Ухвала суду № 89679517, 05.06.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2020
Номер справи
160/4285/19
Номер документу
89679517
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

05 червня 2020 року Справа № 160/4285/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Лозицької І.О., розглянувши в письмовому провадженні у місті Дніпрі клопотання ОСОБА_1 про вжиття заходів за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

10.05.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив суд:

- визнати протиправними та скасувати протокол Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 15.08.2011 року №380, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 02.10.2013 року № 800554, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 11.11.2014 року №800554, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 18.11.2015 року №800554, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 19.11.2015 року №800554;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду проходження ним навчального збору у військах з 09.06.1983 року по 07.09.1983 року;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) у перерахунку та виплаті основної пенсії на підставі ч. 3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо невизначення розміру та невиплати додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) період проходження ним навчального збору у військах з 09.06.1983 року по 07.09.1983 року, перерахувати з врахуванням цього стажу та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня її призначення, виплатити недоплачену суму;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код юридичної особи 21910427) перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за довідками № 60016, № 60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України з дня їх надання Управлінню Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, виплатити недоплачену суму;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року.

Ухвалою суду від 15.05.2019 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) та заперечень на відповідь на відзив, а позивачу - відповіді на відзив.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року, яке набрало законної сили, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішень - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду проходження ним учбових зборів у військах з 11.06.1983 року по 08.09.1983 року.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) період проходження ним учбових зборів у військах з 11.06.1983 року по 08.09.1983 року, перерахувати, з урахуванням цього, стажу та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня її призначення, виплатити недоплачену суму.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) у перерахунку та виплаті основної пенсії на підставі ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код юридичної особи 21910427) перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за довідками № 60016, № 60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України з дня їх надання Управлінню Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, виплатити недоплачену суму.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо невизначення розміру та невиплати додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року.

Вказане рішення суду набрало законної сили станом на 19.07.2019 року.

12.09.2019 року в адміністративній справі був виданий виконавчий лист.

Окремою ухвалою суду від 30.03.2020 року було задоволено заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішень, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо невиконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року у справі № 160/4285/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії в частині:

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня її призначення, виплатити недоплачену суму;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за довідками № 60016, № 60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України з дня їх надання Управлінню Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, виплатити недоплачену суму.

15.05.2020 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 160/4285/19, в якому контролюючий орган зазначив, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року в адміністративній справі, яке набрало законної сили, було виконано шляхом проведення перерахунку пенсії позивача. На підтвердження своїх тверджень Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало суду відомості ІКІС ПФУ: підсистема та виплати пенсії, рішення № 912050800554 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 20.05.2020 року судом було прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішень.

03.06.2020 року засобами електронного зв`язку до суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про вжиття заходів за наслідками розгляду звіту про виконання рішення суду. В обґрунтування свого клопотання заявник зазначив, що не погоджується з проведеним Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області порядком перерахунку розміру пенсії на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року, справа № 160/4285/19 та окремої ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.03.2020 року, справа № 160/4285/19.

Тому, просить суд встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк подання звіту про виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.03.2020 року у справі № 160/4285/19 або накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Суд, вивчивши доводи заявника, проаналізувавши норми КАС України, дійшов наступних висновків.

За приписами ч. 1 - ч. 4 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.

Питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

За змістом Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

З урахуванням викладеного вище, суд зазначає, що здійснення перерахунку пенсії є дискрецією Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в тому числі встановлення порядку його проведення. Судом був розглянутий позов ОСОБА_1 , та за результатами судового розгляду винесено рішення суду, яке набрало законної сили. Вказане рішення суду було виконано управлінням у повному обсязі, про що повідомлено суд та звіт про виконання прийнято судом. Натомість, з наданого суду клопотання ОСОБА_1 про вжиття заходів за наслідками розгляду звіту про виконання рішення суду вбачається, що заявник не погоджується з порядком проведення управлінням перерахунку пенсії, зокрема, щодо визначення страхового стажу, розміру доплат, дати, з якої слід здійснити перерахунок, тощо. У цьому, у свою чергу, вбачається наявність рис іншого публічно-правового спору між сторонами, який не може бути вирішений шляхом встановлення судового контролю за виконання рішення суду. Тим більше, що звіт про виконання рішення суду від 18.06.2019 року, з урахуванням окремої ухвали суду від 30.03.2020 року, вже надавався управлінням та був прийнятий судом, відповідно до ухвали суду від 20.05.2020 року.

Тому, суд, враховуючи, що відповідач виконав рішення суду у повному обсязі та надав суду звіт про виконання рішення суду у встановлений строк, дійшов висновку, що відсутні правові підстави для повторного зобов`язання відповідача надати звіт про виконання рішення суду або для накладення на відповідача штрафу на підставі ст. 382 КАС України, який, відповідно до вказаної статті, накладається на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 294, 382 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про вжиття заходів за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішень - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня її складання.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст ухвали суду складений 05.06.2020 року.

Суддя І.О. Лозицька