
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2020 р. Справа№200/3148/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики (ЄДРПОУ 37567866, м. Київ – 601, в. Еспланадна, 8/10), третя особа: Департамент соціального захисту Донецької обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ 00022473, м. Краматорськ, в. Румянцева, 16) про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики, третя особа: Департамент соціального захисту Донецької обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення.
Позов вмотивовано тим, що позивач у період з 06 липня 1986 року по 06 серпня 1986 року перебував у зоні відчуження, що підтверджується довідкою військової частини від 06 серпня 1986 року за № 11, серія 025712 та довідками з архіву Міністерства оборони України від 21 травня 1993 року за № 51/43197 та довідкою з архіву від 13 серпня 2018 року. Позивачу видано посвідчення учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, він має третю групу інвалідності, встановлену безстроково. Проте, засіданням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС від 19.12.2019 року, прийнято рішення про відсутність підстав для підтвердження позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Донецькою обласною державною адміністрацією; не підтвердження факту виконання робіт у зоні відчуження; про вилучення посвідчення.
Як повідомив відповідач своїм листом від 21.02.2020 року № П-0444 - 32-1.1-496, підставою для прийняття такого рішення стало те, що в архівній довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 07.11.2018 року № 79/1/14997 відсутні дні виїзду в зону відчуження.
Позивач вважає свої права порушеними та просить суд визнати протиправним і скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України від 19.12.2019 року № 9 про визнання безпідставним видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 1) ОСОБА_1 та вилучення вказаного посвідчення.
30.04.2020 року відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, згідно змісту якого зазначено, що у копії архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 07.11.2018 № 179/1/14997 зазначено період участі ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини 68555 - із 06.07.1986 по 06.08.1986, місцем дислокації військової частини у вказаний період зазначено с. Оране, яке розташоване за межами зони відчуження. Інформації про виконання заявником робіт у зоні відчуження в цій довідці не міститься. На підставі зазначеного Комісією прийнято рішення про відсутність правових підстав для підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки документами не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження. Згідно з викладеним відповідач просив відмовити в задоволенні позову.
04.05.2020 року третьою особою були надані пояснення по справі, згідно змісту яких Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації просив відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи приписи ст. 205 КАС України суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , про що свідчить копія паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 .
Відповідно посвідчення НОМЕР_3 , позивач є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1.
У період з 06 липня 1986 року по 06 серпня 1986 року перебував у зоні відчуження, що підтверджується довідкою військової частини від 06 серпня 1986 року за № 11, серія 025712 та довідками з архіву Міністерства оборони України від 21 травня 1993 року за № 51/43197, довідкою з архіву від 13 серпня 2018 року, довідкою від 24.04.1996 року № 1791,
Суд звертає увагу, що довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 05/2801 від 13.08.2018 року містить дати прибуття (06.07.1986 року, Наказ від 06.07.1986 року № 70) та вибуття (06.08.1986 року, Наказ від 06.08.1986 року № 101) тощо.
Відповідно військового квитка НОМЕР_4 , 04 липня 1986 року позивач був призваний у Великоновосілківський районний військовий комісаріат для проходження учбових зборів, з 06 липня 1986 року по 06 серпня 1986 року приймав участь в наслідках аварії на Чорнобильській АЕС.
ОСОБА_1 є інвалідом третьої групи безстроково, про що свідчить довідка до акта огляду МСЕК, зазначена група інвалідності виникла у зв`язку із виконанням військових обов`язків на ЧАЕС.
Як встановлено судом на підставі матеріалів справи, 19.12.2019 року Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України на засіданні, яке оформлене протоколом № 9, слухала справу ОСОБА_1 щодо підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 та вирішила у зв`язку із відсутністю підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Донецькою обласною державною адміністрацією та не підтвердженням факту виконання робіт у зоні відчуження, що посвідчення підлягає вилученню з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування (а.с. 10).
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи визначені Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 року № 551(далі - Порядок № 551).
Згідно із пунктом 11 Порядку № 551 посвідчення видаються уповноваженими органами за поданням райдержадміністрацій за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії). Посвідчення видаються, зокрема: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів: - довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби); - довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.
Наказом Міністерства соціальної політики України № 1945 від 26.12.2018 року затверджено Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі – Положення).
Відповідно до п. 2 розділу І вказаного Положення Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі – Комісія), є постійно діючим міжвідомчим колегіальним органом, що утворюється при Мінсоцполітики для розв`язання спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Рішення Комісії щодо визначення (підтвердження) статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і видачі відповідного посвідчення або його вилучення як такого, що видано необґрунтовано, приймаються колегіально і є обов`язковими для виконання Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями. Прийняті Комісією рішення фіксуються у протоколі засідання, який підписується головуючим, секретарем та членами Комісії. Особові справи громадян надсилаються на розгляд Комісії за рішенням регіональних комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, утворених Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями. Рішення Комісії є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії (п.п. 3-6 розділу ІІІ Положення).
Таким чином, виходячи з аналізу вищезазначених норм, саме до компетенції Комісії віднесено розгляд поданих документів та прийняття рішення щодо визначення (підтвердження) статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно матеріалів справи, обставиною, посилаючись на яку відповідач обґрунтовує спірну позицію, є те, що в архівній довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 07.11.2018 року № 79/1/14997 відсутні дні виїзду в зону відчуження.
Проте вказана позиція спростовується інформацією, вказаною в довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 05/2801 від 13.08.2018 року містить дати прибуття (06.07.1986 року, Наказ від 06.07.1986 року № 70) та вибуття (06.08.1986 року, Наказ від 06.08.1986 року № 101).
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність підстав для встановлення статусу особі, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки воно є необґрунтованим. Суд зауважує, що факт дислокації Військової частини № 68555 в селищі Осови, не свідчить про відсутність виконання позивачем робіт по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження.
Згідно ч. 1ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність підстав для встановлення статусу особі, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки воно є необґрунтованим.
Згідно наведених висновків, суд звертає увагу на те, що відповідачем не заперечувався та не спростований зміст військового квитка позивача та довідок, виданих позивачу, та їх дійсність. При цьому, усі надані довідки, які містяться в матеріалах справи, мають записи про участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у відповідний період. Доказів протилежного, відповідачами не надано.
Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Керуючись зазначеним, з метою належного та повного захисту прав позивача, суд вважає за належне зобов`язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві соціальної політики України, прийняти рішення щодо підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Донецькою обласною державною адміністрацією з урахуванням висновків, наданих у даному судовому рішенні.
Крім того, суд бере до уваги положення ч. 1 ст. 6 КАС України де зазначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Одним із суттєвих елементів принципу верховенства права є принцип юридичної визначеності.
Суд зазначає, що позивачу вже було надано статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 1), він користувався відповідними пільгами, встановленими законодавством України та розраховував на стабільність і передбачуваність свого статусу. Зміна умов видачі посвідчень не може впливати на обґрунтованість видачі раніше виданих посвідчень.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не доведено факт відсутності позивача в зоні відчуження під час проходження військової служби у період з 06.07.1986 року по 06.08.1986 року, а тому рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оформлене протоколом № 9 від 19.12.2019, в частині відмови в підтвердженні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 , визначеного Донецькою обласною державною адміністрацією, є протиправним.
Відповідно позовна вимога ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування вказаного рішення підлягає задоволенню із зобов`язанням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві соціальної політики України, прийняти рішення щодо підтвердження позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Донецькою обласною державною адміністрацією.
Відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодування або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .) до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики (ЄДРПОУ 37567866, м. Київ – 601, в. Еспланадна, 8/10), третя особа: Департамент соціального захисту Донецької обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ 00022473, м. Краматорськ, в. Румянцева, 16) про визнання протиправним та скасування рішення, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві соціальної політики України, яке зафіксоване у пункті 1 протоколу засідання № 9 від 19.12.2019 року, про відсутність підстав для підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Донецькою обласною державною адміністрацією.
Зобов`язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві соціальної політики України, прийняти рішення щодо підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Донецькою обласною державною адміністрацією з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.
Стягнути з Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики (ЄДРПОУ 37567866, м. Київ – 601, в. Еспланадна, 8/10) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .) судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн., 80 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Роз`яснити сторонам, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя В.В. Стойка