
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ВИТРЕБУВАННЯ ДОКАЗІВ
28 травня 2020 року Справа № 808/3782/14 провадження СН/280/11/20 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Гавриленко А.О., та представників:
позивача Балабка А.В.
відповідача Захарченка А.В.
розглянувши у підготовчому засіданні клопотання представника Офісу великих платників ДПС про витребування доказів у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький завод кольорових сплавів»
до Офісу великих платників ДПС
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться вищезазначена справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький завод кольорових сплавів», в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів від 03.06.2014 №0000134210.
28.05.2020 від представника відповідача надійшло клопотання (вх. №24671) про витребування від Міністерства соціальної політики України інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи; адреси, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції щодо наступних осіб: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 . В обґрунтування клопотання зазначено, що вказані особи є посадовими особами контрагентів позивача, отже можуть бути допитані у якості свідків з питань здійснення господарських операцій із Товариством з обмеженою відповідальністю «Запорізький завод кольорових сплавів». Вказує, що вказані особи станом на 2014 рік були зареєстровані у м. Макіївці, яке віднесено до тимчасово окупованих територій. Водночас, вказані особи, за умови проживання на територіях, що контролюються української владою, мали зареєструватися як внутрішньо переміщені особи, при цьому Міністерство соціальної політики володіє інформацією про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи. З огляду на конфіденційність таких даних, витребувати їх самостійно контролюючий орган можливості не має.
В підготовчому засіданні судом поставлено на обговорення вирішення даного клопотання.
Представник позивача заперечив проти його задоволення та зазначив про його необґрунтованість та спрямованість на затягування розгляду справи, оскільки достеменно не відомо, чи реєструвалися вказані особи в якості внутрішньо переміщених осіб; представник відповідача підтримав заявлене клопотання.
Згідно з п. 7 ч. 2 ст. 180 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) у підготовчому засіданні суд: з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом, чи причини їх неподання; пропонує учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових та електронних доказів за їх місцезнаходженням; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання; вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше
Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з ч. 1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Як передбачено пунктом 4 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, з метою обліку внутрішньо переміщених осіб уповноважений орган веде Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, держателем якої є Мінсоцполітики, до якої, серед іншого, вноситься така інформація: прізвище, ім`я, по батькові, громадянство; відомості про останнє зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи на території, де виникли обставини, зазначені у статті 1 Закону, та її фактичне місце проживання/перебування; адреса, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону.
З урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 04.02.2020 у справі №808/3782/14, якою постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22.08.2014 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2015 у справі № 808/3782/14 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції, та якою, зокрема, наголошено на необхідності дослідити, за яких обставин і в який спосіб налагоджено господарські зв`язки між позивачем та його задекларованими постачальниками, хто персонально брав у цьому участь, допитати відповідних осіб (у тому числі посадових осіб контрагентів, задіяних у такому процесі) як свідків з метою з`ясування умов та характеру здійснених операцій, суд дійшов висновку про обґрунтованість клопотання представника відповідача та необхідність витребування від Міністерства соціальної політики України доказів, необхідних для повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи по суті.
Звідси, суд не приймає зауваження представника позивача про необґрунтованість клопотання представника Офісу великих платників ДПС.
Керуючись положеннями статей 72, 80, 243, 244 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання представника Офісу великих платників ДПС про витребування доказів - задовольнити.
2. Витребувати від Міністерства соціальної політики України (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10) інформацію про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи; адреси, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції щодо наступних осіб:
ОСОБА_1 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Макіївка Донецької області, РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання за станом на 2014 рік зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 ;
ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Макіївки Донецької області РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання за станом на 2014 рік зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .
3 . Копію ухвали надіслати Міністерству соціальної політики України (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10) для виконання.
4. Витребувану інформацію надати до канцелярії суду у найкоротший термін.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту постановлення.
Ухвалу в повному обсязі виготовлено та підписано 01.06.2020.
Суддя Ю.П. Бойченко