Рішення № 89717662, 09.06.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2020
Номер справи
522/7472/18
Номер документу
89717662
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/7472/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко O.A.,

секретар судового засідання Іщенко С.О.,

за участю:

представника позивача - Жукова О.Г. (за довіреністю),

розглядаючи за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання дій безпідставними і незаконними та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

02 травня 2018 року до Приморського районного суду м. Одеси надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій безпідставними і незаконними, зобов`язання вчинити дії.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 07.05.2018 року на підставі ст.29 КАС України адміністративну справу №522/7472/18 передано за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.

Супровідним листом від 14.06.2018 року Приморським районним судом м.Одеси направлено справу №522/7472/18 до Одеського окружного адміністративного суду.

23 червня 2018 року за вх. №3186/18 вказана адміністративна справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду та згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана на розгляд головуючому судді Вовченко О.А.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27 червня 2018 року судом даний позов залишено без руху та надано позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2018 року продовжено ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви та встановлено 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

10 серпня 2018 року до суду за вх. №23205/18 надійшла належним чином оформлена позовна заява з належним чином засвідченими додатками (у двох екземплярах).

Ухвалою від 18 вересня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 (вх.№23205/18), відкрито провадження у даній адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 18 жовтня 2018 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Одеський обласний військовий комісаріат. Визначено розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Одеський обласний військовий комісаріат про визнання дій безпідставними і незаконними та зобов`язання вчинити дії проводити в порядку загального позовного провадження.

14 листопада 2018 року ухвалою суду продовжено строк підготовчого провадження у даній справі.

Усною ухвалою суду від 02.01.2019 року, внесеною до протоколу судового засідання, прийнято до розгляду заяву позивача про збільшення та зменшення позовних вимог (вх.№40320/18), у якій позовні вимоги викладені в такій редакції:

1. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в частині відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 безпідставними і незаконними, виходячи з листа від 08.11.2017 р. № 1568/Г-11;

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 03 жовтня 2017 р. по 31 грудня 2017 р. пенсії, виходячи з основного розміру пенсії 80%, шляхом включення до складу (розмір) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період з грудня 2011 р. по листопад 2013 р., а саме:

- надбавка за виконання особливо важливих завдань (пп. 1 п. 5 ПКМУ №1294) в розмірі 21504,00 гривні;

- надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (ПКМУ №414) в розмірі 4122,00 гривні;

- премія (пп. 2 п. 5 ПКМУ №1294) в розмірі 24732,00 гривні.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 січня 2018 р. пенсії довічно, виходячи з основного розміру пенсії 80%, шляхом включення до складу (розмір) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період з грудня 2011 р. по листопад 2013 р., а саме:

- надбавка за виконання особливо важливих завдань (пп. 1 п. 5 ПКМУ №1294) в розмірі 21504,00 гривні;

- надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (ПКМУ №414) в розмірі 4122,00 гривні;

- премія (пп. 2 п. 5 ПКМУ №1294) в розмірі 24732,00 гривні.

В обґрунтування позовних вимог (з урахуванням позовної заяви за вх. №23205/18 та заяви вх.№40320/18) позивач зазначає, що з 27.12.2013 року йому призначена пенсія за вислугою років. Вказує, що архівна довідка від 02.10.2017 року Галузевого державного архіву Міністерства оборони України є підставою для перерахунку пенсії, оскільки зазначені в ній види грошового забезпечення не були включені у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 27.12.2013 року №6/670. Зазначає, що посилання у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 08.11.2017 року №1568/Г-11 на обставини, факти та нормативно-правові акти України щодо проведення перерахунку його пенсії є безпідставними. Суд повинен зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення за період з 03 жовтня 2017 р. по 31 грудня 2017 р., шляхом включення до складу (розмір) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі «Архівної довідки» Міністерства оборони України Галузевого державного архіву Міністерства оборони України за № 179/1/10494 від 03.10.2017 р., яка не була врахована при обчисленні, встановленні і перерахунку пенсії. Також суд повинен зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 р. довічно, шляхом включення до складу (розмір) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення па підставі «Архівної довідки» Міністерства оборони України Галузевого державного архіву Міністерства оборони України за № 179/1/10494 від 03.10.2017 р., яка не була врахована при перерахунку пенсії.

02 січня 2019 року ухвалою суду зупинено провадження по справі №522/7472/18 до набрання законної сили рішенням по справі № 826/3783/18.

22 січня 2019 року до суду від відповідача до суду за вх.№2360/19 надійшов відзив на заяву про збільшення та зменшення позовних вимог (т.1 а.с.193-194), у якій зазначає, що щодо вимоги позивача перерахувати його пенсію шляхом включення до складу (розмір) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період з грудня 2011 р. по листопад 2013 р., така позовна вимога є не обґрунтованою і не підлягає задоволенню, оскільки позивач отримував пенсію з моменту її призначення, тобто з 28.12.2013 до 31.12.2018 (до змін в законодавстві) з урахуванням вищевказаних додаткових видів грошового забезпечення. Вказує, що в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки права, порушення яких вже відбулося, а не ті, які можуть бути порушені майбутньому, а тому не має законних підстав для встановлення будь-яких зобов`язань на майбутнє (довічно). На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеським обласним військовим комісаріатом головному управлінню передана довідка від 20.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за нормами. чинними на 01.03.2018. На виконання вищезазначеної Постанови № 103 головним управлінням 20.03.2018 проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідного посадою з урахуванням посадового окладу в сумі 5500 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1480 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 3490 грн. Оскільки, Постановою № 103 та Порядком № 45 визначено чіткий перелік видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку, та яким не передбачено врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами та премії під час проведення перерахунку пенсії, то позовна вимога позивача про їх врахування при перерахунку пенсії є безпідставною. У 2018 році позивачу проведено перерахунок пенсії уже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому і застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок - станом на 01.01.2018. Таким чином, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавств що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій головного управління відсутні.

Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

05 лютого 2020 року до суду від позивача за вх.№4084/19 надійшла відповідь на відзив (т.1 а.с.201-204), в якій позивач зазначає, що на його думку представники відповідача займаються в суді правовим свавіллям, тобто навмисне порушують його права і свободи, які передбачені Конституцією, Законами, а також нормативно-правовими актами України з метою позбавити позивача незаконного права на перерахунок пенсії. Вказує, що не відповідає дійсності і не підтверджено документами (доказами), що до складу грошового забезпечення при перерахуванні пенсії, починаючи з 03.10.2017 р. по 28.12.2018 р., а також по теперішній час були включені додаткові види грошового забезпечення на підставі «Архівної довідки» Міністерства оборони України Галузевого державного архіву Міністерства оборони України за № 179/1/10494 від 03.10.2017 р. Середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці складає 2098,25 грн., не була включена до перерахунку пенсії за період з 03.10.2017 р. по 31.12.2018 року. Зазначає, що перерахунок пенсії станом на 01.03.2014 р. був зроблений на підставі Законом України №2262-ХІІ, а не на підставі Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи в Україні» від 27.03.2014 р. № 1166-VІІ. Здійснений перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ №103 від 01.01.2018 і встановлення нового розміру пенсії не підпадають під дію Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи в України» від 27.03.2014 р. №1166-VII на підставі якої, незаконно і в супереч Конституції, Закону, а також нормативно-правовим актам України, були незаконно зменшені відсотки грошового забезпечення з 80% на 70%.

18 вересня 2019 року усною ухвалою, внесеною до протоколу судового засідання, поновлено провадження у справі №522/7472/18.

Ухвалою суду від 18 вересня 2019 року клопотання відповідача про зупинення провадження по справі задоволено частково. Зупинено провадження по адміністративній справі №522/7472/18 до набрання чинності рішеннями Верховного Суду у справі №240/5401/18 та у справі №240/6263/18. В іншій частині клопотання відмовлено.

06 травня 2020 року усною ухвалою, внесеною до протоколу судового засідання, поновлено провадження у справі №522/7472/18.

Ухвалою суду від 06 травня 2020 року замінено третю особу Одеський обласний військовий комісаріат та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул.Піроговська, 6, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 08402040), закрито підготовче провадження по справі та призначено справу №522/7472/18 до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник третьої особи у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, ознайомившись з відзивом та відповіддю на відзив, дослідивши обставини справи та надані учасниками справи доказами, судом встановлено наступне.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою №1501012627 (т.1 а.с.94) полковнику ОСОБА_1 28.12.2013 року було довічно призначено пенсію за вислугу років у розмірі 80% грошового забезпечення виходячи з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років (40%), середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч.: робота з таємними виробами, носіями, документами 15 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премія в розмірі 90%.

Згідно протоколів про перерахунок пенсії з пенсійної справи №1501012627 ОСОБА_1 судом встановлено, що позивачу у 2014 році був проведений перерахунок пенсії (т.1 а.с.94 зворот), виходячи із основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення виходячи з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років (40%), середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч.: робота з таємними виробами, носіями, документами 15 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премія в розмірі 90%.

Відповідно до довідки від 20.03.2018 року №ЮО112559 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахування пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України (т.1 а.с.190), яка видана Одеським обласним військовим комісаріатом ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.03.2018 р., за посадою офіцер відділу МТЗ упр. ПІВДОК становить усього 10470,00 грн.:

- посадовий оклад - 5500,00 грн.;

- оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (50%) - 3490,00 грн.

Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 20 березня 2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» було проведено перерахунок пенсії позивача (т.1 а.с.95) із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5500,00 грн.; оклад за військовим званням - 1480,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (50%) - 3490,00 грн.; премія 0% - 0,00 грн., всього 10470,00 грн.

Основний розмір пенсії позивачу визначено у розмірі 70% грошового забезпечення у розмірі 7329,00 грн.

Підсумок пенсії позивача (з надбавками) визначено у розмірі 7329 грн. та з урахуванням попередньої суми пенсії 3112,2 та підвищення 2108,40 (50% від 4216,8) сума пенсії позивача склала 5220,60 грн.

Також, з вказаного перерахунку пенсії позивача вбачається, що згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року підвищення складає 4216,8 грн. та з нього виплачується: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення - 2108,4 грн.; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - щомісячно 75% від підвищення - 3162,6 грн.; з 01.01.2020 року 100% щомісячно від підвищення - 4216,8 грн.

Позивач, вважаючи, що цьому у період з 03 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при обчисленні пенсії не враховано додаткові види грошового забезпечення, не погоджуючись з неврахуванням йому під час перерахунку його пенсії з 01.01.2018 року додаткових видів грошового забезпечення та зі зменшенням розміру його пенсії до 70% грошового забезпечення, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Щодо вимоги позивача про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в частині відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 безпідставними і незаконними виходячи з листа від 08.11.2017 р. № 1568/Г-11, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).

Відповідно до п.2, 3 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). ходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

При цьому, згідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», який гарантує соціальну захищеність усіх пенсіонерів, у статті 98 визначено, що перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв`язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону.

Отже, Законом України «Про пенсійне забезпечення» передбачено право громадян подавати самостійно до пенсійних органів додаткові документи для перерахунку їх пенсій.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 25.10.2017 року подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області заяву (т.1 а.с.7), зареєстровану за вх. №1568/Г-11, наступного змісту: «Прошу Вас провести перерахунок моєї пенсії відповідно Закону України №2262-ХІІ від 09.04.92 року.

З військової служби був звільнений в запас у грудні 2013 року».

При цьому, як зазначено представником позивача у судовому засіданні, до вказаної заяви ОСОБА_1 не було додано жодного документу, на підставі якого він просив здійснити перерахунок його пенсії.

У відповідь на вищевказану заяву Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_1 було направлено лист від 08.11.2017 року №1568/Г-11 (т.1 а.с.8-9), у якому з посиланням на Закону України від 06.12.2016 року №1774 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 4 зазначено: «…З дня призначення Вам пенсії Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення не приймалося, повідомлення Міністерства оборони України про підстави для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям до Пенсійного фонду України не надходило, тому для проведення перерахунку пенсії підстав немає.

Також повідомляємо, що згідно з пунктом 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 03.10.2017 2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" Кабінету Міністрів України доручено до 1 листопада 2017 року підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перерахунку пенсій військовослужбовців з урахуванням оновленого грошового забезпечення».

Таким чином, враховуючи, що разом із заявою від 25.10.2017 року позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не було додано жодного додаткового документу, на підставі якого позивач мав би право на перерахунок його пенсії, враховуючи відсутність будь-якого її обґрунтування, суд доходить висновку, що вимога ОСОБА_1 щодо визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в частині відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 безпідставними і незаконними виходячи з листа від 08.11.2017 р. № 1568/Г-11 є необґрунтованою та що у її задоволенні слід відмовити.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 03 жовтня 2017 р. по 31 грудня 2017 р. пенсії, виходячи з основного розміру пенсії 80%, шляхом включення до складу (розмір) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період з грудня 2011 р. по листопад 2013 р., а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань (пп. 1 п. 5 ПКМУ №1294) в розмірі 21504,00 гривні; надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (ПКМУ №414) в розмірі 4122,00 гривні; премія (пп. 2 п. 5 ПКМУ №1294) в розмірі 24732,00 гривні, суд зазначає наступне.

Так, позивач обґрунтовує цю вимогу тим, що архівна довідка від 02.10.2017 року Галузевого державного архіву Міністерства оборони України є підставою для перерахунку пенсії, оскільки зазначені в ній види грошового забезпечення не були включені у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 27.12.2013 року №6/670, на підставі якої йому призначено пенсію.

З довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 27.12.2013 року №6/670 (т.1 а.с.13-14, 100), виданої Південним оперативним командуванням ОСОБА_1 вбачається, що позивач у період з грудня 2011 року по листопад 2013 року отримував наступні види грошового забезпечення, в тому числі і щомісячні додаткові:

1) основні види грошового забезпечення:

- оклад за військовим званням - 135,00 грн.;

- посадовий оклад - 1145,00 грн.;

- надбавка за вислугу років - (40% від посадового окладу) 512,00 грн.;

2) щомісячні додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за виконання особливо важливих завдань (пп. 1 п. 5 ПКМУ №1294) - (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) 896,00 грн.;

- надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (ПКМУ №414) - (15% від посадового окладу) - 171,75 грн.;

- премія (пп. 2 п. 5 ПКМУ №1294) - (90% від посадового окладу) - 1030,50 грн.

Відповідно до довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 03.10.2017 року №179/1/10495 (т.1 а.с.62-63) вбачається, що в архівних документах фінансового відділення штабу Південного оперативного командування відображено нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 (ініціали не розшифровані) за період з листопада 2011 року по листопад 2013 року в наступних розмірах:

- оклад за військовим званням - 135,00 грн. (щомісячно);

- посадовий оклад - 1200,48 грн. (листопад 2011 року), 1145,00 грн. (грудень 2011 року - січень 2013 року, березень 2013 року - листопад 2013 року) та 1179,68 грн. (лютий 2013 року);

- надбавка за вислугу років - 534,19 грн. (листопад 2011 року), 512,00 грн. (грудень 2011 року - січень 2013 року, березень 2013 року - листопад 2013 року) та 525,87 грн. (лютий 2013 року);

- НВОВЗ (не розшифровано) 50% - 934,84 грн. (листопад 2011 року), 896,00 грн. (грудень 2011 року - січень 2013 року, березень 2013 року - листопад 2013 року) та 920,28 грн. (лютий 2013 року);

- таємність - 180,07 грн. (листопад 2011 року), 171,75 грн. (грудень 2011 року - січень 2013 року, березень 2013 року - листопад 2013 року) та 176,95 грн. (лютий 2013 року);

- премія - 1080,43 грн. (листопад 2011 року), 1030,50 грн. (грудень 2011 року - січень 2013 року, березень 2013 року - листопад 2013 року), 2290,00 грн. (грудень 2012 року), 1061,71 грн. (лютий 2013 року) та 100,00 грн. (травень 2013 року);

- гр. дол.-та на озд. (не розшифровано) 750,00 (грудень 2011 року), 3890,25 грн. (серпень 2012 року, червень 2013 року);

- матеріальна допомога - 3890,25 грн. (липень 2012 року);

- за що не вказано - 1600,00 грн. (вересень 2012 року);

- винагорода - 778,05 грн. (травень 2013 року - вересень 2013 року), 1556,10 грн. (жовтень 2013 року - листопад 2013 року);

- МД (не розшифровано) - 3890,25 грн. (вересень 2013 року).

З викладеного вбачається, що такі щомісячні додаткові види грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та премія, які зазначені у довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 27.12.2013 року №6/670 та в довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 03.10.2017 року №179/1/10495, були враховані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області при призначенні позивачу пенсії та при її перерахунку, та пенсія позивачу виплачувалась з їх врахуванням до 01 січня 2018 року.

При цьому, щодо розміру вищевказаних додаткових видів грошового забезпечення, які позивач просить суд зобов`язати відповідача врахувати при перерахунку його пенсії, суд зазначає наступне.

Як зазначено представником позивача у судовому засіданні, суму надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та премії визначені шляхом їх додавання за всі місяці з листопада 2011 року по листопад 2013 року.

Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням, зокрема щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

За таких обставин, суд вважає спосіб обчислення позивачем суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням невірним та таким, що суперечить вищевказаним нормам.

Також суд зазначає, що пенсія позивачу виплачувалась до 01.01.2018 року з урахуванням 80% грошового забезпечення. Доказів протилежного позивачем до суду не надано.

Відтак, вимога ОСОБА_1 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 03 жовтня 2017 р. по 31 грудня 2017 р. пенсії, виходячи з основного розміру пенсії 80%, шляхом включення до складу (розмір) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період з грудня 2011 р. по листопад 2013 р., а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань (пп. 1 п. 5 ПКМУ №1294) в розмірі 21504,00 гривні; надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (ПКМУ №414) в розмірі 4122,00 гривні; премія (пп. 2 п. 5 ПКМУ №1294) в розмірі 24732,00 гривні є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 січня 2018 р. пенсії довічно, виходячи з основного розміру пенсії 80%, шляхом включення до складу (розмір) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період з грудня 2011 р. по листопад 2013 р., а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань (пп. 1 п. 5 ПКМУ №1294) в розмірі 21504,00 гривні; надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (ПКМУ №414) в розмірі 4122,00 гривні; премія (пп. 2 п. 5 ПКМУ №1294) в розмірі 24732,00 гривні, суд зазначає наступне.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктом 1 якої зобов`язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з положеннями пунктів 1 - 5 Порядку № 45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103, пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Судом встановлено, що Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 позов ОСОБА_4 до Кабінету Міністрів задовольнив: визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45; зобов`язав Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним і нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої статті 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

При цьому суд враховує, що зі скасуванням в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103, алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений у Постанові № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови № 103.

Порядок № 45 в редакції до внесення змін Постановою № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ.

Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

При вирішенні даної адміністративної справи суд враховує, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом, підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення (складові, періоди які враховуються) та відповідно врегульовані різними нормами законодавства.

Як вже вказано вище, згідно з частиною другою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, а не на момент призначення пенсії, та регламентовано нормами закону, чинного на час такого перерахунку.

Суд зазначає, що статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Врахування ж інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Відповідно до Порядку № 45 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Одеського обласного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.

Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивача відповідач не має.

Відповідно до довідки Одеського обласного військового комісаріату від 20.03.2018 року №ЮО112559 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України виданої ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, посадовий оклад складає 5500, оклад за військовим званням - 1480, надбавка за вислугу років - 3490. Усього - 10470.

Вказана сума була правомірно врахована відповідачем для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії позивача без врахування додаткових видів грошового забезпечення, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року).

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 13.03.2019 року у зразковій справі №240/6263/18.

Позивачем до суду не було надано доказів звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області після здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі Постанови №103 із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 січня 2018 р. пенсії довічно шляхом включення до складу (розмір) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період з грудня 2011 р. по листопад 2013 р., а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань (пп. 1 п. 5 ПКМУ №1294) в розмірі 21504,00 гривні; надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (ПКМУ №414) в розмірі 4122,00 гривні; премія (пп. 2 п. 5 ПКМУ №1294) в розмірі 24732,00 гривні.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні`від 27.03.2014 р. №1166-VII були внесені зміни до частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

Згідно з ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

При вирішені даного спору застосуванню підлягають положення ст. 58 Конституції України, за змістом якої, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р. №1166-VIІ зміни до частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Таким чином, суд дійшов висновку, що при перерахунку розміру пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію (чи на момент подальшого їх підвищення) і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 03.03.2018р. у справі №175/1665/17 (2-а/175/41/17) провадження № К/9901/9550/18 та від 24.04.2018 у справі №686/12623/17, провадження № К/9901/849/17.

Зважаючи на те, що позивач з 2013 року отримував пенсію у розмірі 80% від суми грошового забезпечення, що не заперечується і відповідачем, відповідно до статей 22, 58 Конституції України не допускається звуження права позивача на перерахунок розміру пенсії у меншому відсотковому відношенні.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №1166-VII не зазнала.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

Вказана позиція суду викладена у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 р. у справі №240/5401/18.

Таким чином, суд дійшов висновку, що зменшення відповідачем основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% грошового забезпечення є протиправним, а отже, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача суд вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії, який здійснено на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, щодо зменшення з 01.01.2018 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80 % на 70 % грошового забезпечення та задовольнити вимоги позивача в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням основного розміру пенсії 80% від відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.

При цьому щодо вимоги позивача виплачувати йому пенсію довічно суд вважає її необґрунтованою та передчасною, оскільки як вбачається з протоколу про призначення ОСОБА_1 пенсії (т.1 а.с.94), пенсію позивачу призначено з 28.12.2013 року довічно.

Доказів призначення ОСОБА_1 пенсії на певний період до суду не надано.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

28 травня 2020 року судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення суду та зазначено, що повний текст рішення суду буде виготовлено у строк, визначений ч.3 ст.243 КАС України.

Згідно з приписами ч.3 ст.243 КАС України залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Згідно з ч. 1 ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Відповідно до ч.4 та ч.5 ст.120 КАС України останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Враховуючи, що 10-й день складання повного тексту рішення припав на вихідний день (неділя), в силу положень ст.120 КАС України, повний текст рішення суду складено суддею 09.06.2020 року (перший робочий день).

Керуючись ст. ст. 2, 7, 9, 10, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії, який здійснено на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, щодо зменшення з 01.01.2018 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80 % на 70 % грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням основного розміру пенсії 80% від відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна, 83, м.Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул.Піроговська, 6, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 08402040).

Повний текст рішення складено та підписано 09.06.2020 року.

Суддя О.А. Вовченко

.