Рішення № 89682699, 02.06.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2020
Номер справи
520/3528/2020
Номер документу
89682699
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2020 р. Справа № 520/3528/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.,

при секретарі - Куриленко Н.В.,

за участі представників:

позивача - Халаєвої Г.О., відповідача - Ткаченко Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "УКРІНФОРМТРЕЙД" до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "УКРІНФОРМТРЕЙД", з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно - господарського штрафу № 172045 від 17.12.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що транспортні засоби, які перевірялися службовими особами управління Укртрансбезпеки в Харківській області, 21.11.2019 року здійснювали перевезення подільного вантажу - дизельне паливо, що підтверджується актом № 0023183 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 21.11.2019 року. Зважаючи на те, що об`єкт перевірки 21.11.2019 року здійснював перевезення подільного вантажу, тому відповідно до абзацу 3 пункту 22.5 Правил дорожнього руху, рух такого транспортного засобу з перевищенням вагових нормативів заборонено, що не потребувало отримання дозволу, який давав би право на рух автомобільними дорогами України, або документу про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків. В порушення норм законодавства в акті № 190995 від 21.11.2019 року не зазначено само порушення - взагалі не заповнена графа «Під час перевірки виявлено порушення». Також, габаритно-ваговий контроль виконаний не за допомогою спеціально призначеного габаритно-вагового комплексу із сертифікованим обладнанням, не у спеціально відведеному для цього місці. Отже, зроблені відповідачем висновки щодо відсутності дозволу, який би давав право на рух транспортного засобу, є необґрунтованими та спростовуються наведеними вище аргументами. Отже, оскаржувана постанова, є протиправною та підлягає скасуванню в судовому порядку.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.03.2020 року відкрито спрощене провадження по даній справі в порядку, передбаченому ст. 262 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія вказаної ухвали була надіслана та вручена представнику відповідача, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

10.04.2020 року представником відповідача надано до суду відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що позивач, незважаючи на заборону, встановлену абз. 3 п. 22.5 Правил дорожнього руху, здійснював перевезення подільного вантажу з перевищенням вагових обмежень, для перевезення якого у відповідності до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» повинен бути наявний відповідний дозвіл. Стаття 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» має чітку вказівку для отримання дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, без розмежування вантажу за специфікою: подільний чи неподільний. Дана обставина спростовує твердження позивача стосовно того, що у випадку перевезення подільного вантажу з перевищенням вагових параметрів відсутня потреба в отриманні відповідного дозволу.

Представник позивача надав до суду відповідь на відзив, в якій підтримав свою правову позицію, викладену в позовній заяві додатково зазначивши, що такий вид, як документальний габаритно-ваговий контроль застосовується тільки при поданні та оформлені дозволу на рух, а факт перевищення хоча б одного вагового та габаритного нормативного параметра повинен виявлятися тільки при проведенні точного габаритно-вагового контролю із застосуванням відповідних пристроїв для зважування.

В запереченнях на відповідь щодо непроведення реєстрації транспортного засобу у журналі обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів представник відповідача зауважив, що дане твердження Позивача не відповідає дійсності, адже журнал обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів в Управлінні Укртрансбезпеки у Харківській області ведеться, який надано до суду. Стверджуючи, що співробітниками Укртрансбезпеки здійснено встановлення маси вантажу у спосіб, який суперечить приписам чинного законодавства та є недостовірним позивач не зазначає, яку конкретно норму Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою КМУ № 879 від 27.06.2007 року порушено, а також не надає належних та допустимих доказів того, що вага вантажу, яка встановлена співробітниками Укртрансбезпеки, є недостовірною. Крім того, ТТН на відпуск нафтопродуктів № В24563 від 21.11.2019 відповідає всім вимогам Правил № 363, містить всі необхідні реквізити, а жодних доказів того, що в ній міститься помилка, Позивач не надає.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити в їх задоволенні.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що за допущене 21.11.2019 року об 13:45 год. (Харківська область, 516 км а/д М-03 "Київ-Харків-Довжанський") ТОВ "УКРІНФОРМТРЕЙД" порушення п.22.5 Правил дорожнього руху та статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", постановою управління Укртрансбезпеки у Харківській області про застосування адміністративно - господарського штрафу № 172045 від 17.12.2019 року на підставі абз.15 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" застосовано до позивача адміністративно - господарський штраф у сумі 17 000,00 грн. відповідно до абз.15 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Вказану постанову разом із супровідним листом від 19.12.2019 року № 82514/24-19 направлено на адресу підприємства та 23.12.2019 року отримано його уповноваженим представником, що підтверджено відміткою в повідомленні про вручення поштового відправлення.

Не погоджуючись із постановою управління Укртрансбезпеки у Харківській області про застосування адміністративно - господарського штрафу № 172045 від 17.12.2019 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека).

Відповідно до п. 1 Положення, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

У відповідності до п. 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Харківській області.

Отже, Укртрансбезпека та її територіальні органи під час здійснення своїх повноважень діють як суб`єкти владних повноважень, яким надано повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов`язкових до виконання.

Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок № 1567).

Відповідно до п. 3, 4 Порядку № 1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до п. 16 Порядку № 1567, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.

Судом встановлено, що на підставі Щотижневого графіку проведення рейдових перевірок у період з 18.11.2019 року по 24.11.2019 року (затверджено начальником управління Укртрансбезпеки у Харківській області 14.11.2019 р.) та направлення на перевірку від 18.11.2019 року № 018914, співробітниками управління Укртрансбезпеки у Харківській області 21.11.2019 року проводилась рейдова перевірка на 516 км а/д М-03 «Київ - Харків - Довжанський». Копії вказаних документів містяться в матеріалах справи.

Відповідно до пункту 3, 4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 р. №422 (далі - Порядок №422), зупинення транспортного засобу здійснюється для проведення рейдової перевірки посадовою особою в будь-який час на маршруті руху.

Водій транспортного засобу зобов`язаний надавати на час перевірки посадовій особі документи, на підставі яких здійснюється перевезення, виконувати вимоги посадової особи, передбачені Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, та розпочинати рух лише з дозволу посадової особи. Перевірка одного транспортного засобу проводиться протягом не більше однієї години.

Відповідно до ст. 49 Закону України "Про автомобільний транспорт", водій транспортного засобу зобов`язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.

Відповідно до п. 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року (далі - Порядок № 879), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно пп.3 п.2 Порядку № 879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 р. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Пунктом 6 Порядку № 879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила №30), транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Згідно пп.3-5 п.4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 року № 1007/1207 (далі - Порядок № 1007/1207), посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю, зокрема:

- здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) з дотриманням Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року № 422:

- видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (додаток 1);

- складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.

Для проведення рейдової перевірки співробітниками управління Укртрансбезпеки у Харківській області був зупинений транспортний засіб марки DAF, модель FT XF 105.460, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом - цистерною марки FRUEHAUF, модель TF 34 Т13RВ , номерний знак НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_1 .

Як встановлено судом та не заперечувалося представниками сторін, водій вказаного вище транспортного засобу - ОСОБА_1 , надав до рейдової перевірки посадовим особам управління Укртрансбезпеки у Харківській області наступні документи: посвідчення водія відповідної категорії серії НОМЕР_4 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (тягача) марки DAF, модель FT XF 105.460, номерний знак НОМЕР_1 , серії НОМЕР_5 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (напівпричепу - цистерни) марки FRUEHAUF, модель TF 34Т13RВ, номерний знак НОМЕР_3 , серії НОМЕР_6 ; товарно-транспортну накладну на відпуск нафтопродуктів № В24563 від 21.11.2019 року. Копії вказаних документів містяться в матеріалах справи.

Зі змісту наданих документів встановлено, що автомобільним перевізником є ТОВ «УКРІНФОРМТРЕЙ», яке надавало послуги з перевезення небезпечного вантажу з м. Ізюм Харківської області до м. Бердянськ Запорізької області.

За результатами документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF, модель FT XF 105.460, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом-цистерною марки FRUEHAUF, модель TF 34Т13RВ , номерний знак НОМЕР_3 , посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Харківській області виявлено, що загальна маса тягача разом з напівпричепом та вантажем становила 46,157 т при нормативно допустимій 40 т для даного типу транспортного засобу.

У зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0023183 від 21.11.2019 року, в якому зазначено, що фактична маса транспортного засобу ТОВ «УКРІНФОРМТРЕЙ» марки DAF, модель FT XF 105.460, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом - цистерною марки FRUEHAUF, модель TF 34 Т13RВ , номерний знак НОМЕР_3 , який рухався за маршрутом м. Ізюм Харківської області - м. Бердянськ Запорізької області, складає 46,157 т. при нормативно допустимій 40 т.

Крім того, управлінням складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту № 0023183 від 21.11.2019 року, за яким розрахунок до сплати за формулою: П=(Рзм+Рнв+Рг)*В*К (0,20*608*3 = 364,80) складає 364,80 Євро.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно - правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994 року, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями, та залізничними переїздами, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила №30) визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Співробітниками управління складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 130335 від 21.11.2019 року, в якому зазначено, що під час перевірки транспортного засобу ТОВ «УКРІНФОРМТРЕЙ» встановлено порушення, а саме: перевізник вантажу згідно ТТН від 21.11.2019 року здійснено з перевищенням вагових норм на 15,33% (фактична маса транспортного засобу складає 46,157 т. при нормативно допустимій 40 т.) без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентним органом, що призвело до порушення п.22.5 Правил дорожнього руху, відповідальність за що передбачено абз.15 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Копія акту міститься в матеріалах справи.

Водій ОСОБА_1 з актом проведення перевірки № 130335 від 21.11.2019 року проведення перевірки ознайомився, проте відмовився від підпису та дачі письмових пояснень, про що зроблено запис в акті. Копія акту була направлена супровідним листом №76546/37/24-19 від 03.12.2019 року на адресу підприємства та отримана уповноваженим представником 10.12.2019 року, що підтверджено відміткою в повідомленні про вручення.

За результатами розгляду справи про порушення ТОВ «УКРІНФОРМТРЕЙ» законодавства про автомобільний транспорт, постановою управління Укртрансбезпеки у Харківській області про застосування адміністративно - господарського штрафу № 172045 від 17.12.2019 року застосовано до позивача адміністративно - господарський штраф у сумі 17 000,00 грн. відповідно до абз.15 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Відповідного дозволу на перевезення вантажу з перевищенням ваги не надано як до перевірки, та і до суду.

В позовній заяві позивач зазначив, що в даному випадку відсутня потреба в отриманні дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України транспортним засобом з перевищенням вагових параметрів, оскільки позивач здійснював перевезення подільного вантажу - дизельного палива.

Суд не погоджується з такими твердженнями позивача, оскільки в разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено обов`язок отримання дозволу компетентного органу, який дає право на рух автомобільними дорогами України. При цьому, отримання такого дозволу не залежить від самого вантажу: подільний чи неподільний.

В постанові від 24.07.2019 року по справі №803/1540/16 Верховний Суд зауважив, якщо вагові параметри вказаного транспортного засобу перевищують нормативно допустимі вагові обмеження, що дало підстави вважати цей транспортний засіб великоваговим, для руху якого, за правилами частини четвертої статті 48 Закону № 2344-ІІІ, повинен бути відповідний дозвіл. Відсутність такого дозволу є достатньою підставою для накладення на товариство штрафу відповідно до статті 60 Закону № 2344-ІІІ.

Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно абз.15 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи, що рейдовою перевіркою 21.11.2019 року об 13:45 год. (Харківська область, 516 км а/д М-03 "Київ-Харків-Довжанський") транспортного засобу ТОВ «УКРІНФОРМТРЕЙ» марки DAF, модель FT XF 105.460, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом - цистерною марки FRUEHAUF, модель TF 34 Т13RВ , номерний знак НОМЕР_3 , встановлено перевищення вагових норм транспортного засобу на 15,33%, оскільки його фактична маса 46,157 т. при нормативно допустимій 40 т., що є порушенням п.22.5 Правил дорожнього руху, при цьому як до перевірки так і до суду позивачем не надано відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентним органом, а також не надано доказів того, що в нього відсутній обов`язок отримати такий дозвіл на перевезення подільного вантажу з перевищенням вагових обмежень, за таких підстав управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області правомірно винесено оскаржувану постанову № 172045 від 17.12.2019 року, якою застосовано до позивача штраф у сумі 17 000,00 грн. за перевищення ТЗ вагових норм.

Оскільки в акті № 190995 від 21.11.2019 року зафіксовано відсоткове співвідношення перевищення параметрів від нормативу - 15,39% (маса тягача та напівпричепа складає 46,157 т. при нормативно допустимій 40 т.), тому управлінням вірно застосовано до позивача штраф, передбачений абз.15 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

У відповіді на відзив представник позивача зауважив, що перевірка у водія дозволу, який дає право на рух транспортного засобу з перевищенням вагових параметрів мають працівники відповідного підрозділу МВС.

Суд з цим не погоджується, оскільки пунктом 15 Порядку №1567, яким керується Укртрансбезпека та її територіальні органі при здійсненні державного контролю на автомобільному транспорті, передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом. Стаття 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» саме визначає, що у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, має бути дозвіл.

Суд також не погоджується з твердженнями позивача, що під час здійснення документального габаритно - вагового контролю співробітниками Укртрансбезпеки визначено масу транспортного вантажу у спосіб, який суперечить приписам законодавства, з огляду на наступне.

В акті перевірки № 130335 від 21.11.2019 року зазначено, що перевізником вантажу згідно ТТН від 21.11.2019 року здійснено перевищення вагових норм на 15,33% - фактична маса транспортного засобу складає 46,157 т. при нормативно допустимій 40 т.

Відповідно до свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів: маса тягача марки DAF, модель FT XF 105.460, номерний знак НОМЕР_1 без навантаження складає 8,317 т., маса напівпричепа-цистерни марки FRUEHAUF, модель TF 34Т13RВ, номерний знак НОМЕР_3 без навантаження складає 6,180 т. Отже, загальна вага без навантаження тягача і напівпричепа складає 14,497 т. В момент рейдової перевірки перевізник здійснював перевезення вантажу (дизельного палива) за товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів №В24563 від 21.11.2019 року ТТ. Згідно вказаної ТТН маса нафтопродукту (дизельного палива) складає 31,66 т.

Документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу (пп.5-1 п.2 Порядку № 879).

Шляхом додавання маси транспортного засобу (14,497 т.), маси вантажу (31,66 т.), співробітниками управління Укртрансбезпеки у Харківській області встановлено загальну масу транспортного засобу з вантажем, яка складала 46,157 т., що є вірним.

Щодо розгляду справи про порушення автомобільного законодавства, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 25 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Керівнику ТОВ "УКРІНФОРМТРЕЙД" було надіслано лист № 76546/37/24-19 від 03.12.2019 року, яким повідомлено, що розгляд справи про порушення автотранспортного законодавства відбудеться 17.12.2019 року з 09:00 год. до 13:00 год. за відповідною адресою. Копію листа позивач отримав 10.12.2019 року, що підтверджено підписом уповноваженої особи в повідомленні про вручення поштового відправлення. Проте, на розгляд справи представник позивача не прибув та не надав письмових пояснень, які б могли вплинути на результати розгляду, причин не повідомив.

Отже, управлінням не порушено процедуру розгляду справи про порушення автотранспортного законодавства та накладення на позивача штрафу.

У відповіді на відзив представник позивача стверджував, що управлінням не проведено реєстрації транспортного засобу у журналі обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів.

Дане твердження не відповідає дійсності та спростовується, оскільки в наданій до суду управлінням копії Журналу обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів міститься запис 72 про здійснення рейдової перевірки 21.11.2019 року об 13:45 год. за маршрутом 516 км. Київ-Харків Довжанський транспортних засобів ТОВ "Укрінформтрейд": 1) DAF, модель FT XF 105.460, НОМЕР_1, 2) FRUEHAUF, модель TF 34 Т13RВ , НОМЕР_3 . Копія журналу (окремих сторінок) міститься в матеріалах справи.

Оскільки оскаржувана постанова управління Укртрансбезпеки у Харківській області № 172045 від 17.12.2019 року про застосування до позивача штрафу винесена правомірно, з дотриманням передбаченої законодавством процедури, позовні вимоги ТОВ "Укрінформтрейд" є необґрунтованими, отже не підлягають задоволенню.

Постановою КМУ від 20 травня 2020 року № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з 22 травня 2020 р. до 22 червня 2020 р., зокрема, на території Харківської області із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановою КМУ від 11 березня 2020 р. № 211.

Суд зауважує, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року № 540-IX внесено доповнення до ст. 195 та розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України. Закон набирав чинності 02.04.2020 року.

Так, в пункті 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України (з урахуванням доповнень) зокрема зазначено, що під час дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), процесуальні строки розгляду адміністративної справи та апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255-262, 295, п.3 Прикінцевих положень, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "УКРІНФОРМТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 143000875, адреса: проспект Московський, буд. 144, кім. 203-2,м. Харків,61082) до Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, адреса: просп. Перемоги, буд. 14,м. Київ,01135) про скасування постанови - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Обчислення строків оскарження рішення суду здійснюється з урахуванням п.3 Прикінцевих положень КАС України.

Повний текст рішення виготовлено 09 червня 2020 року.

Суддя Шевченко О.В.