Рішення № 89717035, 04.06.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2020
Номер справи
300/56/20
Номер документу
89717035
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" червня 2020 р. справа № 300/56/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панікара І.В.,

при секретарі Подольській Т.М.,

позивача: ОСОБА_1 ,

представника відповідачів: Воробця Т.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до голови Букачівської селищної ради Воробця Тараса Івановича, Букачівської селищної ради Рогатинського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

15.01.2020 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до голови Букачівської селищної ради Воробця Тараса Івановича, Букачівської селищної ради Рогатинського району Івано-Франківської області (надалі - відповідачі) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 27.09.2019 року на п`ятій сесії сьомого скликання депутатів Букачівської селищної ради прийнято рішення № 324-5/2019 року “Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території господарського двору у селі Букачівська Слобода ОСОБА_1 ”. В подальшому, 27.11.2019 року позивач звернувся до голови Букачівської селищної ради Воробця Тараса Івановича з проханням видати належним чином оформлене вказане рішення селищної ради з підписом голови та печаткою. Проте, голова Букачівської селищної ради Воробець Т.І. відмовився видавати таке рішення. Позивач вказує на те, що відповідач безпідставно та неправомірно ухиляється від підписання спірного рішення, як наслідок, своєю протиправною бездіяльністю порушує його права та охоронювані законом інтереси, внаслідок чого, просить суд визнати протиправною бездіяльність голови Букачівської селищної ради Воробця Т.І. щодо ухилення від видачі належним чином оформленого рішення сесії від 27.09.2019 року № 324-5/2019 “Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території господарського двору у селі Букачівська Слобода ОСОБА_1 ” та зобов`язати голову Букачівської селищної ради належним чином оформити та видати йому рішення сесії від 27.09.2019 року № 324-5/2019 “Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території господарського двору у селі Букачівська Слобода ОСОБА_1 ”.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2020 року позовну заяву залишено без руху (а.с.15-16).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.02.2020 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін (а.с.21-22).

Головуючий по справі суддя Панікар І.В. в період з 21.04.2020 року по 14.05.2020 року перебував у відпустці, окрім того, справа неодноразово відкладалася внаслідок обгрунтованих клопотань сторін, у зв`язку з чим, 60-денний строк розгляду справи продовжено.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Згідно вимог частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Просив позов задоволити з мотивів, викладених в позовній заяві.

Представник відповідачів щодо задоволення адміністративного позову заперечив та просив в задоволенні позову відмовити.

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, заслухавши в судовому засіданні пояснення позивача та представника відповідачів, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

30.08.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Букачівської селищної ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства на території с. Букачівська Слобода (господарський двір) Букачівської селищної ради на землях запасу. Цільове призначення яких: землі запасу, земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність чи користування (землі сільськогосподарського призначення).

27.09.2019 року на п`ятій сесії сьомого скликання депутатів Букачівської селищної ради розглянуто заяву позивача, про що прийнято рішення № 324-5/2019 року “Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території господарського двору у селі Букачівська Слобода Зобківу ОСОБА_2 ” (а.с.20).

В подальшому, з метою реалізації права на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на передачі у власність, 27.11.2019 року ОСОБА_1 звернувся до голови Букачівської селищної ради з проханням видати належним чином оформлене вказане рішення селищної ради з підписом голови та печаткою.

Листом голови Букачівської селищної ради ОСОБА_3 від 27.11.2019 року № 791 повідомлено, що землі господарських дворів відносяться до земель колективної власності колективних сільськогосподарських підприємств і відповідно до частини 1 статті 10 ЗУ “Про колективне сільськогосподарське підприємство” можуть бути надані лише у тимчасове користування, у тому числі, на умовах оренди (а.с.11).

Не погодившись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду за захистом свої прав та законних інтересів.

Відповідно до статті 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Підстави набуття права на землю шляхом передачі ділянок у власність встановлюються нормами Земельного кодексу України.

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 116 ЗК України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Положеннями частини 1 статті 123 ЗК України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Положеннями частини 1 статті 123 ЗК України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Згідно частини 2 статті 123 ЗК України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до частини 3 статті 123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, частиною 3 статті 123 ЗК України визначено вичерпний перелік підстав відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Проте, судом встановлено, що таких обставин, які визначені статтею 123 ЗК України, у спірному випадку не існувало, а рішення прийнято більшістю депутатів селищної ради (а.с.48).

Згідно положень пункту 34 частини 1 статті 26 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”, питань регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до частини 5 статті 46 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”, сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Частинами 1, 2 статті 59 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Відповідно до частини 4 статті 59 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”, рішення сільської, селищної, міської ради у п`ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов`язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

В судовому засіданні встановлено, що у передбачений законом строк рішення № 324-5/2019 року від 27.09.2019 року селищним головою зупинено не було та не було внесено на повторний розгляд ради, як і не було зауважень з боку голови селищної ради.

Відповідно до частини 4 статті 24 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”, сільський, селищний, міський голова, зокрема, підписує рішення ради та її виконавчого комітету та видання розпоряджень у межах своїх повноважень.

Згідно положень частини 3 статті 24 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 року № 1000/5 затверджено Правила організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях (надалі – Правила).

Ці Правила встановлюють єдині вимоги щодо створення управлінських документів і роботи зі службовими документами, а також порядок їх архівного зберігання в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності (далі - установи). Правила є нормативно-правовим актом, обов`язковим для виконання всіма установами (пункт 1 розділ 1).

Відповідно до пункту 2 розділу 7 Правил, підпис складається з назви посади особи, яка підписує документ (повної - якщо документ надрукований не на бланку, скороченої - на документі, надрукованому на бланку), особистого підпису, ініціалів (ініціала імені) і прізвища. Дозволяється в реквізиті «Підпис» після назви посади особи зазначати вчене звання, науковий ступінь.

Згідно пункту 14 розділу 5 зазначених Правил, підпис посадової особи скріплюється печаткою установи (за наявності).

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд також враховує частину 2 статті 2 КАС України, відповідно до приписів якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно положень частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Водночас, всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності своєї бездіяльності щодо видачі належним чином оформленого рішення сесії селещної ради.

З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Букачівської селищної ради Рогатинського району Івано-Франківської області на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 840,80 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задоволити.

Визнати протиправною бездіяльність голови Букачівської селищної ради Воробця Тараса Івановича щодо ухилення від видачі належним чином оформленого рішення сесії від 27.09.2019 року № 324-5/2019 “Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території господарського двору у селі Букачівська Слобода Зобківу ОСОБА_2 ”.

Зобов`язати голову Букачівської селищної ради ОСОБА_3 належним чином оформити, у відповідності до Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 року № 1000/5 та видати ОСОБА_1 рішення сесії від 27.09.2019 року № 324-5/2019 “Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території господарського двору у селі Букачівська Слобода ОСОБА_1 ”.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Букачівської селищної ради Рогатинського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04354781, вул. Чорновола, 26, смт. Букачівці, Рогатинський район, Івано-Франківська область, 77065) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .Лепкого, с. Букачівська Слобода, Рогатинський район, Івано-Франківська область, 77065) сплачений судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), серед інших, строки, визначені статтею 295 цього Кодексу продовжуються на строк дії такого карантину.

Учасники справи:

Позивач:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .Лепкого, с. Букачівська Слобода, Рогатинський район, Івано-Франківська область, 77065).

Відповідачі:

голова Букачівської селищної ради Воробець Тарас Іванович (с. Козарі, Рогатинський район, Івано-Франківська область, 77064).

Букачівська селищна рада Рогатинського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04354781, вул. Чорновола, 26, смт. Букачівці, Рогатинський район, Івано-Франківська область, 77065)

Суддя Панікар І.В.

Рішення складене в повному обсязі 10 червня 2020 р.