
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2020 р. Справа№200/452/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) про
визнання протиправним і скасування рішення від 19 червня 2019 про відмову у призначенні пенсії;
зобов`язання повторно розглянути заяву позивача, зарахувавши до пільгового стажу з повним робочим днем в шахті у відповідності до належним чином оформлених записів у трудовій книжці періодів роботи:
- з 06.03.1995 по 22.05.1995 на підприємстві Шахта №13-БИС;
- з 21.06.2000 по 30.06.2000 на підприємстві Шахта №13-БИС;
- з 10.02.1997 по 13.09.1998 на підприємстві Шахта "Ясинівська-Глибока";
- з 28.12.1998 по 03.05.2000 на підприємстві ДВАТ "Шахта ім.С.М.Кірова";
- з 12.12.2002 по 12.06.2009 на підприємстві ПВП "Гірник-95";
- з 25.05.1995 по 09.12.1996 рік служби в армії;
до страхового та пільгового стажу:
- з 01.06.2014 по 22.08.2017 на підприємстві ПАТ "Шахтоуправління Донбас";
- з 01.09.1991 по 15.02.1995 період навчання у професійно-технічному училищі №106 м.Макіївки,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до відповідача з вищевказаним позовом.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача з заявою №1201 від 11.06.2019 про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням відповідача від 19.06.2019 року відмовлено в призначенні пенсії, з підстав того, що позивач не має необхідного пільгового стажу на підземних роботах. Стаж підземної роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах складає 06 років 01 місць 16 днів.
Позивач вважає оспорюваний акт суб`єкта владних повноважень прийнятим з порушенням та без урахування фактичних обставин справи, тому звернувся з даним позовом до суду.
Представник відповідача до суду надав відзив проти адміністративного позову. У відзиві відповідач зазначив, що рішенням від 19 червня 2019 року відмовлено позивачу в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку за нормами п.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку з відсутністю пільгового стажу 25 років в підземних умовах. Відсутні відомості про сплату щомісячних страхових внесків, в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація по спец. стажу позивача, так як підприємство знаходиться на території, яка тимчасово непідконтрольна українській владі. Відповідач вважає, що управління не мало передбачених законом підстав для призначення пенсії на пільгових умовах. У зв`язку з чим, відповідач вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2020 року відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження на 13 лютого 2020 року о 10:00.
Ухвалою суду 13 лютого 2020 року відкладено розгляд справи на 12.03.2020 року о 10:15 год.
Ухвалою суду від 12 березня 2020 року розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження; продовжено підготовче засідання на тридцять днів з ініціативи суду; призначено підготовче засідання на 13 квітня 2020 року о 10:00 год.
Ухвалою суду від 13 квітня 2020 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі; призначено судовий розгляд по суті на 09:30 год. 12 травня 2020 року.
Ухвалою суду від 12 травня 2020 відкладено розгляд справи на 28.05.2020 о 10:15 год.
Ухвалою суду від 28 травня 2020 року відкладено розгляд справи на 11.06.2020 року о 10:15год.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України згідно паспорта серія НОМЕР_2 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 11.06.2019 №1428-5000141671.
11.06.2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою №1201 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 19 червня 2019 року за результатами розгляду заяви позивача від 11.09.2019 року №1201 позивачу відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку за нормами п.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю пільгового стажу 25 років в підземних умовах. До пільгового стажу не зараховано періоди з 06.03.1995 по 22.05.1995 та 21.06.2000 по 30.06.2000 на підприємстві Шахта №13 "бис", з 10.02.1997 по 13.09.1998 на підприємстві Шахта "Ясинівська-Глубока", з 28.12.1998 по 03.05.2000 на підприємстві ДВАТ Шахта ім.С.М.Кірова, так як не надані пільгові доківдки. До пільгового стажу не зараховані періоди з 12.12.2002 по 12.06.2009 в ПВП "Гірник-95", так як підприємство перереєстроване на території підконтрольній державній владі та не надана пільгова довідка. До страхового стажу не зараховані періоди роботи з 01.06.2014 по 31.07.2014 на підприємстві ПАТ "Шахтоуправління Донбас", оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних внесків за ці періоди доМЗД України (форма ОК-5 від 12.0б6.2019).
Роз`яснено право позивача оскарження вказаного рішення у разі незгоди з його прийняттям.
Відповідно до трудової книжки НОМЕР_3 ОСОБА_1 :
- з 01.09.1991 по 15.02.1995 навчався у професійно-технічному училищі №106 м.Макіївки;
- 06.03.1995 прийнятий на шахту 13-БИС електрослюсарем підземним ІІІ розряду з повним робочим днем під землею в шахті (нак.220/к від 06.03.95);
- 22.05.1995 звільнений за п.3 ст.36 КЗпроП України в зв`язку з призовом до армії нак. 454/к від 22.05.95);
з 26.05.1995 по 09.12.1996 проходив службу в армії;
- 10.02.1997 прийнятий на Макіївську шляхову станцію монтером з повним робочим днем (нак.№52к від 10.02.97);
- 26.11.1998 звільнений за ст.38 КЗпроП України за власним бажанням (нак.№546к від 01.12.98);
- 28.12.1998 прийнятий на шахту "Ясинівська-Глибока" гірничим робітником очисного забою 5 р підземним робочим днем під землею (нак.176к від 28.12.98);
- 03.05.2000 звільнений за ст.38 КЗпроП за власним бажанням (нак.361/к від 04.05.2000);
- 12.12.2002 прийнятий на приватне підприємство "Гірник 95" гірничим робітником підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті на дільницю добичну (нак.366к від 12.12.2002);
- 12.06.2009 звільнений за ст.38 КЗпроП за власним бажанням (нак.286к від 12.06.2009).
Зазначене підтверджується військовим квитком НОМЕР_4 , а також пільговий стаж позивача підтверджується наказами про атестацію робочих місць №528 від 20 квітня 2011, №700 від 16 травня 2006, №639 від 31 травня 2006, №203 від 29.05.2005, №62 від 30.04.02, №621 від 30.10.95 року.
Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу за звітний рік з червня 2014 по грудень 2014 відсутні відомості про зарахування единого соціального внеску за позивача публічним акціонерним товариством "Шахтоуправління Донбас" (код ЄДРПОУ 00174668).
На виконання ухвали суду, представником відповідача надано додаткові пояснення щодо не зарахування періодів з 26.05.1995 по 09.12.1996 рік служби в армії; з 01.09.1991 по 15.02.1995 період навчання у професійно-технічному училищі №106 м.Макіївки до стажу ОСОБА_2 , в яких зазначено, що відповідно до статті 8 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» від 10.02.1998 №103/98-ВР час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі у безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахуванн на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців. У рішенні про відмову в призначенні пенсії позивачу від 19.06.2019 вказано, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 06.03.1995 по 22.05.1995 на підприємстві «Шахта 13 «бис» у зв`язку з відсутністю підтверджуючих документів про факт підземної роботи. Так як період навчання позивача з 01.09.1991 по 15.02.1995 у професійно-технічному училищі №106 м.Макіївки передує не врахованому періоду пільгової роботи, та служба в армії з 26.05.1995 по 09.12.1996 рік слідує за даним періодом пільгової роботи, можливість зарахування до пільгового стажу роботи позивача періодів навчання та служби в лавах Радянської армії відсутня.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та Законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.
Основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; внесення пропозицій Міністрові соціальної політики щодо забезпечення формування державної політики із зазначених питань; виконання інших завдань, визначених законом.
Відповідно до ст. 58 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до ч.1 ст.2 ст.114 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до п. "б" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до п. "а" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
Згідно зі ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
У відповідності до пункту 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637(далі також Постанова № 637), у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (пункт 3 вказаної Постанови).
Пунктом 17 Постанови № 637 передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливість їх одержання у зв`язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
Щодо незарахування до стажу позивача періоду роботи з 01.06.2014 по 31.07.2014 на підприємстві ПАТ "Шахтоуправління Донбас" з причини відсутності відомостей про сплату щомісячних внесків за ці періоди до МЗД України (форма ОК-5 від 12.06.2019) суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст.21 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.32 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією для осіб з інвалідністю II та III груп: зокрема від 29 років до досягнення особою 31 року включно - 4 роки.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.16 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" застрахована особа має право: отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, у тому числі в письмовій формі; вимагати від страхувальника сплати страхових внесків, у тому числі в судовому порядку;
Відповідно до ч.12 ст.20 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до ст.113 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат та їх пенсійних активів, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках.
Держава створює умови для функціонування страхових організацій і гарантує дотримання ними законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб, які отримують довічні пенсії відповідно до закону.
Інформаційним листом ВАСУ №212/11/14-14 від 18.02.2014 року повідомлено, що наявність заборгованості перед Пенсійним фондом України зі сплати страхових внесків не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.
Згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається дуже великий обсяг прав та обовязків у органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що пенсійні органи повинні використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об"єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися.
Законами України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" визначено порядок регулювання правочинів та реалізації прав суб`єктів, названих Законів, з урахуванням необхідних змін на тимчасово окуповані території України у Донецькій та Луганській областях. Так, ч. 1 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та Законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. При цьому згідно ч. 2 ст. 9 цього Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Відповідно ч. 3 ст. 9 зазначеного Закону також передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані намібійські винятки: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
У рішенні Європейського суду з прав людини Мозер проти Республіки Молдови та Росії від 23.02.2016 ЄСПЛ констатував, що Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.
Суд зазначає, що відповідач не в повному обсязі використав свої права надані йому Законом та Порядком при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення позивачу.
З урахуванням того, що наданий позивачем архівний документ щодо пільгового стажу відповідає записам в трудовій книжці позивача, суд бере до уваги відомості, які зазначені у вказаних документі, враховуючи, що вони не спростовані відповідачем, з огляду на фактичну неможливість позивачу в інший спосіб отримати відомості, зазначені в них.
Стосовно включення до пільгового стажу строкової військової служби та періоду навчання позивача суд зазначає наступне.
Умовою зарахування часу проходження строкової військової служби до стажу роботи, що дає право на призначення пільгової пенсії, є, зокрема, факт роботи особи на момент призову за професією чи обіймання посади, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах.
Згідно з абзацу 1 частини першої статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я та віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (частина перша статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII і абзац 2 частини першої статті 2 Закону № 2232-XII).
Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією чи займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону № 1788-XII або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом № 1058-IV.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 8 Закону Закон №2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час проходження строкової військової служби, який зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинен перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
З матеріалів справи вбачається, що військовій службі передувало влаштування на роботу з на підприємстві шахта №13-БИС за професією "електрослюсарем підземним ІІІ розряду з повним робочим днем під землею в шахті".
Після навчання у професійно-технічному училищі №106 м.Макіївки в період з 01.09.1991 по 15.02.1995 позивач влаштувався на роботу на шахту 13-БИС електрослюсарем підземним ІІІ розряду з повним робочим днем під землею в шахті.
Оскільки суд дійшов висновку про підтвердження роботи за професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, суд вважає, що як наслідок наявні підстави для зарахування строкової військової служби та періоду навчання до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Суд дійшов до висновку, що з метою ефективного захисту прав позивача необхідно, визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 19 червня 2019 про відмову у призначенні пенсії та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача №1201 від 11.06.2019 року з зарахуванням до пільгового стажу періоду роботи з 06.03.1995 по 22.05.1995 на підприємстві Шахта №13-БИС; з 21.06.2000 по 30.06.2000 на підприємстві Шахта №13-БИС; з 10.02.1997 по 13.09.1998 на підприємстві Шахта "Ясинівська-Глибока"; з 28.12.1998 по 03.05.2000 на підприємстві ДВАТ "Шахта ім.С.М.Кірова"; з 12.12.2002 по 12.06.2009 на підприємстві ПВП "Гірник-95"; з 01.06.2014 по 21.08.2017 на підприємстві ПАТ "Шахтоуправління Донбас"; з 26.05.1995 по 09.12.1996 рік служби в армії; з 01.09.1991 по 15.02.1995 період навчання у професійно-технічному училищі №106 м.Макіївки з урахуванням висновків суду.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 768,40 грн. згідно квитанції №6 від 02.09.2019року.
Згідно з положеннями частини 1 статті 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
А тому, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) про визнання протиправним і скасування рішення від 19 червня 2019 про відмову у призначенні пенсії; зобов`язання повторно розглянути заяву позивача, зарахувавши до пільгового стажу з повним робочим днем в шахті у відповідності до належним чином оформлених записів у трудовій книжці періодів роботи: з 06.03.1995 по 22.05.1995 на підприємстві Шахта №13-БИС; з 21.06.2000 по 30.06.2000 на підприємстві Шахта №13-БИС; з 10.02.1997 по 13.09.1998 на підприємстві Шахта "Ясинівська-Глибока"; з 28.12.1998 по 03.05.2000 на підприємстві ДВАТ "Шахта ім.С.М.Кірова"; з 12.12.2002 по 12.06.2009 на підприємстві ПВП "Гірник-95"; з 25.05.1995 по 09.12.1996 рік служби в армії; до страхового та пільгового стажу: з 01.06.2014 по 22.08.2017 на підприємстві ПАТ "Шахтоуправління Донбас"; з 01.09.1991 по 15.02.1995 період навчання у професійно-технічному училищі №106 м.Макіївки - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Селидовського об`єднаного управління Пенсійного України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) рішення від 19 червня 2019 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Зобов`язати Селидовське об`єднане управління Пенсійного України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) №1201 від 19 червня 2019 року з зарахуванням до пільгового стажу періоду роботи з 06.03.1995 по 22.05.1995 на підприємстві Шахта №13-БИС; з 21.06.2000 по 30.06.2000 на підприємстві Шахта №13-БИС; з 10.02.1997 по 13.09.1998 на підприємстві Шахта "Ясинівська-Глибока"; з 28.12.1998 по 03.05.2000 на підприємстві ДВАТ "Шахта ім.С.М.Кірова"; з 12.12.2002 по 12.06.2009 на підприємстві ПВП "Гірник-95"; з 01.06.2014 по 21.08.2017 на підприємстві ПАТ "Шахтоуправління Донбас"; з 26.05.1995 по 09.12.1996 рік служби в армії; з 01.09.1991 по 15.02.1995 період навчання у професійно-технічному училищі №106 м.Макіївки з урахуванням висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Селидовського об`єднаного управління Пенсійного України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
З урахуванням внесених до КАС України змін згідно з Законом України від 29 березня 2020 року № 3275 про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019). Даний строк продовжується на строк дії такого карантину.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Аканов