Рішення № 89682666, 09.06.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2020
Номер справи
520/4039/2020
Номер документу
89682666
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2020 р. № 520/4039/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 520/4039/2020 за позовом ОСОБА_1 до Куп`янської міської ради Харківської області про скасування розпорядження, поновлення на посаді, стягнення заробітної плати,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- скасувати розпорядження Куп`янського міського голови № 24 о/с від 25.02.2020 про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади адміністратора Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області у зв`язку із скороченням штату працівників та поновити ОСОБА_1 на посаді адміністратора Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області;

- стягнути заробітну плату за час вимушеного прогулу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що розпорядження Куп`янського міського голови № 24 о/с від 25.02.2020 про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади адміністратора Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області у зв`язку із скороченням штату працівників є протиправним, а отже, підлягає скасуванню.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.03.2020 відкрито спрощене провадження по даній справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

23.04.2020 від представника відповідача надійшов відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позову, оскільки в спірних правовідносинах управління діяло в порядку та спосіб, встановлені чинним законодавством України.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно ч. 3 Розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

30.08.2011 згідно розпорядження Куп`янського міського голови Харківської області № 90/ос ОСОБА_1 призначена на посаду державного адміністратора Виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області.

Розпорядженням Куп`янського міського голови від 25.06.2013 № 37/ос, з 01.07.2013 позивача переведено на посаду державного адміністратора відділу адміністративно - дозвільних процедур виконавчого комітету Куп`янської міської ради.

Розпорядженням Куп`янського міського голови від 20.10.2015 № 108/ос з 01.11.2015 ОСОБА_1 переведена на посаду адміністратора відділу адміністративно - дозвільних процедур виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області та в подальшому залишена на посаді адміністративна Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області.

Розпорядженням Куп`янського міського голови позивача звільнено з 07 жовтня 2019 року із займаної посади адміністратора Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Куп`янського міської ради Харківської області у зв`язку з скороченням штату працівників, на підставі п.1 ст.40 КзпП України.

Не погоджуючись із вказаним розпорядженням, ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з відповідним позовом.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.02.2020 по справі № 520/12018/19 позов ОСОБА_1 до Куп`янської міської ради Харківської області про скасування розпорядження, поновлення на посаді, стягнення заробітку за час вимушеного прогулу - задоволено в повному обсязі. Скасовано розпорядження Куп`янського міського голови від 07.10.2019 № 157/ос про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади адміністратора Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області, у зв`язку з скороченням штату працівників. Поновлено ОСОБА_1 на посаді адміністратора Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області з 07.10.2019. Стягнуто з Куп`янської міської ради Харківської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 24789,24 грн.

Розпорядженням Куп`янського міського голови № 20 о/с від 13.03.2020 на виконання вказаного рішення суду поновлено позивача на посаді адміністратора Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області.

Поряд з цим, 25.02.2020 виконавчим комітетом Куп`янської міської ради Харківської області складено пропозицію про можливість призначення (переведення) на посаду, в якій зазначено, що у зв`язку зі скороченням посади ОСОБА_1 , запропоновано посаду водія адміністративно - господарчої частини виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області.

В позовній заяві позивач зазначив, що із вказаною пропозицією не погоджується, оскільки запропонована посада була нижча, ніж та, яку ОСОБА_1 займала, не було запропоновано іншої підходящої кваліфікації, досвіду роботи. У зв`язку з чим, позивачем на вказаній пропозиції від 25.02.2020 зроблено відповідний запис про ознайомлення та про заперечення із такою пропозицією.

25.02.2020 розпорядженням Куп`янського міського голови № 24 о/с на підставі рішення VII сесії LXL скликання Куп`янської міської ради № 1242 від 26.07.2019 "Про упорядкування структури Куп`янської міської ради та її виконавчих органів, затвердження загальної чисельності апарату міської ради та її виконавчих органів", розпорядження міського голови № 110/ос від 26.07.2019 "Про вжиття організаційних заходів з кадрових питань" та відмови ОСОБА_1 від пропозицій зайняти запропоновані вакантні посади звільнено позивача із займаної посади адміністратора Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області у зв`язку із скороченням чисельності або штату працівників на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП.

Не погоджуючись із вказаним розпорядженням, ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.

Щодо вирішення справи по суті, суд вказує наступне.

Громадянам згідно зі статтею 43 Конституції України гарантується захист від незаконного звільнення.

Пунктом 1 частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) передбачено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Відповідно до п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 № 9 "Про практику розгляду трудових спорів" (з подальшими змінами), при розгляді трудових спорів, пов`язаних із звільненням за п. 1 ч. 1 ст.40 КЗпП України суди зобов`язані з`ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, скорочення чисельності штату працівників, чи додержані власником або уповноваженим ним органом норми законодавства, що регулюють звільнення працівника, які є докази зміни в організації виробництва і праці, того, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або власник чи уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника за його згодою на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи користувався вивільнений працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджався він за два місяці про наступне звільнення.

Відповідно до ст. 49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше, ніж за два місяці.

Враховуючи наведену правову позицію Верховного Суду України щодо обов`язку роботодавця працевлаштувати працівників ліквідованої установи, суд вважає, що в спірному випадку до спірних правовідносин підлягають застосуванню загальні норми трудового законодавства, а саме ст.49-2 КЗпП України, частиною 3 якої передбачено, що одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації.

Таким чином, виходячи з нормативного тлумачення ст. 49-2 КзпП України власник або уповноважений ним орган одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку зі змінами в організації виробництва і праці зобов`язаний запропонувати працівникові всі наявні вакантні посади, які він може обіймати відповідно до своєї кваліфікації.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Куп`янської міської ради Харківської області від 26.07.2019 р. № 1242-VII "Про упорядкування структури Куп`янської міської ради та її виконавчих органів, затвердження загальної чисельності апарату міської ради та її виконавчих органів" (далі - рішення ради № 1242-УІІ) було встановлено граничну чисельність працівників апарату Куп`янської міської ради та її виконавчих органів у кількості 208 штатних одиниць; одночасно вказаним рішенням затверджено структуру Куп`янської міської ради та її виконавчих органів.

Відповідно до п. 2 рішення ради № 1242-VІІ Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Куп`янської міської ради, як структурний підрозділ, було ліквідовано. Як вбачається зі змісту рішення, також було утворено та ліквідовано інші виконавчі органи ради, змінено організаційну структуру міської ради з метою її оптимізації та впорядкування, скорочено та введено нові посади.

Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України "Про адміністративні послуги" центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) - це постійно діючий робочий орган або структурний підрозділ місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування, що зазначений у частині другій цієї статті, в якому надаються адміністративні послуги через адміністратора шляхом його взаємодії з суб`єктами надання адміністративних послуг.

Таким чином, законодавством визначено дві форми роботи ЦНАП - у вигляді окремого структурного підрозділу або робочого органу.

Як вбачається з п.п. 10-12 рішення ради № 1242-VІІ, вирішено:

- перейменувати загальний відділ апарату виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області у відділ організації документообігу та надання адміністративних послуг апарату виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області.

- утворити Центр надання адміністративних послуг, як постійно діючий робочий орган, у складі відділу організації документообігу та надання адміністративних послуг апарату виконавчого комітету Куп`янської міської ради.

- ввести додатково в структуру відділу організації документообігу та надання адміністративних послуг апарату виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області посади, зокрема, адміністратора - 4 штатних одиниці.

Таким чином, згідно рішення ради № 1242-VІІ було ліквідовано ЦНАП, як структурний підрозділ зі штатною чисельністю 6 одиниць (1- начальник центру-адміністратор, 5 - адміністратор), та утворено ЦНАП, як робочий орган зі штатною чисельністю 4 одиниці (адміністратор).

З огляду на викладене, посади адміністратора (1 одиниця) та начальника центру - адміністратора (1 одиниця) підлягали скороченню.

Як вже зазначалось судом, 25.02.2020 виконавчим комітетом Куп`янської міської ради Харківської області складено пропозицію про можливість призначення (переведення) на посаду, в якій вказано, що у зв`язку зі скороченням посади ОСОБА_1 , запропоновано посаду водія адміністративно - господарчої частини виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області. Не погоджуючись із вказаною пропозицією, позивачем на даній пропозиції 25.02.2020 зроблено відповідний запис про ознайомлення та про заперечення із такою пропозицією.

Суд звертає увагу на те, що ОСОБА_1 була призначена на посаду державного адміністратора Виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області.

При цьому, суд зауважує, що запропонована посада водія була нижча, ніж та, яку позивач займала раніше та не було запропоновано іншої підходящої кваліфікації, досвіду роботи.

Враховуючи викладене, звільнення позивача є таким, що порушило її право на працю в частині гарантій на зайняття певних посад у порядку визначеному чинним законодавством України.

Отже, позовні вимоги про скасування розпорядження Куп`янського міського голови № 24 о/с від 25.02.2020 про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади адміністратора Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області у зв`язку із скороченням штату працівників підлягають задоволенню.

Також, з метою захисту прав позивача, суд вважає за необхідне поновити ОСОБА_1 на посаді адміністратора Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області з 25.02.2020.

Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 235 КЗпП України при винесенні рішення про поновленні на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100 затверджено Порядок обчислення середньої заробітної плати (далі - Порядок № 100).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 100 середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата.

Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи.

За приписами абзацу 3 пункту 3 Порядку № 100 усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.

Пунктом 8 Порядку № 100 встановлено, що нарахування виплат, які обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком.

Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

На виконання ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 25.05.2020 Куп`янською міською радою Харківської області надано довідку № 37 від 16.04.2020, відповідно до якої середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 за січень - лютий 2020 року становить 312,60 грн.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про стягнення з відповідача на користь позивача середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 26.02.2020 по 09.06.2020 (70 робочих днів * 312,60 грн ( середньоденна заробітна плата) = 21882,00 грн.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Водночас, суд зазначає, що рішення суду в частині поновлення позивача на посаді адміністратора Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області з 07.10.2019 та стягнення з відповідача на користь позивача середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць, підлягає негайному виконанню відповідно до п. 2, п. 3 ч. 1 ст. 371 КАС України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) до Куп`янської міської ради Харківської області (місцезнаходження: проспект Конституції, буд. 3, м. Куп`янськ, Харківська область, 63701, ідентифікаційний код - 33714382) про скасування розпорядження, поновлення на посаді, стягнення заробітної плати - задовольнити.

Скасувати розпорядження Куп`янського міського голови № 24 о/с від 25.02.2020 про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади адміністратора Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області у зв`язку із скороченням штату працівників

Поновити ОСОБА_1 на посаді адміністратора Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області з 25.02.2020.

Стягнути з Куп`янської міської ради Харківської області (ідентифікаційний код - 33714382) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 21882 (двадцять одна тисяча вісімсот вісімдесят дві) грн 00 коп.

Допустити до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді адміністратора Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області, а також в частині стягнення середнього заробітку в межах одного місяця.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.С. Мороко