Рішення № 89726657, 04.06.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.06.2020
Номер справи
640/22689/19
Номер документу
89726657
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2020 року м. Київ № 640/22689/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Кузьменко А.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Київоблгаз Збут"

про стягнення штрафних санкцій

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі по тексту - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Київоблгаз Збут" (далі по тексту - відповідач), в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Київоблгаз Збут" 102 000,00 грн в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративній штрафи та інші санкції").

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1366 від 05 липня 2019 року на відповідача накладено штраф в сумі 51 000,00 грн. Станом на день звернення до суду вказана сума штрафу відповідачем не сплачена. Крім того, у позовній заяві зазначено, що відповідачу було нараховано пеню у розмірі у 51 000,00 грн. Оскільки відповідно до умов чинного законодавства розмір пені не може перевищувати суми штрафу, загальна сума заборгованості становить 102 000,00 грн, яку позивач просив стягнути з відповідача на користь держави.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 грудня 2019 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позов представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Київоблгаз Збут" заперечував проти його задоволення та вказував на протиправність постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1366 від 05 липня 2019 року.

У відповіді на відзив представник позивача послався на те, що постанова позивачем винесена у строки, визначені діючим законодавством, з дотримання процедури її прийняття, а тому просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У запереченнях на відповідь на відзив представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Київоблгаз Збут" наголошував на відсутності порушень з боку товариства норм законодавства та протиправність постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1366 від 05 липня 2019 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 січня 2020 року зупинено провадження у справі №640/22689/19 до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 640/14912/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Київоблгаз Збут" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання частково протиправною постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1366 від 05 липня 2019 року та скасування пункту 2 постанови в частині зобов`язання товариства з обмеженою відповідальністю "Київоблгаз Збут" забезпечити в строк до 31 липня 2019 року погашення заборгованості по сплаті внесків на регулювання в сумі 43000,96 грн (сорок три тисячі гривень 96 копійок).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 червня 2020 року поновлено провадження у справі та відмовлено у задоволенні клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Київоблгаз Збут" про закриття провадження у справі.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у результаті розгляду на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, акта складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері енергетики та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу від 24 червня 2019 року №220, проведеного згідно з Планом здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що проводять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг на 2019 рік, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 листопада 2018 року №1584 на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 05 березня 2019 року №306 «Про проведення планових перевірок суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг на ІІ квартал 2019 року» та посвідчення про проведення планової перевірки від 10 травня 2019 року № 197, прийнято постанову №1366, відповідно до пунктів 11, 12 частини 1 статті 17, статей 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» на Товариство з обмеженою відповідальністю "Київоблгаз Збут" накладено штраф в сумі 51 000,00 грн за порушення Ліцензійних умов (пункт 1 даної постанови).

Копію постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 05 липня 2019 року №1366 представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Київоблгаз Збут" отримав 22 липня 2019 року, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія повідомлення про вручення поштового відправлення.

У зв`язку з несплатою відповідачем у встановлений строк суми штрафу, позивачем на вказану суму нарахованого пеню у розмірі 1,5% суми штрафу за кожен день прострочення, що станом на 15 листопада 2019 року становить 65790,00 грн. Проте, враховуючи положення статті 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", сума нарахованої пені, за доводами позивача, яка підлягає стягнення становить 51 000,00 грн, загальна сума заборгованості - 102 000,00 грн.

Відповідно до частин 1-3 статті 1 Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII (надалі - Закон України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг") Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Роботу Регулятора забезпечують його центральний апарат і територіальні органи.

Згідно частини 1 статті 3 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

У відповідності до частини 2 цієї ж статті Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.

Частиною 3 статті 3 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" передбачено, що основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.

Статтею 14 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" визначено порядок організації роботи Регулятора та прийняття рішень.

Згідно положень частин 1-5 статті 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України "Про природні монополії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про ринок електричної енергії", "Про ринок природного газу", "Про трубопровідний транспорт", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах. Посадові особи суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії. За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".

Адміністративні стягнення застосовуються до посадових осіб суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону. За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора. Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України. Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу суб`єкт господарювання зобов`язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу. У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

Так, судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 березня 2020 року у справі № 640/14912/19, яке набрало законної сили 13 травня 2020 року, задоволено позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Київоблгаз Збут" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а саме, визнано частково протиправною постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1366 від 05 липня 2019 року та скасовано пункт 2 постанови в частині зобов`язання товариства з обмеженою відповідальністю "Київоблгаз Збут" забезпечити в строк до 31 липня 2019 року погашення заборгованості по сплаті внесків на регулювання в сумі 43000,96 грн (сорок три тисячі гривень 96 копійок).

Суд наголошує, що пункт 1 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1366 від 05 липня 2019 року, яким до відповідача застосовано штрафні санкції в сумі 51 000,00 грн відповідачем не оскаржено та станом на час розгляду даної справи згадувана постанову у вказаній частині є чинна.

Так, представник відповідача вказує на протиправність постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1366 від 05 липня 2019 року, проте суд наголошує, що предметом розгляду даної справи є саме стягнення з відповідача суми штрафу та пені, а не правомірність прийняття Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг згадуваної постанови.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що станом на час розгляду справи штраф, застосований пунктом 1 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1366 від 05 липня 2019 року відповідачем, не сплачений.

Також судом встановлено відповідність розрахунку пені, нарахованої відповідачу згідно з нормами статті 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг".

Докази, які б підтверджували сплату штрафу в сумі 51 000,00 грн та пені в сумі 51 000,00 грн на момент вирішення спору у справі відсутні, що є підставою для їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Вимогами статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі наявних у справі доказів та їх оцінки під час розгляду справи в порядку спрощеного провадження, суд приходить до висновку про доведеність контролюючим органом підстав виникнення заборгованості по сплаті штрафу, що дає суду підстави для задоволення позову у повному обсязі.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки матеріали справи не містять доказів понесення позивачем витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Київоблгаз Збут" (04108, місто Київ, проспект Свободи, будинок 2Г, літера А, код ЄДРПОУ 39592941) 102 000 (сто дві тисячі) грн 00 коп. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративній штрафи та інші санкції").

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297, пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення", Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя А.І. Кузьменко