Рішення № 89726927, 09.06.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.06.2020
Номер справи
640/2584/19
Номер документу
89726927
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/103

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2020 року м. Київ № 640/2584/19

за позовомПриватного акціонерного товариства "Київський річковий порт" до Державної екологічної інспекції Столичного округу проскасування припису від 17.01.2019р.Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Приватне акціонерне товариство "Київський річковий порт" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної екологічної інспекції Столичного округу про визнання протиправним та скасування припису Державної екологічної інспекції столичного округу від 17.01.2019 року та визнання протиправними дії відповідача під час проведення перевірки ПрАТ "Київпорт", оформленої Актом перевірки, складений за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і охорони природних ресурсів.

В судовому засіданні 21.08.2019 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження згідно з ч. 4 ст. 193 КАС України.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Київський річковий порт" (04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, 70, код 03150071) зареєстроване в якості юридичної особи 19.06.1996 р., Код КВЕД 30.11 Будування суден і плавучих конструкцій.

На підставі наказу Державної екологічної інспекції Столичного округу від 29.12.2018р. №54 "Про здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю)" відповідно до ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" ст. 6, 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у період з 03.01.2019 р. по 17.01.2019 р. здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) ПрАТ "Київський річковий порт", що знаходиться за адресою: 04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, 70 та провадить господарську діяльність на території Обухівського району, Новоукраїнське родовище, шляхом проведення перевірки на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Перевірка призначена на підставі скарги ОСОБА_1 від 06.12.2018р. щодо незаконного видобутку ПрАТ "Київський річковий порт" корисних копалин (піску) на Новоукраїнському родовищі.

Фактично перевірка проведена з 08.01.2019 р. по 16.01.2019 р., і за її наслідками складено акт від 16.01.2019 р.

Згідно з актом перевірки встановлено наступне.

По робочому проекту "Розробка Ново-Українського родовища піску" отримано висновок державної екологічної експертизи по матеріалам оцінки впливу на навколишнє природне середовище №21/11.07.2011.075 від 18.07.2011 р., виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в м. Києві.

Спеціальний дозвіл на користування надрами №627 від 05.11.1996 р. продовжено на 20 років до 05.11.2036 р. з метою видобування піску в мілководній частині Канівського водосховища біля міста Українка Обухівського району.

Київська обласна рада народних депутатів надала ПАТ "Київський річковий порт" акт про надання гірничого відводу від 24.06.1997 р. №8, який зареєстровано в Територіальному управлінні Держнаглядохоронпраці по Київській області та м. Києву 04.12.1997 р. №26 (термін чинності - на період розробки кар`єру).

Складування піску здійснюється на земельній ділянці за адресою: м . Київ, вул. Електриків , 12, загальною площею 6,8664 га, реєстраційний номер 1687114180000, цільове призначення - для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту.

Ново-Українське родовище піску розміщене у руслі р. Дніпро у північній частині Канівського водосховища в східній частині Обухівського району Київської області; площа кар`єра - 735, 5 га.

Розробка родовища та навантаження будівельного піску на транспорті судна здійснюється плавмеханізацією; водопостачання на об`єкті здійснюється за рахунок привозної води. Засоби гідромеханізації забезпечені закритими системами для накопичення підсланевих стічних вод, які скадаються на території ПАТ "Київський річковий порт" шляхом підключення до очисних збірників.

Джерелами забруднення атмосферного повітря є двигуни внутрішнього згорання, дизель-електростанції гідропісконавантажувача, плавкрану, буксирувального катеру, викиди забруднюючих речовин при проведенні навантажувальних робіт та здуву піску при транспортуванні. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря вищевказаних джерел не надано (передбачено в умовах висновку державної екологічної експертизи по матеріалах оцінки впливу на навколишнє середовище №21/11.07.2011.075 від 18.07.2011 р.

Не надано документи, що підтверджують право користування земельною ділянкою для потреб надрокористування (видобування піску).

Згідно з р. VI акту перевірки "Опис виявлених порушень" встановлено порушення -

ст. 18 Кодексу України про надра, ст. 66, 123, 125, 126 Земельного кодексу України, а саме - використання земельних ділянок для потреб надрокористування (видобуток піску) здійснюється за відсутності прав на її державну реєстрацію;

ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", а саме - відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин;

ст. 17 Закону України "Про відходи", а саме - не подано декларацію про утворення відходів.

На підставі вказаного акту 17.01.2019 р. Державною екологічною інспекцією Столичного округу винесено припис, згідно з яким зобов`язано ПрАТ "Київський річковий порт" -

на підставі приписів розробити план організаційно-технічних заходів по усуненню виявлених порушень, копію якого надати протягом 10 днів з дня отримання припису (ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища");

надати документи, що підтверджують право користування земельною ділянкою для потреб надрокористування (видобутку піску) протягом 10 днів з дня отримання припису (ст. 18 Кодексу України про надра, ст. 66, 123, 125, 126 Земельного кодексу України);

надати довідку про прощу освоєних ділянок Ново-Українського родовища в межах гірничого відводу станом на 17.01.2019 р. протягом 10 днів з дня отримання припису (ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища");

отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря під час здійснення робіт з видобування піску на Ново-Українському родовищі - протягом 3-х місяців з дня отримання припису (ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря");

провести інвентаризацію відходів. Вести первинний облік поводження з відходами. Подати декларацію про утворення відходів - до 20.02.2019 р. (ст. 17 Закону України "Про відходи").

23.01.2019 р. ПрАТ "Київський річковий порт" подано заперечення на акт перевірки.

Позивач - Приватне акціонерне товариство "Київський річковий порт" - вважає протиправними дії щодо проведення перевірки, а також вказаний припис з таких підстав.

Позивач зазначає, що предметом позапланової перевірки є додержання вимог законодавства щодо екологічної та радіаційної безпеки, тоді як фактично здійснено перевірку підстав видачі спеціального дозволу на користування надрами №672 від 05.11.1996 р., тобто, перевірка проведена поза межами компетенції відповідача на порушення ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

У наданих додаткових поясненнях позивач зазначає, що порушення ст. 18 Кодексу України про надра, ст. 66, 123, 125, 126 Земельного кодексу України, а саме - використання земельних ділянок для потреб надрокористування (видобуток піску) здійснюється за відсутності прав на її державну реєстрацію - не може мати місця, оскільки за відсутності права користування земельною ділянкою позивач не отримав би спеціальний дозвіл на користування надрами, про що позивача також повідомлено листами органів місцевого самоврядування Київської області.

Щодо вимоги отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря під час здійснення робіт з видобування піску на Ново-Українському родовищі - протягом 3-х місяців з дня отримання припису (ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря") позивач стверджує про відсутність законодавчо передбачених підстав для отримання такого дозволу.

03.01.2019 р. між позивачем та ФОП ОСОБА_2 укладено договір №05/2019 на екологічні послуги, предметом якого є проведення інвентаризації джерел забруднюючих речовин в атмосферне повітря, розробка та погодження Звіту з інвентаризації викидів забруднюючих речовин; №04/2019 на екологічні послуги, предметом якого є проведення інвентаризації відходів та розробка Звіту по інвентаризації, розробка документів та реєстрація Декларації про відходи.

Листом від 16.04.2019 р. позивачем подано до Управління екології та природних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради Звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ПрАТ "Київський річковий порт".

19.02.2019 р. Управлінням екології та природних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради зареєстровано Декларацію про відходи ПрАТ "Київський річковий порт" за 2018, 2019 роки.

Відповідач - Державна екологічна інспекція Столичного округу - проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши висновки акту перевірки.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з таких підстав.

Згідно зі ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. № 1264-XII до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, в тому числі,

а) організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку, про оцінку впливу на довкілля; про використання та охорону земель; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов;

е) надання обов`язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб`єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням.

Згідно з ч. 1, 3, 4 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, в тому числі, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом.

Суб`єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб`єктів малого підприємництва - двох робочих днів.

Згідно з ч.1, 2, 5, 6, 8 ст. 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання.

Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.

В даному випадку позапланова перевірка ПрАТ "Київський річковий порт", що провадить господарську діяльність на території Обухівського району, Новоукраїнське родовище, на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства, на підставі наказу Державної екологічної інспекції Столичного округу від 29.12.2018р. №54 "Про здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю)" проведена після отримання скарги ОСОБА_1 від 06.12.2018р. щодо незаконного видобутку ПрАТ "Київський річковий порт" корисних копалин (піску) на Новоукраїнському родовищі, з відома та згоди Державної екологічної інспекції України як центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю) (лист від 12.12.2018 р. №Б-210); в межах повноважень відповідача, передбачених ст. 20-2 Закону № 1264-XII.

Також у суду відсутні підстави для висновку про недотримання передбачених ст. 7 Закону № 877-V вимог, оскільки контрольний захід здійснено на підставі наказу Державної екологічної інспекції Столичного округу від 29.12.2018р. №54 "Про здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю)", направлення на здійснення позапланового заходу від 03.01.2019 р. №03-01/000007; без перевищення передбаченого десятиденного строку; перевіряючі були допущені до перевірки; на їх запит позивачем надавалися документи; за наслідками перевірки складено акт з усіма необхідними реквізитами.

За таких обставин у суду відсутні підстави для висновку про призначення та проведення контрольного заходу на порушення вимог законодавства, тому в частині визнання протиправними дій відповідача під час проведення перевірки ПрАТ "Київський річковий порт", оформленої актом перевірки, складений за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і охорони природних ресурсів, суд відмовляє.

Окремо суд зазначає, що предметом позапланової перевірки згідно з наказом Державної екологічної інспекції Столичного округу від 29.12.2018р. №54 є лише діяльність ПрАТ "Київський річковий порт" з видобутку корисних копалин (піску) на Новоукраїнському родовищі, і на жодному іншому, належному позивачу, об`єкті.

Відповідно, будь-які документи, пов`язані зі здійсненням позивачем діяльності або перевіркою його діяльності на інших об`єктах, до правовідносин сторін відношення не мають і не оцінюються під час розгляду справи.

Щодо відповідності оскаржуваного припису вимогам законодавства суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 8 ст. 7 Закону № 877-V припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Згідно зі змістом оскаржуваного припису в ньому визначено перелік виявлених порушень, строки їх усунення та посилання на норми законодавства, порушення яких встановлено, а саме, позивача зобов`язано -

на підставі приписів розробити план організаційно-технічних заходів по усуненню виявлених порушень, копію якого надати протягом 10 днів з дня отримання припису (ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища")

Згідно зі ст. 20-2 Закону № 1264-XII, передбачаючи право відповідача виносити обов`язкові до виконання приписи, такого заходу чи способу їх виконання як розроблення план організаційно-технічних заходів по усуненню виявлених порушень не передбачає.

На думку суду, такий захід може міститися в приписі залежно від характеру виявленого порушення.

В даному випадку виявлені порушення (згідно зі змістом наступних положень припису) полягають у ненаданні документів дозвільного та інформаційного характеру, а також вчинення дій щодо проведення інвентаризації відходів.

Згідно зі змістом заперечень на акт перевірки від 24.01.2019 р. у ньому позивачем викладено відповідний план, який полягає фактично у наданні переліку вжитих заходів, оскільки будь-якої окремої форми для такого плану не встановлено.

Оскільки позивачем на виконання вимог припису фактично надано план організаційно-технічних заходів по усуненню виявлених порушень у довільній формі, суд не вбачає підстав для визнання протиправним вказаного пункту припису.

надати документи, що підтверджують право користування земельною ділянкою для потреб надрокористування (видобутку піску) протягом 10 днів з дня отримання припису (ст. 18 Кодексу України про надра, ст. 66, 123, 125, 126 Земельного кодексу України)

Згідно зі ст. 16 Кодексу України про надра від 27.07.1994 р. № 132/94-ВР надання спеціальних дозволів на користування надрами, крім випадків користування надрами на умовах угод про розподіл продукції, укладених відповідно до Закону України "Про угоди про розподіл продукції", здійснюється після попереднього погодження з відповідною радою питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби.

Аналогічне положення містилося також у ст. 16 Кодексу станом на 1996 р., коли позивач отримав спеціальний дозвіл на користування надрами №627 від 05.11.1996 р. з метою видобування піску в мілководній частині Канівського водосховища біля міста Українка Обухівського району.

При цьому, суд зазначає, що згідно з наказом Державної екологічної інспекції Столичного округу від 29.12.2018р. №54 "Про здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю)" позапланова перевірка призначена лише на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства, і не охоплює питання використання та охорони земель.

За таких обставин суд погоджується з позивачем, який посилається на те, що фактично в цій частині відповідачем надано оцінку підстав отримання спеціального дозволу на користування надрами, що до компетенції відповідача не входить.

За таких обставин у вказаній частині оскаржуваний припис є необґрунтованим та підлягає скасуванню.

надати довідку про прощу освоєних ділянок Ново-Українського родовища в межах гірничого відводу станом на 17.01.2019 р. протягом 10 днів з дня отримання припису (ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища")

Згідно з наданою позивачем копією акта приймання-передачі від 15.01.2019 р. на вимогу перевіряючих надано, в тому числі, звітні баланси корисних копалин за 2015-2017р., тобто, за повні роки станом на час призначення перевірки у грудні 2019 р., і в акті міститься відмітка про надання позивачем всіх документів, які витребовувались станом на 15.01.2019 р.

Натомість, у оскаржуваному приписі міститься вимога про надання довідку про прощу освоєних ділянок Ново-Українського родовища в межах гірничого відводу станом на 17.01.2019 р., яка під час проведення перевірки не витребовувалася, і в наданні якої позивач не відмовляв.

За таких обставин не зрозуміло, яким чином поява у приписі цієї вимоги пов`язана з висновками перевірки.

Суд зазначає, що відповідач в межах передбачених ст. 20-2 Закону № 1264-XII повноважень може одержувати безоплатно в установленому порядку необхідні для виконання покладених на нього завдань інформацію, документи і матеріали від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, фізичних осіб, проте, відповідна інформація може бути отримана шляхом скерування запиту у встановленому порядку, тоді як припис може містити вимоги лише щодо встановлених порушень під час проведення конкретного контрольного заходу.

За таких обставин у вказаній частині оскаржуваний припис є необґрунтованим та підлягає скасуванню.

отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря під час здійснення робіт з видобування піску на Ново-Українському родовищі - протягом 3-х місяців з дня отримання припису (ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря")

Згідно зі ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992р. № 2707-XII підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані, в тому числі, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п`ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

До першої групи належать об`єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об`єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об`єкти, які не належать до першої і другої груп.

Строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - сім років, об`єкт якого належить до другої групи, - десять років, об`єкт якого належить до третьої групи, - необмежений.

Згідно з пп.14.1.230 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України стаціонарне джерело забруднення - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об`єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об`єкти.

Вказане визначення використовується для віднесення суб`єкта господарювання до платників екологічного податку.

Таким чином, обов`язковою умовою отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря є спричинення викидів саме стаціонарним джерелом забруднення, тобто, таким джерелом, що в робочому стані не повинен перебувати в русі.

В даному випадку джерелом забруднення атмосферного повітря є двигуни внутрішнього згорання дизель-електростанції гідропісконавантажувача, плавкрану, буксирувального катеру.

Очевидно, віднесення до стаціонарних джерел не стосується буксирувального катеру, оскільки він є водним транспортним засобом.

Щодо двигунів внутрішнього згорання дизель-електростанції гідропісконавантажувача, плавкрану, то згідно зі змістом акту перевірки та копією акта приймання-передачі документів від 08.01.2019 р. отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря передбачено в умовах висновку державної екологічної експертизи по матеріалах оцінки впливу на навколишнє середовище №21/11.07.2011.075 від 18.07.2011 р. по робочому проекту "Розробка Ново-Українського родовища піску".

Згідно з матеріалами справи позивач звертався з питання отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря під час здійснення робіт з видобування піску на Ново-Українському родовищі з допомогою гідропісконавантажувача (лист від 29.07.2019 р.), і згідно з отриманою від Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації відповіді від 30.07.2019 р. №06.1-02-2-10/4995/1591 вказане джерело забруднення є пересувним, і його експлуатація не потребує отримання спеціального дозволу.

За таких обставин вказаний пункт припису не може бути визнаний таким, що відповідає вимогам законодавства, і підлягає скасуванню.

провести інвентаризацію відходів. Вести первинний облік поводження з відходами. Подати декларацію про утворення відходів - до 20.02.2019 р. (ст. 17 Закону України "Про відходи")

Згідно зі ст. 1, 17 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998 р. № 187/98-ВР декларація про відходи - документ, який згідно з цим Законом подають суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів в межах від 50 до 1000.

Суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані: г) на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку.

Порядок подання декларації про відходи та її форма затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 р. № 118.

Під час розгляду справи позивачем надано суду копії укладеного 03.01.2019 р. між позивачем та ФОП ОСОБА_2 договору №04/2019 на екологічні послуги, предметом якого є проведення інвентаризації відходів та розробка Звіту по інвентаризації, розробка документів та реєстрація Декларації про відходи, а також поданої 19.02.2019 р. Управлінню екології та природних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради Декларації про відходи ПрАТ "Київський річковий порт" за 2018, 2019 роки.

Тобто, позивачем фактично надано докази виконання вказаної вимоги припису, тоді як заперечення по суті вказаної вимоги не надано.

За таких обставин суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції Столичного округу від 17.01.2019 р. в частині правопорушень, визначених п. 2, 3, 5.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції Столичного округу (01042, м. Київ, пров. Новопечерський, буд. 3, корп.2) на користь Приватного акціонерного товариства "Київський річковий порт" (04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, 70, код 03150071) 768, 4 грн. судового збору.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

уддя С

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 09.06.2020 р.