
Справа № 310/1406/20
2/310/1224/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
28 травня 2020 року м.Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді - Білоусової О.М.,
за участі секретаря судового засідання - Шевченко А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бердянську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника адвоката Амельченко Дем?яна Дем?яновича до Приватного акціонерного товариства «Бердянське підприємство теплових мереж» про захист прав споживача, припинення договору про теплопостачання,
В С Т А Н О В И В:
24.02.2020 року позивач звернулася до суду із вказаним позовом, в якому зазначила, що є власником квартири АДРЕСА_1 . Опалювальна площа квартири складає 71,40 кв.м. Квартира приєднана до централізованої мережі теплопостачання. Пільг по оплаті за послуги з теплопостачання немає.
Вказує, що з 2014 року не користується послугами, які надає відповідач. Неодноразово зверталася як до ПрАТ «БПТМ» так і до виконавчого комітету Бердянської міської ради з питання надання їй дозволу на відключення належної їй квартири від мережі централізованого опалення, проте у наданні їй такого дозволу було відмовлено.
Так, 09.04.2012 року звернулася до відповідача із заявою про розірвання договору про надання послуг з централізованого опалення, на що отримала відмову.
24.05.2012 р. питання про від?єднання квартири ОСОБА_1 від централізованого теплопостачання було розглянуто на засіданні міжвідомчої комісії з питань відключення споживачів від централізованого опалення, де було прийнято рішення про задоволення заяви, направлено клопотання про відключення квартири від тепломережі. Проте відповідачем вказане рішення не виконано.
Зазначає, що в серпні 2014 року самочинно демонтувала батареї, опалює свою квартиру за допомогою електричних конвекторів. За фактом демонтажу батареї на позивача було складено адміністративний протокол, сплачено адміністративний штраф.
Послуг відповідача не отримує, проте ПрАТ «БПТМ» подовжує нараховувати їй заборгованість за теплопостачання з 01.02.2014 року по теперішній час.
Вважає, що у зв?язку з відсутністю батарей не отримувала теплову енергію належної якості та об?єму.
Просила визнати припиненими з 01.08.2014 року правовідносини за договором № 200063 про надання послуг з централізованого опалення, укладеного 10.08.2010 року між сторонами; зобов?язати відповідача провести перерахунок оплати за послуги з теплопостачання, надані з 10.06.2016 року.
19.03.2020 р. до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначає, що договір між сторонами є діючий, оскільки є договором приєднання. Докази незабезпечення нормативної температури в квартирі позивачем не надані. Відключення позивачем від тепломережі відбулося самовільно, без додержання порядку відключення, затвердженого законодавством України. Вважає, що позивачем неправильно обрано спосіб захисту та зауважує, що позивач повторно звертається до суду з тією ж вимогою до відповідача.
В судове засідання позивач та його представник адвокат Амельченко Д.Д. не з?явилися, в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без їх участі, в якій позов просять задовольнити (а.с. 109).
Представник відповідача Дігтяренко В.С. в судове засідання подав заяву про розгляд справи за відсутності представника, в якій проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві (а.с. 113).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМ України №630 від 21.07.2005 року (далі - Правила) передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення. Проте зазначене положення повинно застосовуватися в контексті з положеннями пунктів 25-27 цих Правил.
Так п. 25 Правил, встановлено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральними органами виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства і самовільне відключення забороняється. Крім того п. 26 Правил встановлено, що відключення здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Відповідно ж до ст. 117 Конституції України постанови та розпорядження Уряду, є обов`язковими до виконання.
В свою чергу, процедура відключення від систем централізованого опалення, крім Правил, встановлена Порядком відключення житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, що затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005 року (зареєстрований в МЮУ 09.12.2005 р за №1478/11758), який містить в собі імперативні норми, тобто норми, що не допускають будь-яких відхилень від вичерпного переліку прав і обов`язків тих чи інших суб`єктів, зокрема, ним:
- встановлена процедура відключення від мереж централізованого опалення цілого будинку (а не окремого приміщення), а саме, шляхом написання заяви про надання дозволу на відключення до Міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО;
- визначені суб`єкти звернення та суб`єкти, уповноважені давати дозволи на . відключення від мереж централізованого опалення, яким є Міжвідомча комісія з розгляду
питань відключення від мереж ЦО;
- передбачені документи, які оформлюються при проведенні відключення від мереж централізованого опалення, а саме: протокол Комісії, яким оформлюється прийняте нею рішення, акт про відключення від систем централізованого опалення.
Пунктом 1.2. даного порядку передбачено, що для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП. Відповідно ж до п. 2.1. даного порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП, у заяві зазначити причини відключення та додати копію протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників-) приміщень у житловому будинку. Відповідно ж до п. 2.2.2. підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених зокрема у п.2.1. А п.2.2.3 взагалі встановлює, що якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
Таким чином при відмові від послуг з теплопостачання відповідач повинен був дотримуватись певної процедури, що передбачена актами цивільного законодавства.
Приписи щодо погодження відключення від мереж централізованого опалення також містяться і в Правилах утримання жилих будинків та прибудинкових територій, що затверджені наказом Держжитлокомунгоспу від 17.05.05 №76. Пунктом 1.4.1 Правил встановлено, що переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства. За визначеннями Правил переобладнання - це улаштування в окремих квартирах багатоповерхових будинків індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переустаткування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.
Відповідно до пункту 1.4.4 цих Правил переобладнання та перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається. Згідно з п. 1.4.6. зазначених Правил, власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання та перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов`язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.
Оскільки відповідного дозволу відповідачем позивачу не надано, підстав для припинення нарахувань за опалення внаслідок самовільного переобладнання немає. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України № 6-95цс-12, № 6-96цс від 26.09.2012 року, № 6-1706ц12 від 11.11.2015 року та ухвалі № 6-423св09 від 13.04.2011 року.
Посилання позивача на наявність дозволу виконавчого комітету Бердянської міської ради рішення міжвідомчої комісії з питань відключення споживачів від централізованого опалення, не підтверджують наявності дозволу на переобладнання системи опалення.
Таким чином, твердження позивача про відсутність самовільного відключення від системи теплопостачання належними та допустимими доказами не підтверджені.
Керуючись ст.ст. 2, 10, 11, 13, 15, 60, 81, 89, 208, 218 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 в особі представника адвоката Амельченко Дем?яна Дем?яновича до Приватного акціонерного товариства «Бердянське підприємство теплових мереж» про захист прав споживача, припинення договору про теплопостачання відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення судового рішення апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 05.06.2020 р.
Суддя Бердянського міськрайонного суду
Запорізької області О. М. Білоусова