Рішення № 89716856, 05.06.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2020
Номер справи
280/2150/20
Номер документу
89716856
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

05 червня 2020 року Справа № 280/2150/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166)

до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі-позивач) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача податковий борг в розмірі 62 704,02 грн.

В обґрунтування позовних вимог зокрема зазначив, що згідно облікової картки платника станом на 25.03.2020 за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 62704,02 грн., а саме: з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 815,88 грн., штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 7 024,40 грн., акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 10 748,14 грн., податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості у розмірі 10 635,46 грн., орендної плати з фізичних осіб у розмірі 23 514,78 грн., податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 9 965,36 грн. Заначає, що позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачений, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить стягнути з відповідача податковий борг в сумі 62704,02 грн.

Ухвалою суду від 06.04.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні на 06.05.2020. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Позивачем 09.02.2018 була подана податкова декларація про майновий стан і доходи за 2017 рік. Відповідно до поданої декларації боржником була задекларована загальна сума доходів, які включаються до загального річного оподаткування доходу у розмірі 38400,00 грн., з яких підлягає сплаті самостійно: податок на доходи фізичних осіб - 6365,18 грн., військовий збір - 566,45 грн.

Крім того, позивачем 08.02.2019 була подана податкова декларація про майновий стан і доходи за 2018.Відповідно до поданої декларації боржником була задекларована загальна сума доходів, які включаються до загального річного оподаткування доходу у розмірі 7357,00 грн., з яких підлягає сплаті самостійно: податок на доходи фізичних осіб - 1324,26 грн., військовий збір - 110,36 грн.

Позивачем 15.01.2020 була подана податкова декларація про майновий стан і доходи за 2018.Відповідно до поданої декларації боржником була задекларована загальна сума доходів, які включаються до загального річного оподаткування доходу у розмірі 9271,06 грн., з яких підлягає сплаті самостійно: податок на доходи фізичних осіб - 1668,79 грн., військовий збір - 139,07 грн.

Таким чином, за позивачем обліковується податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 9358,23 грн., військового збору у розмірі 815,88 грн.,

З матеріалів справи встановлено, що відповідач має податковий борг по акцизному податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в розмірі 10748,14 грн.

Позивачем була подана податкова декларація з акцизного податку за липень 2018 року від 16.08.2018 на суму 599,00 грн.; декларація акцизного податку за серпень 2018 року від 20.09.2018 на суму 642,00 грн.; декларація акцизного податку за вересень 2018 року від 15.10.2018 на суму 640,00 грн.; декларація акцизного податку за жовтень 2018 року від 15.11.2018 на суму 618,00 грн.; декларація акцизного податку за листопад 2018 року від 10.12.2018 на суму 634,00 грн.; декларація акцизного податку за грудень 2018 року від 08.01.2019 на суму 569,00 грн.; декларація акцизного податку за січень 2019 року від 12.02.2019 на суму 552,00 грн.; декларація акцизного податку за лютий 2019 року від 06.03.2019 на суму 556,00 грн.; декларація акцизного податку за березень 2019 року від 08.04.2019 на суму 640,00 грн.; декларація акцизного податку за квітень 2019 року від 10.05.2019 на суму 638,00 грн.; декларація акцизного податку за травень 2019 року від 11.06.2019 на суму 558,00 грн.; декларація акцизного податку за червень 2019 року від 04.07.2019 на суму 672,00 грн.; декларація акцизного податку за липень 2019 року від 06.08.2019 на суму 669,00 грн.; декларація акцизного податку за серпень 2019 року від 09.09.2019 на суму 699,00 грн.; декларація акцизного податку за вересень 2019 року від 11.10.2019 на суму 634,00 грн.; декларація акцизного податку за жовтень 2019 року від 07.11.2019 на суму 721,00 грн.; декларація акцизного податку за листопад 2019 року від 10.12.2019 на суму 686,00 грн.; декларація акцизного податку за грудень 2019 року від 15.01.2020 на суму 574,00 грн.

Згідно норм п.87.9 ст.89 Податкового кодексу України грошове зобов`язання з акцизного податку за липень 2018 року сплачене за рахунок облікованої переплати станом на 29.08.2018 року в сумі 552,86 грн. та починаючи з 31.08.2018 року податковий борг за вказаним грошовим зобов`язанням обліковується в сумі 46,14 грн.

У встановлені строки вищезазначені суми грошових зобов`язань відповідачем сплачені не були, тому за позивачем обліковується податковий борг з акцизного податку розмірі 10748,14 грн.

Як встановлено з матеріалів справи, відповідач, керуючись вимогами ст. 49, п.57.1 ст.57, ст. 285-288 Податкового кодексу України подав до ГУ ДФС у Запорізькій області податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік, якою визначено до сплати в бюджет орендну плату за землю на загальну суму 8642,30 грн. із щомісячною сплатою в сумі - 720,19 грн. та за грудень 2017 року- 720,21 грн. Проте в установлений строк відповідач не сплатив визначені в них суми орендної плати за землю.

Згідно норм п.87.9 ст.89 Податкового кодексу України грошове зобов`язання з орендної плати за землю за вересень 2017 року сплачено частково за рахунок подальших платежів (24.01.2020) в сумі 596,57 грн. та податковий борг за вказаним грошовим зобов`язанням обліковується в сумі 123,62 грн.

Таким чином, за позивачем обліковується податковий борг з орендної плати за землю, що визначені в «Податковій декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)» за 2017 рік у розмірі 2284,21 грн.

Крім того, відповідачем було подано до ГУ ДФС у Запорізькій області «Податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)" за 2018 рік, якою визначено до сплати в бюджет орендну плату за землю на загальну суму 8642,30 грн. із щомісячною сплатою в сумі - 720,19 грн. та за грудень 2018 року - 720,21 грн. Проте в установлений строк відповідач не сплатив визначені в них суми орендної плати за землю.

Таким чином, за позивачем обліковується податковий борг з орендної плати за землю, що визначені в «Податковій декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)» за 2018 рік у розмірі 8 642,30 грн.

Відповідачем також було подано до ГУ ДФС у Запорізькій області з порушенням граничного терміну для її подання «Податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)» за 2019 рік, якою визначено до сплати в бюджет орендну плату за землю на загальну суму 8642,30 грн. із щомісячною сплатою в сумі - 720,19 грн. та за грудень 2019 року-720,21 грн.

Виходячи з того, що платником податків пропущено граничний строк подання податкової декларації (до 20.02.2019 року) та терміни сплати визначених у податковій декларації сум грошових зобов`язань з орендної плати за землю за 2019 рік минули, то визначені в декларації суми грошових зобов`язань за кожен місяць нараховані до сплати на інтегрованій картці відповідача 21.02.2020.

Таким чином, за позивачем обліковується податковий борг з орендної плати за землю, що визначені в «Податковій декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)» за 2019 рік у розмірі 8 642,30 грн.

З матеріалів справи судом встановлено, що заборгованість відповідача з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки виникла на підставі наступного.

У власності позивача з 06.03.2007 та з 20.10.2011 перебувають два нежитлових приміщення за адресою: АДРЕСА_2 загально площею 170,3 кв.м.; АДРЕСА_3 загально площею 222,10 кв.м.

Відповідно ст.266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Об`єктом оподаткування податку на нерухоме майно є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка. Базою оподаткування зокрема є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності

Ставка податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Податковий період для сплати податку на нерухоме майно дорівнює календарному року. Обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об`єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Строки сплати податку: податкове зобов`язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

З метою виконання наведених вище норм податкового законодавства та за наявності у відповідача відповідного об`єкта оподаткування, ГУ ДФС у Запорізькій області було сформовано та направлено відповідачу податкові повідомлення-рішення форми „Ф" за 2017 рік: №0004679-13-0809 від 25.05.2018, яким визначено до сплати в бюджет суму податку на нерухоме майно у розмірі 3553,60 грн. та №0004680-13-0809 від 25.05.2018, яким визначено до сплати в бюджет суму податку на нерухоме майно у розмірі 1362,40 грн.

Вказані податкові повідомлення-рішення були направлені відповідачу засобами поштового зв`язку та вручені відповідачу 04.07.2018, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення.

Вказані податкові повідомлення - рішення відповідачем не оскаржувалися.

У встановлений термін грошове зобов`язання з податку на нерухоме майно відповідачем сплачено не було та станом на 25.03.2020 обліковуються як податковий борг на загальну суму в сумі 4916,00 грн.

Крім того, з метою виконання наведених вище норм податкового законодавства та за наявності у відповідача відповідного об`єкта оподаткування, ГУ ДФС у Запорізькій області було сформовано та направлено платнику податків податкові повідомлення-рішення форми „Ф" за 2018 рік: №0045248-5807-0809 від 09.07.2019, яким визначено до сплати в бюджет суму податку на нерухоме майно у розмірі 1585,07 грн. та №0045247-5807-0809 від 09.07.2019, яким визначено до сплати в бюджет суму податку на нерухоме майно у розмірі 4 134,39 грн.

Вказані податкові повідомлення-рішення були направлені відповідачу засобом поштового зв`язку 19.07.2019 та відповідачем не оскаржувалися.

У встановлений термін грошове зобов`язання з податку на нерухоме майно відповідачем сплачено не було та станом на 25.03.2020 обліковуються як податковий борг на загальну суму в сумі 5719,46 грн.

З матеріалів справи судом встановлено, що заборгованість відповідача за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг виникла на підставі наступного.

ГУ ДФС у Запорізькій області було проведено фактичну перевірку відповідача за адресою: АДРЕСА_2 , якою встановлено порушення відповідачем: вимог п.1, п.12 ст.3 Закону України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За результатами проведеної перевірки ГУ ДФС у Запорізькій області було складено Акт №0123/08/01/14/ НОМЕР_1 від 07.03.2017.

За наслідками встановлених актом перевірки від 07.03.2017 №0123/08/01/14/ НОМЕР_1 порушень ГУ ДФС у Запорізькій області було складено податкове повідомлення - рішення форми „С" №0002991407 від 17.03.2017, яким відповідачу визначено штрафну санкцію за порушення норм регулювання обігу готівки в сумі 7024,40 грн.

Вказане вище податкове повідомлення - рішення було вручене відповідачу особисто 17.03.2017. Граничний строк сплати визначених грошових зобов`язань - 27.03.2017.

У встановлений термін відповідачем визначена штрафна санкція за порушення норм регулювання обігу готівки визначена податковим повідомленням- рішенням №0002991407 від 17.03.2017 не сплачена та з 28.03.2017 обліковується, як податковий борг в сумі 7024,40 грн.

ГУ ДФС у Запорізькій області було проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування платником податків ФОП ОСОБА_1 , якою встановлено порушення відповідачем, зокрема: п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України шляхом несвоєчасної сплати узгодженого грошових зобов`язань з ПДФО, визначеного податковими деклараціями на загальну суму 3035,65 грн.

За результатами проведеної перевірки ГУ ДФС у Запорізькій області було складено Акт №000455/08-01 -58-07/ НОМЕР_1 від 15.03.2019.

За наслідками встановлених порушень ГУ ДФС у Запорізькій області було прийнято податкове повідомлення - рішення форми „Ш" №0005885807 від 15.03.2019, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції з ПДФО в сумі 607,13 грн.

Вказане податкове повідомлення - рішення було вручене відповідачу 15.03.2019. Граничний строк сплати визначеного грошового зобов`язання згідно інтегрованої картки платника - 25.03.2019.

У встановлений термін відповідачем визначену штрафну (фінансову) санкцію податковим повідомленням-рішенням №0005885807 від 15.03.2019 в сумі 607,13 грн. не сплачено. Таким чином, за позивачем обліковується податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 607,13 грн.

ГУ ДФС у Запорізькій області було проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з орендної плати за землю з фізичних осіб платником податків ФОП ОСОБА_1 , якою встановлено порушення відповідачем: п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України шляхом несвоєчасної сплати узгодженого грошових зобов`язань з орендної плати за землю, визначеного податковими деклараціями на загальну суму 3618,40 грн.

За результатами проведеної перевірки ГУ ДФС у Запорізькій області складено Акт №000692/08-01-58-07/ НОМЕР_1 від 15.03.2019.

На підставі Акту перевірки №000692/08-01-58-07/ НОМЕР_1 від 15.03.2019 ГУ ДФС у Запорізькій області було прийнято податкове повідомлення - рішення форми „Ш" №0008315807 від 15.03.2019, яким визначено відповідачу штрафні (фінансові) санкції з орендної плати за землю в сумі 361,84 грн.

Вказане вище податкове повідомлення - рішення було вручене відповідачу 09.09.2019. Граничний строк сплати визначених грошових зобов`язань згідно інтегрованої картки платника- 19.09.2019.

У встановлений термін відповідач визначені штрафні (фінансові) санкції податковим повідомленням-рішенням №0008315807 від 15.03.2019 в сумі 361,84 грн. не сплачено.

Таким чином, за позивачем обліковується податковий борг з орендної плати за землю у розмірі 361,84 грн.

ГУ ДФС у Запорізькій області було проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з орендної плати за землю з фізичних осіб платником податків ФОП ОСОБА_1 , якою встановлено порушення відповідачем: п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України шляхом несвоєчасної сплати узгодженого грошових зобов`язань з орендної плати за землю, визначеного податковими деклараціями на загальну суму 15787,00 грн.

За результатами проведеної перевірки ГУ ДФС у Запорізькій області складено Акт №000694/08-01-58-07/ НОМЕР_1 від 15.03.2020.

На підставі Акту перевірки №000694/08-01-58-07/ НОМЕР_1 від 15.03.2020 ГУ ДФС у Запорізькій області було прийнято податкове повідомлення - рішення форми „Ш" №0008325807 від 15.03.2019, яким визначено відповідачу штрафні (фінансові) санкції з орендної плати за землю в сумі 3157,40 грн.

Вказане вище податкове повідомлення - рішення було вручене відповідачу 09.09.2019.

Граничний строк сплати визначених грошових зобов`язань згідно інтегрованої картки платника за кодом б/к 18010900 - 19.09.2019.

У встановлений термін відповідач визначені штрафні (фінансові) санкції податковим повідомленням-рішенням №0008325807 від 15.03.2019 в сумі 3157,40 грн. не сплачено.

Таким чином, за позивачем обліковується податковий борг з орендної плати за землю у розмірі 3157,40 грн.

Крім того, відповідно до пп.129.1. п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання (податкового боргу) на суму податкового боргу з орендної плати за землю була нарахована пеня у розмірі 426,73 грн.

У зв`язку з тим, що відповідач добровільно не сплатив вказані суми заборгованості у встановлені законодавством строки, позивач звернувся до суду із даним позовом.

При вирішення даного спору по суті суд виходить з наступного.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За приписами п. 179.1 ст. 179 Податкового кодексу України, платник податку зобов`язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 46.1 ст.46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок - податкова декларація, розрахунок, звіт - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

За приписами п. 49.1, 49.2 ст. 49 ПК України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Підпунктами 49.18.1, 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 ПК України встановлено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

За змістом п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків (п. 56.11 ст. 56 ПК України).

За приписами п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.179.7 ст.179 Податкового кодексу України, фізична особа зобов`язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

Судом встановлено, що відповідачем самостійно були визначені податкові зобов`язання з акцизного податку, з орендної плати за землю та з податку на доходи фізичних осіб у податкових деклараціях, проте самостійно визначені податкові зобов`язання відповідачем сплачені не були та набули статусу податкового боргу.

Контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію; згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (пп.54.3.1, 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України).

При цьому, згідно з п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

У разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (п.57.3 ст.57 ПК України).

Згідно із п. 58.3 ст. 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

Із матеріалів справи вбачається, що податкові повідомлення-рішення прийняті позивачем за результатами проведення перевірки надсилались на адресу відповідача та отримано уповноваженою особою відповідача. Вказані рішення відповідачем ні у адміністративному, ні у судовому порядку оскаржено не було, а отже сума визначеного податкового зобов`язання є узгодженим, доказів протилежного відповідачем суду не надано.

Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання. (п. 59.3 ст. 59 ПК України).

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов`язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 ПК України).

Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме боржнику направлялась податкова вимога форми «Ю» від 04.04.2017 № 140-17 рекомендованим листом з повідомленням про вручення, яка була отримана відповідачем 19.04.2017.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Суму податкового боргу відповідачем погашено не було, у зв`язку із чим податкова вимога повторно не надсилалась.

За змістом пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання (пп.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Отже, виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов`язаний із несплатою узгодженої суми податкового зобов`язання протягом установленого строку.

Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.1 - 95.4 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.

Аналіз зазначених вище вимог законодавства, наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідачем в порушення вимог законодавства не сплачено суму податкового боргу орендної плати з юридичних осіб у розмірі 874577,53 грн., а отже позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки, відповідно до приписів ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 12, 139, 255, 257 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )- задовольнити.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 податковий борг у розмірі 62 704,02 грн. (шістдесят дві тисячі сімсот чотири гривні 02 коп.), а саме:

військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код б/к 11011 ООП) у розмірі 815,88 грн. (вісімсот п`ятнадцять грн. 88 коп.): УК у Кам.- Дн.рн/отг м.К.-Дн./11011001, р/р UА848999980313010137000008142, банк: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38015694;

штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (код б/к 21080900) у розмірі 7 024,40 грн. (сім тисяч двадцять чотири грн. 40 коп.) на користь УК у Кам.-Дн.рн/отг м.К.-Дн./21080900, р/р UА808999980313030104000008142, банк: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38015694;

акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (код б/к 14040000) у розмірі 10 748,14 грн. (десять тисяч сімсот сорок вісім грн 14 коп.) на користь УК у Кам.-Дн.рн/отг м.К.-Дн./14040000, р/р UА888999980314080531000008395, банк: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38015694;

податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості (код б/к 18010300) у розмірі 10 635,46 грн. (десять тисяч шістсот тридцять п`ять грн 46 коп.) на користь УК у Кам.- Дн.рн/отг м.К.-Дн./18010300, р/р UА878999980314070512000008395, банк: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38015694;

орендна плата з фізичних осіб (код б/к 18010900) у розмірі 23 514,78 грн. (двадцять три тисячі п`ятсот чотирнадцять грн. 78 коп.) на користь УК у Кам.-Дн.рн/отг м.К.-Дн./18010900, UА р/р ІМ498999980334139815000008395, банк: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38015694;

податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код б/к 11010500) у розмірі 9 965,36 грн. (дев`ять тисяч дев`ятсот шістдесят п`ять грн. 36 коп.) на користь УК у Кам.-Дн.рн/отг м.К.-Дн./11010500, р/р UА448999980333109341000008395, банк: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38015694.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до абзацу 1 пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, апеляційного оскарження, продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 05.06.2020.

Суддя О.В. Конишева