
Справа № 487/6534/19
Провадження № 2/487/453/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.04.2020 року м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва у складі: головуючого судді Кузьменко В.В., за участю секретаря Рафальської Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Миколаєві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,
ВСТАНОВИВ:
Представник Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради Василенко С.М. звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просив стягнути з ОСОБА_1 кошти допомоги одинокої матері в сумі 13009 гривень 18 копійок.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної допомоги одиноким матерям.
На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб від 03.02.2017 року ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.02.2017 року по 30.04.2017 року в сумі 1689,00 грн., щомісяця, з 01.05.2017 р. по 31.07.2017 р. в сумі 1777,00 грн. щомісяця. На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб від 18.08.2017 року ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.08.2017 року по 30.11.2017 року в сумі 1777,00 грн., щомісяця, з 01.12.2017 р. по 31.01.2018 р. в сумі 1860,00 грн. щомісяця. На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб від 07.02.2018 року ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.02.2018 року по 31.05.2018 р. в сумі 1762,00 грн., щомісяця, з 01.06.2018 р. по 30.06.2018 р. в сумі 1210,22 грн. щомісяця, з 01.07.2018 р. по 31.07.2018 р. в сумі 1289,22 грн.
Разом з цим, в результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала доходи у розмірі 36737,37 грн. (ознака доходів «101» (нарахована (виплачена) заробітна плата), які вона отримувала в період, за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розмірів вищезазначеної допомоги. Таким чином виникла переплата державних коштів по допомозі одиноким матерям за період з 01.02.2017 року по 31.07.2018 рік в сумі 16931,28 грн.
Ухвалою суду від 23.10.2019 року провадження у справі було відкрито та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
В судове засідання представник Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити. Не заперечує проти винесення заочного рішення судом.
У судове засідання відповідач ОСОБА_1 не з`явилась, про дату, час і місце судового засідання була повідомлена належним чином, поважних причин неявки суду не повідомила. Заяв, клопотань, відзиву на позов від відповідача до суду не надходило.
Суд вважає можливим постановити рішення про заочний розгляд справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного.
Згідно з п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, відповідно до ст.. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документи про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішення про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п. 34 вищезазначеного порядку, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років надається у розмірі що дорівнює різниці 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної допомоги одиноким матерям.
На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб від 03.02.2017 року ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.02.2017 року по 30.04.2017 року в сумі 1689,00 грн., щомісяця, з 01.05.2017 р. по 31.07.2017 р. в сумі 1777,00 грн. щомісяця. На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб від 18.08.2017 року ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.08.2017 року по 30.11.2017 року в сумі 1777,00 грн., щомісяця, з 01.12.2017 р. по 31.01.2018 р. в сумі 1860,00 грн. щомісяця. На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб від 07.02.2018 року ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.02.2018 року по 31.05.2018 р. в сумі 1762,00 грн., щомісяця, з 01.06.2018 р. по 30.06.2018 р. в сумі 1210,22 грн. щомісяця, з 01.07.2018 р. по 31.07.2018 р. в сумі 1289,22 грн.
Разом з цим, в результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала дохід (ознака доходів «101» (нарахована (виплачена) заробітна плата), який вона отримувала в періоди, за які обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розмірів вищезазначеної допомоги.
Таким чином виникла переплата державних коштів по допомозі одиноким матерям за період з 01.02.2017 року по 31.07.2018 рік в сумі 16931,28 грн.
Станом на 28.08.2019 року сума заборгованості становить 13009,18 грн.
Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Відповідач була особисто повідомлена про утворення переплати державних коштів, суму, яку потрібно повернути, та термін її повернення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Частиною 1 ст. 1213 ЦК України передбачено, що набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів обґрунтований і підлягає задоволенню.
Відповідно до положень ст. 141 ЦПК України з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 2102 грн.
Керуючись ст.ст. 76, 89, 263-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (м. Миколаїв вул. М.Морська 19, р/р НОМЕР_2 , ОКПО 03194499 МФО 826013 ГУДКСУ в м. Миколаєві Миколаївської області) надмірно виплачені державні кошти по допомозі одинокої матері у розмірі 13009 гривень 18 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в дохід держави судовий збір у розмірі 2102 гривні.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя Заводського районного
суду м. Миколаєва В.В.Кузьменко