
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2020 року Справа № 160/3468/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 30.03.2020 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо виплати ОСОБА_1 в 2018 році лише 50%, у 2019 році лише 75% суми підвищення пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити 100% суми підвищення пенсії ОСОБА_1 , перерахованої згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи з 01.01.2018 з урахуванням проведених раніше виплат, здійснивши виплати невідкладно та однією сумою.
2. Ухвалою суду від 06.04.2020 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
3. 07.05.2020 представником позивача подані до канцелярії суду письмові пояснення до адміністративного позову без підпису.
4. 13.05.2020 від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов з доказом його направлення позивачу, та копії витребуваних документів.
щодо строку розгляду справи
5. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
6. У рішенні ЕСПЛ у справі «Сомор`яй проти Угорщини» (заява № 60934/13) відзначає, що пенсійні спори потребувають особливої ретельності.
7. Справа є важливою для позивача та вимагала особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.
8. Постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11.03.2019 № 211, з урахуванням внесених змін, установлено з 12.03.2020 до 22.06.2020 на всій території України карантин.
9. Відповідно до пункту 3 Розділу VI Прикінцеві положення КАС України, в редакції чинній з 02.04.2020, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.
10. Судом додержано встановлений законом строк розгляду справи.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
11. Протягом 2018-2019 років відповідачем внаслідок допущених порушень під час проведення перерахунку виплачувалась позивачу занижена сума підвищення пенсії, а саме 50% у 2018 році та 75% у 2019 році.
12. Пенсія є власністю особи, а не допомогою від держави, і відповідач, не виплачуючи пенсію в повному обсязі, фактично позбавив позивача його власності у вигляді частини пенсійних виплат.
13. Рішенням суду у справі № 826/3858/18, яке набрало чинності 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103. Відповідно положення вказаного нормативно-правового акта втрачають чинність з 05.03.2019 і не можуть застосовуватись відповідачем для нарахування пенсії позивачу з цієї дати.
14. Чинним законодавством не визначено наслідків визнання нормативно-правового акту протиправним щодо правовідносин, які мали місце під час його чинності, і для визначення цих наслідків, суд має керуватись статтею 6 КАС України, згідно якої суд при вирішенні справи керується верховенством права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
15. Оскільки нормативно-правові акти, на підставі яких позивачу, починаючи з 01.01.2018 зроблено перерахунок пенсії, визнані в судовому порядку протиправними, втручання у право власності позивача не може бути визнано законним. Тому відновлення порушеного права позивача має бути здійснене з моменту такого порушення, тобто з 01.01.2018.
16. Касаційний адміністративний суд розглянув справу № 160/3586/19 у межах заявлених позовних вимог щодо зобов`язання Пенсійного фонду України здійснити виплату пенсії з урахуванням 100% підвищення пенсії саме з 05.03.2019, як про це просив позивач у своїх вимогах, хоча суд дійшов висновку, що право на перерахунок пенсії у позивача у розмірі 100% підвищення виникло з 01.01.2018. Саме з цієї дати встановлено протиправну поетапність виплати згідно з пунктом 2 Постанови КМУ № 103. Тому й відновлення права на отримання пенсії у відповідному розмірі має відбуватись з моменту його порушення, тобто з 01.01.2018, а не з 05.03.2019 (дата набрання законної сили судовим рішенням).
17. Доводи відповідача щодо можливості здійснити перерахунок та виплату перерахованих пенсій лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України є безпідставними, оскільки відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
18. Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, ухваленій у справі № 826/3858/18, вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
19. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що виплата позивачу 100% підвищення до пенсії можлива лише з 05.03.2019, тобто з моменту набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2008 по справі № 826/3858/18, а не з 01.01.2018 як того вимагає позивач.
20. Рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23.05.2019 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/3586/19 також підтверджено право військових пенсіонерів на отримання з 05.03.2019 100% підвищення пенсії.
21. З 01.01.2020 виплата пенсії здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100% підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
22. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
23. Управлінням фінансово-економічної діяльності Адміністрації державної спеціальної служби транспорту складена довідка від 29.03.2018 № 38-6-2/539 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, видана ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинним на 01.03.2018, за посадою старший інженер будівельно-відновлювального відділення будівельно-відновлювальної частини управління 26 об`єднаного загону Держспецтрансслужби, становить:
- посадовий оклад 4 650 грн;
- оклад за військовим (спеціальним) званням (майор) 1 340 грн;
- надбавка за вислугу років (45%) 2 695,50 грн;
- усього 8 685,50 грн.
24. Позивачу пенсія перерахована з 01.01.2018:
- виходячи із сум грошового забезпечення: посадового окладу 4 650 грн, окладу за військовим званням 1 340 грн; процентної надбавки за вислугу років (45%) 2 695,50 грн, премія 0 грн, всього 8 685,50 грн;
- основний розмір пенсії 59% грошового забезпечення (вислуга років 23) - 5 124,45 грн;
- підсумок пенсії (з надбавками) 5 124,45 грн;
- з урахуванням попередньої суми пенсії 1 791,02 грн та підвищення 1 666,72 грн (50% від 3 333,43 грн) - 3 457,74 грн;
- згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 підвищення складає 3 333,43 грн, з них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 1 666,72 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 2 500,07 грн; з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення - 3 333,43 грн;
- підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018;
- з 01.10.2018 - 3 457,74 грн;
- з 01.01.2019 - 4 291,09 грн.
25. Позивачу пенсія перерахована з 01.01.2019:
- виходячи із сум грошового забезпечення: посадового окладу 4 650 грн, окладу за військовим званням 1 340 грн; процентної надбавки за вислугу років (45%) 2 695,50 грн, премія 0 грн, всього 8 685,50 грн;
- основний розмір пенсії 59% грошового забезпечення (вислуга років 23) - 5 124,45 грн;
- підсумок пенсії (з надбавками) 5 124,45 грн;
- з урахуванням попередньої суми пенсії 1 791,02 грн та підвищення 2 500,07 грн (50% від 3 333,43 грн) - 4 291,09 грн;
- згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 підвищення складає 3 333,43 грн, з них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 1 666,72 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 2 500,07 грн; з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення - 3 333,43 грн;
- підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018;
- з 01.01.2019 - 4 291,09 грн.
26. 18.02.2020 за № 171-02/20 адвокат позивача Хомич Іван Олександрович звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з адвокатським запитом з питання надання інформації про пенсійне забезпечення ОСОБА_1 .
27. Листом за вих. № 0400-0202-8/5141 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надано відповідь на адвокатський запит, у якій викладено запитувану інформацію та надано копії запитуваних розрахунків пенсії та довідки про розмір грошового забезпечення.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
28. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
29. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
30. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
31. Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
32. Відповідно до частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
33. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
34. Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
35. Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
36. «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
37. Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).
38. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (пункт 4 Порядку № 45).
39. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка була чинна на момент спірних правовідносин, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
40. Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах:
- з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;
- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
- з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
щодо визнання протиправними дій щодо виплати позивачу у 2018 році 50%, у 2019 році 75% суми підвищення пенсії
41. З огляду на зазначені вище нормативно-правові акти, військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснювався з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
42. Виплата перерахованих пенсій здійснювалась поетапно починаючи з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Органи Пенсійного фонду здійснювали перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
43. Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону № 2262-ХІІ, дає можливість зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
44. Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 підвищення пенсії ОСОБА_1 складає 3 333,43 грн, з них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 1 666,72 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 2 500,07 грн; з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення - 3 333,43 грн.
45. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
46. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 залишено без змін.
47. Постановою Верховного Суду від 12.11.2019 рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 залишено без змін.
48. Таким чином, 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 набрало законної сили і відповідно з 05.03.2019 пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 є нечинними.
49. Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
50. З огляду на викладене, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18 скасовано пункт 2 Постанови № 103, яким встановлено поступовий розмір виплати підвищення перерахованих пенсій станом на 01.01.2018 відповідно до постанови № 704, позивач має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.01.2018 на підставі Закону № 2262-ХІІ, Постанов Кабінету Міністрів України № 704, № 103, № 45 з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, яка підлягала виплаті в зв`язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям за аналогічною посадою з 05.03.2019 (дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18).
51. Таким чином, відповідач при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу до 05.03.2019 не мав правових підстав для неврахування та незастосування до спірних правовідносин положення норм статті 63 Закону № 2262-XII та Постанови КМУ № 103, та у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії.
52. Із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
53. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 у справі № 160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020, відповідно до якої у зв`язку зі скасуванням пункту 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.
54. На момент виникнення спірних правовідносин у цій справі, вказані норми діяли та підлягали застосуванню суб`єктами владних повноважень. Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, які в своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав не враховувати приписи пункту Постанови № 103.
55. Такий висновок узгоджується із правовою позицією викладеною у пункті 60 постанови Верховного Суду від 16.10.2019 у справі № 2040/6740/18, постановах від 25.03.2020 у справі № 804/175/1638/18, від 09.04.2020 у справі № 640/19928/18.
56. Суд зазначає, що у розглянутому випадку належним способом захисту порушеного права є оскарження позивачем бездіяльності Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у непроведенні перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищеної пенсії, визначеному станом на 01.03.2018, а не оскарження дій відповідача.
57. З огляду на викладене, суд висновок про задоволення позовних вимог із виходом за межі позову в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у непроведенні перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищеної пенсії, визначеному станом на 01.03.2018.
щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії
58. Засіб захисту порушеного повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2005 (заява № 38722/02).
59. З огляду на задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності, суд частково задовольняє вимогу про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищеної пенсії, визначеному станом на 01.03.2018.
60. Суд вважає, що обраний позивачем порядок виконання судового рішення щодо здійснення виплати невідкладно та однією сумою не підлягає задоволенню, оскільки виконання судового рішення здійснюється в установленому порядку.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
61. Розглянувши спір по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист
62. Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.
63. Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб`єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб`єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.
64. Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб`єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов`язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи.
65. Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім якщо інше прямо не передбачено законом.
66. При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в пергу чергу, з боку держави.
67. Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
68. З урахуванням викладеного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.
69. Зазначена правова позиція щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист щодо викладена у постановах Верховного Суду від 19.03.2019 у справі № 806/1952/18 (адміністративне провадження № К/9901/66396/18), від 22.01.2019 у справі № 201/9987/17 (№ 2-а/201/304/2017), від 24.04.2018 у справі № 646/6250/17, від 30.10.2018 у справі № 493/1867/17, від 25.05.2016 у справі № 164/1904/14-ц, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.
щодо розподілу судових витрат
70. Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
71. З урахуванням викладеного, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 840,80 грн, як за одну основну та похідну позовну вимогу немайнового характеру.
72. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
73. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
74. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищеної пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
75. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищеної пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, та з урахуванням проведених платежів.
76. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
77. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.
78. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України. Цей строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя І.О. Верба