
Справа № 710/570/20 Провадження № 3/710/338/20
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10.06.2020 м. Шпола
Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Побережна Н.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, місце роботи (проходження служби) Шполянська міська рада об`єднаної територіальної громади, Черкаської області, депутат, паспорт серії НОМЕР_1 , (реєстраційний номер облікової картки платників податків - НОМЕР_2 ), інші відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суду не відомі, за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,
за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ;
прокурора Шполянського відділу Смілянської місцевої прокуратури - Бондарчук Н.В.;
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , будучи депутатом Шполянської міської ради Шполянського району Черкаської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2019, а декларація фактично подана 26.04.2019.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 1726 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання з`явився, вину визнав повністю.
Прокурор в судове засідання з`явився, обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, підтримав, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 є винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з наступного.
Згідно з п.п.б, п.1, ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є в тому числі - депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 961/ 29091) затверджено Форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування .
Згідно п.1 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 №3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 959/29089, до Реєстру включаються такі електронні документи (далі - документи) зокрема: декларації, що подаються відповідно до статті 45 Закону. Суб`єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форм. Суб`єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі.
Пунктом 5 розділу ІІ даного порядку визначено, шо суб`єкти декларування подають декларації відповідно до статті 45 Закону з додержанням таких вимог: щорічна декларація подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до абз.2 п.3 ст.8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутати місцевих рад зобов`язані щороку до 1 квітня подавати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" , за місцем роботи (служби), крім самозайнятих осіб, безробітних або пенсіонерів, які подають зазначені декларації до апаратів відповідних місцевих рад або їх виконавчих комітетів.
Згідно ч.1 ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
В ході розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 була обрана депутатом Шполянської міської ради, Черкаської області, по виборчому округу №1, що підтверджується рішенням сесії Шполянської міської ради, Черкаської області №1-1/VIIІ від 16.05.2017 «Про початок повноважень депутатів Шполянської міської ради» (а.с.23-24), будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, подала ОСОБА_2 -декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік 26.04.2019 (а.с.14-18), хоча законом передбачено, граничний термін подачі такої декларації до 01.04.2019.
Відповідно до характеристики б/н та дати виданої секретарем міської ради, ОСОБА_1 з ІНФОРМАЦІЯ_2 є депутатом Шполянської міської ради, та характеризується як уважна має високо розвинене почуття обов`язку. Сумлінно виконує свої обов`язки депутата, без поважних причин не пропускає жодного із засідань комісії та сесії Шполянської міської ради. (а.с.25).
Згідно даних Єдиного Державного Реєстру Декларацій отриманого з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції « https:public.nazk.gov.ua» ОСОБА_1 подала декларацію (щорічна) 26.04.2019 (а.с.14).
Відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,
Місцем вчинення адміністративного правопорушення в даному випадку є місце виникнення обов`язку подавати декларацію, а саме Шполянська міська рада, Шполянського району, Черкаської області, за адресою: Черкаська область, Шполянський район, м. Шпола, вул. Лозуватська, 59.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є 01.01.2019 – дата до якої необхідно було здійснити подання електронної декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Датою виявлення адміністративного правопорушення є дата складання даного протоколу тобто 20.05.2020.
Юридичними наслідками в даному випадку є несвоєчасне подання ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції, у визначені строки, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ч.3 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції», у разі виявлення ознак адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, уповноважені особи Національного агентства складають протокол про таке правопорушення, який направляється до суду згідно з рішенням Національного агентства. У разі виявлення ознак іншого корупційного або пов`язаного з корупцією правопорушення, Національне агентство затверджує обґрунтований висновок та надсилає його іншим спеціально уповноваженим суб`єктам у сфері протидії корупції. Висновок Національного агентства є обов`язковим для розгляду, про результати якого воно повідомляється не пізніше п`яти днів після отримання повідомлення про вчинене правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Згідно з ст.11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Згідно з п. 2 роз`яснень спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (надалі - ВССУ) «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017, зазначено, що для кваліфікації діяння за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.
Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо. Предметом правопорушення є декларація, подана шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, за минулий рік. Суб`єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
В ході судового розгляду справи особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, не було надано належних та допустимих доказів неможливості своєчасного подання декларації по причині того, що не працював сервіс, чи з будь – яких інших причин, які б свідчили про не можливість подання декларації по причині проблем роботи порталу Єдиного державного реєстру декларацій осіб у повноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01.01.2019 по 01.04.2019.
Суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами зокрема, протоколом №113/2020 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, від 20.05.2020 відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172 -6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким встановлено факт вчинення порушення ОСОБА_1 , вимог Закону України «Про запобігання корупції», відповідно вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП, (а.с.2-9), листом Національного агентства з питань запобігання корупції управління інформаційно – аналітичних систем та захисту інформації (а.с.27-28), роздрукованою інформацією та скріншот з офіційного сайту Національного агентства з питань запобігання корупції (а.с. 14-18), рішенням Шполянської міської ради №1-1/VIІI від 16.05.2017 «Про початок повноважень депутатів Шполянської міської ради» (а.с.23-24).
Відтак, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 , слід визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 172-6КУпАП.
Обставини, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, судом не встановлені.
Обставини, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, судом не встановлено.
З урахуванням особи порушника, обставин вчиненого адміністративного правопорушення, відсутності обставин, що обтяжують відповідальність, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу, в мінімальному розмірі 50 (п`ятдесяти ) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн., яке буде необхідним і достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети виховного впливу та запобіганню вчинення ОСОБА_1 , нових правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Оскільки ОСОБА_1 піддається адміністративному стягненню, суддя стягує з нього судовий збір в сумі 420,40 грн., відповідно до ст.40-1, ч.5 ст.283 КУпАП.
Керуючись ст.ст.2,8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 1,3, 45 Закону України «Про запобігання корупції» ст.ст. 9, 10, 11, 33-35, 40-1,172-6, 252, 280, 283, 288, 294, 307, 308 КУпАП, суддя-
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу, в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн., який стягнути в дохід держави за такими реквізитами (призначення платежу: «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення дорожнього руху», по КЕКД 21081300, назва отримувача ГУК у Черк.обл/ Черкаська обл./21081300, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), ЄДРПОУ 37930566, МФО 899998, бюджетний рахунок №UA918999980313030149000023001).
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження даної постанови або внесення на неї подання прокурора - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
У разі несплати правопорушницею ОСОБА_1 , штрафу у строк, встановлений статтею 307 КУпАП, штраф підлягає стягненню у примусовому порядку у подвійному розмірі - в сумі 1700,00 грн., відповідно до ст.308 КУпАП.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, місце роботи (проходження служби) Шполянська міська рада об`єднаної територіальної громади, Черкаської області, депутат, паспорт серії НОМЕР_1 , (реєстраційний номер облікової картки платників податків - НОМЕР_2 ), інші відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності суду не відомі, судовий збір в сумі 420,40 грн. на користь Державної судової адміністрації України, за такими реквізитами (отримувач ГУК у м. Києві/м.Київ/ 22030106, код 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, бюджетний рахунок UA908999980313111256000026001).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Шполянський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.
Суддя Н.П. Побережна