Справа № 2-а-465/08
№ 2-а-72/09
ПОСТАНОВА
іменем України
20 січня 2009 року о 09 годині 20 хвилин м. Торез
Торезький міський суд Донецької області у складі:
Головуючого-судді Сенчишина Ф.М.
Г Іри секретарі Анцибор І .Ю.
За участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача УПСЗН ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Тореза справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа на боці відповідача, яка не заявляє самостійних вимог Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, про визнання дій відповідача неправомірними, зобов'язання відповідача до вчинення певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Згідно позову, позивачка 04.10.2006 року народила дитину у зв'язку з чим перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку та отримує відповідну грошову допомогу в ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області. Позивачка вважає, що розмір призначеної їй допомоги не відповідає вимогам Закону України "Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми", оскільки є меншим за прожитковий мінімум. Вважає, що строк позовної давності звернення до адміністративного суду за захистом порушеного права нею пропущено з поважних причин, оскільки про свої порушені права вона дізналася з засобів масової інформації.
Позивачка просить визнати неправомірними дії УПСЗН Торезької міської ради Донецької області по ненарахуванню та невиплаті їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років у відповідності з Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" за період з 04.10.2006 року по день звернення в суд з позовом та зобов'язати УПСЗН до нарахувати їй додатково суму такої допомоги в розмірі 5085, 50 гривень.
Ухвалою суду від 03.01.2009 року до участі у розгляді справи у якості третьої особи на боці відповідача, яка не заявляє самостійних вимог залучено Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області.
Позивачка ОСОБА_4 в судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги та доводи позовної заяви, на яких вони ґрунтуються. Вважає, що строк позовної давності звернення до суду за захистом порушеного права нею пропущено з поважних причин, просить не відмовляти у позовних вимогах з цієї підстави.
Представник відповідача УПСЗН ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог. Заперечення мотивувала тим, що виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку здійснена у розмірах, визначених в 2007 році постановою Кабінету Міністрів України "Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" № 32 від 16.01.2007 року а в 2008 році - новою редакцією ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Заборгованості з виплат не має. Наполягає на застосуванні до позовних вимог позовної давності.
Третя особа на боці відповідача, яка не заявляє самостійних вимог ГУДКУ в Донецькій області, належним чином та завчасно сповіщена про час та місце розгляду справи в судове засідання представника не направила. Надала суду письмове клопотання про розгляд справи за відсутності свого представника.
В судовому засіданні досліджені письмові докази:
довідка УПСЗН про розмір допомоги позивачці;
лист відповідача позивачці на її звернення з питання призначення допомоги по догляду за дитиною до
досягнення нею трирічного віку;
копія свідоцтва про народження дитини;
копія паспорту позивачки;
копія свідоцтва про державну реєстрації*) УПСЗН;
копія положення УПСЗН;
копія заяви позивачки до УПСЗН для призначення допомоги по догляду за дитиною;
копія розпорядження про призначення позивачці допомоги;
На підставі пояснень сторін та досліджених письмових доказів, судом встановлені наступні фактичні обставини:
Позивачка ОСОБА_1 є особою застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, 04 жовтня 2006 року народила дитину ОСОБА_5, у зв'язку з чим перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. 05 березня 2007 року позивачка подала до відповідача ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку і УПСЗН їй 12 березня 2007 року була призначена така допомога починаючи з 01 квітня 2007 року. Фактично позивачці відповідачем виплачена така допомога у розмірах:
- з 01.04.2007 року по 31.07.2007 року -по 129 гривень 03 копійки щомісяця;
- з 01.08.2007 року по 31.08.2007 року - 132 гривні 64 копійки;
- з 01.09.2007 року по 30.09.2007 року - 134 гривні 45 копійок;
- з 01.10.2007 року по 31.10.2007 року - 136 гривень 13 копійок;
- з 01.11.2007 року по 30.11.2007 року -140 гривень 05 копійок;
- з 01.12.2007 року по 30.11.2008 року-по 144 гривні 10 копійок щомісяця.
Аналізуючи правовідносини, що є предметом судового розгляду суд враховує наступне:
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" № 489-V від 19.12.2006 року, затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня — 434 гривні, з 1 квітня — 463 гривні, з 1 жовтня — 470 гривень.
Згідно абз. 3 ч. 2 ст. 56 цього ж Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України
Згідно Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним.
Згідно ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-XII від 21.11.1992 року, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків
Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній до 31.12.2007 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній з 01.01.2008 року і на час розгляду справи в суді), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Згідно ст. 23 цього ж Закону, рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.
Згідно п.3 Прикінцевих положень цього ж закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року — 50 відсотками, з 1 січня 2009 року— 75 відсотками, з 1 січня 2010 року— 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питатння призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" № 13 від 11.07.2007 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму
Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" № 32 від 16.01.2007 року, в 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям з 1 січня — призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги що стосуються виплати допомоги за період до 11 грудня 2007 року включно, суд виходить з того, що позов позивачкою до суду подано 12.12.2008 року, тобто позивачкою пропущено визначений ст. 99 КАС України річний строк звернення до адміністративного суду за захистом порушеного права. Відповідач наполягає на застосуванні пропущення строку позовної давності, суд не вбачає поважних причин пропущення строку позовної давності, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги що стосуються виплати допомоги з 12 грудня 2007 року до 31 грудня 2007 року, суд виходить з того, що визначений Кабінетом Міністрів розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення неї 3-річного віку не відповідає вимогам ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), тому до спірних правовідносин суд застосовує акт вищої юридичної сили - Закон. Нарахування та виплата такої допомоги позивачці здійснювалася відповідачем у розмірі, значно нижчому за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, який в зазначений період становив 470 гривень на місяць, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Визначаючи розмір недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яку відповідач зобов'язаний виплатити позивачеві, суд виходить з наступних розрахунків:
за 20 днів грудня 2007 року - 470/31x20 - 144, 1/31x20 = 210 (двісті десять) гривень 26 (двадцять шість) копійок.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги що стосуються виплати допомоги за період з 01 січня 2008 року суд виходить з того, що нарахування та виплата такої допомоги відповідачем здійснювалася у відповідності до чинної редакції ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Згідно ч.3 ст. 94 КАС України, враховуючи що позовні вимоги позивачки задоволено частково, відповідно до частки задоволених вимог з місцевого бюджету м. Тореза на користь позивачки слід стягнути судові витрати з оплати судового збору у розмірі 2 гривні 10 копійок (50, 86x210, 26/5085, 50) за позовні вимоги майнового характеру та 3 гривні 40 копійок за позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача, а усього 5 гривень 50 копійок.
Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, абз. 3 ч. 2 ст. 56, ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" № 489-V від 19.12.2006 року, рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст. 5, 15, 23, п.3 Прикінцевих положень Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-XII від 21.11.1992 року, п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" № 13 від 11.07.2007 року, п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" № 32 від 16.01.2007 року, ч. 2 ст.3, ст.ст. 9, 11, 14, 71, 99, 100, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати дії ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області при визначенні ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 12 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року такими, що не відповідають вимогам Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, протиправними.
Зобов'язати ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, вул. Сизранцева, б. 76, ЄДРПОУ 25968041), здійснити ОСОБА_1, яка мешкає в м. Торезі Донецької області, вул. Леніна, б. 105, іпн НОМЕР_1, нарахування та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 12 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 210 (двісті десять) гривень 26 (двадцять шість) копійок.
У задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовити.
Стягнути з місцевого бюджету м. Тореза на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 5 (п'ять) гривні 50 (п'ятдесят) копійок.