Рішення № 89748829, 01.06.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2020
Номер справи
320/3636/19
Номер документу
89748829
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 червня 2020 року м.Київ №320/3636/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення,

у с т а н о в и в:

до суду з вимогами про визнання протиправним та скасування рішення управління виконавчої дирекції ФССУ у Київській області від 27.06.2019 №134 щодо повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій у сумі 232585,17 грн. за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування звернулось ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль». Підставою звернення послугували твердження позивача про порушення працівниками контролюючого органу процедури перевірки, а саме продовження строків її проведення та відсутність порушень Законів України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та інших нормативно-правових актів.

Виявлені перевіркою недоліки позивач вважає несуттєвими, частина з них була усунута невідкладно, про що повідомлено відповідача, а відтак наполягає на безпідставності застосованих санкцій та встановлення обов`язку повернення коштів Фонду.

Ухвалою суду від 01.08.2019 було відкрито спрощене позовне провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за наявними матеріалами, без повідомлення сторін та проведення судового засідання.

Відповідач - управління виконавчої дирекції ФССУ у Київській області надав відзив на позовну заяву, у якому позов не визнав та пояснив, що його працівниками проводилась планова перевірка ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» на предмет дотриманням приписів Інструкції № 29 тривалістю, з урахуванням продовження строку, 10 календарних днів.

Підстави для призупинення проведення перевірки були відсутні, тому було прийнято рішення продовжити строк перевірки. З огляду на правомірність вчинених дій та прийнятого рішення, з посиланням на частину першу статті 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», вважає ухвалене рішення законним, а заявлені вимоги безпідставними.

Також відповідач акцентував увагу на тому, що для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права застрахованої особи на її отримання, є виданий у встановленому порядку медичним закладом листок непрацездатності. За результатом перевірки ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" були встановлені непоодинокі факти виплати соціальної допомоги працівникам підприємства за рахунок коштів ФСС за відсутності належним чином заповнених бланків листків непрацездатності, які б підтверджували правомірність витрат по виплаті компенсацій, тому вважає такі виплати застрахованим особам і по таких листках непрацездатності, неправомірними.

Позивач, не погодившись з аргументами відзиву надав відповідь на відзив, в якій зазначив, що управління виконавчої дирекції ФСС у Київській області безпідставно порушило строки проведення планової перевірки та, не маючи на це повноважень, продовжило її термін.

Представниками сторін до суду були надіслали клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Згідно з частиною 262 КАСУ, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання; якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.

Частиною 5 ст. 262 КАСУ передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до ч. 6 ст. 262 КАСУ, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу та, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Зміст клопотань представників сторін про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не дає підстав вважати, що повне та всебічне з`ясування усіх обставин у цій справі потребує проведення судового засідання чи заслуховування пояснень сторін.

Більш того, представники у своїх клопотаннях не вказали, встановлення яких обставин у справі є, як на їх думку, неможливим шляхом аналізу наявних письмових доказів і пояснень та, які обставини необхідно встановити у судовому засіданні.

Дослідивши доводи клопотання, беручи до уваги предмет та підстави позову, обставини, якими учасники справи обґрунтовують свої вимоги та заперечення проти них, характер спірних правовідносин, обсяг та характер доказів у справі, суд не вбачає обґрунтованих підстав для розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та приходить до висновку, що у задоволенні клопотання необхідно відмовити.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає можливим розглянути та вирішити дану справу по суті згідно наданих кожною стороною доказів.

Дослідивши подані документи і матеріали, встановивши обставини на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, надавши правової оцінки спірним правовідносинам, судом встановлено наступне:

ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" зареєстроване як юридична особа 23.03.1993 з місцезнаходженням 08300, Київська обл., Бориспільський район, с.Гора, вул.Бориспіль-7, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 01.11.2017 (а.с. 102). Підприємство є роботодавцем та страхувальником, податковий номер страхувальника 20572069.

Середньооблікова кількість штатних працівників станом на 31.03.2019 становить 4261; середня кількість усіх працівників становить 4267 осіб.

З метою здійснення контролю за дотриманням суб`єктами господарювання вимог законодавства у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування, управління виконавчої дирекції ФССУ у Київській області, з посиланням на приписи ст.ст.9, 10 та п.п.8, 9 розділу УІІ Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження видало наказ №93 від 14.03.2019 «Про затвердження Плану-графіку проведення планових перевірок страхувальників на ІІ квартал 2019 року" (а.с. 141-147).

Відповідно до п.121 плану-графіка було передбачено проведення планової перевірки ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" у травні 2019.

17.05.2019, на виконання зазначеного наказу позивачеві було направлено повідомлення від 11.05.2019 №08/1214 про проведення у період з 27.05.2019 по 31.05.2019 планової перевірки на предмет дотримання вимог законодавства у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування з визначенням перевіряємого періоду з 01.10.2017 по 31.03.2019 (а.с.95).

В ході проведення перевірки, а саме 30.05.2019, наказом №181 від цієї ж дати, тривалість перевірки була продовжена на 5 днів, - до 07.06.2019, про що повідомлено позивача листом №08/1411 від 30.05.2019 (а.с. 149, 97).

Згідно наказів №93 від 14.03.2019 та №181 від 30.05.2019, направлень на проведення перевірки від 24.05.2019 № 08/1361 та про продовження терміну проведення планової перевірки від 30.05.2019 № 08/1430, представниками відповідача у періоди з 27.05.2019 по 31.05.2019 та з 03.06.2019 по 07.06.2019, була проведена планова перевірка ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» з питань дотримання вимог законодавства у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування за період з 01.10.2017 по 31.03.2019, за результатами якої складено акт від 07.06.2019 №3 (а.с.21-40).

Висновками акту були зафіксовані порушення ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" ч.1 ст.31; ч.2 ст.23; ч.2 ст.22; ст.24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування"; п.16 ч.1 ст.20 та п.2 ч.1 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; п.8 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов`язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які виявились у безпідставній виплаті працівникам підприємства допомоги по листках тимчасової непрацездатності з очевидними недоліками.

Так, ОСОБА_1 проведено виплату по ЛН серії АДТ №110274 при порушенні Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 3.12 Інс.455 п.2.2, - 11 календарних днів продовжено одноосібно без завідуючого відділенням; ОСОБА_2 виплачено по ЛН серії АДХ №056191 при порушенні Інструкції №532/274/І36- ос/1406 від 03.11.2004 п.3.8 Інструкції, - відсутній підпис головного лікаря та печатка; ОСОБА_2 виплачено по ЛН серії АДР №952054 при порушенні Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п.3.8, - відсутній підпис головного лікаря та печатка; ОСОБА_3 по ЛН серії АДТ №102718,- порушення Інструкції№532/274/і36- ос/І40б від 03.11.2004 п.3.9; 3.10;3.1 - відсутній запис підпис головного лікаря та печатка, направлений на ЛКК; ОСОБА_4 на підставі ЛН серії АДТ №102678, - порушення Інструкції - №532/274/13б- ос/1406 від 03.11.2004 п.3.9; 3.10;3.11- відсутній запис підпис головного лікаря та печатка, направлений на ЛКК; ОСОБА_5 по ЛН серії АДТ №105555, порушення ч.2 ст.23 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування " від 23.09.1999 № 1105-ХГУ 03.12.2018, - 04.12.2018 дні порушення режиму, оплаті не підлягає; ОСОБА_6 по ЛН серії АДС №941205,- порушення Інструкції №532/274/Ш- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - зроблено два виправлення, в графі "Примітка", відсутній запис про зроблене виправлення дати видачі ЛН "виправ леному вірити" і не завірено печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності"; ОСОБА_7 по ЛН серії АДТ №114172,- порушення Інструкції № 532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень;. ОСОБА_8 по ЛН серії АДТ №108280, - порушення Інструкції №455від 13.11.2004 п. 3.13 - жінка перебувала у відпустці по вагітності та пологах; ОСОБА_9 по ЛН серії АДТ №120521,- порушення Інструкції №532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004 п.4.5; 3.12 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень, продовжено та видано ЛН одноосібно лікарем без завідуючого відділенням, п.2.2 Інс.455 від 13.11.2001; ОСОБА_10 , ЛН серії АДХ №152861, порушення Інструкції №532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004 п.3.8 - відсутній підпис головного лікаря та печатка, відсутня печатка терапевта пор.3.12; ОСОБА_11 , ЛН серії АДТ №100412, порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 3.12, п.2.2 Інс.455 - ЛН виданий одноосібно лікарем на 12 календарних днів, більше 10 днів лік.лікар, та зав. від.; Вітковському надана соціальна допомога О.Е. , ЛН серії АДТ №004125, порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 3.12 - відсутня печатка лікаря ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 за ЛН серії АДТ №114880 виплачені кошти при порушенні Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 3.8, - підпис головного лікаря не засвідчений печаткою; ОСОБА_15 , ЛН серії АДІ №625298, порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 3.8, підпис гол, лікаря засвідчений печаткою "Для листків непрацездатності", замість круглої печатки ЗОЗ; ОСОБА_16 , ЛН серії АДТ №103315, порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 3.9; 3.10; 3.11 - відсутній запис дати направлення документів на МСЕК, відсутня дата огляду хворого, відсутній запис голови МСЕК та печатка МСЕК; ОСОБА_3 , ЛН серії АДХ №178202, порушення Інструкції №532/274/136- 00/1406 від 03.11.2004 п.3.1 - відсутня: назва охорони здоров`я; ОСОБА_17 , ЛН серії АДІ № 481270 , порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - здійснено виправлення тексту, підтверджується одним записом не засвідчено печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності"; ОСОБА_18 , ЛН серії АДІ № 253178 , порушення Інструкції №532/274/І36- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - три виправлення на бланку ЛН дозволяється не більше двох виправлень; ОСОБА_19 , ЛН серії АДІ №451895, порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п.3.1 - відсутня адреса ЗОЗ; ОСОБА_20 , ЛН серії АДІ №154317, порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень; ОСОБА_21 , ЛН серії АДІ №887832, порушення Інструкції №532/274/І36- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - два виправлення, один запис; ОСОБА_22 , ЛН серії АДЕ №068974 , порушення Інструкції №532/274/І36- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень ЗОЗ для листків непрацездатності; ОСОБА_23 , ЛН серії АДТ №166667, порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень; ОСОБА_24 , ЛН серії АДІ №668461, порушення Інструкції№532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень закладу охорони здоров`я «Для л/н»; ОСОБА_25 , ЛН серії АДІ №619079, порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 3.1 - відсутня печатка для ЛН; ОСОБА_26 , ЛН серії АДА №680669, порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004п. 3.1 - відсутній кутовий штамп та печатка "Для листків непрацездатності" закладу охорони здоров`я; ОСОБА_27 , ЛН серії АДІ №636461, порушення Інструкції №532/274/І36- ос/1406 від 03.11.2004 3.3. - у графі "Причина непрацездатності:" оплачують, як загальне, а в нього санаторно-курортне ЧАЕС 1 категорія ст.ст.22,24, ЗУ від 23.09.1999 № 1105-ХІУ; ОСОБА_28 , ЛН серії АДІ №624741, порушення Інструкції №532/274/13б- ос/1406 від 03.11.2004 п.3.1. - відсутній кутовий штамп та печатка для ЛН ЗОЗ; ОСОБА_29 , ЛН серії АДС №993294, порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - два виправлення, здійснено два виправлення тексту, підтверджується одним записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності"; ОСОБА_30 , ЛН серії АДТ №104338, порушення вимог Ін.№532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 3.12; п. 2.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13 листопада 2001 року N 455 - звільнення від роботи більше 5 днів; ОСОБА_31 , ЛН серії АДІ №478231, порушення Інструкції №532/274/13б- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - здійснено два виправлення тексту, підтверджується одним записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря, та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності"; ОСОБА_32 за ЛН серії АДІ №244821, порушення Інструкції № 532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004 п.4.5 - виправлення прізвища лікаря при продовженні ЛН з 13.07.2018 по 20.07.2018; не зазначена посада завідувача відділення, п.3.8, в графі видачу ЛН дозволяю, не засвідчений круглою печаткою ЗО; ОСОБА_33 , ЛН серії АДТ №117549, порушення Інструкції №532/274/136- ос/140б від 03.11.2004 п. 3.1, п.3.13 - відсутні печатки "Для листків непрацездатності"; ОСОБА_34 , ЛН серії АДІ №631038 , порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - здійснено два виправлення тексту, підтверджується одним записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря, та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності; ОСОБА_35 , ЛН серії АДВ №147666 , порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5; 3.12 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень; ОСОБА_36 , ЛН серії АДТ №111368, порушення Інструкції №532/274/І36- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - здійснено два виправлення тексту, підтверджується одним записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря, та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності"; ОСОБА_37 , ЛН серії АДТ № 107462 , порушення Інструкції №532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004, п.4.5 - здійснено два виправлення тексту, підтверджується одним записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря, та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності"; ОСОБА_38 , ЛН серії АДІ № 619808 , порушення Інструкції №532/274/В6- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - здійснено два виправлення тексту, підтверджується одним записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря, та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності"; ОСОБА_39 , ЛН серії АДІ №620604 , порушення Інструкції № 532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 3.12 - відсутня печатка лікаря ОСОБА_40 ; ОСОБА_41 , ЛН серії АДІ №913038, порушення Інструкції №532/274/І36- ос/1406 від 03.11.2004 п. 3.12 - при стаціонарному лікуванні відсутня печатка завідувача неврологічного відділення ОСОБА_43

Перелік виплат матеріального забезпечення застрахованим особам, по яких перевіркою виявлені порушення законодавства у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування міститься в таблиці №2 (додаток до акту перевірки).

Не погоджуючись з висновками, викладеними в акті перевірки, 14.06.2019, позивачем було подано до управління виконавчої дирекції ФССУ у Київській області заперечення щодо їх необґрунтованості (а.с. 41-53).

За наслідками розгляду матеріалів планової перевірки та заперечень позивача до акту перевірки, 27.06.2019, прийнято рішення №134 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до позивача за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яким зобов`язано підприємство повернути Фонду соціального страхування 155056,78 грн. неправомірно витрачених коштів та застосовані фінансові санкції у розмірі 77528,39 грн. (а.с.14-15).

Надаючи правової оцінки відносинам, що склалися між сторонами, суд зважає на таке: згідно з частиною першою статті 4 Закону України від 23.09.1999 № 1105-ХІV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Положеннями частини першої статті 10 Закону № 1105, Фонд має право, зокрема, перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.

Згідно з частиною першою статті 10 цього Закону Фонд, зокрема, зобов`язано: 1) забезпечувати фінансування та виплачувати матеріальне забезпечення, страхові виплати і надавати соціальні послуги, передбачені цим Законом; 2) здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів; 3) вживати заходів щодо раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду; 4) контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування; 5) стягувати надміру виплачені кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку.

Роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення, шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обов`язків, визначених цим Законом, - пункти 1, 4 частини п`ятої статті 15 Закону України № 1105.

Частиною шостою статті 15 Закону України № 1105 передбачено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. Згідно з частиною сьомою статті 15 Закону України № 1105 своєчасно не сплачені фінансові санкції та адміністративні штрафи стягуються із страхувальника в дохід Фонду в порядку, встановленому законом. Відповідно до частин першої, другої статті 17 Закону України № 1105 спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку. Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок визначено Інструкцією, затвердженою постановою правління ФСС з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 №29, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25.03.2011 №393/1913.

Згідно із п.1.3 Інструкції, перевірки страхувальників здійснюються відповідно до вимог законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, по коштах Фонду в частині правильності їх використання на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, у суб`єктів малого підприємництва, які використовують працю найманих працівників.

За приписами п.2.1 Інструкції, перевірки здійснюються посадовими особами органів Фонду за місцезнаходженням страхувальника або в приміщенні органу Фонду

за пропозицією страхувальника та за умови надання ним всіх необхідних документів для проведення перевірки.

Органи Фонду здійснюють планові та позапланові перевірки. Планові та позапланові перевірки здійснюються в робочий час страхувальника, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку, з відома керівника та в присутності головного бухгалтера (бухгалтера) страхувальника або уповноваженої керівником особи. Посадові особи органу Фонду вносять запис до журналу реєстрації перевірок страхувальника (за його наявності). Факт ненадання страхувальником журналу реєстрації перевірок фіксується в акті перевірки. Посадова особа органу Фонду, яка проводить перевірку, знайомиться з відомостями, що становлять комерційну таємницю та конфіденційну інформацію, у разі якщо вони належать до переліку питань, що підлягають перевірці. Організація проведення перевірок покладається на керівників контрольно-ревізійних відділів виконавчих дирекцій відділень Фонду та керівників робочих органів цих відділень. Планові перевірки проводяться згідно з планами-графіками органу Фонду. Перевірці підлягають документи за звітні періоди поточного та попередніх років, за які не здійснювалась перевірка. Формування планів-графіків проведення планових перевірок страхувальників органом Фонду здійснюється щокварталу. До 20 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому, формується план-графік, який затверджується наказом керівника робочого органу Фонду (керівника виконавчої дирекції відділення Фонду). Періодичність проведення планових перевірок визначається залежно від таких критеріїв, як наявність (відсутність) витрат, заборгованості по коштах Фонду станом на 01.01.2011 та в наступних звітних періодах, кількості працівників. Щороку проводяться перевірки страхувальників з чисельністю працівників 250 осіб і більше за наявності витрат по коштах Фонду. У випадку відсутності порушень по використанню коштів Фонду, що встановлено попередньою перевіркою, наступна перевірка такого страхувальника проводиться не раніше ніж через два роки після проведення попередньої перевірки, - п.п.2.3-3.3 Інструкції.

Планова перевірка проводиться за умови письмового повідомлення страхувальника не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення такого заходу за формою, наведеною у додатку 1 до цієї Інструкції. Повідомлення надсилається страхувальнику рекомендованим листом чи телефонограмою або надається під розписку керівнику чи головному бухгалтеру (бухгалтеру) цього страхувальника або уповноваженій керівником особі із зазначенням: дат початку та закінчення її проведення; найменування страхувальника; найменування органу Фонду, який проводить перевірку, - п.3.4 Інструкції.

Відповідно до п.3.5 Інструкції, на проведення кожної перевірки посадовій особі органу Фонду видається направлення за формою, наведеною у додатку 2 до цієї Інструкції, яке пред`являється перед початком перевірки керівнику страхувальника або уповноваженій ним особі разом із службовим посвідченням. Копія направлення вручається керівнику страхувальника або уповноваженій керівником особі з відміткою про отримання. Якщо в перевірці беруть участь декілька посадових осіб органу Фонду, то направлення видається керівнику групи із зазначенням посад, прізвищ, імен та по батькові всіх посадових осіб органу Фонду, що беруть участь у цій перевірці. Страхувальник має право не допускати посадових осіб органу Фонду до здійснення перевірки, якщо вони не пред`явили направлення.

За приписами п.3.10 Інструкції №29 тривалість проведення перевірки встановлюється з урахуванням обсягу робіт, які належить виконати під час її проведення, та кількісного складу посадових осіб органу Фонду. При цьому строк проведення планової перевірки страхувальників не може перевищувати 15 робочих днів, а страхувальників - суб`єктів малого підприємництва - 5 робочих днів. Строк проведення позапланової перевірки страхувальника не може перевищувати 10 робочих днів, а суб`єктів малого підприємництва - 2 робочих дні.

За результатом проведення перевірки складається акт у якому зазначаються: найменування, поштова адреса органу Фонду, дата складання акта (останній день перевірки), номер і дата направлення та наказу органу Фонду, які є підставою для проведення перевірки, вид перевірки (планова або позапланова), посада, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи органу Фонду, яка здійснила перевірку, період, за який проведено перевірку, повне найменування страхувальника, строк проведення перевірки; довідкові дані, а саме: номер реєстрації та дата взяття страхувальника на облік в органі Фонду, спосіб оподаткування, місцезнаходження страхувальника, код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій або реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, номер та серія паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку у паспорті), дані про наявність рахунків у банках та інших фінансових установах, середньооблікова кількість працівників на дату проведення перевірки; інформація про результати попередньої перевірки по коштах Фонду та заходи щодо усунення порушень (за їх наявності); інформація про наявність заборгованості по коштах Фонду, причини виникнення та правомірність її відображення тощо. В останній день перевірки два примірники акта перевірки підписуються посадовими особами органу Фонду, які її проводили, керівником, головним бухгалтером (бухгалтером) або уповноваженою керівником особою та головою комісії (уповноваженим) із соціального страхування страхувальника, який перевіряється. Примірники акта перевірки підписуються посадовою особою органу Фонду та керівником або головним бухгалтером (бухгалтером) чи уповноваженою керівником особою страхувальника на кожній сторінці із зазначенням на останній сторінці загальної кількості сторінок.

Один примірник акта перевірки вручається страхувальнику з відміткою про отримання, а другий зберігається в органі Фонду, який здійснив перевірку. У разі підписання акта перевірки із запереченнями страхувальник подає їх у письмовій формі як додаток до акта перевірки або надсилає до органу Фонду, який проводив перевірку, окремим документом протягом 10 календарних днів з дня підписання

акта.

Пунктом 4.1. Інструкції встановлено, що за матеріалами акта перевірки та результатами розгляду заперечень страхувальника (за їх наявності) керівник органу Фонду або його заступник приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника відповідно до статей 21, 22, 28, 30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» ( 2240-14 ), яке надсилається страхувальнику разом з листом про результати розгляду заперечень (за їх наявності) протягом 20 календарних днів з дня підписання акта перевірки. Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності складається за формою, наведеною у додатку 3 до цієї Інструкції. За приписами п.2.1 Інструкції перевірки здійснюються посадовими особами органів Фонду за місцезнаходженням страхувальника або в приміщенні органу Фонду за пропозицією страхувальника та за умови надання ним всіх необхідних документів для проведення перевірки.

Розділом VII Інструкції № 29 визначено порядок оскарження рішень за результатами перевірок.

Предметом спору цієї справи є стягнення суми коштів несплачених відповідачем згідно рішення від 27.07.2019 № 134 про повернення коштів до Фонду у розмірі 155056,78 грн. та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на загальну суму 77528,39 грн.

Обґрунтування позивача щодо скасування прийнятого рішення загалом зводиться до двох підстав: по-перше, порушення процедури проведення перевірки, а саме продовження строку її здійснення до десяти днів замість запланованих п`яти з 27 травня по 31 травня 2019, згідно повідомлення на перевірку від 11.05.2019 №08/1214 та, по-друге, відсутність порушень законодавства про загальнообов`язкове соціальне страхування.

На думку позивача, Інструкцією №29 органи ФСС не наділені повноваженнями продовжувати строк дії контрольного заходу, а мають право лише на його призупинення.

З приводу продовження терміну проведення перевірки, суд зазначає таке:

п. 3.10 Інструкції №29 визначено, що термін проведення перевірки, який з урахуванням обсягу робіт, які належать виконати під час її здійснення, кількісного складу посадових осіб органів Фонду не може перевищувати 15 робочих днів.

В той же час, положеннями чинного законодавства не вирішено питання щодо порядку оформлення продовження строку дії планової перевірки.

Як вбачається із службової записки начальника аналізу та контролю за використанням роботодавцями коштів Фонду соціального страхування, збільшення строку проведення перевірки було обумовлено великим обсягом робіт, який належало виконати перевіряючими під час її проведення та недостатньою кількістю складу робочої групи для здійснення контролю.

На підставі поданої службової записки начальником управління виконавчої дирекції у Київській області, 30.05.2019, було видано наказ №181 «Про продовження терміну проведення планової перевірки ДП «МА «Бориспіль».

Загальна тривалість перевірки становила 10 робочих днів з 27.05. по 31.05. 2019 та з 03.06. по 07.06.2019.

Оскільки відповідачем не були перевищені межі граничного строку проведення планової перевірки, що становить 15 робочих днів, суд приходить до висновку, що при вирішенні питання щодо можливості продовження терміну дії планової перевірки позивач діяв в межах наданих йому законом повноважень, а саме видав наказ №181 від 30.05.2019 про продовження строку дії перевірки. Таке рішення відповідача не суперечать Закону України ««Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та Інструкції №29 про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедурі оскарження, тому в цій частині дії відповідача є законними, мотивованими та виправданими, а твердження заявника безпідставними.

В основу обґрунтувань позивача про відсутність допущення ним фактів порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, покладена його позиція про неприпустимість перекладання на державне підприємство функції контролю за порядком видачі та оформлення листків непрацездатності медичними закладами та установами. Водночас, наполягає заявник, ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» як страхувальник зобов`язаний здійснити виплату соціальної допомоги на підставі поданих працівниками листків непрацездатності. Крім того, вказує, що у підприємства були відсутні визначені законом підстави для відмови працівникам у наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Судом під час розгляду справи було встановлено, що актом перевірки ДП «МП «Бориспіль» від 07.03.2019 за №3 було виявлено, що позивач здійснив виплату коштів Фонду на підставі листків непрацездатності із суттєвими недоліками та порушеннями Інструкцій №455 та 532 зокрема:

1. ОСОБА_1 одержав кошти за ЛН серії АДТ №110274, порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 3.12 Інс.455 п.2.2, - 11 календарних днів продовжено одноосібно без завідуючого відділенням;

2. ОСОБА_2 , ЛН серії АДХ №056191, порушення Інструкції №532/274/І36- ос/1406 від 03.11.2004 п.3.8 - відсутній підпис головного лікаря та печатка;

3. ОСОБА_2 , ЛН серії АДР №952054, порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п.3.8 - відсутній підпис головного лікаря та печатка;

4. ОСОБА_3 , ЛН серії АДТ №102718, порушення Інструкції№532/274/і36- ос/І40б від 03.11.2004 п.3.9; 3.10;3.1 - відсутній запис підпис головного лікаря та печатка, направлений на ЛКК;

5. ОСОБА_4 , ЛН серії АДТ №102678, порушення Інструкції - №532/274/13б- ос/1406 від 03.11.2004 п.3.9; 3.10;3.11 відсутній запис підпис головного лікаря та печатка, у записі «направлений на ЛКК»;

6. ОСОБА_5 , ЛН серії АДТ №105555, порушення ч.2 ст.23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХГУ 03.12.2018 - 04.12.2018 дні порушення режиму, оплаті не підлягає;

7. ОСОБА_6 , ЛН серії АДС №941205, порушення Інструкції №532/274/Ш- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - зроблено два виправлення, в графі "Примітка", відсутній запис про зроблене виправлення дати видачі ЛН "виправ леному вірити" і не завірено печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності";

8. ОСОБА_7 , ЛН серії АДТ №114172, порушення Інструкції № 532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень;

9. ОСОБА_8 , ЛН серії АДТ №108280, порушення Інструкції №455від 13.11.2004 п. 3.13 - жінка перебувала у відпустці по вагітності та пологах;

10. ОСОБА_9 , ЛН серії АДТ № 120521 , порушення Інструкція №532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004 п.4.5; 3.12 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень, продовжено та видано ЛН одноосібно лікарем без завідуючого відділенням, п.2.2 Інс.455 від 13.11.2001;

11. ОСОБА_10 , ЛН серії АДХ №152861, порушення п.3.8, 3.12 Інструкції №532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004 - відсутній підпис головного лікаря та печатка, відсутня печатка терапевта;

12. ОСОБА_11 , ЛН серії АДТ №100412, порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 3.12, п.2.2 Інструкції №455 - ЛН виданий одноосібно лікарем на 12 календарних днів, більше 10 днів ЛН підписується лікуючим лікарем та завідуючим відділенням;

13. ОСОБА_42 , ЛН серії АДТ № 004125 , порушення п. 3.12 Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 - відсутня печатка лікаря ОСОБА_13 ;

14. ОСОБА_14 , ЛН серії АДТ №114880, порушення п. 3.8 Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 - підпис головного лікаря не засвідчений печаткою;

15. ОСОБА_15 , ЛН серії АДІ №625298, порушення п. 3.8 Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 - підпис головного лікаря засвідчений печаткою "Для листків непрацездатності", замість круглої печатки ЗОЗ;

16. ОСОБА_16 , ЛН серії АДТ №103315, порушення п. 3.9; 3.10; 3.11 Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 - відсутній запис дати направлення документів на МСЕК, відсутня дата огляду хворого, відсутній запис голови МСЕК та печатка МСЕК;

17. ОСОБА_3 , ЛН серії АДХ №178202, порушення п.3.1 Інструкції №532/274/136- 00/1406 від 03.11.2004 - відсутня: назва закладу охорони здоров`я;

18. ОСОБА_17 , ЛН серії АДІ №481270, порушення п. 4.5 Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 - здійснено виправлення тексту, підтверджується одним записом не засвідчено печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності";

19. ОСОБА_18 , ЛН серії АДІ №253178, порушення п. 4.5 Інструкції №532/274/І36- ос/1406 від 03.11.2004 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень;

20. ОСОБА_19 , ЛН серії АДІ №451895, порушення п.3.1 Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 - відсутня адреса ЗОЗ;

21. ОСОБА_20 , ЛН серії АДІ №154317, порушення п. 4.5 Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень;

22. ОСОБА_21 , ЛН серії АДІ №887832, порушення п. 4.5 Інструкції №532/274/І36- ос/1406 від 03.11.2004 - два виправлення, один запис;

23. ОСОБА_22 , ЛН серії АДЕ №068974 , порушення п. 4.5 Інструкції №532/274/І36- ос/1406 від 03.11.2004 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень ЗОЗ для листків непрацездатності;

24. ОСОБА_23 , ЛН серії АДТ №166667, порушення п. 4.5 Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень;

25. ОСОБА_24 , ЛН серії АДІ №668461, порушення п. 4.5 Інструкції№532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень закладу охорони здоров`я «Для л/н»;

26. ОСОБА_25 , ЛН серії АДІ №619079, порушення п. 3.1 Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 - відсутня печатка для ЛН;

27. ОСОБА_26 , ЛН серії АДА №680669, порушення п. 3.1 Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 - відсутній кутовий штамп та печатка "Для листків непрацездатності" закладу охорони здоров`я;

28. ОСОБА_27 , ЛН серії АДІ № 636461 , порушення п.3.3 Інструкції №532/274/І36- ос/1406 від 03.11.2004 . - у графі "Причина непрацездатності:" оплачують, як загальне, а в нього санаторно-курортне ЧАЕС 1 категорія ст.ст.22,24, ЗУ від 23.09.1999 № 1105-ХІУ;

29. ОСОБА_28 , ЛН серії АДІ №624741, порушення п.3.1 Інструкції №532/274/13б- ос/1406 від 03.11.2004 - відсутній кутовий штамп та печатка для ЛН ЗОЗ;

30. ОСОБА_29 , ЛН серії АДС №993294, порушення п. 4.5 Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 - два виправлення, здійснено два виправлення тексту, підтверджується одним записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності";

31. ОСОБА_30 , ЛН серії АДТ №104338, порушення вимог Ін.№532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004, п. 3.12; п. 2.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13 листопада 2001 року N 455 - звільнення від роботи більше 5 днів;

32. ОСОБА_31 , ЛН серії АДІ №478231, порушення Інструкції №532/274/13б- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - здійснено два виправлення тексту, підтверджується одним записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря, та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності";

33. ОСОБА_32 , ЛН серії АДІ № 244821 , порушення Інструкції № 532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004 п.4.5 - здійснено виправлення прізвища лікаря при продовженні ЛН з 13.07.2018 по 20.07.2018; не зазначена посада завідувача відділення, п.3.8 - в графі видачу ЛН дозволяю, не засвідчений круглою печаткою ЗОЗ;

34. ОСОБА_33 , ЛН серії АДТ №117549, порушення п. 3.1, п.3.13 Інструкції №532/274/136- ос/140б від 03.11.2004 - відсутні печатки "Для листків непрацездатності";

35. ОСОБА_34 , ЛН серії АДІ №631038 , порушення п. 4.5 Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 - здійснено два виправлення тексту, підтверджується одним записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря, та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності;

36. ОСОБА_35 , ЛН серії АДВ №147666, порушення Інструкції №532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004, п. 4.5; 3.12 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень;

37. ОСОБА_36 , ЛН серії АДТ №111368, порушення Інструкції №532/274/І36- ос/1406 від 03.11.2004, п. 4.5 - здійснено два виправлення тексту, підтверджується одним записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря, та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності";

38. ОСОБА_37 , ЛН серії АДТ №107462, порушення Інструкції №532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004, п.4.5 - здійснено два виправлення тексту, підтверджується одним записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря, та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності";

39. ОСОБА_38 , ЛН серії АДІ № 619808 , порушення Інструкції №532/274/В6- ос/1406 від 03.11.2004 п. 4.5 - здійснено два виправлення тексту, підтверджується одним записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря, та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності";

40. ОСОБА_39 , ЛН серії АДІ № 620604 , порушення Інструкції № 532/274/136- ос/1406 від 03.11.2004 п. 3.12 - відсутня печатка лікаря ОСОБА_40 ;

41. ОСОБА_41 , ЛН серії АДІ №913038, порушення Інструкції №532/274/І36- ос/1406 від 03.11.2004 п. 3.12 - при стаціонарному лікуванні відсутня печатка завідувача неврологічного відділення ОСОБА_43

З огляду на що, суд звертає увагу, що правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я, визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" Фонд соціального страхування України (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Основними завданнями Фонду є здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності.

Натомість, положеннями ч.1 статті 30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV встановлено, що матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначаються та надаються за основним місцем роботи (діяльності).

Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, - ч.3 ст. 30 Закону №1105-XIV.

Як вбачається із змісту абзаців 2-3 цієї ж статті, комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.

Згідно ч. 1 ст. 31 Закону №1105-XIV, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з Фондом.

Підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності встановлені ч.1 ст.23 Закону №1105-XIV, серед яких: одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину; у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров`ю з метою ухилення від роботи чи інших обов`язків або симуляції хвороби; за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи; за час примусового лікування, призначеного за постановою суду; у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних з таким сп`янінням; за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв`язку з навчанням.

Постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №13 було затверджено Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності. Згідно пункту 1.2 розділу І Положення № 13 на кожному підприємстві має бути розроблено Положення про комісію із соціального страхування.

Положення про комісію визначає основні завдання, сферу дії, перелік повноважень, організаційні засади членів комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства.

Згідно із п.1.6 Положення №13, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства підзвітна роботодавцю та представнику застрахованих осіб, а її робота в установленому порядку підлягає перевірці робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (далі - Фонд) або його відділеннями.

Права, обов`язки та повноваження комісії (уповноважених) із соціального страхування встановлені п. 2.1, 2.2 та п. 3.1.1 Положення №13. Так, серед іншого, комісія має право розглядати підстави і правильність видачі, заповнення листка непрацездатності, який є підставою для надання матеріального забезпечення; перевіряти дотримання застрахованими особами режиму, визначеного лікарем на період тимчасової непрацездатності. При порушенні режиму, встановленого лікарем, застрахована особа втрачає право на отримання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду по листку непрацездатності з дня допущення такого порушення.

Комісія (уповноважений) як особа, що здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення наділена правом звернення за необхідності до робочих органів відділень Фонду щодо перевірки правильності видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам підприємства відповідно до абз. 4 п. 2.1 Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Положення №13.

Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, - ч.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Порядок, умови видачі та продовження листків непрацездатності визначено Інструкцією №455.

Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати. Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності. Порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регламентується Положенням про експертизу тимчасової непрацездатності», затвердженого наказом МОЗ України від 09.04.2008 № 189.

Згідно пункту 3.2 Наказу №189 організація експертизи тимчасової непрацездатності здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі і на підставі Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої МОЗ України.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов`язані контролювати правильне нарахуванням і своєчасну виплату матеріального забезпечення, а у разі необхідності прийняти рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглянути підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є основою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Порядком формування та подання страхувальниками звітності по коштах загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратам, зумовленими похованням, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 18 листопада 2011 року № 4 (пункти 7.3, 7.7) передбачено ситуацію, коли страхувальники самостійно виявляють помилки та надають відомості про їх виправлення до Фонду. Наслідком такого виявлення до початку перевірки є умова звільнення від штрафу, але обов`язок відшкодувати Фонду в повному обсязі неправомірно витрачені кошти, не скасовується.

Факти існуючих невідповідностей у листках непрацездатності, за якими ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» були проведені соціальні виплати, були виявлені під час перевірки, їх наявність визнається і позивачем. На момент розгляду справи підприємство заявило про виправлення помилок, але це відбулось вже після проведення контрольного заходу.

Пунктом 2.15. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 р. № 88 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року № 168/704) первинні документи бухгалтерського обліку підлягають обов`язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерських облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов`язкових реквізитів та відповідальність господарської операції діючому законодавству.

Пунктом 2.15. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 р. № 88 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року № 168/704) встановлено, що первинні документи бухгалтерського обліку підлягають обов`язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерських облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов`язкових реквізитів та відповідальність господарської операції діючому законодавству. Забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам (п. 2.16. Положення № 88).

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що в ЛН серії АДТ №103315 на ім`я ОСОБА_16 , ЛН серії АДТ №102718 на ім`я ОСОБА_3 , ЛН серії АДТ № 102678 ОСОБА_4 відсутні записи про направлення до МСЕК.

На момент виплати соціальної допомоги ОСОБА_8 згідно ЛН АДТ №108280 по догляду за дитиною, мати дитини перебувала у відпустці по догляду за дитиною віком до 3 років, таким чином підстави для здійснення виплат були відсутні.

Згідно ЛН АДІ №636461 працівникові ОСОБА_27 була здійснена виплата соціальної допомоги на санаторно-куротне лікування як учаснику ліквідації ЧАЕС у розмірі 9131,40 грн., в той час як мала бути проведена оплата особі, що страждала на загальне захворювання. У ЛН АДА № 680669 ОСОБА_26 , ЛН АДІ №636461 ОСОБА_28 відсутні кутовий штамп та печатка «Для листків непрацездатності» закладу охорони здоров`я, що виключало можливість прийняття їх для проведення виплат. У ЛН АДІ №253178 ОСОБА_18 , АДІ № 154317 ОСОБА_20 наявні більше ніж два виправлення на одному листі; АДХ №178202 ОСОБА_3 відсутня назва закладу охорони здоров`я, який видав та оформив листок; ЛН АДІ №244821 ОСОБА_32 у графі «видачу л/н дозволяю підпис лікаря не засвідчений круглою печаткою; ЛН АДІ №913038 ОСОБА_41 при стаціонарному лікуванні відсутня печатка завідувача неврологічного відділення; проведена виплата по ЛН АДР №952054 на ім`я ОСОБА_2 за відсутності підпису головного лікаря медичного закладу та печатки установи; виплати на підставі ЛН АДТ №105555, виданого ОСОБА_5 здійснені при порушенні режиму лікування застрахованою особою.

Всі недоліки мають очевидний характер, натомість, в порушення вимог чинного законодавства, позивач нарахував та сплатив допомогу по тимчасовій непрацездатності за всіма вказаними листками, які були видані та оформлені неналежним чином, тому суд вважає, що відповідач правомірно прийняв рішення №134 від 27.06.2019 про повернення коштів та застосував фінансові санкції за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку із тимчасовою втратою працездатності.

Щодо порушення порядку прийняття оскаржуваного рішення та неправильне застосування норм матеріального права, суд зазначає таке:

як вбачається із змісту рішення №134 від 27.06.2019, в основу останнього були покладені норми Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105. У зв`язку з цим, суд критично ставиться до твердження заявника про необхідність при ухваленні оспорюваного рішення застосовувати положення Закону України №2240, оскільки останній втратив чинність 28.12.2014.

Порядок прийняття рішень за результатами перевірок органом ФСС та процедура їх оскарження визначені Інструкцією № 29 від 22.12.2010. За правилом п. 4.1 Інструкції, рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника приймається на підставі матеріалів акта перевірки та розгляду заперечень страхувальника (за їх наявності) керівником органу Фонду або його заступником та надсилається страхувальнику протягом 20 календарних днів з дня підписання акта перевірки. При цьому, строк прийняття рішення зазначеною Інструкцією не передбачений.

Як слідує із матеріалів справи та визнається позивачем, рішення №134 було одержано ним 02.07.2019 разом із листом відповідача, з якого слідує, що заперечення позивача були розглянуті. Таким чином, суд відхиляє висновок позивача щодо порушення процедури прийняття рішення, адже надсилання його копії не є тотожнім поняттю прийняття рішення.

Позивач реалізував надане йому право на оскарження спірного рішення та звернувся із позовом до суду, таким чином суд вважає, що його права на цій стадії ухвалення рішення порушені не були. Проаналізувавши наведене вище, врахувавши фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що доводи позивача щодо неправомірності дій управління виконавчої дирекції ФСС у Київській області при проведенні перевірки та винесенні оскаржуваного рішення є безпідставними та не доведеними в ході розгляду справи.

На підставі викладеного, та керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

у задоволенні адміністративного позову державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" (ЄДРПОУ - 20572069, Київська область, Бориспільський район, с.Гора, вул.Бориспіль-7) до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області (ЄДРПОУ - 41316012, м.Київ, вул.Тимофія Строкача, буд.2) про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Брагіна О.Є.