
Справа № 420/3711/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Завальнюка І.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ісаія» до Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті, Державного інспектора ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Радєва О.І. про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Державного інспектора ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Радєва О.І. щодо складання акту припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 1 від 24.04.2020, яким вантаж - корм для непродуктивних тварин «Нутра Мікс Оригінал Сухий корм для котів» (країна походження США) в контейнері UACU 8586343 вагою 19 134 кг, було затримано, в частині обставин, що вантаж походить з потужності, яка не внесена до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України»; зобов`язати Одеську регіональну службу Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті провести прикордонний ветеринарно-санітарний контроль з урахуванням вимог п. 3 і п. 6 Розділу Х Закону України «Про безпечність та гігієну кормів», здійснити дії, передбачені абз. 3 п. 5 Порядку пропуску вантажів, підконтрольних службі державної ветеринарної медицини, через державний кордон України, затверджених наказом головного державного інспектора ветмедецини України № 49 від 27.12.1999, та надати дозвіл на ввезення вантажу - корм для непродуктивних тварин «Нутра Мікс Оригінал Сухий корм для котів» (країна походження США) в контейнері UACU 8586343 вагою 19 134 кг.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним на підставі контракту № 09-07-19 від 09.07.2019 та коносаменту GLR 531463-01 отримано вантаж «корм для непродуктивних тварин «Нутра Мікс Оригінал Сухий корм для котів», що надійшов 03.04.2020 із країни походження (США) у контейнері UACU 8586343. Зазначений контейнер був пред`явлений для проведення ветеринарно-санітарного контролю на доглядовому майданчику контейнерного терміналу Іллічівського морського транспортного порту, однак 21.04.2020 відповідачем-2 складено акт про припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) вантажу на доглядовому майданчику контейнерного терміналу порту. Згідно складеного акту № 1 від 21.04.2020: - в Єдиному вікні (справа № 5395052) завантажено ветеринарний сертифікат № 2022G04889REISSUE від 10.03.2020 оригіналу сертифікату на ПІПВМ № 9 не надано; - вантаж походить з потужності, яка не внесена до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України. 24 квітня 2020 р. ТОВ «Ісая» повторно звернулося до ПІПВМ № 9 із заявою № 24/04 про проведення державного ветеринарно-санітарного контролю вантажу, надавши оригінал ветеринарного сертифікату № 2022G04889REISSUE від 10.03.2020, однак тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольного вантажу скасовано не було, що є перепоною у подальшому проведенні його митного оформлення. При цьому Державною ветеринарною та фітосанітарною службою України саме відносно корму для непродуктивних тварин «Нутра Мікс Оригінал Сухий корм для котів», який складає вантаж, 26.10.2015 було видано реєстраційне посвідчення № АА-01332-05-10, яке дійсне до 25.10.2020. На переконання позивача, зазначена обставина робить неможливим застосування до вантажу положень ч. 4 ст. 48 Закону України «Про безпечність та гігієну кормів», а дії державного інспектора ветеринарної медицини ПІПВМ № 9 ОСОБА_1 - протиправними. Зокрема, в силу п. 41 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про безпечність та гігієну кормів» обіг - реалізація та / або зберігання кормів для цілей реалізації, включаючи пропонування до реалізації. За ст. 1 Закону України «Про ветеринарну медицину» обіг - це переміщення (транспортування) або зберігання та будь-які інші дії, пов`язані зі зміною права власності чи володіння, включаючи торгівлю, обмін або дарування. В даному випадку надходження морським транспортом вантажу з території США на територію України в результаті купівлі товару на підставі контракту є саме обігом готових кормів у розумінні цього терміну ст. 1 Закону України «Про ветеринарну медицину».
Ухвалою від 04.05.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
20.05.2020 до суду від відповідача - Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-саніаторного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що 21.04.2020 ТОВ «Ісая» звернулось до Прикордонного Інспекційного пункту ветеринарної медицини №9 ШПВМ №9) з заявою щодо проведення державного контролю вантажу - корму для непродуктивних тварин, що прибув із США (імпортер ТОВ «Ісаія»). До заяви був доданий оригінал ветеринарного сертифікату 2022G04899REISSUE від 11.02.2020, на 2 сторінці якого в графі ідентифікаційне маркування (номер контейнеру) зазначено, що сертифікат виданий на вантаж в контейнері UACU8585343, тобто номер контейнера, в якому прибув вантаж не відповідав номеру контейнера з вантажем на який був виданий сертифікат 2022G04899REISSUE від 11.02.2020. В електронній системі "Єдине вікно" позивачем була розміщена сканована копія іншого сертифіката 2022G04899REISSUE від 10.03.2020, в якому ідентифікаційне маркування (номер контейнеру), що зазначений на 2 сторінці сертифіката відповідало номеру контейнера, в якому прибув вантаж. При цьому Оригінал ветеринарного сертифіката 2022G04899REISSUE від 10.03.2020 на ПІПВМ №9 Позивачем 21.04.2020 не наданий. За результатами проведеного контролю державним інспектором ветеринарної Медицини ПІПВМ №9 ОСОБА_1 вантаж був затриманий, перевезення (переміщення) вантажу тимчасово заборонено, про що 21.04.2020 ним був складений оспорюванні акт. Підставами для затримання вантажу, тимчасової заборони його перевезення (переміщення), як зазначено в оспорюваному акті, були наступні обставини: - ненадання оригіналу ветеринарного сертифікату на вантаж; 2. - походження вантажу з потужності, яка не внесена до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів н4 митру територію України. Відповідно до ч. 7 ст. 41 Закону України «Про державний контроль за дотримай законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» вантаж із продуктами, який ввозиться (пересилається на митну територію України через призначений прикордонний інспекційний пост, повинен супроводжуватися оригіналами міжнародного сертифіката та інших документів, які вимагаються згідно із законом, а також оригіналом загального ветеринарного документа на ввезення, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України. Оригінали міжнародного сертифіката та Інших документів (крім загального ветеринарного документа на ввезення), які вимагаються згідно із законом, залишаються на призначеному прикордонному інспекційному посту. 24.04.2020 позивач знову звернувся до ПІПВМ №9 із заявою щодо про державного контролю вантажу корму для непродуктивних тварин,, що прибув з контейнері UACU8586343 (вага 19134 кг, 2073 місць, виробник Tuffys Pet Food, США, імпортер - TOB «Ісаія»), до заяви Позивач надав оригінал ветеринарного сертифікату 2022G04889REISSUE від 10.03.2020р. Отже оригінал ветеринарного сертифікату на вантаж був наданий позивачем лише 24.04.2020. Щодо другої підстави для затримання вантажу зазначено, то відповідач послався на ст. 48 Закону України № 2264-VIII, яка визначає, що ввезення (пересилання) на митну територію України кормів, що не відповідають вимогам, встановленим законодавством України про корми, заборонено. Ввезення (пересилання) на митну територію України кормів, вироблених на потужностях, що не відповідають вимогам, встановленим законодавством України про корми, заборонено. Вимоги, що висуваються Україною, до потужностей, на яких здійснюється виробництво кормів для їх ввезення (пересилання) на митну територію України, не можуть перевищувати аналогічні вимоги, встановлені для потужностей в Україні. Корми тваринного походження можуть ввозитися (пересилатися) на митну територію України, якщо вони походять з країни (її окремої території) та вироблені на потужності, які внесені до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України. Ведення такого реєстру здійснюється компетентним органом в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері ветеринарної медицини, відповідно до вимог Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин". Відповідно до п.3 Вимог щодо ввезення (пересилання) на митну територію України харчових продуктів тваринного походження, кормів, сіна, соломи, а також побічних продуктів тваринного походження та продуктів їх оброблення, переробки, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 16 листопада 2018 року № 553, харчові продукти тваринного походження, корми, сіно, солома, а також побічні продукти тваринного походження та продукти їх оброблення, переробки, визначені розділами II-IV цих Вимог (далі - підконтрольні об`єкти), можуть ввозитися на митну територію України, якщо вони походять з країни чи її окремої території (зони або компартмента) та з потужності, які внесено до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України відповідно до вимог законодавства про державний контроль. Реєстр країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України, що розміщений на офіційному веб-сайті Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів consumer.gov.ua, розділ «Діяльність», «Реєстри» виробника - TuffysPet food, США не містить. Пунктом 6 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про безпечність та гігієну кормів» встановлено, що протягом п`яти років після набрання чинності цим Законом дозволяються виробництво та обіг готових кормів та преміксів, зареєстрованих відповідно до Закону України "Про ветеринарну медицину", за умови наявності на день набрання чинності цим Законом дійсних реєстраційних посвідчень, виданих на відповідні готові корми та премікси. В свою чергу, відповідно до п. 41 ч. 1 ст.1 цього Закону обіг - це реалізація та/або зберігання кормів для цілей реалізації, включаючи пропонування до реалізації. Дії, спрямовані на виконання рішення про переробку (зміну призначеного використання), вилучення, відкликання, утилізацію кормів, не вважаються обігом. Інші терміни, наведені у цьому Законі, вживаються у значеннях, визначених законами України "Про ветеринарну медицину" і "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин". Термін "резидент" вживається у значенні, визначеному Податковим кодексом України. При цьому питання обігу кормів регламентується розділом VI Закону України «Про безпечність та гігієну кормів». Таким чином, поняття "обігу" відповідно до Закону України "Про безпечність та гігієну кормів" та Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я т,а благополуччя тварин" не включає дії щодо ввезення (пересилання) кормів на митну територію України, а отже на дії щодо ввезення (пересилання) кормів на митну територію України не поширюється норма п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про безпечність та гігієну кормів". Відповідно до ст. 48 Закону України "Про безпечність та гігієну кормів" ввезення (пересилання) на митну територію України кормів, вироблених на потужностях, що не внесені до Реєстру та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на територію України заборонено, навіть за наявності чинного реєстраційного посвідчення. Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, державий ветеринарний інспектор у повній відповідності до вимог чинного законодавства та в межах наданих повноважень затримав (тимчасово заборонив) перевезення (переміщення) зазначеного вантажу, про що склав оспорюваний акт №1 від 21.04.2020.
Відзив на позовну заяву від другого відповідача не надійшов.
27.05.2020 від представника ТОВ «Ісаія» надійшло клопотання про розгляд справи за наявними матеріалами, оскільки право на надання відповіді на відзив позивач користуватися не бажає.
Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч.2 ст. 262 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що ТОВ «ІСАІЯ» (Ідентифікаційний код юридичної особи 42625053) 13.11.2018 зареєстровано Виконавчим комітетом Чорноморської міської ради Одеської області, Номер запису: 1 554 102 0000 004260.
Основними видами діяльності ТОВ «ІСАІЯ» є Код КВЕД 46.31 Оптова торгівля фруктами й овочами; Код КВЕД 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками; Код КВЕД 46.41 Оптова торгівля текстильними товарами; Код КВЕД 46.42 Оптова торгівля одягом і взуттям; Код КВЕД 46.43 Оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення; Код КВЕД 46.44 Оптова торгівля фарфором, скляним посудом і засобами для чищення; Код КВЕД 46.45 Оптова торгівля парфумними та косметичними товарами; Код КВЕД 46.47 Оптова торгівля меблями, килимами й освітлювальним приладдям; Код КВЕД 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення (основний); Код КВЕД 46.52 Оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткованням, деталями до нього; Код КВЕД 46.65 Оптова торгівля офісними меблями; Код КВЕД 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; Код КВЕД 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; Код КВЕД 46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткованням і приладдям до нього; Код КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; Код КВЕД 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування .
26.10.2015 Державною ветеринарною та фітосанітарною службою України видано реєстраційне посвідчення № АА-01332-05-10 на препарат «Нутра Мікс Оригінал. Сухий корм для котів»; форма - гранули; Власник реєстраційного посвідчення Трейд Інтернейшнл Груп, 36 Алгонкін Стріт, Стейтен Айленд, Нью-Йорк, 10312, Сполучені Штати Америки; зареєстровано в України за № АА-01332-05-10 від 26.10.2015; Виробний Таффс Пет Фудз Інк, 145 лст Вае.Н./П.О. Бокс 190/Перхам, МН, 56573, США; дійсне до 25.10.2020.
З огляду на матеріали справи, 09.07.2019 між ТОВ «Ісаія» (Україна) та Трейд Интернейшнл Групп (США) укладено контракт № 09-07-19 про постачання товарів, перелік яких зазначається в додаткових угодах та / або інвойсах до цього контракту.
На виконання вищезазначеного контракту та згідно коносаменту GLR 531463-01 ТОВ «Ісаія» отримано вантаж «корм для непродуктивних тварин «Нутра Мікс Оригінал Сухий корм для котів», що надійшов 03.04.2020 із країни походження (США) у контейнері UACU 8586343.
Поставлений на виконання контракту корм відповідає препарату, на який видане реєстраційне посвідчення № АА-01332-05-10 - «Нутра Мікс Оригінал. Сухий корм для котів».
03.04.2020 зазначений вантаж на підставі розпорядження ТОВ «ОВЕРСІС ТРАНСПОРТ Україна» № 23653 був виданий експедиторській компанії для вивозу з терміналу для подальшого проходження митного оформлення.
Зазначений контейнер був пред`явлений для проведення ветеринарно-санітарного контролю на доглядовому майданчику контейнерного терміналу Іллічівського морського транспортного порту.
Однак 21.04.2020 Державним інспектором ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 ОСОБА_1 складено акт № про припинення або тимчасову заборону перевезення (переміщення) вантажу на доглядовому майданчику контейнерного терміналу порту.
Згідно складеного акту № 1 від 21.04.2020: - в Єдиному вікні (справа № 5395052) завантажено ветеринарний сертифікат № 2022G04889REISSUE від 10.03.2020 оригіналу сертифікату на ПІПВМ № 9 не надано; - вантаж походить з потужності, яка не внесена до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України.
Відповідно до листа директора Трейд Інтернейшнл Груп (а.с. 21), у зв`язку з карантином у США не має можливості надіслати в Україну оригінал ветеринарних документів на контейнер UACU 8586343 з вантажем сухого корму Nutra mix original, виправлений в частині написання номера контейнеру. Компанія-відправник надає скан-копію і гарантує по закінчені карантину відправити отримувачу вантажу оригінал виправлених ветеринарних документів.
24 квітня 2020 р. ТОВ «Ісаія» повторно звернулося до ПІПВМ № 9 із заявою № 24/04 про проведення державного ветеринарно-санітарного контролю вантажу, надавши оригінал ветеринарного сертифікату № 2022G04889REISSUE від 10.03.2020, однак тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольного вантажу скасовано не було, що зумовило позивача звернутись за судовим захистом із даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв`язок у їх сукупності, суд вважає дії щодо затримання вантажу з підстав походження вантажу з потужності, яка не внесена до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України, - необґрунтованим, а позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв`язку з наступним.
Правові та організаційні засади державного контролю, що здійснюється з метою перевірки дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, здоров`я та благополуччя тварин, а також законодавства про побічні продукти тваринного походження під час ввезення (пересилання) таких побічних продуктів на митну територію України визначає Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин».
Відповідно до ч.ч. 5-7 зазначеного Закону ввезення (пересилання) на митну територію України вантажів із продуктами, включеними до затвердженого відповідно до частини четвертої цієї статті переліку, дозволяється тільки через призначені прикордонні інспекційні пости.
Вантаж із продуктами приймається до перевірки державним ветеринарним інспектором, якщо оператор ринку або особа, відповідальна за вантаж, надіслала щонайменше за один робочий день на відповідний призначений прикордонний інспекційний пост повідомлення в електронному або письмовому вигляді про його надходження, що містить усю необхідну інформацію (опис продуктів у вантажі, копії міжнародного сертифіката та інших документів, які вимагаються згідно із законом, орієнтовний час прибуття вантажу на призначений прикордонний інспекційний пост), або відповідну заповнену частину загального ветеринарного документа на ввезення.
Вантаж із продуктами, який ввозиться (пересилається) на митну територію України через призначений прикордонний інспекційний пост, повинен супроводжуватися оригіналами міжнародного сертифіката та інших документів, які вимагаються згідно із законом, а також оригіналом загального ветеринарного документа на ввезення, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України. Загальний ветеринарний документ на ввезення заповнюється англійською та українською мовами, крім найменування відправника (експортера) та отримувача (імпортера) вантажу, їхніх адрес, торговельної марки та назви (опису) продукту, зазначення яких українською мовою не є обов`язковим. Оригінали міжнародного сертифіката та інших документів (крім загального ветеринарного документа на ввезення), які вимагаються згідно із законом, залишаються на призначеному прикордонному інспекційному посту.
Правові та організаційні засади гарантування безпечності кормів у процесі їх виробництва, обігу та використання, зокрема встановлює вимоги щодо гігієни, маркування, пакування та представлення кормів, регулює відповідні суспільні відносини між операторами ринку та органами державної влади визначає Закону України «Про безпечність та гігієну кормів».
Згідно з ст. 48 Закону України «Про безпечність та гігієну кормів» ввезення (пересилання) на митну територію України кормів, що не відповідають вимогам, встановленим законодавством України про корми, заборонено.
Ввезення (пересилання) на митну територію України кормів, вироблених на потужностях, що не відповідають вимогам, встановленим законодавством України про корми, заборонено.
Вимоги, що висуваються Україною, до потужностей, на яких здійснюється виробництво кормів для їх ввезення (пересилання) на митну територію України, не можуть перевищувати аналогічні вимоги, встановлені для потужностей в Україні.
Корми тваринного походження можуть ввозитися (пересилатися) на митну територію України, якщо вони походять з країни (її окремої території) та вироблені на потужності, які внесені до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України. Ведення такого реєстру здійснюється компетентним органом в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері ветеринарної медицини, відповідно до вимог Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин".
Пунктом 3 розділу Розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про безпечність та гігієну кормів» встановлено, що корми, які відповідають вимогам, що діяли до набрання чинності цим Законом, але не відповідають вимогам цього Закону (крім вимог розділу V), після набрання чинності цим Законом можуть перебувати в обігу до закінчення мінімального строку зберігання, але не довше трьох років з дня набрання чинності цим Законом.
Корми, які були марковані до набрання чинності розділом V цього Закону, можуть перебувати в обігу до закінчення мінімального строку зберігання.
Оператори ринку можуть за власним бажанням здійснювати маркування кормів відповідно до розділу V цього Закону з дня, наступного за днем опублікування цього Закону. У разі здійснення оператором ринку маркування кормів відповідно до вимог розділу V цього Закону до дня набрання чинності цим Законом державний контроль маркування таких кормів здійснюється шляхом проведення перевірки відповідності вимогам розділу V цього Закону.
Відповідно до п.6 розділу Розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про безпечність та гігієну кормів» протягом п`яти років після набрання чинності цим Законом дозволяються виробництво та обіг готових кормів та преміксів, зареєстрованих відповідно до Закону України "Про ветеринарну медицину", за умови наявності на день набрання чинності цим Законом дійсних реєстраційних посвідчень, виданих на відповідні готові корми та премікси.
Згідно з п. 41 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про безпечність та гігієну кормів» обіг - це реалізація та/або зберігання кормів для цілей реалізації, включаючи пропонування до реалізації. Дії, спрямовані на виконання рішення про переробку (зміну призначеного використання), вилучення, відкликання, утилізацію кормів, не вважаються обігом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ветеринарну медицину» обіг - це переміщення (транспортування) або зберігання та будь-які інші дії, пов`язані із зміною права власності чи володіння, включаючи торгівлю, обмін або дарування.
Як встановлено судом вище, 26.10.2015 Державною ветеринарною та фітосанітарною службою України видано реєстраційне посвідчення № АА-01332-05-10 на препарат «Нутра Мікс Оригінал. Сухий корм для котів»; форма - гранули; Власник реєстраційного посвідчення Трейд Інтернейшнл Груп, 36 Алгонкін Стріт, Стейтен Айленд, Нью-Йорк, 10312, Сполучені Штати Америки; зареєстровано в України за № АА-01332-05-10 від 26.10.2015; Виробний Таффс Пет Фудз Інк, 145 лст Вае.Н./П.О. Бокс 190/Перхам, МН, 56573, США; дійсне до 25.10.2020.
Зазначений корм на підставі контракту від 09.07.2019 № 09-07-19, додаткової угоди № 1 від 09.07.2019, додаткової угоди № 2 від 01.10.2019, згідно інвойсу № 01-20 від 17.02.2020 прибув на територію України зі Сполучений Штатів Америки.
Відповідно до п. 5 Порядку пропуску вантажів, підконтрольних Службі державної ветеринарної медицини, через державний кордон України, затвердженого Наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 27.12.1999 N 49, оформлення вантажів, підконтрольних службі державної ветеринарної медицини, в пункті пропуску на державному кордоні при ввезенні можливе лише за умови наявності оригіналу ветеринарного сертифіката, санітарного сертифіката країни-виробника, при виконанні ветеринарних вимог щодо імпорту в Україну вантажів, підконтрольних службі державної ветеринарної медицини. При цьому спеціаліст пункту державного ветеринарного контролю на державному кордоні та транспорті ставить штамп "Вивантаження та митне оформлення під прикордонним держветконтролем", номерну гербову печатку, підпис та дату (на ветеринарному сертифікаті, санітарному сертифікаті, митних деклараціях, товарно-транспортних накладних). Після цього транспортний засіб з вантажем може рухатись по території України до митниці призначення.
За встановлених обставин, суд погоджується з доводами сторони позивача про безпідставні зауваження з боку органу ветеринарно-санітарного контролю відносно необхідності застосування до вантажу вимог ч.4 ст. 48 Закону України «Про безпечність та гігієну кормів», оскільки поставка корму на виконання контракту № 09-07-19 від 09.07.2019 цілком підпадає під обіг готових кормів в розумінні ст. 1 Закону України «Про ветеринарну медицину», що за умови наявності реєстраційного посвідчення № НОМЕР_1 відповідно до п. 6 Розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2264-VIII на поставлений корм не дозволяло застосовувати заборону перевезення (переміщення) підконтрольного вантажу.
Натомість, за умови листа Якова Ройхмана, директора Трейд Інтернейшнл Груп від 17.02.2020, в якому вказано про виправлення помилки в частині написання номера контейнера UACU 8586343 та повідомлено про ускладнення, викликані карантином, що пов`язаний з поширенням короновірусної інфекції, в наданні оригіналу виправленого ветеринарного документу, а також за умови пред`явлення чинного до 25.10.2020 реєстраційного посвідчення на поставлений корм, державний інспектор зобов`язаний був оформити вантаж згідно з п. 5 Порядку від 27.12.1999 N 49 та дозволити рух до митниці призначення для митного оформлення.
Встановлений частиною 2 статті 19 Конституції Україні спеціально-дозвільний принцип діяльності органів державної влади покликаний забезпечити ефективне та прогнозоване функціонування всіх органів державної влади та органів місцевого самоврядування, оскільки зобов`язує їх діяти виключно у визначених Конституцією та законами України межах і лише у закріплений ними спосіб.
Практичне застосування вказаного принципу є необхідною передумовою забезпечення прав і свобод людини і громадянина, оскільки пов`язує державу та її органи правом, зобов`язуючи їх діяти у правових межах, у правових формах та правовими способами.
На думку суду, суб`єктом владних повноважень також порушено принцип захисту обґрунтованих сподівань (reasonable expectations), який тісно пов`язаний із принципом юридичної визначеності (legal certainty) і є невід`ємним елементом принципу правової держави та верховенства права. Як зазначено у справі Black Clawson Ltd. v. Papierwerke AG, (1975) AC 591 at 638, сприйняття верховенства права як конституційного принципу вимагає того, аби будь-який громадянин, перед тим, як вдатися до певних дій, мав змогу знати заздалегідь, які правові наслідки настануть.
Сутність принципу правової визначеності Європейський суд визначив як забезпечення передбачуваності ситуації та правовідносин у сферах, що регулюються, цей принцип не дозволяє державі посилатись на відсутність певного правового акта, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
Як зазначив Європейський суд у справі Yvone van Duyn v. Home Office, принцип правової визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатись на зобов`язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов`язання містяться в законодавчому акті, якій загалом не має автоматичної прямої дії.
Така дія названого принципу пов`язана із іншим принципом - відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатись на власне порушення зобов`язань для запобігання відповідальності.
На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", заява N 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії", заява N 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ("Онер`їлдіз проти Туреччини", п. 128, та "Беєлер проти Італії", п. 119).
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків ("Лелас проти Хорватії", п. 74).
Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданнями адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову.
В низці рішень Верховний Суд відзначив, що на законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.
Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
Вирішуючи спір, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Вирішуючи спір, суд враховує, що адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб`єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення з урахуванням обставин конкретної справи. Перебирання непритаманних суду повноважень державного органу не відбувається за відсутності обставин для застосування дискреції.
Повноваження суб`єкта владних повноважень в спірних правовідносинах та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - зупинити вантаж або пропустити для подальшого митного оформлення. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Тому зазначені повноваження не є дискреційними.
На підставі викладеного суд, використовуючи власну компетенцію по здійсненню правосуддя відповідно до наданих Конституцією та законами України повноважень, вважає за необхідне з метою забезпечення ефективного захисту прав позивача, зобов`язати Одеську регіональну службу Державного ветеринарно-саніаторного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті провести прикордонний ветеринарно-санітарний контроль з урахуванням вимог п. 3 і п. 6 Розділу Х Закону України «Про безпечність та гігієну кормів», здійснити дії, передбачені абз. 3 п. 5 Порядку пропуску вантажів, підконтрольних службі державної ветеринарної медицини, через державний кордон України, затверджених наказом головного державного інспектора ветмедецини України № 49 від 27.12.1999, та надати дозвіл на ввезення вантажу - корм для непродуктивних тварин «Нутра Мікс Оригінал Сухий корм для котів» (країна походження США) в контейнері UACU 8586343 вагою 19 134 кг.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.
При цьому, перевіряючи правильність сплати позивачем судового збору та визначаючи кількість вимог немайнового характеру, звернених до суду, необхідно враховувати, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов`язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
У зв`язку із цим, з урахуванням розсуду спору, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 2102 грн, яка підлягала сплаті за подання до суду даного адміністративного позову. Решта суми надмірно сплаченого позивачем судового збору в розмірі 2102 грн підлягає поверненню з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ісаія» (68000, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Парусна, 15-Б, каб. 206; ЄДРПОУ 42625053) до Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті (65063, м. Одеса, вул. Маршала Говорова, 7; ЄДРПОУ 39924774), Державного інспектора ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Радєва О.І. (68001, м. Чорноморськ, вул. Транспортна, 30, каб. 45) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Державного інспектора ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Радєва О.І. щодо складання акту припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 1 від 24.04.2020, яким вантаж - корм для непродуктивних тварин «Нутра Мікс Оригінал Сухий корм для котів» (країна походження США) в контейнері UACU 8586343 вагою 19 134 кг, було затримано, в частині обставин, що вантаж походить з потужності, яка не внесена до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України».
Зобов`язати Одеську регіональну службу Державного ветеринарно-саніаторного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті провести прикордонний ветеринарно-санітарний контроль з урахуванням вимог п. 3 і п. 6 Розділу Х Закону України «Про безпечність та гігієну кормів», здійснити дії, передбачені абз. 3 п. 5 Порядку пропуску вантажів, підконтрольних службі державної ветеринарної медицини, через державний кордон України, затверджених наказом головного державного інспектора ветмедецини України № 49 від 27.12.1999, та надати дозвіл на ввезення вантажу - корм для непродуктивних тварин «Нутра Мікс Оригінал Сухий корм для котів» (країна походження США) в контейнері UACU 8586343 вагою 19 134 кг.
Стягнути з бюджетних асигнувань Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-саніаторного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ісаія» судові витрати у розмірі 2102 грн (дві тисячі сто дві грн).
Повернути з Державного бюджету України через Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ісаія» судовий збір в розмірі 2102 грн (дві тисячі сто дві грн).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк