
464/1111/19
2/465/919/20
РІШЕННЯ
Іменем України
(заочне)
02.06.2020 року м.Львів
Франківський районний суд м. Львова,
в складі:
головуючого – судді Ванівського Ю.М.
при секретарі Школьніковій К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа Управління пенсійного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, про стягнення надміру виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, посилаючись на те, що відповідачка з 28.11.2014 року до 23.11.2015 року перебувала на обліку в департаменті соціальної політики Черкаської міської ради як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
З 24.11.2015 року і по даний час ОСОБА_2 перебуває на обліку в Сихівському відділі соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.
На підставі заяви відповідача та відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року її була призначена та виплачувалась щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
За результатами проведення Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області в департаменті ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету для надання щомісячної адресної допомоги, які переміщуються з тимчасово окупованої території, для покриття витрат на проживання, отримано відповідь про відрахування дітей із загальноосвітніх навчальних закладів м. Черкаси.
Відповідачка не повідомила позивача у визначений законом термін про відрахування сина із навчального закладу у зв`язку із переїздом до Львова.
Таким чином її безпідставно нараховано кошти у період з 01.07.2015 року по 09.12.2015 року на загальну суму 4676,65 грн.
Тобто, безпідставно виплачена щомісячна адресна допомога внутрішньо перемішеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг підлягає примусовому стягненню із набувача за умови недобросовісності останнього, зокрема не повідомлення уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомога.
Оскільки відповідачка в добровільному порядку кошти не повернула, позивач звернувся до суду для захисту своїх прав.
На підставі вищевикладеного, просить позов задоволити.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав на адресу суду клопотання про розгляд справи без їхньої участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі, та не заперечує проти винесення заочного рішення.
Відповідач в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, з заявами та клопотаннями до суду не звертався.
Третя особа в судове засідання повторно не з`явилася, причини неявки суду не повідомила, про день та час розгляду справи була повідомлена належним чином, з заявами та клопотаннями до суду не звертався.
Суд, на підставі ст. ст. 280 - 283 ЦПК України ухвалив про заочний розгляд справи на підставі наявних в справі доказів.
Суд, вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до положень ст.ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 80 ЦПК України).
Відповідно до статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Згідно зі статтею 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати; 7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; 8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
При ухваленні рішення суд не може виходити за межі позовних вимог.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судове рішення у цивільній справі» №14 від 18 грудня 2009 року передбачено, що рішення суду як найважливіший акт правосуддя покликане забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод людини та здійснення проголошеного Основним Законом України принципу верховенства права. У зв`язку з цим суди повинні неухильно додержувати вимог про законність і обґрунтованість рішення у цивільній справі (частина перша статті 263 ЦПК).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Порядок ведення обліку осіб, які переміщуються, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї.
В судовому засіданні встановлено, що 10.06.2015 року до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради звернулася ОСОБА_2 із заявою про взяття його на облік як особи, що переміщена з тимчасово окупованої території України. Фактичне місце проживання зазначено: АДРЕСА_1 .
Рішенням Департаменту соціальної політки Черкаської міської ради за заявою від 15.05.2015 відповідачки про призначення допомоги переміщеним особам на проживання призначена та виплачувалась адресна грошова допомога.
За результатами проведення Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області в департаменті ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету для надання щомісячної адресної допомоги, які переміщуються з тимчасово окупованої території, для покриття витрат на проживання, отримано відповідь про відрахування дітей із загальноосвітніх навчальних закладів м. Черкаси.
Відповідно до Наказу №15 по Черкаській спеціалізованій школі №27 від 31 серпня 2015 року ОСОБА_3 відраховано із 2-Б класу, оскільки такий вибув до Львова.
Розпорядженням Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради Управління соціального захисту населення Соснівського району від 09.02.2016 року про припинення виплати ОСОБА_2 .
Тобто, безпідставно виплачена щомісячна адресна допомога внутрішньо перемішеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг підлягає примусовому стягненню із набувача за умови недобросовісності останнього, зокрема не повідомлення уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомога.
Вищенаведене свідчить про наявність підстав для стягнення з ОСОБА_2 на користь департаменту нарахованої та виплаченої грошової допомоги у сумі 4676,65 грн., як набутої без достатніх правових підстав.
Відповідач неодноразово листами повідомлений про переплату, яка виникла з одночасним проханням повернути заборгованість, проте станом на дату звернення департаменту до суду сума надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги так і не була повернута.
Відповідно до частини 2 статті 9 Закону, внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від`їзду.
Статтею 12 Закону передбачено, що у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Відповідно до абзацу другого п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Оскільки відповідачем не було повідомлено департамент про зміну обставин, що вплинули на призначення та виплату грошової допомоги, це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді допомоги переміщеним особам на проживання в розмірі 4676,65 грн.. Вказані виплати не повернуті відповідачем на вимогу позивача до цього часу, тому суд приходить до висновку про задоволення позову Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення виплачених коштів адресної допомоги в розмірі 4676,65 грн. Слід також зазначити, що відповідач жодним чином не спростував доводи та розрахунки позивача.
Суд вирішує питання про розподіл судових витрат на підставі ст. 141 ЦПК України, відповідно до вимог якої, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які понесені позивачем в ході судового розгляду, пропорційно до задоволених позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачений судовий збір в розмірі 1921 грн., що стверджується платіжним дорученням № 28 від 11 лютого 2019 року.
Отже, відповідно до ст. 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір», суд вважає за необхідне стягнути з відповідача ОСОБА_4 на користь позивача судовий збір в розмірі 1921 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. ст. ст. 3, 10, 11, 1212, 1166 ЦК України, ст.ст.4, 5, 11,12,13,81-84,89,141, 259,263-266,273, 268, 280-282 ЦПК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі і на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 року №505, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа Управління пенсійного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, про стягнення надміру виплачених коштів, - задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , іпн НОМЕР_1 ) на користь департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (код 37853109, МФО 820172) надміру виплачені кошти грошової допомоги у сумі 4676,65 грн.,
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , іпн НОМЕР_1 ) на користь департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (код 37853109, МФО 820172) судовий збір у розмірі 1921 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його ухвалення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржено в загальному порядку до Черкаського апеляційного суду через місцевий суд (з початку функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Львівського апеляційного суду) протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, а відповідачем - в той же строк з дня залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ванівський Ю.М.