
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04 червня 2020 року Справа № 280/2331/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (71601, Запорізька область, Василівський район, м. Василівка, б-р. Центральний, 6А, код ЄДРПОУ 03193117)
до Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (71601, Запорізька область, Василівський район, м. Василівка, б-р. Центральний, 4, код ЄДРПОУ 02140857)
про визнання незаконним та скасування розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (далі-позивач) до Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати незаконним та скасувати пункт 12 розпорядження голови Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 24.01.2020 року № 27 (зі змінами) в частині передачі до управління соціального захисту населення райдержадміністрації функції з надання адміністративних послуг, реєстрації речових прав на нерухоме майно та з питань послуг у сфері використання і охорони земель та природних ресурсів з 01.03.2020 року.
Позивач в обґрунтування позову зазначив, що не вбачає законних підстав для виконання розпорядження голови райдержадміністрації від 24.01.2020 року № 27 (зі змінами) в частині передачі до управління соціального захисту населення райдержадміністрації функцій надання адміністративних послуг, реєстрації речових прав на нерухоме майно та виконання функції з питань послуг у сфері використання і охорони земель та природних ресурсів, з огляду на те, що дана функція не відповідає а ні завдання, а ні функціям які визначені законом для даного структурного підрозділу. Просить позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що голова Василівської райдержадміністрації має право визначати вид структурного підрозділу райдержадміністрації, граничну чисельність структурного підрозділу, затверджувати штатний розпис, і враховуючи той факт, що Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації є структурним підрозділом, вважає, що спірне розпорядження, зокрема пункт 12 був прийнятий на законних підставах. Просить відмовити у позові в повному обсязі.
Ухвалою суду 13.04.2020 було відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Згідно із ч.5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 9 розпорядження голови Василівської райдержадміністрації від 17 січня 2020 року № 18 «Про заходи щодо упорядкування структури та штатного розпису працівників структурних підрозділів Василівської районної державної адміністрації Запорізької області», адміністрація зобов`язала передати з 01.03.2020 року до управління соціального захисту населення райдержадміністрації функції з надання адміністративних послуг, утворивши в структурі управління структурний підрозділ з надання адміністративних послуг, реєстрації речових прав на нерухоме майно та з питань послуг у сфері використання і охорони земель та природних ресурсів, з переведенням до управління відповідних працівників у кількості 4 штатних одиниць, спираючись на ст. 42 Закону України «Про державну службу» та пункту 5 статті 36 КЗпП України.
Начальник Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області звернувся до голови Запорізької обласної державної адміністрації із службовою запискою від 17.01.2020 року № 01-12/150 про неможливість виконати розпорядження голови райдержадміністрації, спираючись на вимоги нормативно-правових актів України.
Згідно листа-відповіді Запорізької обласної державної адміністрації від 31.01.2020 року № 00568/08-42 на службову записку начальника Управління, облдержадміністрація дійшла до висновку, що п. 9 розпорядження голови райдержадміністрації є таким, що виданий за відсутності правових підстав. а саме: не відповідає вимогам чинного законодавства України.
Крім того, відповідно до листа Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації від 22.01.2020 року № 03.2-39/0086, розпорядження голови райдержадміністрації щодо передачі функцій до Управління визнано таким, що не відповідає нормам чинного законодавства України.
Відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 17.01.2020 № 18 «Про внесення змін до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 18.12.2019 № 642 «Про зміну граничної штатної чисельності працівників районних державних адміністрацій», головою Василівської райдержадміністрації з метою упорядкування структури та штатного розпису райдержадміністрації, було прийнято розпорядження від 24.01.2020 № 27 «Про заходи щодо упорядкування структури та штатного розпису працівників структурних підрозділів Василівської районної державної адміністрації Запорізької області».
Пунктом 12 зазначеного розпорядження передано з 01.03.2020 року до управління соціального захисту населення райдержадміністрації функції з надання адміністративних послуг, утворивши в структурі управління структурний підрозділ з надання адміністративних послуг, послуг реєстрації речових прав на нерухоме майно та з питань послуг у сфері використання і охорони земель та природних ресурсів у кількості 4 штатних одиниць.
Пунктом 13 зазначеного розпорядження визнано таким, що втратило чинність, розпорядження голови районної державної адміністрації від 17.01.2020 № 18 «Про заходи щодо упорядкування структури та штатного розпису працівників Василівської районної державної адміністрації Запорізької області».
Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 20.02.2020 №58 було внесені зміни до розпорядження голови райдержадміністрації від 24.01.2020 № 27 «Про заходи щодо упорядкування структури та штатного розпису працівників структурних підрозділів Василівської районної державної адміністрації Запорізької області», якими пункт 12 викладено у новій редакції, та зазначено «Передати з 01.03.2020 року до управління соціального захисту населення райдержадміністрації функції з надання адміністративних послуг, реєстрації речових прав на нерухоме майно та з питань послуг у сфері використання і охорони земель та природних ресурсів.
Управління не вбачає законних підстав для виконання розпорядження голови райдержадміністрації від 24.01.2020 року № 27 (зі змінами) в частині передачі до управління соціального захисту населення райдержадміністрації функцій надання адміністративних послуг, реєстрації речових прав на нерухоме майно та виконання функції з питань послуг у сфері використання і охорони земель та природних ресурсів.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача позивач звернувся до суду.
Відповідач обґрунтовуючи свою правову позицію спирається на Типове положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 887, в якому зазначено, що структурний підрозділ місцевої держадміністрації (далі - структурний підрозділ) утворюється головою місцевої держадміністрації, входить до її складу і в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на цей підрозділ завдань (пункт 1 Типового положення).
Посилаючись також на Положення про Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації (далі - Управління), затвердженого розпорядженням голови районної державної адміністрації від 13.06.2017 № 272, зазначає, що голова Василівської райдержадміністрації має право визначати вид структурного підрозділу райдержадміністрації, граничну чисельність структурного підрозділу, затверджувати штатний розпис, і враховуючи той факт, що Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації є структурним підрозділом, вважає, що спірне розпорядження, зокрема пункт 12 був прийнятий на законних підставах.
Суд не погоджується з доводами відповідача з огляду на наступне.
Постанову Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 887 «Про затвердження Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації», в п.5 зазначено, що основним завданням структурного підрозділу є забезпечення реалізації державної політики у визначеній одній чи кількох галузях на відповідній території.
Відповідно до пп. 2 п.6 Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації структурний підрозділ у межах своїх повноважень забезпечує захист прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб.
Тобто у зазначеному Типовому положенні чітко визначено, що структурні підрозділи виконують свої завдання в межах своїх повноважень.
Відповідно до п. 3-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2005 року №179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій» чітко визначено, що управління - структурний підрозділ місцевої державної адміністрації одногалузевого або однофункціонального спрямування, до складу якого входить не менш як два самостійних відділи.
На виконання пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 887 «Про затвердження Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації» був прийнятий наказ Міністерства соціальної політики України від 04.11.2016 року № 1296 «Про затвердження Методичних рекомендацій з розроблення положень про структурні підрозділи з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій». Дані методичні рекомендації визначають перелік основних положень для застосування при розробленні положення про структурний підрозділ соціального захисту населення.
Діюче Положення про управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, було затверджене розпорядженням райдержадміністрації від 13 червня 2017 року № 272 на підставі вищезазначених нормативних документів.
З аналізу зазначених нормативних актів судом встановлено, що функція надання адміністративних послуг, реєстрації речових прав на нерухоме майно та виконання функції з питань послуг у сфері використання і охорони земель та природних ресурсів, не відповідає ні цілям, ні завданням, ні функціям структурного підрозділу соціального захисту населення.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2012 року № 606 затверджений рекомендаційних переліків структурних підрозділів районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації зі змінами, в якому визначені структурні підрозділи за різними окремими напрямами діяльності, зокрема, «структурний підрозділ соціального захисту населення» та окремо «структурний підрозділ з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації». Даний перелік затверджений у відповідності із нормами Постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2005 року з №179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій».
Відповідно до п.3 ст. 1 Закону України «Про адміністративні послуги», суб`єктом надання адміністративних послуг є орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб`єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про адміністративні послуги» центр надання адміністративних послуг - це постійно діючий робочий орган або структурний підрозділ місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування, в якому надаються адміністративні послуги через адміністратора шляхом його взаємодії з суб`єктами надання адміністративних послуг.
Частина 2 статті 12 зазначеного Закону визначає, що центри надання послуг утворюються окремо при районній державній адміністрації.
Тобто центри надання адміністративних послуг це окремо утворені структурні підрозділи з чітко визначеним функціями, які притаманні суб`єктам надання таких послуг.
Також суд погоджується з аргументом позивача, що передача райдержадміністрацією функції з питань послуг у сфері використання і охорони земель та природних ресурсів не входить до компетенції органів соціального захисту населення, а відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру», вищезазначена функція прямо покладена на Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.
З огляду на викладе вище, суд вважає за необхідне зазначити, що Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області є структурним підрозділом Василівської районної державної адміністрації, але в той же час є юридичною особою публічного права, з чітко визначеними функціями, правами та обов`язками, покладеними державою та закріпленими нормативно- правовими актами України.
Однак відповідач при передачі до управління соціального захисту населення райдержадміністрації функцій надання адміністративних послуг, реєстрації речових прав на нерухоме майно та виконання функції з питань послуг у сфері використання і охорони земель та природних ресурсів, виходив лише з того, що голова Василівської райдержадміністрації має право визначати вид структурного підрозділу райдержадміністрації, граничну чисельність структурного підрозділу, затверджувати штатний розпис, при цьому жодним чином не враховуючи цілі, завдання та функції структурного підрозділу соціального захисту населення, що стало причиною помилково прийнятого рішення щодо передачі позивачу функції яка ні в якому разі не пов`язана з напрямами діяльності органів соціального захисту населення.
Відповідно до положень статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (71601, Запорізька область, Василівський район, м. Василівка, б-р. Центральний, 6А, код ЄДРПОУ 03193117) до Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (71601, Запорізька область, Василівський район, м. Василівка, б-р. Центральний, 4, код ЄДРПОУ 02140857) - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати пункт 12 розпорядження голови Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 24.01.2020 року № 27 (зі змінами) в частині передачі до управління соціального захисту населення райдержадміністрації функції з надання адміністративних послуг, реєстрації речових прав на нерухоме майно та з питань послуг у сфері використання і охорони земель та природних ресурсів з 01.03.2020 року.
Стягнути на користь Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (71601, Запорізька область, Василівський район, м. Василівка, б-р. Центральний, 6А, код ЄДРПОУ 03193117) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (71601, Запорізька область, Василівський район, м. Василівка, б-р. Центральний, 4, код ЄДРПОУ 02140857).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 04.06.2020.
Суддя О.В. Конишева