Рішення № 89711547, 09.06.2020, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
09.06.2020
Номер справи
303/2914/20
Номер документу
89711547
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №303/2914/20 2-а/303/93/20

ряд.стат.звіту №133

РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2020 року м.Мукачево Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в особі : головуючого - судді Монич В. О. секретар судового засідання Штець І.І. з участю : представника позивача Рукін К.А. перекладача Росул Д.В. відповідача ОСОБА_1 Справа №303/2914/20 розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мукачево адміністративну справу за позовом Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Туреччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) про затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, -

в с т а н о в и в:

Позивач - Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Туреччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 )про затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію. Позов мотивований тим, що відповідач 06.06.2020 року був затриманий під час спроби незаконного перетину державного кордону з України в Румунію поза встановленими пунктами пропуску на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби "В.Бичків" відділу прикордонної служби "Ділове" Мукачівського прикордонного загону на території Великобичківської селщної ради Рахівського району Закарпатської області. В подальшому його було затримано в адміністративному порядку на термін до 3 діб з метою встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення відповідно до ст.263 КУпАП. В ході з`ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач на територію України в"їхав у встановленому порядку 25.11.2019 року через пункт пропуску "Одеса" на підставі закордонного паспортного документу НОМЕР_1 , державу Україну використовував, виключно, як країну транзиту, тому намір залишитись в Україні для подальшого життя не мав, до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців тае осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, не звертався, а 06.06.2018 року з метою потрапити до країн Європейського Союзу намагався незаконно перетнути державний кордон з України в Румунію на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби "В.Бичків" відділу прикордонної служби "Ділове". Відповідач, офіційно в`їхавши в Україну, не звернувся без зволікань до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, можна стверджувати, що наміру бути визнаним біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, в Україні відповідач не мав. Також, відповідач затримувався 07.01.2020 року на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби Нижанковичі Мостиського прикордонного загону за організацію незаконного переправлення через державний кордон з України в Республіку Польща поза пунктами пропуску п`яти громадян Республіки Туреччина, тобто кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.332 КК України. 09 квітня 2020 року вироком Самбірського міськрайонного суду Львівської області у справі №455/264/20 відповідача визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.332 КК України, та призначено покарання - 5 років позбавлення волі, без позбавлення права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю. Відповідно до ст.75 КК України відповідача було звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням на іспитовий строк 1 (один) рік. Окрім того на відповідача було покладено обов`язок, відповідно до ст.76 КК України : періодично з`являтись для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання. Тому на підставі вищенаведеного, позивач звертається до суду та просить затримати громадянина Туреччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства. Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити. Відповідач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги визнали, не заперечували проти їх задоволення. Заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку. Вивчивши та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку. Судом встановлено, що відповідач громадянин ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) 06 червня 2020 року був затриманий під час спроби незаконного перетину державного кордону з України в Румунію поза встановленими пунктами пропуску на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби "В.Бичків" відділу прикордонної служби "Ділове" Мукачівського прикордонного загону на території Великобичківської селщної ради Рахівського району Закарпатської області. Своїми діями порушив ст.204-1 ч.2 КУпАП про що свідчить копія протоколу про адміністративне затримання ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Туреччини від 06 червня 2020 року; протоколом особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 06 червня 2020 року та 07 червня 2020 року (а.с.3-5).

09 квітня 2020 року вироком Самбірського міськрайонного суду Львівської області у справі №455/264/20 відповідача визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.332 КК України, та призначено покарання - 5 років позбавлення волі, без позбавлення права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю. Відповідно до ст.75 КК України відповідача було звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням на іспитовий строк 1 (один) рік. Окрім того на відповідача було покладено обов`язок, відповідно до ст.76 КК України : періодично з`являтись для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання (а.с.8-12). У відповідності до ч.1 ст.29 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" передача з України або прийняття в Україну іноземця або особи без громадянства здійснюється відповідно до міжнародного договору про реадмісію. Законом України "Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Турецької Республіки про реадмісію осіб" від 24.07.2006 року №27-V ратифіковано Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Турецької Республіки про реадмісію осіб. Згідно із ч. 1 ст. З Угоди Кожна Договірна Сторона на запит іншої Договірної Сторони без особливих формальностей здійснюватиме реадмісію осіб, які не виконують або припинили виконувати діючі умови для в`їзду або перебування на території держави запитуючої Договірної Сторони, якщо доведено або є дійсні підстави вважати, що ці особи мають громадянство держави запитуваної Договірної Сторони.

Частиною 3 статті 3 Угоди визначено що у разі необхідності запитувана Договірна Сторона невідкладно видаватиме своїм громадянам, щодо яких здійснюватиметься реадмісія, проїзні документи, необхідні для їх повернення.

З наведеного вбачається, що Україна, у відповідності до міжнародної Угоди має здійснювати реадмісію осіб, зокрема громадян Республіки Туреччина, які не виконують або припинили виконувати діючі умови для в`їзду або перебування на території України. Частиною 4 статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців. Процедура застосування реадмісії передбачена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.02.2015 року №158 "Про затвердження інструкції про порядок реалізації компетентними та уповноваженими органами України міжнародних угод про реадмісію осіб", в якій зазначається, що проведення заходів реадмісії з будь якою договірною стороною передбачає ряд організаційних заходів, які включають процедуру документування особи, обмін інформацією між сторонами та сам процес передачі особи від одного компетентного органу до другого компетентного органу. Частиною 1 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, за наявності обгрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів : 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов"язання іноземця або особи без громадянства внести заставу . Встановлені судом обставини, зокрема те, що відповідач підлягає реадмісії до Турецької Республіки у відповідності до вимог Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Турецької Республіки про реадмісію осіб від 24.07.2006 року №27-V, перешкоджатиме проведенню процедури реадмісії відповідно до міжнароднипх договорів України про реадмісію та існує ризик його втечі (джерело доходу на території України та кошти для повернення до країни походження відсутні, родичів немає, українською мовою не володіє), визнаний винним у вчиненні кримінального правопорушення на території України передбаченого ч.2 ст.332 КК України, свідчать про те, що ним порушені вимоги Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства". Керуючись ст.ст.6, 19, 46, 289, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.29, 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", Законом України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Турецької Республіки про реадмісію осіб», суд, -

у х в а л и в :

Позовні вимоги Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України - задовольнити. Затримати громадянина Туреччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні на 6 (шість) місяцв, а саме до 06 грудня 2020 року. Допустити негайне виконання рішення суду. Рішення може бути оскаржено сторонами в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його складення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, код ЄДРПОУ - 14321676, індекс 89600, м.Мукачево, вул.Недецеї, 45, Закарпатської області.

Відповідач: громадянин Туреччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце перебування : АДРЕСА_1 .

Головуючий В.О.Монич