Ухвала суду № 89717263, 10.06.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2020
Номер справи
360/2123/20
Номер документу
89717263
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі

10 червня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/2123/20 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., перевіривши матеріали позовної заяви Другого воєнізованого гірничорятувального загону (93106, Луганська область, м. Лисичанськ, ім. В. Сосюри, буд. 197) до Північно-східного офісу Держаудитслужби (61022, Харківська область, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, буд. 5, Держпром, 4 під`їзд, 10 поверх) про визнання висновку про результати моніторингу закупівлі протиправними та скасування висновку в частині, -

ВСТАНОВИВ:

28.05.2019 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Другого воєнізованого гірничорятувального загону (далі також – позивач) до Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області в особі Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області (далі також – відповідач), в якій просить визнати висновок про результати моніторингу закупівлі, оприлюднений Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області 25.05.2020 за результатами моніторингу закупівлі, здійсненої Другим воєнізованим гірничорятувальним загоном, предмет закупівлі: електрична енергія, 268162.9UАН, 09310000-5, ДК021, 74053, кВт*год; застосована процедура закупівлі: переговорна процедура скорочена UА-2020-03-20-001042-с протиправним та скасувати в частині встановлення зобов`язання замовника усунути порушення шляхом розірвання договору про закупівлю.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви.

05.06.2020 від Другого воєнізованого гірничорятувального загону надійшла позовна заява, в якій відповідачем зазначений - Північно-східний офіс Держаудитслужби, з доказами направлення позовної заяви відповідачу.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що Північно-Східний офіс Держаудитслужби України в Луганській області на підставі наказу Управління № 36 від 21.05.2020 «Про початок моніторингу закупівель», провів моніторинг закупівлі, здійсненої Другим воєнізованим гірничорятувальним загоном, предмет закупівлі: електрична енергія, 268162.9UАН, 09310000-5, ДК021, 74053, кВт*год; застосована процедура закупівлі: переговорна процедура скорочена UА-2020- 03-20-001042-с. Підставою для здійснення моніторингу закупівлі є виявлені Відповідачем ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель. Дата початку моніторингу: 21.05.2020.

Висновок Управління про результати моніторингу закупівлі (далі - Висновок) був опублікований 25.05.2020, згідно якого Відповідачем виявлені ознаки порушення законодавства з боку Замовника у сфері закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель, а саме: в пункті 1 констатуючої частини Висновку вказано, що Позивач «..протягом трьох днів з дня внесення змін (додаткова угода від 30.03.2020 № 1) до Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг від 30.03.2020 № 144/РЕМ-ЛС, укладеного з ТОВ «ЕНЕРА СХІД», не оприлюднив повідомлення про внесення змін до договору, чим порушив вимоги абзацу 9 частини 1 статті 10 Закону № 922». Пунктом 3 констатуючої частини Висновку, Відповідач зобов`язує Позивача здійснити заходи щодо усунення виявленого порушення в установленому законодавством порядку, зокрема, в межах законодавства вжити заходів щодо розірвання договору відповідно до законодавства, та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у Висновку, або аргументовані заперечення до Висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Позивач не погодився з вказаним Висновком, а також із зобов`язанням щодо усунення виявленого порушення та вважає його протиправним з наступного.

У зв`язку з необхідністю забезпечення потреб електроустановок Позивача електричною енергією, тендерним комітетом Позивача було прийняте рішення про застосування переговорної процедури із постачальником універсальних послуг на території Луганської області (протокол від 19.03.2020 № 1).

Єдиним постачальником універсальних послуг на території Луганської області є Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРА СХІД» (далі - ТОВ «ЕНЕРА СХІД»).

20.03.2020 на електронному майданчику «Держзакупівлі.Онлайн», що входить до електронної системи публічних закупівель України Prozorro, Позивачем було опубліковане оголошення про проведення відповідної процедури закупівлі на підставі рішення, прийнятого тендерним комітетом. У зв`язку з тим, що на відповідному ринку була відсутня конкуренція та альтернатива, переможцем торгів став єдиний учасник - ТОВ «ЕНЕРА СХІД», шляхом застосування скороченої переговорної процедури.

30.03.2020 між Позивачем та ТОВ «ЕНЕРА СХІД» був укладений Договір № 144/РЕМ-ЛС про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - Договір), а також Додаткова угода № 1 до Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 144/РЕМ-ЛС від 30.03.2020 (далі - Додаткова угода). Як витікає зі змісту Договору, він є публічним договором 4 приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії споживачам Постачальником та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до цього Договору, згідно з заявою-приєднанням яка є додатком 1 до цього Договору (пункт 1.1. Договору).

Відповідно до частини першої статті 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Частиною другою зазначеної статті передбачено, що Договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов`язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору. Як вбачається з Договору та Додаткової угоди, їх умови не створюють для Позивача підстав для їх зміни або розірвання.

Згідно зі статтею 21 Закону, в оголошенні про проведення процедури відкритих торгів в електронній системі закупівель обов`язково зазначаються кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг; очікувана вартість закупівлі товарів, робіт послуг із зазначенням інформації про включення до очікуваної вартості податку на додану вартість (ПДВ) та інших податків і зборів; строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг. Вищезазначена інформація передбачена лише Додатковою угодою і не міститься в Договорі, оскільки така форма договірних відносин (договір приєднання) встановлена постачальником універсальної послуги. При цьому, офіційні електронні майданчики не передбачають публікацію без зазначення інформації, зазначеної у статті 21 Закону.

Таким чином, як основний Договір так і Додаткова угода, укладені між Позивачем та TOB «ЕНЕРА СХІД» є невід`ємними частинами договору приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України. Додаткова угода була оприлюднена одночасно з Договором 30.03.2020. Вона не вносить жодних змін до змісту Договору, а персоналізує його.

Позивач вважає, що Висновок Відповідача в частині зобов`язання щодо усунення виявлених порушень (пункт 3) є необгрунтованим, оскільки не відповідає вимогам розділу III Порядку заповнення форми висновку про результати моніторингу закупівлі, затвердженого наказом Державної аудиторської служби України від 23.04.2018 № 86 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.06.2018 № 654/32106, та Закону України «Про ринок електричної енергії».

Згідно з частиною шостою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

Позивач заявив клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без участі позивача.

Відповідно до частини другої статті 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв`язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.

Згідно з пунктом 7 частини дев`ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються результат вирішення заяв і клопотань позивача, що надійшли разом із позовною заявою, якщо їх вирішення не потребує виклику (повідомлення) сторін.

Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Частиною третьою статті 12 КАС України визначено, що загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно приписів статті 12 КАС України, з огляду на предмет спору в даній справі, характеру спірних правовідносин та з`ясування суттєвих обставин по справі, суд дійшов висновку, що дана адміністративна справа підлягає розгляду в загальному позовному провадженні, а тому в задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження слід відмовити.

Керуючись статтями 5, 160, 168, 171, 173, 174, 175, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом Другого воєнізованого гірничорятувального загону до Північно-східного офісу Держаудитслужби про визнання висновку про результати моніторингу закупівлі протиправними та скасування висновку в частині.

У задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження відмовити.

Справа розглядатиметься в порядку загального позовного провадження.

Призначити підготовче засідання у справі на 30 червня 2020 року об 11 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.

Зобов`язати відповідача протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Запропонувати:

- позивачу подати до суду відповідь на відзив протягом семи днів з дня отримання копії відзиву та доданих до нього документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) відповідачу копії відповіді на відзив та доданих до неї документів;

- відповідачу подати до суду заперечення протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив та доданих до неї документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії заперечення та доданих до них документів.

Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Роз`яснити сторонам, що відповідно до пункту 3 розділу розділ VI «Прикінцеві положення КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Нагадати сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п`ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Відповідно до вимог пунктів 5.26, 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації “Вимоги до оформлювання документів” (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року № 55, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів “Згідно з оригіналом”, назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії. Підпис відповідальної особи на документі засвідчують відбитком печатки організації. Згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163-2003 у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, реквізити 26 - відбиток печатки, 27 - відмітка про засвідчення копії проставляють після тексту (21).

Попередити сторони, що відповідно до частини дев`ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Справа розглядатиметься суддею Борзаницею С.В. одноособово.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі направити учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження в адміністративній справі направити копію позовної заяви з доданими до неї документами.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню не підлягає.

СуддяС.В. Борзаниця