суму 3437,44 грн., №0300 від 08.12.2009 на суму 236 грн., №0301 від 09.12.2009 на суму 100 грн., № 0302 від 10.12.2009 на суму 2945,83 грн., №0303 від 11.12.2009 на суму 334 грн., №0304 від 14.12.2009 на суму 443,6 грн., №0305 від 16.12.2009 на суму 2214,87 грн., №0306 від 17.12.2009 на суму 200 грн., №0307 від 21.12.2009 на суму 2144,02 грн., №0308 від 22.12.2009 на суму 3549 грн., №0309 від 23.12.2009 на суму 1204,63 грн., №0310 від 24.12.2009 на суму 360,28 грн., №0311 від 25.12.2009 на суму 4790,8 грн., №0312 від 28.12.2009 на суму 1423,58 грн., №0313 від 29.12.2009 на суму 1264,82 грн., №0314 від 30.12.2009 на суму 1404,8 грн., №0315 від 11.01.2010 на суму 382,45 грн., №0316 від 13.01.2010 на суму 169,6 грн., №0317 від 14.01.2010 на суму 3633,4 грн., №0318 від 15.01.2010 на суму 984 грн., №0319 від 18.01.2010 на суму 1441,18 грн., №0320 від 19.01.2010 на суму 75 грн., №0321 від 20.01.2010 на суму 499,01 грн., №0322 від 21.01.2010 на суму 18,18 грн., №0323 від 25.01.2010 на суму 440,65 грн., №0324 від 26.01.2010 на суму 31,31 грн., №0325 від 28.01.2010 на суму 250,6 грн.. Загальна сума не оприбуткованих готівкових коштів складає 391275 грн. 21 коп..
Відповідно до п.2.6 п.2 Положення №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій або використанням розрахункової книги оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій (даних розрахункової книги). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Книгою обліку розрахункових операцій (КОРО), відповідно до пункту 1 Положення №637, є прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
В свою чергу, оприбуткуванням готівки є проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Згідно із пунктами 4.1, 4.2 Положення №637 для забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу (приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків), а усі надходження і видачу готівки в національній валюті відображати у касовій книзі.
Отже, оприбуткуванням готівки в касі підприємства, яке проводить готівкові розрахунки із застосуванням реєстратора розрахункових операцій(використанням розрахункової книги), є здійснення обліку такої готівки у книзі обліку розрахункових операцій (на підставі фіскальних звітних чеків РРО або даних РК) та відображення надходжень цієї готівки у касовій книзі підприємства.
Порядок ведення Книг обліку розрахункових операцій визначений Порядком реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000р. №614 (далі за текстом –Порядок №614), згідно п.7.5 якого використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, зокрема, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при ньому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
В судовому засіданні встановлено, що згідно реєстраційного посвідчення № НОМЕР_1 Державною податковою інспекцією у м. Кіровограді 08.07.2008р. здійснено реєстрацію реєстратора розрахункових операцій Міні –500.02 МЕ, заводський № НОМЕР_2 57145265, фіскальний № 1123007385, що належить ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1”.(т.4 а.с.19)
Судом встановлено, що ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1”, проведено через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій, отриману за період з 08.07.2008р. по 28.01.2010р., готівку у розмірі 391275 грн. 21 коп. та підклеєно відповідні фіскальні звітні чеки про обсяг готівки до книги обліку розрахункових операцій, про що свідчить оглянута в судовому засіданні книга обліку розрахункових операцій позивача №1123007385 від 08.07.2008р. (т.1 а.с.32-44).
До того ж, відповідно до наказу №40 від 28.12.2009р., директором підприємства ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” зобов`язано з 01.01.2010 року вести книги обліку розрахункових операцій в електронному вигляді за допомогою програмно-технічних засобів підприємства (а.с.20).
Суму виручки у розмірі 391275 грн. 21 коп. було оприбутковано позивачем, що підтверджується прибутковими касовими ордерами (т.1 а.с.190-250, т.2 а.с.1-250, т.3 а.с.1-250, т.4 а.с.1-3).
Таким чином, наявними в матеріалах справи доказами підтверджується внесення та оприбуткування позивачем готівкових коштів в сумі 391275 грн. 21 коп. у повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку розрахункових операцій №1123007385 від 08.07.2008р..
Жодна норма податкового законодавства не визначає, що не заповнення окремого розділу книги обліку розрахункових операцій є беззаперечним доказом неоприбуткування готівки платником податків.
Що виключає правомірність застосування до ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” штрафних (фінансових) санкцій за порушення п.2.6 ч.2 Положення №637.
Відповідно до оскаржуваного рішення №0000482320 від 09.02.2010р. про застосування до ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1956376 грн. 05 коп., останнє прийнято Державною податковою інспекцією у м.Кіровограді згідно абз.3 п.1 Указу Президента „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” №436/95 від 12.06.1995р. (далі за текстом –Указ №436/95).
Пунктом 11 статті 11 Закону №509-XII (в редакції, чинній на час прийняття відповідачем рішення №0000482320 від 09.02.2010р.) встановлено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно ч.2 ст.238 Господарського кодексу України (в редакції станом на 09.02.2010р.) адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органам державної податкової служби надано право щодо застосування до платників податків фінансових (штрафних) санкцій, виключно, у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно застосовано до ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” штрафні (фінансові) санкції, за порушення п.2.6 п.2 Положення №637, згідно Указу №436/95.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем по справі, як суб`єктом владних повноважень, не виконано покладеного на нього обов`язку щодо доказування правомірності застосування до ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” штрафних (фінансових) санкцій згідно рішення №0000482320 від 09.02.2010р..
Крім того, в даному випадку дії позивача не завдають будь-якої шкоди інтересам держави, суспільства або споживачів. За відсутності такої шкоди чи загрози її завдання до позивача були застосовані неправомірно штрафні (фінансові) санкції. Слід також враховувати, що актом перевірки не встановлено будь-яких фактів, які б свідчили про намагання позивача приховати доходи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про неправомірність прийняття Державною податковою інспекцією у м.Кіровограді рішення №0000482320 від 09.02.2010р. про застосування до ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1956376 грн. 05 коп. та задоволення позовних вимог в цій частині.
Що стосується рішення Державної податкової інспекції у м.Кіровограді №0000472320 від 09.02.2010р. про застосування до ДП ДАК „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1577 грн. 45 коп. за виявлені порушення п.13 ст.3 Закону №265/95, суд дійшов до таких висновків.
Згідно п.13 ст.3 Закону №265/95 суб`єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов`язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Як вбачається з матеріалів справи, за відповідачем зареєстрований реєстратор розрахункових операцій Міні –500.02 МЕ, заводський №ПБ 57145265, фіскальний № 1123007385.
Відповідно до копії денного звіту, роздрукованого відповідачем 26.01.2010р. о 14:59 год., сума внесених в касу коштів становить 31,31грн .(т.1 а.с.160.)
Згідно розписки бухгалтера ОСОБА_1 , на момент перевірки сума коштів на місці проведення розрахункових операцій складала 346 грн. 80 коп. купюрами та монетами різної номінальної вартості, її власні кошти відсутні. (т.1 а.с.165)
В пояснювальній записці від 26.01.2010р. бухгалтером ОСОБА_1 зазначено, що невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО, в зв`язку з тим, що на 26.01.2010р. залишок на початок дня складав 315 грн. 49 коп., згідно встановленого ліміту каси на підприємстві (т.1 а.с.164).
Виявлена невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО в сумі 315 грн. 49 коп..
Згідно зі статтею ст.22 Закону №265/95 у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб`єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п`ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Приписи цієї статті не містять жодного виключення з чітко сформульованого правила, відповідно до якого сума грошових коштів на місці розрахунків незалежно від джерела їх походження повинна співпадати з сумою коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Аналізуючи наведені норми чинного законодавства в сукупності з фактичними обставинами справи, суд дійшов висновку, що в судовому засіданні знайшов підтвердження факт наявності порушення позивачем п.13 ст.3 Закону №265/95, в зв`язку з чим рішення Державної податкової інспекції у м. Кіровограді №0000472320 від 09.02.2010 р. про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій на суму 1577 грн. 45 коп. прийнято відповідачем в межах компетенції податкових органів та відповідає виявленим порушенням.
Судом не встановлено підстав для скасування даного рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині скасування рішення Державної податкової інспекції у м. Кіровограді №0000472320 від 09.02.2010 р., є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Таким чином, судові витрати в розмірі 01 грн. 70 коп., здійснені позивачем, підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати недійсним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м.Кіровограді №0000482320 від 09.02.2010р. про застосування до дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” штрафних (фінансових) санкцій.
В задоволенні решти позовних вимог –відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1” судові витрати в сумі 01 грн. 70 коп..
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження –з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України –протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 06.12.2010р..
Суддя підпис
З оригіналом згідно:
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Т.М. Кармазина