
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2020 року Черкаси справа № 925/22/20
Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І., із секретарем судового засідання Юхименко О.В., за участю представників:
від позивача Слинько М.Г., за довіреністю,
від відповідача Підгорний М.О., адвокат за довіреністю,
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за позовною заявою
Виконавчого комітету Черкаської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Управлінська компанія «Нова якість» Благоустрій»
про розірвання договору,
Виконавчий комітет Черкаської міської ради звернувся у Господарський суд Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Управлінська компанія «Нова якість» Благоустрій», у якому просить суд розірвати договір на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території міста Черкаси від 26.04.2019 №1-26/04/19, який укладений між виконавчим комітетом Черкаської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Управлінська компанія «Нова якість» Благоустрій» та відшкодування судових витрат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем станом на дату подачі позову не надано підтвердження виконання умов спірного договору в частині укладення договорів з споживачами послуги відповідно до типового договору, враховуючи численні звернення та скарги жителів територіальної громади м.Черкаси щодо виконання відповідачем умов договору. У зв`язку з чим 13.12.2019 Черкаською міською радою прийнято рішення №2-5354 «Про скасування рішень виконавчого комітету Черкаської міської ради від 26.02.2019 №216 та від 17.04.2019 №414», яким доручено департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради звернутися до суду з позовом про розірвання договору на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території міста Черкаси від 26.04.2019 №1-26/04/19, оскільки сторони не можуть дійти згоди про його розірвання в добровільному позасудовому порядку. А дотримання вимог Конституції та Законів України є обов`язком для кожного і в першу чергу органів місцевого самоврядування, їх порушення є прямою ознакою порушення інтересів територіальної громади.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 08.01.2020 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху надати суду докази сплати судового збору до Державного бюджету України або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
21.01.2020 Виконавчий комітет Черкаської міської ради виконав вимоги ухвали суду 08.01.2020, усунувши зазначені в ухвалі недоліки.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 24.01.2020 відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження. Встановлено відповідачу строк 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання суду відзиву на позовну заяву та усіх письмових та електронних доказів, що підтверджують заперечення проти позову.
13.02.2020 відповідач подав до суду відзив від 10.02.2020 на позовну заяву, у якому у задоволенні позову просить відмовити повністю, оскільки позовні вимоги є необґрунтованими, не підтвердженими належними посиланнями на діючі положення законодавства України та умови договору. Відповідач зазначає, що наведені позивачем підстави для розірвання договору не можуть бути розцінені як порушення істотних умов договору та бути підставою для його розірвання. Серед передбачених у пункті 13 договору підстав для відмови від договору відсутня така підстава як не укладення типових договорів із споживачами. Окрім того, зобов`язання щодо укладення типового договору із споживачами міста Черкаси не має часових обмежень його виконання та при його виконанні має бути враховано засади розумності та справедливості з огляду на зазначені у пунктах 2-3 договору характеристики території та переліку розміщених у межах території об`єктів утворення побутових відходів, де одним із показників є кількість мешканців багатоповерхових будинків у розмірі понад 200 тис. без урахування мешканців приватного сектору. Товариство з обмеженою відповідальністю «Сантехбудконструкція», правонаступником якого є відповідач, запропонувало до укладення публічний договір на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території міста Черкаси споживачам. Відповідачем на постійній основі здійснюються заходи, спрямовані на укладення типового договору із споживачами послуги в місті Черкаси. Крім того, відповідно до частини 1 статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов`язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку. Тому саме на споживачів покладено обов`язок укласти з відповідачем типові договори. Надано примірники укладених договорів із споживачами послуги у м.Черкаси відповідно до типового договору.
25.02.2020 позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій позовні вимоги позивача просить задовольнити у повному обсязі, оскільки відповідачем порушено умови договору щодо укладення з споживачами договорів на вивезення побутових відходів та умов щодо подачі позивачу звіту про стан надання послуг з вивезення побутових відходів. В результаті перевірок було складено акти від 12.02.2020 та від 18.02.2020, у яких зафіксовано порушення відповідачем умов спірного договору. Відповідачем не було надано позивачу інформації про своєчасний початок надання послуг за договором, а договори з населенням надані лише з кінця листопада 2019 року, а тому відповідно відповідач прострочив виконання пункту 14 договору, що є додатковою окремою підставою для припинення договору.
10.03.2020 відповідач подав до суду заперечення від 10.03.2020 на відповідь на відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Відповідач вказує, що наведені позивачем підстави для розірвання договору не можуть бути розцінені як порушення істотних умов договору та бути підставою для його розірвання. Доводи позивача щодо необхідності звітування про стан укладання договорів із споживачами є безпідставними і виходять за межі умов договору та положень діючого законодавства України. Зазначає, що позивачем не було вказано як підстава позову не надання звіту про стан надання послуг з вивезення побутових відходів. Доводи про безпідставність виставлення рахунків споживачам без укладеного договору спростовуються положеннями частини 1 статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» де зазначено, що споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг отриманих ним до укладення відповідного договору.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 11.03.2020 задоволено клопотання представника позивача про відкладення підготовчого засідання у справі, відкладено розгляд клопотання Виконавчого комітету Черкаської міської ради про продовження строку на подання доказів до наступного судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 08.04.2020, відкладено підготовче засідання у справі.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 26.03.2020 задоволено клопотання представників сторін про відкладення підготовчого засідання у справі, відкладено підготовче засідання у справі.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 08.04.2020 задоволено клопотання представника позивача про приєднання доказів до справи, закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 20.05.2020 відкладено судове засідання.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши наявні у справи докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 26.02.2019 №216 «Про проведення конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м.Черкаси» вирішено провести конкурс на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м.Черкаси відповідно до постанови Кабінету Міністрів України віл 16.11.2011 №1173 «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів» в березні 2019 року та затверджено конкурсну документацію для проведення конкурсу на визначення виконавця послуг, форму заяви на участь у конкурсі та цінової пропозиції, оголошення про проведення конкурсу (Т 1 а.с. 9-22).
Рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 04.04.2019 №371 «Про внесення змін до рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 26.02.2019 №216 «Про проведення конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси»» внесено зміни до рішення №216, а саме пункт 1 рішення викладено в новій редакції: «Провести конкурс на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси відповідно до постанови Кабінету Міністрів України віл 16.11.2011 №1173 «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів» в квітні 2019 року». Додаток 1 до рішення №216 викладено в новій редакції згідно з додатком (Т 1 а.с. 23-29).
Рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.04.2019 №414 «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м.Черкаси» з моменту ухвалення цього рішення вирішено ввести в дію рішення конкурсної комісії (протокол від 15.04.2019 №1 додаток 1) щодо визначення переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м.Черкаси Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантехбудконструкція» (Т 1, а.с. 30-38).
Пунктом 2 рішення №414 встановлено, що строк протягом якого виконавець має право надавати послуги з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси становить 10 (десять) років з дня укладення договору.
Пунктом 3 рішення №414 погоджено розроблений Товариством з обмеженою відповідальністю «Сантехбудконструкція» графік вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м.Черкаси (додаток 2) та визначено його як додаток до договору, що є його невід`ємною частиною.
Рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 26.04.2019 №482 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.04.2019 №414 «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси» внесено зміни до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.04.2019 №414 «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м.Черкаси» та встановлено строк протягом якого виконавець має право надавати послуги з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м.Черкаси становить 20 (двадцять) років з дня укладення договору (Т 1, а.с. 39-44).
Пунктом 1.2 рішення №482 пункт 2 додатку 2 до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.04.2019 №414 викладено у новій редакції, а саме: «В одноквартирних житлових будинках приватного сектору збір та вивезення великогабаритних відходів здійснюється на власних присадибних ділянках та у місцях визначених мешканцями приватного сектору чотири рази на місяць».
26.04.2019 між виконавчим комітетом Черкаської міської ради, в особі Черкаського міського голови Бондаренка А.В., що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (замовником - позивач по справі), та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сантехбудконструкція» (виконавцем - відповідач по справі), в особі директора ОСОБА_1 ., що діє на підставі Статуту, було укладено договір про надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території міста Черкаси №1-26/04/19 (далі договір, Т.1, а.с. 45-47), за умовами якого виконавець зобов`язався згідно з графіком (додаток 1 до договору) надавати послуги з вивезення побутових відходів на території міста Черкаси, а замовник зобов`язався виконати обов`язки, передбачені цим договором (далі - послуги).
Відповідно до пункту 2 договору характеристика території: площа міста Черкаси 76 км2; житловий фонд представлений 16499 багатоквартирних будинків, з яких 15086 будинків садибного типу та 1413 багатоквартирних будинків; кількість місць розташування складування великогабаритного сміття, листя та відходів деревини - 140; протяжність міських шляхів 370 км, у тому числі з твердим покриттям 302,1 км; відстань від межі міста до полігону твердих побутових відходів - 13 км.
У пункті 3 договору закріплено перелік розміщених у межах території об`єктів утворення побутових відходів.
Відповідно до підпункту 1 пункту 7 договору виконавець зобов`язався укласти договори на надання послуг з вивезення побутових відходів із споживачами на території, яка визначена цим договором, відповідно до Типового договору про надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 №1173.
Згідно з пунктом 11 договору договір діє з 26.04.2019 до 26.04.2039 і набирає чинності з дня його укладення.
У пункті 12 договору закріплено, що зміна умов договору проводиться у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі коли не досягнуто такої згоди, спір розв`язується у судовому порядку.
Відповідно до пункту 13 договору договір може бути розірвано достроково за згодою сторін, а також внаслідок односторонньої відмови від договору замовника, яка допускається у разі систематичного порушення виконавцем його умов (не менш як три порушення, встановлені за результатами контролю, проведеного замовником чи уповноваженими органами державного нагляду (контролю).
Одностороння відмова замовника від договору допускається у разі вчинення виконавцем таких порушень: недотримання графіка вивезення побутових відходів (за винятком настання обставин непереборної сили), погодженого з органом місцевого самоврядування; невиконання вимог законодавства про відходи, санітарних норм і правил, Правила надання послуг з вивезення побутових відходів, актів замовника, рішень конкурсної комісії; залучення до роботи на маршрутах водіїв, що не пройшли відповідної підготовки; більш як два випадки порушення водіями виконання з власної вини вимог законодавства про дорожній рух; незабезпечення виконавцем належного контролю за технічним станом транспортних засобів; набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо працівника виконавця.
У додатку 1 до договору затверджено Графік збору та вивезення великогабаритних та ремонтних відходів Товариством з обмеженою відповідальністю «Сантехбудконструкція», згідно з яким вивезення відходів здійснюється один раз на тиждень. (Т. 1, а.с. 48-50).
У додатку 2 до договору затверджено інвестиційну програму переможця конкурсу з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м.Черкаси Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантехбудконструкція» (Т. 1, а.с. 51-55).
25.09.2019 між виконавчим комітетом Черкаської міської ради, в особі заступника міського голови з питань діяльності виконавчих орачів ради Бордунос Л.І., що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розпорядження міського голови від 18.06.2019 №407-р (замовником - позивач по справі), та Товариством з обмеженою відповідальністю «Управлінська компанія «Нова якість» Благоустрій», в особі директора Атамась С.С., що діє на підставі Статуту, було укладено Додаткову угоду №1 до договору (Т. 1, а.с.56), за умовами якої:
1. У преамбулі до договору абзац 2 замінено на «Товариством з обмеженою відповідальністю «Управлінська компанія «Нова якість» Благоустрій», в особі директора Атамась С.С., що діє на підставі Статуту (далі - виконавець), з другої сторони»;
2. У тексті договору та додатках словосполучення «Товариство з обмеженою відповідальністю «Сантехбудконструкція»» у всіх відмінках замінено відповідно словосполученням «Товариство з обмеженою відповідальністю «Управлінська компанія «Нова якість» Благоустрій»»;
3. Внесено зміни до підпункту 1 пункту 7 договору та викладено його так: «укласти договори на надання послуг з вивезення побутових відходів із споживачами на території, визначеній цим договором, відповідно до Типового договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами, наведеного у додатку 1 до Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами».
Рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 07.10.2019 №1119 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.04.2019 №414 «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м.Черкаси»» внесено зміни до пункту 3 рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.04.2019 №414 «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м.Черкаси», а саме додаток 2 до рішення №414 графік збору та вивезення великогабаритних та ремонтних відходів Товариством з обмеженою відповідальністю «Сантехбудконструкція» викладено в новій редакції, згідно з яким визначено вивезення сміття у відповідний день тижня (один раз у тиждень), а від житлових будинків приватного сектору чотири рази на місяць. (Т. 1, а.с. 57-61).
Судом також встановлено, що з метою виконання умов договору Товариством з обмеженою відповідальністю «Сантехбудконструкція» правонаступником якого є відповідач було опубліковано у Черкаському друкованому тижневику « 7днів Черкаси» №30 від 24.07.2019 публічну оферту до публічного договору про надання послуг з вивезення побутових відходів у місті Черкаси, відповідно до якої споживачам (населенню) багатоквартирних будинків власниками (орендарями, наймачами тощо) багатоквартирних будинків було запропоновано до укладення публічний договір від 24.07.2019 на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території міста Черкаси.
Рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 19.11.2019 №1345 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.04.2019 №414 «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси»» внесено зміни до пункту 3 рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.04.2019 №414 «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси», а саме додаток 2 до рішення №414 графік збору та вивезення великогабаритних та ремонтних відходів Товариством з обмеженою відповідальністю «Сантехбудконструкція» викладено в новій редакції, згідно з яким вивезення відходів здійснюється один раз на тиждень. (Т. 1, а.с. 62-65).
Рішенням Черкаської міської ради від 13.12.2019 №2-5354 «Про скасування рішень виконавчого комітету Черкаської міської ради від 26.02.2019 №216 та від 17.04.2019 №414» скасовано рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 26.02.2019 №216 «Про проведення конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м.Черкаси» та рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.04.2019 №414 «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси» (Т. 1, а.с. 63).
Пунктом 3 рішення №2-5354 доручено Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради протягом 5 робочих днів звернутися до суду з позовом щодо розірвання договору на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території міста Черкаси віл 26.04.2019 №1-26/04/19.
Пунктом 4 рішення №2-5354 доручено департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради у місячний термін розробити концепцію поводження з побутовими відходами міста Черкаси та подати на затвердження виконавчому комітету Черкаської міської ради.
За доводами позивача, він звернувся до суду з вимогою про розірвання договору через порушення відповідачем умов договору, які полягають у відсутності укладених з споживачами договорів на вивезення побутових відходів, щодо неподачі позивачу звіту про стан надання послуг, а відповідно, як стверджує позивач, не було надано інформації про своєчасний початок надання послуг за договором, у зв`язку з чим у позивача виникло право на одностороннє розірвання договору. Крім того, відповідачем надані договори з населенням лише з кінця листопада 2019 року, а тому відповідач прострочив виконання пункту 14 договору, що є додатковою окремою підставою для припинення договору. Вказані обставини стали підставою звернення позивача до суду.
Відповідно до частини 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання порушенням.
Згідно з частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України (кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а у частині 1 статті 16 цього Кодексу визначено, що кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно зі статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування урегульовано правовими нормами Закону України «Про місцеве самоврядування». Так, відповідно до статті 1 цього Закону виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами. Система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту (стаття 5 Закону). Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення (частина 6 статті 59 Закону).
Згідно з положеннями підпункту 6 частини 1 статті 30 Закону «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, серед іншого, належить вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин.
Закон України «Про відходи» визначає правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов`язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини на території України.
У статті 1 Закону України «Про відходи» зазначено, що відходами є будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; побутові відходи - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов`язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення; тверді відходи - залишки речовин, матеріалів, предметів, виробів, товарів, продукції, що не можуть у подальшому використовуватися за призначенням; послуги з вивезення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування.
Статтею 351 Закону України «Про відходи» встановлено, що поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил.
Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Виконавець послуг з вивезення побутових відходів укладає договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами.
Великогабаритні та ремонтні відходи у складі побутових відходів мають збиратися окремо від інших видів побутових відходів.
Перевезення побутових відходів здійснюється спеціально обладнаними транспортними засобами.
Орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах визначає виконавця послуг з перевезення побутових відходів з певної території населеного пункту.
Судом встановлено, що на виконання наведених вище правових норм за результатами проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів, між виконавчим комітетом Черкаської міської ради та суб`єктом підприємницької діяльності укладено договір на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території міста Черкаси.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Положеннями статті 179 Господарського кодексу України визначені загальні умови укладання договорів, що породжують господарські зобов`язання. Так, Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб`єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори. Укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб`єктів, коли ці суб`єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
У статті 180 цього Кодексу зазначено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Як вбачається зі змісту договору відповідач зобов`язався надавати послуги з вивезення побутових відходів на території міста Черкаси відповідно до вимог законодавства про відходи, санітарних норм і правил, Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, умов цього договору, актів замовника, рішень конкурсної комісії та погодженого замовником графіка надання послуг; а позивач - вимагати від виконавця забезпечення безперервного надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) відповідно до графіка вивезення побутових відходів.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги, у тому числі і послуги з поводження з побутовими відходами.
У статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).
Частиною 3 цієї статті Закону визначено, що істотними умовами договору про надання житлово-комунальної послуги є: 1) перелік послуг; 2) вимоги до якості послуг; 3) права і обов`язки сторін; 4) відповідальність сторін за порушення договору; 5) ціна послуги; 6) порядок оплати послуги; 7) порядок і умови внесення змін до договору, в тому числі щодо ціни послуги; 8) строк дії договору, порядок і умови продовження його дії та розірвання.
Отже, з огляду на наведені правові норми суд дійшов висновку, що укладаючи договір про надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території міста Черкаси, сторонами враховано та передбачено усі істотні умови, необхідність яких визначена Законом.
Як свідчать наведені у позові доводи позивача, він наполягає на тому, що відповідачем допущені суттєві порушення договору, які полягають у відсутності укладених із споживачами договорів, неподання звіту про стан надання послуг, а також неналежний санітарний стан контейнерних майданчиків, що свідчить про систематичне порушення графіку вивозу сміття. Тобто, з врахуванням предмету договору та наведених позивачем підстав тільки одна з наведених ним підстав стосується умови договору, яка визначена законодавством як істотна, а саме - порушення обов`язку щодо належного виконання своїх зобов`язань - надання послуг з вивезення сміття.
Статтею 188 Господарського кодексу України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Згідно з частинами першою та другою статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Під розірванням господарського договору слід розуміти припинення зобов`язань, які сторони прийняли на себе за договором.
Виходячи із наведених вище положень статті 651 Цивільного кодексу України розриваючи за рішенням суду договір на вимогу однієї із сторін у зв`язку із істотним його порушенням другою стороною, суд повинен дослідити те, чого і в якій мірі чи кількості позбавляється перша сторона договору, тобто того, на що вона розраховувала при укладенні договору і чи є таке позбавлення значною мірою.
Умови зміни, розірвання, припинення дії договору передбачені пунктами 12, 13 договору. Згідно з якими позивач (замовник) має право в односторонньому порядку відмовитися від договору, яка допускається у разі систематичного порушення виконавцем його умов (не менш як три порушення, встановлені за результатами контролю, проведеного замовником чи уповноваженими органами державного нагляду (контролю). Одностороння відмова замовника від договору допускається у разі вчинення виконавцем таких порушень, в тому числі недотримання графіка вивезення побутових відходів (за винятком настання обставин непереборної сили), погодженого з органом місцевого самоврядування.
Отже, як зазначено у договорі підставою для розірвання договору в односторонньому порядку є істотне порушення договору другою стороною, яке полягає у завданні цим порушенням шкоди, у зв`язку з чим, друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. А умовами укладеного між сторонами договору вказані порушення конкретизуються та визначається порядок встановлення таких порушень: недотримання графіку вивезення побутових відходів, порушення повинно бути систематичним (не менше як тричі), такі порушення повинні бути встановлені за результатами контролю, проведеного замовником чи уповноваженими органами державного нагляду (контролю). З наведеного вбачається, що вказані позивачем підстави щодо не укладення договорів (виконання цього обов`язку не обмежене будь-якими часовими рамками) чи відсутність звітування про стан надання послуг (договором не визначена форма такого звіту) не можуть слугувати самостійною підставою для односторонньої відмови сторони від договору.
Щодо надання позивачем доказів, які на його думку, доводять факт порушення графіку вивезення сміття відповідачем, а саме: копії доповідної записки на ім`я голови міста, у якій начальник Управління інспектування території міста вказує на неналежний санітарний стан територій біля контейнерів призначених для вивезення великогабаритного сміття, вивіз якого здійснюється позивачем (Т.3, а.с.42), Актів від 25.02.2020 (Т3, а.с.43), від 24.02.2020 (Т.3, а.с.45,48), то суд вважає за необхідне зазначити.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (стаття 73 Господарського процесуального кодексу України). Відповідно до статей 74 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (статті 76, 79 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи наведені вище правові норми, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази не можуть свідчити про порушення відповідачем обов`язку вивезення сміття з визначених у договорі майданчиків та Графіку вивезення сміття, який є невід`ємною частиною договору. Як вбачається з наданих позивачем Актів, вони складені працівниками відділу Управління інспектування міської ради, у яких зафіксовано факт неналежного санітарного стану контейнерного майданчику 24 лютого 2020 року, зокрема, по вулиці прикордонника Лазаренка. Вказане число припало на понеділок, що відповідає дню, який визначений у Графіку збору та вивезення великогабаритних відходів вивезення сміття з майданчика по цій вулиці. Водночас, як вбачається з наданої ксерокопії фотографії до названого Акту, то вона зроблена о дев`ятій годині ранку та не може бути належним доказом того, що у цей же день відповідачем не здійснювалося вивезення сміття з цього майданчику, оскільки сміття могло були вивезено протягом усього цього дня. Аналогічні факти також зафіксовані і у інших актах, тому суд оцінює їх критично та не вважає переконливими.
Отже, наведені вище обставини у їх сукупності не дають правових підстав переконатися у наявності підстав для одностороннього розірвання договору. З огляду на усе вищевикладене, суд відмовляє у задоволенні позову з мотивів недоведеності та необґрунтованості вимог.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи те, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, сплачений позивачем за подання позову судовий збір покладається на позивача та йому не відшкодовується.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
У позові відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складене 10.06.2020.
Суддя О.І.Кучеренко