Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 308/5269/20
1-кс/308/2527/20
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2020 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області - ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Ужгород, матеріали клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Закарпатській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , що погоджене з прокурором, у кримінальному провадженні за №42020070000000258 від 19.05.2020 року, про накладення арешту на майно,-
В С Т А Н О В И В :
З внесеного слідчим клопотання слідує, що слідчою групою відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Закарпатській області здійснюється досудове розслідування, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, відомості про які внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.05.2020 за №42020070000000258.
Досудовим розслідуванням встановлено, що службовими особами Департаменту охорони здоров`я Закарпатської ОДА із застосуванням спрощеної процедури публічної закупівлі укладено низку договорів на постачання для потреб медичних закладів Закарпатської області медичного обладнання, ліків та засобів індивідуального захисту, необхідних для лікування хворих на гостре респіраторне захворювання COVID-19, якими передбачено закупівлі вказаних товарів із врахуванням ставки податку на додану вартість у розмірі 7%. У той же час вищевказані операції звільняються від сплати ввізного мита та оподаткування податком на додану вартість. Безпідставне включення до вартості товарів суми ПДВ призвело до незаконного витрачання бюджетних коштів на суму 812 432, 29 гривень.
Крім цього було встановлено, що 27.03.2020 згідно з планом закупівель UA-P-2020-03-27-006041-b оголошено про проведення закупівлі по предмету «код ДК 021:2015: 35110000-8 «Протипожежне, рятувальне та захисне обладнання» (код НК 024:2019:61938 «Набір одягу хірургічний/оглядовий) (Костюм біологічного захисту/комбінезон одноразовий)» (ІД: UA-2020-04-07-000554-b) у кількості 57020 одиниць, очікуваною вартістю 25 659 000 гривень.
За результатами процедур закупівлі 06.04.2020 Департаментом охорони здоров`я Закарпатської ОДА укладено договір № 3-с з ТОВ «Медичний центр «Гудмедікал» (код ЄДРПОУ 39896082, м. Ужгород) на постачання для потреб медичних закладів Закарпатської області костюмів біологічного захисту/комбінезон одноразовий, на загальну суму 25 659 000 гривень.
Додатком №2 до договору № 3-с від 06.04.2020 передбачені детальні вимоги до «костюмів біологічного захисту/комбінезон - ізоляційний комбінезон біологічного захисту», виробництва ТОВ «Медичний центр «Гудмедікал».
Згідно вимог до якісних та медико - технічних характеристик до товару передбачалося постачання костюмів біологічного захисту/комбінезон (одноразовий), повинен відповідати ДСТУ EN 13795:2018. Хірургічний одяг та білизна, застосовувані як медичні вироби для пацієнтів, хірургічного персоналу та обладнання. Загальні вимоги до виробників, процесу обробляння та виробів. Методи випробування, вимоги до характеристик та рівнів якості (EN 13795:2011 + А1:2013, IDT), ДСТУ EN 13034:2017 Одяг захисний. Захист від рідких хімічних речовин. Вимоги до експлуатаційних характеристик захисного одягу для обмеженого захисту від рідких хімічних речовин (типи 6 та РВ [6]) (EN 13034:2005 + А1:2009, IDТ), ДСТУ EN 14605:2017 Одяг захисний. Захист від рідких хімічних речовин. Вимоги до експлуатаційних характеристик одягу з непроникними до рідини (тип 3) або непроникними до спрею (тип 4) з`єднаннями та до предметів одягу для захист)' частин тіла (тини РВ [3] та РВ [4]) (EN 14605:2005 + Al:2009, IDT).
При цьому костюм повинен бути з капюшоном. Тканина повинна бути водонепроникна із спеціальною технологією швів для забезпечення надійного за;: з: медичного працівника від забруднення біологічними рідинами, бактеріями :х вірусами. Капюшон повинен щільно прилягати до лиця та забезпечувати надійний захист. Нижня частина рукавів має манжету за допомогою якої забезпечується щільне прилягання на зап`ястку. Замок прикритий планкою з метою забезпечення непроникненню речовин. Комбінезони та бахіли повинні бути різних розмірів.
Строк поставки товарів або виконання робіт чи послуг - не більше 60 днів, а саме: 35762 одиниці передбачалося поставити у квітні 2020 року та 21258 одиниць у травні 2020 року.
10.04.2020 та 14.04.2020 Департамент охорони здоров`я Закарпатської ОДА перерахував на рахунок ТОВ «Медичний центр Гудмедікал» № НОМЕР_1 , відкритий в ПАТ КБ «Приватбанк» у рахунок оплати по договору № 3-c від 06.04.2020 кошти на загальну суму 14 705 867,2 гривень.
Однак, отримані відомості свідчать, що фактично поставлені засоби індивідуального захисту для потреб закладів охорони здоров`я Закарпатської області не відповідають заявленим при укладанні договору якісним та медико-технічним характеристикам, не мають сертифікатів відповідності вищезазначеним ДСТУ та їх використання медичними працівниками, які безпосередньо контактують з пацієнтами, хворими на гостре респіраторне захворювання COVID-19, наражає на небезпеку їх життю і здоров`ю.
Так, 02.06.2020 року було отримано дозвіл на проведення огляду службових приміщень КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Ужгородської міської ради, де безпосередньо зберігаються засоби індивідуального захисту, з метою вилучення взірців засобів індивідуального захисту для проведення відповідних судових експертиз.
Так, в ході огляду місця події за адресою: м. Ужгород, вул. Грибоєдова, 20 було вилучено:
- один ізоляційний комбінезон, синього кольору, виробництва ТОВ «МЦ Гудмедікал»;
- три маски FFP2, типу КН95 без клапана.
Приймаючи до уваги викладене і те, що майно, яке вилучено під час огляду службових приміщень від 02.06.2020 року, є предметом злочинного посягання та підпадає під критерії, визначені ст. 98 КПК України, а також може підлягати спеціальній конфіскації, тому з метою забезпечення збереження речових доказів та можливої спеціальної конфіскації майна на дане майно, слідчий просить накласти арешт на один ізоляційний комбінезон, синього кольору, виробництва ТОВ «МЦ Гудмедікал»; три маски FFP2, типу КН95 без клапана.
У судове засідання слідчий ОСОБА_4 не з`явився, однак подав заяву про розгляд поданого ним клопотання без його участі.
Представник КНП «ЦМКЛ» Ужгородської міської ради у судове засідання не з`явився, хоча про час та місце розгляду клопотання був належним чином повідомлений, про що свідчить наданий слідчим рапорт.
Відповідно до ч.1 ст.172 КПК України неявка вказаних осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.
Зважаючи на неявку в судове засідання осіб, які беруть участь у розгляді клопотання, фіксування за допомогою технічних засобів, відповідно до ч.4 ст.107 КПК України, не здійснювалося.
Дослідивши матеріали внесеного клопотання з додатками, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Відповідно до ч.2 ст.170 КПК України: арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У відповідності до ч.1 ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
У відповідності до ч.5 ст.171 КПК України клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено.
Під час розгляду клопотання слідчим суддею встановлено, що органом досудового слідства слідчим управлінням ГУНП в Закарпатській області - здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №42020070000000258 від 19.05.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.
З матеріалів клопотання слідує, що службовими особами Департаменту охорони здоров`я Закарпатської ОДА із застосуванням спрощеної процедури публічної закупівлі укладено низку договорів на постачання для потреб медичних закладів Закарпатської області медичного обладнання, ліків та засобів індивідуального захисту, необхідних для лікування хворих на гостре респіраторне захворювання COVID-19, якими передбачено закупівлі вказаних товарів із врахуванням ставки податку на додану вартість у розмірі 7%. У той же час вищевказані операції звільняються від сплати ввізного мита та оподаткування податком на додану вартість. Безпідставне включення до вартості товарів суми ПДВ призвело до незаконного витрачання бюджетних коштів на суму 812 432, 29 гривень.
Встановлено, що 02.06.2020 року, в ході проведення огляду службових приміщень КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Ужгородської міської ради, за адресою: м. Ужгород, вул. Грибоєдова, 20, де безпосередньо зберігаються засоби індивідуального захисту, було вилучено: один ізоляційний комбінезон, синього кольору, виробництва ТОВ «МЦ Гудмедікал»; три маски FFP2, типу КН95 без клапана.
Сторона кримінального провадження, слідчий, звернувся до суду з клопотанням про накладення арешту на вказане майно з тих підстав, що воно відповідає критеріям ст. 98 КПК України, може слугувати речовим доказом у даному кримінальному провадженні та підлягає спеціальній конфіскації, в порядку ст.96-2 КК України.
Відповідно до ч.1 ст. 96-1 КК України спеціальна конфіскація полягає у примусовому безоплатному вилученні за рішенням суду у власність держави грошей, цінностей та іншого майна у випадках, визначених цим Кодексом, за умови вчинення умисного злочину або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого Особливою частиною цього Кодексу, за які передбачено основне покарання у виді позбавлення волі або штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а так само передбаченого частиною першою статті 150, статтею 154, частинами другою і третьою статті 159-1, частиною першою статті 190, статтею 192, частиною першою статей 204, 209-1, 210, частинами першою і другою статей 212, 212-1, частиною першою статей 222, 229, 239-1, 239-2, частиною другою статті 244, частиною першою статей 248, 249, частинами першою і другою статті 300, частиною першою статей 301, 302, 310, 311, 313, 318, 319, 362, статтею 363, частиною першою статей 363-1, 364-1, 365-2 цього Кодексу..
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 96-2 КК України спеціальна конфіскація застосовується у разі, якщо гроші, цінності та інше майно були предметом злочину, крім тих, що повертаються власнику (законному володільцю), а у разі, коли його не встановлено, - переходять у власність держави.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 167 КПК України, тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом.
Слідчий суддя вважає, що вилучені в ході огляду службових приміщень КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Ужгородської міської ради, адреса: м. Ужгород, вул. Грибоєдова, 20, по кримінальному провадженню: один ізоляційний комбінезон, синього кольору, виробництва ТОВ «МЦ Гудмедікал»; три маски FFP2, типу КН95 без клапана, згідно до положень до ст.98 КПК України є речовими доказами у кримінальному провадженні та такі були предметом вчиненого злочину, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Відповідно до ч.4 ст.170 КПК України встановлено, що арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або третьої особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно підлягатиме спеціальній конфіскації у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України. Арешт накладається на майно третьої особи, якщо вона набула його безоплатно або за ціною, вищою чи нижчою за ринкову вартість, і знала або повинна була знати, що таке майно відповідає будь-якій з ознак, передбачених пунктами 1-4 частини першої статті 96-2 Кримінального кодексу України, а саме:
1) одержане внаслідок вчинення злочину та/або є доходами від такого майна;
2) призначалося (використовувалися) для схиляння особи до вчинення злочину, фінансування та/або матеріального забезпечення злочину або винагороди за його вчинення;
3) було предметом злочину, крім тих, що повертаються власнику (законному володільцю), а у разі, коли його не встановлено, - переходять у власність держави;
4) було підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення злочину, крім тих, що повертаються власнику (законному володільцю), який не знав і не міг знати про їх незаконне використання.
Слідчий суддя вважає, що в клопотанні наведено достатньо підстав для застосування такого виду заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна та доведено, необхідності накладення арешту на вилучені в ході огляду службових приміщень КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Ужгородської міської ради: один ізоляційний комбінезон, синього кольору, виробництва ТОВ «МЦ Гудмедікал»; три маски FFP2, типу КН95 без клапана.
На виконання вимог ч.1 ст.173 КПК України слідчий довів слідчому судді необхідність такого арешту майна з метою збереження речових доказів, а також наявність ризиків, передбачених ч.1 ст.170 КПК України.
Враховуючи те, що слідчим доведено необхідність накладення арешту на майно, а також з метою запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження, вказане майно має ознаки предметів кримінального правопорушення та зберегло на собі його сліди, саме по собі та з іншими зібраними в ході досудового розслідування доказами, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та крім того, має ознаки майна, яке підлягає спеціальній конфіскації, слідчий суддя доходить висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
На цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника (володільця) майна з метою забезпечення кримінального провадження. Слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення кримінального правопорушення, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити достатність підстав для застосування заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є накладення арешту на майно.
Відтак, враховуючи вищенаведене, а також з метою забезпечення можливості спеціальної конфіскації майна, вважаю, що вказаний захід забезпечення є доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження, а тому клопотання слід задоволити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 132, 98, 167, 170-173, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання слідчого задоволити.
Накласти арешт на майно, яке вилучено 02.06.2020 року в ході огляду місця події службових приміщеньКНП «Центральнаміська клінічналікарня» Ужгородськоїміської ради,за адресою:м.Ужгород,вул.Грибоєдова,20, у кримінальному провадженні №42020070000000258, а саме на: один ізоляційний комбінезон, синього кольору, виробництва ТОВ «МЦ Гудмедікал»; три маски FFP2, типу КН95 без клапана.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_1