
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2020 рокум. ПолтаваСправа № 440/1761/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Білоцерківська агропромислова група" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ,-
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство "Білоцерківська агропромислова група" /далі - позивач, ПП "Білоцерківська агропромислова група"/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Офісу великих платників податків ДПС /далі – відповідач/ про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000025415 від 12 березня 2020 року /а.с.1-6/.
Позов обґрунтований тим, що податковим повідомленням-рішенням Офісу великих платників податків ДПС №0000025415 від 12 березня 2020 року до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) у сумі 510,00 грн за порушення пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України. При цьому в акті перевірки №0001/28/10/PPO/13961362 від 20 лютого 2020 року не описано в чому полягало порушення, оскільки перевіряючим надано всі документи, що відносяться до предмету перевірки.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с.54-55/ зазначив, що проведена фактична перевірка господарської одиниці, що належить ПП "Білоцерківська агропромислова група", за результатами якої складено акт перевірки №0001/28/10/PPO/13961362 від 20 лютого 2020 року. У вказаному акті перевірки зафіксовано порушення позивачем вимог пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій сфері торгівлі громадського харчування та послуг», підпункту 2 пункту 6, пункту 15 глави ІІ, пункту 29 глави ІІІ Постанови НБУ «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 29 грудня 2017 року № 148 та пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України. Під час проведення фактичної перевірки посадовими особами контролюючого органу надано головному бухгалтеру ПП «Білоцерківська агропромислова група» ОСОБА_1 запити "Про надання документів" від 18 лютого 2020 року, від 19 лютого 2020 року та від 20 лютого 2020 року з проханням надати до перевірки оригінали документів, що свідчать про здавання виручки до банку (в розумінні пункту 29 Постанови НБУ від 29 грудня 2017 року №148 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» із змінами та доповненнями (далі - Постанова), а саме: оригінали касової книги з первинними документами (прибутковими та видатковими касовими ордерами, квитанціями про здачу готівки в банк за період з 01 липня 2019 року по 14 лютого 2020 року, книгою обліку розрахункових операцій № 3000242475 від 19 серпня 2019 року); а також надати належним чином завірені копії наступних документів: касової книги з касовими документами за період з 01 липня 2019 року по 23 липня 2019 року та з 01 серпня 2019 року по 20 лютого 2020 року; наказів про встановлення лімітів залишку готівки в касі; порядку оприбуткування готівки в касі; порядку розрахунку лімітів каси. Під час проведення перевірки позивачем не надано контролюючому органу оригіналів документів, що свідчать про здавання виручки до банку за 23 липня 2019 року, 10 жовтня 2019 року, 27 листопада 2019 року, 19 грудня 2019 року, 26 грудня 2019 року, 27 грудня 2019 року, 03 січня 2020 року, 29 січня 2020 року та у відповідях на запити від 19 лютого 2020 року та від 29 лютого 2020 року відмовлено в наданні оригіналів та належним чином завірених копій документів, перелік яких наведений в акті перевірки. Таким чином, за результатами проведеної фактичної перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 12 березня 2020 року № 0000025415, яким до позивача застосовано штрафну санкцію у сумі 510,00 грн відповідно до пункту 121.1 статті 121 ПКУ.
18 травня 2020 року до суду надійшла відповідь на відзив /а.с.80-83/, в якій позивач вказав, що в акті перевірки не вказано які саме первинні та інші документи не надано контролюючому органу. Відповідно до актів приймання-передачі документів, наданих відповідачу до перевірки, контролюючий орган отримав всі документи стосовно предмету перевірки, а тому довід відповідача про ненадання позивачем документів, що свідчать про здавання виручки до банку за 23 липня 2019 року, 10 жовтня 2019 року, 27 листопада 2019 року, 19 грудня 2019 року, 26 грудня 2019 року, 27 грудня 2019 року, 03 січня 2020 року, 29 січня 2020 року, нічим не підтверджений та не відповідає дійсності. Відповідачем не складено жодного акту про ненадання оригіналів документів.
Правом на подання заперечень відповідач не скористався.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Приватне підприємство "Білоцерківська агропромислова група" пройшло передбачену законодавством процедуру державної реєстрації та набуло правового статусу юридичної особи з 01 липня 2008 року, включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з ідентифікаційним кодом – 13961362 та знаходиться на обліку як платник податків в Офісі великих платників податків ДПС /а.с. 7-9/.
У період з 11 лютого 2020 року по 20 лютого 2020 року Офісом великих платників податків ДПС проведено фактичну перевірку щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців відповідно до закону, ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Під час проведення вказаної фактичної перевірки Приватному підприємству "Білоцерківська агропромислова група" надавався запит «Про надання копій документів» від 18 лютого 2020 року /а.с. 61/, в якому інспектори просили надати копії (завірені належним чином): всіх наказів про встановлення ліміту залишку готівки в касі (основної та за наявності структурних підрозділів), касової книги з первинними документами за період з 01 липня 2019 року по 23 липня 2019 року, порядку оприбуткування готівки в касі, порядку розрахунку лімітів каси, а також оригінали: касової книги з первинними документами (прибутковими та видатковими касовими ордерами, квитанціями про здачу готівки в банк), а за наявності структурних підрозділів – касових книг структурних підрозділів за період з 01 липня 2019 року по 14 лютого 2020 року; книги обліку розрахункових операцій №3000242475/6 від 19 серпня 2019 року.
Листом ПП "Білоцерківська агропромислова група" /а.с. 62-63/ повідомлено контролюючий орган про відсутність правової підстави у підприємства надавати будь-які документи.
Запитом «Про надання документів» від 19 лютого 2020 року /а.с.64/ інспектори просили ПП "Білоцерківська агропромислова група" надати до перевірки: квитанції до прибуткового документа банку на внесення готівки або квитанції/чеку банкомата чи копії супровідної відомості до банку з готівкою, чеку платіжного терміналу, тобто касові документи, які підтверджують здачу готівки в банк. Також просили надати належним чином завірені копії: касової книги (з касовими документами) за період з 01 липня 2019 року по 23 липня 2019 року, за 10 жовтня 2019 року, 27 листопада 2019 року, 19 грудня 2019 року, порядку оприбуткування готівки в касі, порядку розрахунку ліміту каси, наказів про встановлення ліміту залишку готівки в касі, які діяли в період діяльності з 01 липня 2019 року по 19 лютого 2020 року.
Відповідно до актів приймання-передачі документів від 19 лютого 2020 року /а.с. 69-73/ ПП "Білоцерківська агропромислова група" передано контролюючому органу касові документи за період з липень 2019 року – січень 2020 року (без визначення переліку та реквізитів таких документів), а також копії порядку розрахунку ліміту каси, порядку оприбуткування готівки в касі, розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, книги обліку розрахункових операцій №3002242475р/006, наказів про встановлення ліміту в касі та в магазині та оригінал наказу №2 від 02 січня 2018 року "Про встановлення ліміту залишку готівки в касі"
Запитом «Про надання документів» від 20 лютого 2020 року /а.с.65/ інспектори просили ПП "Білоцерківська агропромислова група" надати до перевірки документи, що свідчать про здавання виручки до банку, а також належним чином засвідчені копії: касової книги (з касовими документами) за період з 01 липня 2019 року по 23 липня 2019 року, за 10 жовтня 2019 року, 27 листопада 2019 року, 19 грудня 2019 року, порядку оприбуткування готівки в касі, порядку розрахунку ліміту каси, наказів про встановлення ліміту залишку готівки в касі, які діяли в період діяльності з 01 липня 2019 року по 19 лютого 2020 року, касової книги (з касовими документами) за період з 01 серпня 2019 року по 20 лютого 2020 року. У запиті зроблена примітка, що станом на 20 лютого 2020 року вищезазначені документи не надавалися.
Відповідно до актів приймання-передачі документів від 20 лютого 2020 року ПП "Білоцерківська агропромислова група" передано контролюючому органу документи /а.с. 68, 74-75/, зокрема касові документи за період з жовтня 2019 року по січень 2020 року (без визначення переліку та реквізитів таких документів).
Також листом ПП "Білоцерківська агропромислова група" /а.с. 66-67/, наданим на запит від 20 лютого 2020 року, повідомлено контролюючий орган про відсутність правової підстави у підприємства надавати будь-які документи.
За результатами перевірки складено акт №0001/28/10/PPO/13961362 від 20 лютого 2020 року, в якому зафіксовано порушення Приватним підприємством "Білоцерківська агропромислова група" пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг», підпункту 2 пункту 6, пункту 15 глави ІІ, пункту 29 глави ІІІ Постанови НБУ «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 29 грудня 2017 року № 148, а також пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України /а.с. 56-58/.
В акті зазначено, що «в ході проведення фактичної перевірки фахівцями Офісу ВПП ДПС були надані запити «Про надання документів» від 18 лютого 2020 року, від 19 лютого 2020 року та від 20 лютого 2020 року. Проте, станом на 20 лютого 2020 року підприємством не були надані належним чином завірені копії документів: наказів про встановлення лімітів залишку готівки в касі, порядку оприбуткування готівки в касі, порядку розрахунку лімітів каси; касової книги з касовими документами за період з 01 липня 2019 року по 23 липня 2019 року та з 01 серпня 2019 року по 20 лютого 2020 року. Також не надані оригінали документів, що свідчать про здавання виручки до банку (в розумінні пункту 29 Постанови НБУ від 29 грудня 2017 року №148 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» із змінами та доповненнями).»
На підставі вказаного акту перевірки Офісом великих платників податків ДПС винесено податкове повідомлення – рішення №0000025415 від 12 березня 2020 року, яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54, пункту 121.1 статті 121 Податкового кодексу України на Приватне підприємство "Білоцерківська агропромислова група" накладено штраф в сумі 510,00 грн за порушення пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України /а.с.59-60/.
Не погодившись із прийняттям вказаного податкового повідомлення-рішення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку податковому повідомленню – рішенню №0000025415 від 12 березня 2020 року, суд виходить з наступного.
Правовідносини з приводу надання документів платником податків під час проведення перевірки унормовані Податковим кодексом України / далі - ПК України (у відповідних редакціях)/.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
В силу положень підпункту 20.1.6 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов`язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з пунктом 85.2 статті 85 ПК України платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.
При цьому великий платник податків на запит контролюючого органу зобов`язаний також надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" копії таких документів, що створюються ним в електронній формі з обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування (податкових зобов`язань), первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів, не пізніше двох робочих днів, наступних за днем отримання запиту.
Для платників податків, які відповідно до цього пункту зобов`язані надавати інформацію в електронному вигляді, загальний формат та порядок подачі такої інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. У разі невстановлення електронного формату та порядку надання такої інформації платник податків звільняється від обов`язку подання її в електронній формі.
Для проведення електронної перевірки платник податків забезпечує подання до контролюючого органу засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" документів, які відповідно до цього Кодексу пов`язані з обчисленням та сплатою податків і зборів (якщо такі документи створюються таким платником податків в електронній формі та зберігаються на машинних носіях інформації). Загальний формат та порядок подання такої інформації встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об`єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності) /пункт 85.4 статті 85 Податкового кодексу України/.
Відповідно до пункту 85.6 статті 85 ПК України у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.
Згідно з пунктом 121.1 статті 121 ПК України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновків, що з моменту початку проведення перевірки у платника податків виникає обов`язок надання контролюючому органу всіх документів, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій тягне за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
Зі змісту залучених до матеріалів справи копій запитів про надання документів від 18 лютого 2020 року, від 19 лютого 2020 року та від 20 лютого 2020 року, актів приймання-передачі від 19 лютого 2020 року та від 20 лютого 2020 року та акту перевірки №0001/28/10/PPO/13961362 від 20 лютого 2020 року судом встановлено, що висновок контролюючого органу про невиконання суб`єктом господарювання вимог пункту 85.2 статті 85 ПК України зроблений у зв`язку з ненаданням ПП «Білоцерківська агропромислова компанія» на вимогу посадових осіб контролюючого органу таких документів:
- належним чином завірених копій документів: наказів про встановлення лімітів залишку готівки в касі, порядку оприбуткування готівки в касі, порядку розрахунку лімітів каси; касової книги з касовими документами за період з 01 липня 2019 року по 23 липня 2019 року та з 01 серпня 2019 року по 20 лютого 2020 року;
- оригіналів документів, що свідчать про здавання виручки до банку (в розумінні пункту 29 Постанови НБУ від 29 грудня 2017 року №148 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» із змінами та доповненнями).
Факт неподання позивачем всіх запитуваних відповідачем документів не спростовується позивачем у ході судового розгляду справи та підтверджується відповідями, наданими на запити контролюючого органу, позовною заявою та відповіддю на відзив, в яких позивач зазначає, що у нього відсутній обов`язок надавати контролюючому органу документи, які не стосуються предмета перевірки.
Оскільки фактична перевірка господарської одиниці позивача проводилася з питань дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців відповідно до закону, ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), то суд вважає, що запитувані відповідачем документи, зокрема, копії наказів про встановлення лімітів залишку готівки в касі, порядку оприбуткування готівки в касі, порядку розрахунку лімітів каси, касової книги з касовими документами та оригінали документів, що свідчать про здавання виручки до банку, стосувалися предмету перевірки, а відтак довід позивача про відсутність у нього обов`язку надавати такі документи є необґрунтованим.
Довід позивача про відсутність підстав для притягнення його до відповідальності, передбаченої пунктом 121.1 статті 121 ПК України, оскільки відповідачем не складено акт відповідно до пункту 85.6 статті 85 ПК України, суд оцінює критично та зазначає, що згідно положень вказаної статті Податкового кодексу України акт про відмову у наданні документів складається у довільній формі, а тому суд не вбачає порушення відповідачем положень пункту 85.6 статті 85 ПК України, так як ненадання позивачем запитуваних документів зафіксовано в акті фактичної перевірки №0001/28/10/PPO/13961362 від 20 лютого 2020 року, складеному за результатами такої перевірки позивача.
Виходячи із аналізу вищевказаних норм права та встановлених обставин справи, суд доходить висновку, що позивачем допущено порушення пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України, відповідальність за яке передбачена пунктом 121.1 статті 121 ПК України.
З огляду на це, підстави для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000025415 від 12 березня 2020 року відсутні.
Отже, у задоволенні позову слід відмовити.
У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,-
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Білоцерківська агропромислова група" (вул. Лесі України, буд. 28, с. Білоцерківка, Великобагачанський район, Полтавська область, 38340, ідентифікаційний код 13961362) до Офісу великих платників податків ДПС (вул. Дегтярівська, буд. 11Г, м. Київ, 04119, ідентифікаційний код 43141471) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000025415 від 12 березня 2020 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення з урахуванням пункту 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк