Рішення № 89681167, 03.06.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2020
Номер справи
400/1062/20
Номер документу
89681167
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2020 р. № 400/1062/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020

про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахування періоду роботи та заробітку за 2002,2003, 2004, 2005, 2006 роки в ТОВ «Турбоспецсервіс» на території Російської федерації.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, здійснити перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахування періоду роботи та заробітку за 2002,2003, 2004, 2005, 2006 роки в ТОВ «Турбоспецсервіс» на території Російської Федерації, починаючи з дня звернення за перерахунком - 23.09.2019 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся із заявою до відповідача з проханням провести обчислення розміру його пенсії з урахуванням періоду роботи та заробітної плати, отриманої за період роботи на території Російської Федерації відповідно до наданих довідок про доходи фізичної особи №06-32/005927 від 07.08.2019 , виданих інспекцією федеральної податкової служби . Однак, відповідач листом №4162-Б-07 від 07.10.2019 року відмовив позивачу в здійсненні перерахунку та врахування його заробітної плати, через те, що довідку видано не підприємством де працював позивачі не архівною установою, а податковою інспекцією. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства.

Ухвалою суду від 06.03.2020 року позовну заяву залишено без руху та надано час для усунення недоліків.

17.03.2020 року недоліки позовної заяви усунуто.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження .

На виконання зазначеної ухвали представником відповідача подано до суду відзив, у якому відповідач зазначає, що оскільки позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії не за формою, яка встановлена Додатком 2 Порядку №22-1, то відповідну заяву було розглянуто відповідно до Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР (надалі - Закон №393), та зазначив, що вимоги позивача про здійснення перерахунку та виплати пенсії є безпідставними, оскільки довідка яка була додана до заяви про здійснення перерахунку пенсії видана федеральною податковою службою по Московському району м.Нижній Новгород, а не підприємством, установою, організацією де працювала особа, яка звернулася за пенсією, або правонаступником, якщо підприємство, установа, організація ліквідована або припинила свою діяльність, або архівною установою, отже надана довідка не відповідає вимогам Порядку №22-1.

Враховуючи наведені обставини, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд

В С Т А Н О В И В:

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за віком відповідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 №1058-IV.

23.09.2019 року на адресу відповідача надійшло звернення про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням довідки про доходи №06-32/005927 від 07.08.2019 року , виданою інспекцією федеральної податкової служби по Московському району м. Нижній Новгород Російської Федерації.

07.10.2019 року відповідачем надано відповідь про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

З листа від 07.10.2019 № 4162-Б-07 вбачається, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу, відповідач посилався на п.2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення, (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено, що довідка про заробітну плату особи (дохід) видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою, організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ, організацій або архівними установами.

Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження розміру заробітної плати для перерахунку пенсії за період роботи з 2002 року по 2006 рік, позивачем подано разом із заявою про перерахунок пенсії супровідний лист від 07.08.2019 року №06-32/005927, від 08.10.2019 року №06-32/008278 та довідки про доходи фізичної особи за 2002, 2003, 2004, 2005, 2006 роки, листи Пенсійного фонду Російської Федерації №Б-38279-9/39353, №Б-1302-1401/1249-19 від 28.08.2019 року, лист Державного архіву Нижегородської області від 09.09.2019 року №7500/06-20, яким повідомлено що документи по особовому складу ТОВ «Турбоспецсервіс» на зберігання до архіву не надходили, тому надати довідки про заробітну плату в період з 10.03.1998 по 03.12.2007 рр. не має можливості. Місцезнаходження документів вказаного товариства архіву не відомо. Також позивач на підтвердження трудового стажу надав суду копію трудової книжки серія НОМЕР_1 .

Позивач зазначає, що з відкритих джерел встановлено, що ТОВ «Турбоспецсервіс» припинило свою діяльність у зв`язку з ліквідацією 19.07.2012 року.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсія, так само як і заробітна платня, є за своєю правовою природою взаємопов`язаними та рівнозначними формами соціального забезпечення, які виплачуються пенсіонерам та працівникам. Відмова відповідача на проведення перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи з 2002-2006 року включно на ТОВ «Турбоспецсервіс» порушує право позивача мирно володіти своїм майном, гарантоване ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (надалі Угода від 13.03.1992) передбачено, що пенсійне забезпечення громадян держав учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якого вони проживають.

Відповідно до ст. 6 Угоди від 13.03.1992, призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди здійснюється за місцем проживання. Для встановлення права на пенсію, у тому числі пенсій на пільгових умовах та за вислугою років, громадянам держав учасниць Угоди, враховується трудовий стаж, набутий на території будь якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до вступу в силу цієї Угоди.

Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі по тексту - Закон №1058-IV).

Відповідно до статті 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв (абзац перший частини першої). Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п`ятий частини першої) .

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, встановлено, зокрема, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу (пункт 2.7.). Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (пункт 2.10).

Згідно з п.п. 3 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Судом встановлено, що ТОВ «Турбоспецсервіс», де працював позивач у спірний період, ліквідовано. Місцезнаходження документів, які підтверджують заробітну плату позивача за спірний період, не відомо. Вказане підтверджується копіями листів з архівних установ, які долучені позивачем до позовної заяви.

Таким чином, суд приходить до висновку, що отримати довідку про заробітну плату позивач не має можливості у зв`язку з незалежними від нього обставинами.

В свою чергу суд зазначає, що відомості про заробітну плату позивача за період з 2002 р. по 2006 р. містяться у довідках про доходи наданих інспекцією федеральної податкової служби у Московському районі м. Нижній Новгород (Форма №2-НДФЛ), та підтвердженням трудової діяльності на ТОВ «Турбоспецсервіс» є записи за №20-22 до трудової книжки позивача серія НОМЕР_1 .

Згідно вимог ст. 62 Закону від 05.11.1991 № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Таким чином, законодавство визначає, що основним та достатнім документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Так, у розпорядженні пенсійного фонду наявні необхідні відомості для зарахування вказаної заробітної плати при розрахунку пенсії.

Суд звертає увагу, що розміри заробітної плати позивача за період з 2002 по 2006 роки не є спірними та є в наявності у відповідача, проте охоронювані законом права, свободи та інтереси позивача піддано відповідачем формальним обмеженням.

Такі дії відповідача істотно знижують рівень соціального забезпечення та фактично є відмовою держави від її зобов`язань, передбачених ст. 46 Конституції України, а отже є незаконними, порушують принципи справедливості та рівності громадян перед Законом, призводять до зниження розміру пенсії та зменшують захищеність в умовах постійного зростання цін на товари та послуги.

Керуючись принципом верховенства права, гарантованим ст.8 Конституції України та ст.6 КАС України, суд на підставі ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" застосовує практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У п.п. 42-44 Рішення від 07.07.2011 у справі "Серков проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що національне законодавство має відповідати вимозі "якості" закону, щоб воно було доступним для заінтересованих осіб, чітким і передбачуваним у застосуванні.

На переконання суду, неможливість позивача надати відповідні довідки, які він з незалежних від нього підстав не взмозі отримати, не може бути підставою для неврахування заробітної плати за спірний період при переахунку та виплаті пенсії позивачу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в перерахунку пенсії за відповідними довідками наданими позивачем по заробітній платі.

Суд вважає, що зобов`язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з 23.09.2019, з урахуванням заробітної плати за період з 2002 року по 2006 року включно, за даним довідками та записами до трудової книжки є належним способом відновлення порушеного права позивача, а також слугуватиме меті усунення порушень, допущених відповідачем у спірних правовідносинах .

Згідно із ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову повністю.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат, суд керуючись ч. 1 ст. 139 КАС України, дійшов висновку про наявність підстав для стягнення в користь позивача сплачений при зверненні до суду судового збору у сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у справі.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м.Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м.Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159), щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) з урахування періоду роботи та заробітку за 2002,2003, 2004, 2005, 2006 роки в ТОВ «Турбоспецсервіс» на території Російської федерації.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м.Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159), здійснити перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) з урахування періоду роботи та заробітку за 2002,2003, 2004, 2005, 2006 роки в ТОВ «Турбоспецсервіс» на території Російської Федерації, починаючи з дня звернення за перерахунком - 23.09.2019 р.

4. Стягнення в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) сплачений квитанцією від 04.03.2020 року № 0.0.1638274657.1 та квитанцією від 16.03.2020 року № 0.0.1649873437.1 судовий збір у сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м.Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. С. Брагар