Рішення № 89670198, 05.06.2020, Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
05.06.2020
Номер справи
396/413/20
Номер документу
89670198
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 396/413/20

Провадження № 2/396/259/20

РІШЕННЯ

Іменем України

05.06.2020 року Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді: Гарбуз Ольга Анатоліївна

за участю секретаря судового засідання: Пономаренко Р.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в м.Новоукраїнка Кіровоградської області цивільну справу № 396/413/20 за позовом прокурора - заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Дульдієра Ю.С. в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області Дульдієр Ю.С. звернувся до суду в порядку ст.23 ЗУ «Про прокуратуру» в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації з позовною заявою до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів, посилаючись на те, що з 01 січня 2018 року по 30 червня 2018 року ОСОБА_1 була призначена допомога малозабезпеченим сім`ям. При оформленні вказаної допомоги ОСОБА_1 в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, наданої до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, не вказала про факт працевлаштування до ТОВ «Колос» та отримання доходу за ІІІ-IV квартали 2017 року у вигляді заробітної плати у розмірі 16642,07 грн. На підставі вказаних відомостей ОСОБА_1 в декларації, проводився розрахунок розміру допомоги малозабезпеченим сім`ям.

В травні 2018 року Управлінню соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації стало відомо, що гр. ОСОБА_1 була працевлаштована до ТОВ «Колос» та отримала дохід за ІІІ-IV квартали 2017 року у вигляді заробітної плати у розмірі 16642,07 грн. (за кодом ознаки доходу «101»). При цьому відповідач про вказаний дохід в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, не зазначала.

У зв`язку з наданням заявницею ОСОБА_1 недостовірної інформації про свій фінансовий стан та отримані доходи, було надмірно виплачено допомогу малозабезпеченим сім`ям на загальну суму 14610,28 грн.

ОСОБА_1 надміру виплачені кошти не повернула, лише їх частину в сумі 3400 грн. було добровільно повернуто відповідно до листа Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації за № 489/01-09 від 30.03.2020 року - кошти були утримані з особового рахунку допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях в липні-серпні 2019 року рівними частинами: липень 2019 року - 1700 грн. та серпень 2019 року - 1700 грн., залишок боргу у відповідача станом на 30.03.2020 року становить 11210,28 грн.

Враховуючи викладене позивач просить стягнути з відповідача надміру виплачені кошти наданої допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 11210,28 грн..

Ухвалою суду від 07 травня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін, у якій роз`яснено відповідачу, право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

На виконання вимог п.2 ч.7 ст.128 ЦПК України, ухвала про відкриття провадження у справі разом з додатками надсилалася відповідачу за місцем її реєстрації, які відповідач отримала 12.05.2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Станом на 05.06.2020 року відповідач не скористалася своїм правом та відзив до суду не подала, з клопотанням про відкладення розгляду справи для надання додаткового часу для подачі відзиву, до суду не зверталася.

Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі не надходили.

Відповідно положень ч. 2 ст. 191 та ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши у судовому засіданні матеріали справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та подані докази, з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги обгрунтовані і підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ч.3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (ч.1 ст.12 ЦПК України).

Відповідно до ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 23.01.2018 року звернулася до Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг. При цьому, відповідач вказала, що має на утриманні неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 та зазначила доходи сім`ї (а.с.35-36).

Відповідно до вказаної заяви та доданих заявником документів, з урахуванням наявності на утриманні неповнолітніх дітей, відповідачу ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.01.2018 року до 30.06.2018 року в розмірі 3652,57 грн., щомісячно (а.с. 47).

Згідно із заявою відповідача ОСОБА_1 від 23.01.2018 року про призначення усіх видів соціальної допомоги, вона під підпис повідомлена про відмову в призначенні або припиненні виплати допомоги (повернення надміру нарахованих коштів) в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.

Порядок, підстави та розмір нарахування державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям регулюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» (далі-Порядку).

Згідно з п. 14 Порядку, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75% прожиткового мінімуму для сім`ї.

Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономіки, Мінфіном, Держстатом, МОН молодьспортом.

Пунктом 6 Порядку, окрім іншого визначено, що до складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також, діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей.

Для кожної дитини (крім дитини з інвалідністю), яка входить до складу малозабезпеченої сім`ї, рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 10 відсотків.

Відповідно до п. 8 Порядку, соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Згідно з п. 9 Порядку, рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти кшіендарних днів із дня подання заяви і надсилається наступного після його прийняття дня уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.

Відповідно до розрахунку Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації від 09.02.2018 року відповідачу ОСОБА_1 у період з січня 2018 року по квітень 2018 року (включно), призначено та виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на загальну суму 14610,28 грн. (а.с.49).

Відповідно до п. 27 Порядку, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до відповіді на запит Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації від 03.05.2018 року щодо перевірки достовірності даних, було виявлено, що ОСОБА_1 при зверненні до Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації приховала факт працевлаштування до ТОВ «Колос» та отримання доходу за ІІІ-IV квартали 2017 року у вигляді заробітної плати у розмірі 16642,07 грн. (за кодом ознаки доходу «101») (а.с. 43-44).

Вказаний дохід відповідачем ОСОБА_1 при зверненні до Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації від 23.01.2018 року за призначенням усіх видів соціальних допомог в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, зазначений не був (а.с. 37-38).

Відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерстваекономіки та з питань Європейської і нтеграціїУ країни, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 (далі - Методика), методика призначена для обчислення сукупного доходу сімей (одержувачів) для всіх видів соціальної допомоги і застосовується при визначенні їх права на соціальну допомогу та розрахунку її розміру. Для обчислення суми доходів ураховуються доходи в грошовій та натуральній формі, а також в іноземній валюті за кордоном з будь-яких джерел як на території України, так і за її межами.

У сукупному доході сім`ї при визначенні її права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги на дітей одиноким матерям враховується грошовий еквівалент пільг за спожиті житлово- комунальні послуги.

Відповідно до п. 5 Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) входить, окрім іншого, нарахована заробітна плата, у тому числі за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі і вихідні дні та за роботу за сумісництвом; плата за роботу в колективному сільськогосподарському підприємстві; надбавки і доплати всіх видів; премії, установлені за системами оплати праці на підприємстві, в установі, організації, незалежно від періодичності і джерел їх виплати; відсоткові надбавки і щорічна винагорода з фонду матеріального заохочення за підсумками роботи за рік підприємства, установи чи організації. Премії і щорічні винагороди включаються до сукупного доходу на час їх нарахування, при цьому за рік ураховується не більше однієї винагороди за вислугу років.

Згідно з п. 9. Методики, обчислення доходу для врахування при призначенні державних соціальних допомог, здійснюється наступним чином:

Загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством;

Сукупний дохід включає в себе як поточні щомісячні доходи в грошовій та натуральній формі осіб, які враховуються при наданні допомоги, так і доходи, які мають нерегулярний характер;

Середньомісячний сукупний дохід усіх осіб, які враховуються при наданні допомоги, провадиться шляхом ділення загальної суми сукупного доходу одержувачів допомоги на 6, якщо інше не передбачене законодавством;

Середній дохід на одну особу обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу всіх осіб, які враховуються при наданні допомоги, на кількість цих осіб.

Таким чином, маючи на меті отримання коштів у вигляді державної допомоги, ОСОБА_1 при зверненні за державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім`ям 23.01.2018 року, приховала факт отримання заробітної плати в ТОВ «Колос» у загальній сумі 16 642,07 грн. в період, за який враховувалися доходи.

Даний факт вплинув на право заявниці на отримання державної соціальної допомоги. Після проведеного перерахунку, з урахуванням розміру дійсного доходу у вигляді заробітної плати, встановлено, що протягом періоду з 01.01.2018 року до 30.04.2018 року ОСОБА_1 незаконно отримала державну соціальну допомогу на загальну суму 14610,28 грн., яка є надміру виплаченими коштами.

Відповідно до п. 12 Порядку, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Згідно з п. 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

З урахуванням викладеного, 10.05.2018 року Управлінням соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації прийнято рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги ОСОБА_1 та виплату допомоги з травня 2018 припинено (а.с. 46).

Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення:

- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї;

- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;

- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;

- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

17.05.2018 року відповідачу направлено лист щодо вирішення питання повернення надміру сплачених коштів у сумі 14610,28 грн. (а.с. 39), однак зазначені кошти в добровільному порядку ОСОБА_1 не повернула.

При цьому частину коштів, а саме 3400 грн. відповідачем було добровільно повернуто. Кошти були утримані з особового рахунку допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях в липні-серпні 2019 року рівними частинами: липень 2019 року - 1700 грн. та серпень 2019 року - 1700 грн. Залишок боргу у відповідача становить 11210,28 грн. (а.с. 50).

Таким чином, залишок надміру виплачених коштів, що підлягають поверненню, становить 11210,28 грн. (3652,57 грн. х 4 міс. = 14610,28 грн. - 3400 грн. = 11210,28 грн.).

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Враховуючи те, що кошти державної соціальної допомоги набуті без достатньої правової підстави, а саме по недобросовісності з боку відповідача, - державному бюджету завдано матеріальної шкоди в розмірі 11210,28 грн., в зв`язку з чим, заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача ОСОБА_1 надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям підлягають задоволенню у повному обсязі.

Крім того, оскільки позовні вимоги задоволено повністю, то з урахуванням положень ст.141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь позивача сплачений ними судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

Керуючись ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 4, 12, 81, 89, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрована в АДРЕСА_1 , проживає в АДРЕСА_2 , - на користь Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації, (р/р НОМЕР_2 в УДКСУ у Новоукраїнському районі, МФО 820172, код за ЄДРПОУ 03197799) надміру виплачені бюдженті кошти у вигляді державної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 11210 (одинадцять тисяч двісті десять) грн. 28 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь прокуратури Кіровоградської області (р/р НОМЕР_3 в банку - Державна казначейська служба України, м.Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910025) судові витрати в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.,

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Кропивницького апеляційного суду або через Новоукраїнський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи, які не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Головуючий: О. А. Гарбуз