
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
з питань зміни способу і порядку виконання судового рішення
28 травня 2020 рокуСправа № 280/4968/19 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання судового рішення у адміністративній справі
за позовом ОСОБА_2
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
18.05.2020 на адресу суду від старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) ОСОБА_1 надійшла заява (вх. №22847) про зміну способу і порядку виконання судового рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16.12.2019 по справі №280/4968/19, шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 88% грошового забезпечення з 01 січня 2016 року з урахуванням раніше виплачених сум однією сумою без використання актів (постанова №649 від 22.08.2018, №103 від 21.02.2018, тощо), які надають боржнику можливість для відстрочення чи розстрочення виплат.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16.12.2019 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено повністю.
19.02.2019 позивачем отриманий виконавчий лист у даній справі.
На обґрунтування заяви зазначає, що листом від 13.03.2020 за вих. № 0800-0802-8/9260 боржник повідомив про часткове виконання рішення суду, а саме нараховано доплату сум пенсії за період з 16.01.2020 року по 31.01.2020 року в розмірі 44944,74 грн., але виплачена тільки 1453,47 грн. Однак суми перерахунку пенсії у сумі 43491,27 грн. стягувачу не виплачена, проте виплата суми перерахунку пенсії має бути здійснена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Зазначає, що у зв`язку із тим, що резолютивна частина вищевказаного виконавчого листа містить необхідність виконати дії зобов`язального характеру, без зазначення конкретної суми до стягнення з боржника на користь стягувача, а органами казначейства виконуються рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів стягувач не має можливості для подальшого повного виконання рішення суду пред`явити його на виконання до органів казначейства. Таким чином, на теперішній час для подальшого виконання рішення суду наявні, передбачені законодавством обставини, що ускладнюють виконання судового рішення. З огляду на викладене, просить задовольнити заяву.
Для розгляду питання щодо заміни способу та порядку виконання постанови суду, судом було призначене судове засідання на 28.05.2020, про що повідомлено учасників справи та особу, що звернулась відповідною заявою.
В судове засідання особа, що звернулась із заявою не з`явилась, проте у поданій заяві просить про розгляд заяви за її відсутності.
У судове засідання, призначене для вирішення заяви про заміни способу та порядку виконання рішення суду, представники сторін, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не прибули.
Відповідачем подано письмовий відзив на заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення (вх. №24372 від 26.05.2020). Вказує, що рішення у даній справі виконано в повному обсязі до відкриття виконавчого провадження. Крім того, стверджує, що рішення в даному випадку носить зобов`язальний характер, а не майновий.
Згідно з ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
У відповідності до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд на підставі ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Вирішуючи питання про заміни способу та порядку виконання рішення суду по справі №280/4968/19, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з ч.2 ст.378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглядаючи старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/4968/19, суд не знайшов підстави для її задоволення, виходячи з наступного.
Як зазначено у ч.3 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16.12.2019 у справі №280/4968/18 позовні вимоги ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області задоволені. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення раніше призначеної ОСОБА_2 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсії з 88% до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 88% грошового забезпечення з 01 січня 2016 року з урахуванням раніше виплачених сум. Стягнуто на користь ОСОБА_2 сплачену суму судового збору в розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч.3 ст.378 КАС України).
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.
Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
При цьому, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.
В заяві, заявник просить суд встановити спосіб виконання судового рішення від 16.12.2019 року, винесеного Запорізьким окружним адміністративним судом по справі № 280/4968/19 шляхом:
«зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 88% грошового забезпечення з 01 січня 2016 року з урахуванням раніше виплачених сум, однією сумою без використання актів (постанова №649 від 22.08.2018, №103 від 21.02.2018, тощо), які надають боржнику можливість для відстрочення чи розстрочення виплат».
Суд звертає увагу на те, що заява становить вимогу не щодо встановлення порядку виконання судового рішення, а заявник фактично просить суд змінити суть резолютивної частини зазначеного рішення суду від 16.12.2019 року.
По суті із заяви випливає наявність нових позовних вимог, що не заявлялись при розгляді адміністративної справи, що в свою чергу є порушенням норм процесуального права.
Суд зауважує, що приписи статті 378 КАС України передбачають зміну чи встановлення порядку чи способу виконання рішення, яке було ухвалено судом у справі, а саме резолютивної частини постанови, яка містить висновки суду по суті позовних вимог, у зв`язку з чим, суд, здійснюючи зміну порядку чи способу виконання рішення, не змінює змісту резолютивної частини та не змінює спосіб захисту порушеного права, обраний судом при вирішенні справи.
Також, суд вважає, що обставини, викладені у заяві старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/4968/19, не обґрунтовують доцільність і необхідність встановлення чи зміни способу та порядку виконання рішення суду.
Суд також зазначає, що невиконання відповідачем судового зобов`язання в частині виплати коштів через наявність окремої процедури, визначеної Кабінетом Міністрів України для їх виплати, в розумінні ч. 3 ст. 378 КАС України, не свідчить про неможливість виконання судового рішення та не може бути вагомою причиною для зміни способу і порядку його виконання, оскільки ця виплата буде виконана при надходженні коштів із Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 23 та ст.116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно з пп. 20, 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
Аналогічна правова позиція при вирішенні спорів цієї категорії була неодноразово висловлена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 11.11.2014 року (справи №21-394а14, №21-475а14), від 25.11.2014 року (справа №21-506а14), від 13.01.2015 року (справа №21-604а14), від 17.02.2015 року (справа №21-622а14) та Верховним Судом у постанові від 27.06.2018 року (справа № 713/1062/17), від 10.07.2018 (справа №490/9519/16-а).
Отже, заяву старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/4968/19 від 16.12.2019 року не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 243, 248, 378 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання судового рішення у адміністративній справі №280/4968/19 – відмовити у повному обсязі.
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.256 КАС України.
Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294, 295 КАС України.
Суддя Н.В.Стрельнікова