
Справа № 560/3487/19
РІШЕННЯ
іменем України
09 червня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Меджибізької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Меджибізької селищної ради в якому просять визнати протиправним та скасувати рішення Меджибізької селищної ради від 09.10.2019. №4-78/2019 "Про внесення змін до організації виробництва і праці та затвердження штатного розпису комунальної установи "Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування".
В обґрунтування позовної заяви позивачі зазначили, що перебувають у трудових правовідносинах з комунальною установою "Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування". 09 жовтня 2019 року рішенням №4-78/2019 відповідачем були внесені зміни до організації виробництва і праці та затвердження штатного розпису КУ "Меджибіжський" територіальний центр соціального обслуговування", попереджено працівників про наступні зміни в організації виробництва і праці та скорочення штату. Однак, позивачі не погоджуються з вказаним рішенням Меджибізької селищної ради та вказують на порушення їх трудових прав. В письмових обґрунтуваннях позивач зазначає, що на час прийняття рішення щодо внесення змін до організації виробництва і праці та затвердження штатного розпису комунальної установи "Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування жодних висновків про необхідність скорочення штату комунальної установи "Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування" не містилось у протоколі №9, а тому не було підстав для вирішення питання щодо працевлаштування медичних працівників установи.
Позивач також зазначає, що відповідачем не враховано той факт, що постійні комісії, на яких розглядались питання скорочення чисельності працівників та формування нового штатного розпису (з питань прав людини, законності, депутатської діяльності і етики та з питань охорони здоров`я, освіти, культури, молоді, фізкультури і спорту) не наділені повноваженнями щодо розгляду даної категорії питань.
Крім того, позивачі зазначають, в порушення ст. 32 Регламенту Меджибізької селищної ради, до проекту зазначеного рішення не додані матеріали з економічного обґрунтування стосовно тих питань, що пов`язані з витратами з місцевого бюджету і як свідчить аналіз протоколів засідань постійних комісій питання економічного обгрунтування взагалі не розглядалось.
Представник відповідача надав відзив на позовну заяву. Так, відповідач зазначає, що у зв`язку з скрутним фінансовим становищем, що склалося у період з березня по серпень 2019 року (Довідка додається) і з метою забезпечення фінансової спроможності територіальної громади Меджибізькою селищною радою було проведено скорочення штатної чисельності в виконавчому комітеті ради та по усіх комунальних установах та закладах громади. В тому числі і директору Територіального центру ОСОБА_1 було направлено лист № 803/02-20/2019 від 16.08.2019 року та запропоновано переглянути штатний розпис комунальної установи. Однак офіційної відповіді на вказаний лист про згоду чи відмову щодо перегляду штатного розпису до виконавчого комітету селищної ради не надходило. Але були усні відмови переглянути штатний розпис у зв`язку із надмірним завантаженням соціальних працівників.
Згідно ст. 17 "Про місцеве самоврядування в Україні" відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольносгі органам місцевого самоврядування (далі - ОМС). ОМС при здійсненні повноважень у сфері контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення можуть проводити перевірки на підприємствах, в установах та організаціях, що перебувають у комунальній власності відповідної територіальної громади.
Відповідно до положень п. 20 ст. 42 ЗУ "Про місцеве самоврядування", розділу V Статуту Територіального центру. Наказу Міністерства соціальної політики України № 956 від 07.06.2017 року "Про затвердження Державного стандарту соціальної послуги підтриманого проживання осіб похилого віку та осіб з інвалідністю" селищним головою було видано розпорядження № 124/2019 від 29.08.2019 року "Про проведення зовнішнього моніторингу та оцінювання якості надання соціальних послуг комунальною установою "Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування" на території Меджибізької селищної ОТГ". Метою зовнішнього моніторингу було оцінка ефективності використання бюджетних коштів селищної ради у 2019 році, оцінювання якості надання соціальних послуг Територіальним центром та виявлення наявних осіб, які потребують забезпечення соціальними послугами за місцем проживання громадян, які не здатні до самообслуговування у зв`язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю.
В результаті проведення моніторингу комісією було складено Акт № 867 від 12 вересня 2019 року "Про узагальнення результатів проведення зовнішнього моніторингу та оцінювання якості надання соціальних послуг КУ "Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування" в населених пунктах Меджибізької селищної ОТГ", у якому вказано, що із числа відвіданих громадян, які перебувають на обліку КУ "Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування", 108 осіб не потребують сторонньої соціальної допомоги вдома тому, що вони є активно-рухливі, здатні до самообслуговування, ведуть підсобне господарство та деякі з них навіть утримують в господарстві велику рогату худобу і самостійно її доглядають. В тому числі і 19 сімей де є чоловік та дружина, які є також активно-рухливими, здатні до самообслуговування та ведуть спільне підсобне господарство.
Рішення №4-78/2019 від 09.10.2019 року "Про внесення змін до організації виробництва і праці та затвердження штатного розпису Комунальної установи "Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування" було прийнято Меджибізькою селищною радою враховуючи усі висновки та пропозиції, а тому вважає, що взадоволені позову слід відмовити.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито провадження по справі та призначено розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Досліджуючи надані суду докази, суд дійшов наступних висновків.
Позивачі перебувають у трудових правовідносинах з комунальною установою "Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування". ОСОБА_1 працює директором зазначеної установи, ОСОБА_2 працює на посадах фахівця відділення центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді та за сумісництвом на 0,5 ставки водієм.
З березня по серпень 2019 року (Довідка додається) і з метою забезпечення фінансової спроможності територіальної громади Меджибізькою селищною радою було проведено скорочення штатної чисельності в виконавчому комітеті ради та по усіх комунальних установах та закладах громади. В тому числі і директору Територіального центру ОСОБА_1 було направлено лист № 803/02-20/2019 від 16.08.2019 року та запропоновано переглянути штатний розпис комунальної установи.
Селищним головою було видано розпорядження № 124/2019 від 29.08.2019 року "Про проведення зовнішнього моніторингу та оцінювання якості надання соціальних послуг комунальною установою "Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування" на території Меджибізької селищної ОТГ". Метою зовнішнього моніторингу було оцінка ефективності використання бюджетних коштів селищної ради у 2019 році, оцінювання якості надання соціальних послуг Територіальним центром та виявлення наявних осіб, які потребують забезпечення соціальними послугами за місцем проживання громадян, які не здатні до самообслуговування у зв`язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю.
В результаті проведення моніторингу комісією було складено Акт № 867 від 12 вересня 2019 року "Про узагальнення результатів проведення зовнішнього моніторингу та оцінювання якості надання соціальних послуг КУ "Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування" в населених пунктах Меджибізької селищної ОТГ", у якому вказано, що із числа відвіданих громадян, які перебувають на обліку КУ "Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування".
На підставі наведеного відповідачем було прийнято шення №4-78/2019 від 09.10.2019 року "Про внесення змін до організації виробництва і праці та затвердження штатного розпису Комунальної установи "Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування".
До вказаних правовідносин суд застосовує положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Відповідно з ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Положенню ч.2 ст. 19 Конституції України дано офіційне тлумачення згідно з Рішенням Конституційного суду України від 16.04.2009 року № 7- ргі\2009( у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"), у відповідності з яким «Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України. З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.
Відповідно до виписки з протоколу №8 від 07.10.2019. засідання постійної комісії з питань прав людини, законності, депутатської діяльності і етики міститься інформація, що «рекомендувати черговій сесії Меджибізької селищної ради проект рішення «Про внесення змін до організації виробництва праці та затвердження штатного розпису комунальної установи «Меджибізький територіш\ьний центр соціального обслуговування» відповідно до акту про узагальнення результатів проведення зовнішнього моніторингу та оцінки якості надання соиісьхьпих послуг КУ «Меджибізькии територіальний центр соціального обслуговування» в населених пунктах Меджибізької селищної ОТГ від 12.09.2019 р., рекомендувати сесії ради зменшити кількість працівників соціального обслуговування».
Акт про узагальнення результатів проведення зовнішнього моніторингу та оцінювання якості надання соціальних послуг від 12.09.2019., про який йдеться мова протоколі №8 від 07.10.2019., містить лише рекомендації «переглянути облік громадян, що перебувають на обслуговуванні територіального центру та привести його у відповідність», та не містить жодних висновків про необхідність скорочення штату комунальної установи «Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування».
Як зазнчаено у виписці з протоколу №9 від 07.10.2019. засідання постійної комісії з питань охорони здоров`я, освіти, культури, молоді, фізкультури і спорту «відповідно довідки про проведення позапланової перевірки фінаіїсово - господарської діяльності та проведення бухгсішерського обліку комунальної установи «Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування» комісія рекомендує затвердити нову редакцію штатного розпису; попередити працівників прю наступне вивільнення працівників у зв`язку з змінами в організації виробництва і праці; довести до відома державної служби зайнятості про заплановане вивільнення».
Проте довідка про проведення позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності та ведення бухгалтерського обліку Комунальної установи «Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування», про яку йдеться мова у протоколі №9 від 07.10.2019. жодних висновків про необхідність скорочення штату комунальної установи «Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування» не містить.
Постійні комісії, на яких розглядались питання скорочення чисельності працівників та формування нового штатного розпису (з питань прав людини, законності, депутатської діяльності і етики та з питань охорони здоров`я, освіти, культури, молоді, фізкультури і спорту) не наділені повноваженнями щодо розгляду даної категорії питань (Положення про комісії
В порушення ст. 32 Регламенту Меджибізької селищної ради, до проекту зазначеного рішення не додані матеріали з економічного обґрунтування стосовно тих питань, що пов`язані з витратами з місцевого бюджету і як свідчить аналіз протоколів засідань постійних комісій питання економічного обгрунтування взагалі не розглядалось.
Відповідно до проекту штатного розпису, доданого до оскаржуваного рішення скороченню підлягають 5 ставок соціальних робітників, фахівець з соціальної роботи, діловод, водій та 0,5 ставки головного бухгалтера, що призведе до неможливості надання соціальної допомоги у віддалених населених пунктах ОТГ та значно збільшить завантаженість на соціальних робітників, що в свою чергу призведе до неможливості надання соціальної допомоги вразливим верствам населення ОТГ.
Згідно норм п. 13 Типового положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), затвердженого постановою КМУ від 29.12.2009. №1417 умови оплати праці працівників територіального центру та штатна чисельність визначаються відповідно до законодавства з питань оплати праці, норм часу, чисельності та типового штатного нормативу чисельності працівників територіального центру, то затверджуються наказами Мінсоцполітики.
Наказом Міністерства соціальної політики України №753 від 12.07.2016. затверджений типовий штатний норматив чисельності працівників територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг). Як свідчить детальний аналіз, проект штатного розпису - додаток до рішення №4-78/2019 від 09.10.2019. не відповідає вимогам вищезазначеного нормативного акту та безпідставно не містить необхідної кількості посад соціального працівника, водія, психолога, юрисконсульта та ін.
Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 26 вересня 2003 року № 269 «Про затвердження міжгалузевих нормативів чисельності працівників бухгалтерського обліку» для якісного виконання необхідних обсягів роботи чисельність працівників бухгалтерської служби комунальної установи «Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування» повинна складати 1 штатну одиницю.
Наказом Міністерства соціальної політики № 26 від 19.01.2016 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо виконання власних (самоврядних) повноважень об`єднаної територіальної громади у сфері соціального захисту населення» у пункті 1.7 3 абзац: «передбачити визначення для фахівців із соціальної роботи територіальних зон обслуговування населення (із розрахунку: орієнтовно 1 фахівець на 1 тисячу населення сільської місцевості об`єднаної територіальної громади)». Чисельність Меджибізької територіальної громади складає 8365 осіб. У терцентрі у відділенні центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді відповідно діючого штатного розпису працюють: завідувач відділенням та 2 фахівці з соціальної роботи. Відповідно рішення Меджибізької селищної ради одна ставка фахівця з соціальної роботи скорочується, це не відповідає вимогам вищезазначеного нормативного акту, що унеможливлює надання якісних та у повному обсязі соціальних послуг вразливим категоріям населення
Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України, зокрема, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій субєкта владних повноважень протиправними та зобовязання утриматися від вчинення певних дій.
Відповідно до п. 18 та п. 19 ст. 4 КАС України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Статтею 55 Конституції України закріплено фундаментальний принцип судового захисту всіх порушених прав людини і громадянина. Так, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Судовому захисту підлягають права, свободи або законні інтереси особи, які були порушені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень.
На підставі вищенаведених мотивів та враховуючи відсутність порушеного права позивача, суд дійшов до висновку наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У пункті 110 рішення у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаг" та Вуліч проти Швеції" Європейський суд з прав людини визначив, що адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.
В процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність спірного рішення п, а тому позовні вимоги необхідно задовольнити.
У зв`язку з задоволення позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства сплачений позивачкою судовий збір слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністратвиний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Меджибізької селищної ради від 09.10.2019. №4-78/2019 "Про внесення змін до організації виробництва і праці та затвердження штатного розпису комунальної установи "Меджибізький територіальний центр соціального обслуговування".
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 768,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Меджибізької селищної ради.
Стягнути на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 768,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Меджибізької селищної ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Меджибізька селищна рада (вул. Пушкіна, 5,Меджибіж,Летичівський район, Хмельницька область,31530 , код ЄДРПОУ - 04404556)
Головуючий суддя Г.В. Лабань