Рішення № 89658416, 03.06.2020, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
03.06.2020
Номер справи
335/3763/20
Номер документу
89658416
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

1Справа № 335/3763/20 2/335/1509/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

3 червня 2020 р. Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Соболєвої І.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників процесу (письмове провадження) цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про індексацію грошового зобов`язання та сплату трьох процентів річних,

ВСТАНОВИВ:

06.05.2020 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУПФУ) про індексацію грошового зобов`язання та сплату трьох процентів річних, мотивуючи свої вимоги тим, що постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 02.03.2011 у справі № 2а-203/2011 Управління Пенсійного фонду України (далі - УПФУ) в Жовтневому районі м. Запоріжжя, правонаступником якого є відповідач, зобов`язано здійснити позивачеві перерахунок і виплату пенсії. Постанова суду набрала законної сили 30.08.2011. На виконання цієї постанови відповідач провів перерахунок та нарахував до виплати позивачеві суму розміром 28 867,10 грн., яка до теперішнього часу не виплачена.

Крім того, постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 09.10.2014 у справі № 331/7539/14-а УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя зобов`язано провести перерахунок та виплату пенсії позивачеві. Постанова суду набрала законної сили 04.12.2014. На виконання цієї постанови відповідач провів перерахунок та нарахував до виплати позивачеві суму розміром 12 971,90 грн., яка до теперішнього часу не виплачена.

Оскільки відповідач своєчасно не виплатив позивачеві вказані суми пенсії, позивач, посилаючись на положення ст. 625 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), просив стягнути з відповідача інфляційні витрати та 3% річних за період з 30.08.2011 по 28.02.2020 на суму заборгованості, нарахованої на виконання постанови Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 02.03.2011 у справі № 2а-203/2011 загальним розміром 48 665,66 грн. та інфляційні витрати і 3 % річних за період з 04.12.2014 по 28.02.2020 на суму заборгованості, нарахованої на виконання постанови Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 09.10.2014 у справі № 331/7539/14-а загальним розміром 16 974,35 грн.

Ухвалою судді від 06.05.2020 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено провести в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в судове засідання, встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті (відзиву, відповіді на відзив, заперечення на відповідь).

Відповідач ГУПФУ в особі представника Алєксєєвої Ю.О. із позовними вимогами ОСОБА_1 не погодилась, 20.05.2020 подала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що на виконання постанови Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 02.03.2011 у справі № 2а-203/2011 відповідачем проведено перерахунок пенсії за період з 23.06.2010 по 22.04.2011, внаслідок якого нараховано доплату розміром 25 867,10 грн. Однак, вказані грошові кошти не були виплачені позивачеві, оскільки не були профінансовані з Державного бюджету України. Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 440 від 03.09.2014 «Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою» (далі - Порядок № 440), рішення суду подають до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості. Вказана постанова суду включена до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 (далі - Порядок № 649).

Також, на виконання постанови Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 09.10.2014 у справі № 331/7539/14-а відповідачем проведено перерахунок пенсії, внаслідок якого нараховано 12 971,88 грн. Однак, вказані грошові кошти також не були виплачені позивачеві, оскільки не були профінансовані з Державного бюджету України. Зазначена сума була виплачена позивачеві лише 07.04.2020.

Вказує, що відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 (далі - Закон № 1058) саме на органи Пенсійного фонду покладено обов`язок із визначення розміру пенсій та інших виплат, а тому розрахунок інфляційних втрат та 3% річних, наданий позивачем, не підлягає врахуванню. Спірні правовідносини у цій справі виникли з приводу невиконання постанов суду, а тому на них не розповсюджуються норми ст. 625 ЦК України. У постановах судом не визначено конкретної суми до стягнення, а тому зобов`язання в даному випадку не можуть вважатися грошовими. Пенсійний фонд не є розпорядником державних коштів, а тому не може нести відповідальність за порушення виконання грошового зобов`язання за ст. 625 ЦК України. Просила в задоволенні позову відмовити повністю.

Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 02.03.2011 у справі № 2а-203/2011 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено, внаслідок чого:

- визнано неправомірними дії УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя щодо виплати ОСОБА_1 пенсії в розмірі, меншому ніж передбачено статтею 50, частиною 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов`язано УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок і виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком починаючи з 22.03.2014, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 8-9).

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30.08.2011 постанову Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 02.03.2011 у справі № 2а-203/2011 залишено без змін (а.с. 10-11).

На виконання постанови суду відповідним органом Пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та нараховано 25 867,10 грн. за період з 23.06.2010 до 22.07.2011, що підтверджується листом ГУПФУ від 16.04.2020 № 0800-0402-8/15669 (а.с. 36).

Постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 09.10.2014 у справі № 331/7539/14-а адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено, внаслідок чого:

- визнано неправомірними дії УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя щодо виплати ОСОБА_1 пенсії в розмірі, меншому ніж передбачено статтею 50, частиною 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов`язано УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок і виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком починаючи з 22.03.2014, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 13-14).

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2014 постанову Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 09.10.2014 у справі № 331/7539/14-а залишено без змін (а.с. 14-15).

На виконання вищевказаної постанови суду відповідним органом Пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та нараховано доплату розміром 12 971,88 грн. Зазначена сума була виплачена тільки 07.04.2020, що підтверджується роздруківкою з електронного реєстру рішень суду, наданої представником відповідача (а.с. 34).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 № 988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» Управління Пенсійного фонду України в Олександрівськом (попередня назва - Жовтневому) районі м. Запоріжжя реорганізоване шляхом злиття з 31.03.2017 у Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 628 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» реорганізовано Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Отже, відповідач ГУПФУ є правонаступником прав і обов`язків Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя у спірних правовідносинах.

На момент звернення ОСОБА_1 до суду з цим позовом кошти, нараховані за постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 02.03.2011 у справі № 2а-203/2011 йому не виплачені, що не заперечується відповідачем у відзиві на позов, а кошти, нараховані за Постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 09.10.2014 у справі № 331/7539/14-а - виплачені 07.04.2020, що не спростовано позивачем.

Позивач у позові просить на підставі статті 625 ЦК України стягнути з відповідача інфляційні витрати та 3% річних за період з 30.08.2011 по 28.02.2020 на суму заборгованості, нарахованої на виконання постанови Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 02.03.2011 у справі № 2а-203/2011 загальним розміром 48 665,66 грн., а також інфляційні витрати та 3 % річних за період з 04.12.2014 по 28.02.2020 на суму заборгованості, нарахованої на виконання постанови Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 09.10.2014 у справі № 331/7539/14-а загальним розміром 16 974,35 грн.

Оскільки грошові кошти за постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 09.10.2014 у справі № 331/7539/14-а виплачені 07.04.2020, а позивач просить стягнути вказані суми станом на 28.02.2020, це не впливає на розмір позовних вимог.

Так, відповідно до положень ст.ст. 524, 533-535 і 625 ЦК України грошовим є зобов`язання, виражене у грошових одиницях (національній валюті України чи у грошовому еквіваленті зобов`язання, вираженого в іноземній валюті), що передбачає обов`язок боржника сплатити гроші на користь кредитора, який має право вимагати від боржника виконання цього обов`язку.

Грошовим є будь-яке зобов`язання, в якому праву кредитора вимагати від боржника сплати коштів кореспондує обов`язок боржника з такої сплати.

Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою у постанові від 11.04.2018 у справі № 14-68цс18 (№ 758/1303/15-ц).

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Стаття 625 ЦК України розміщена у розділі І «Загальні положення про зобов`язання» книги 5 ЦК України. Отже, приписи розділу І книги 5 ЦК України поширюються як на договірні зобов`язання (підрозділ 1 розділу III книги 5 ЦК України), так і на недоговірні (деліктні) зобов`язання (підрозділ 2 розділу III книги 5 ЦК України).

З огляду на зазначене, у статті 625 ЦК України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення (договір чи делікт).

Положення статті 625 ЦК України поширюються на всі види грошових зобов`язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов`язань.

Така правова позиція викладена й в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.05.2018 у справі № 14-16цс18 (№ 686/21962/15-ц).

Згідно з розрахунком 3 % річних, нарахованих на суму заборгованості в розмірі 25 867,10 грн. та інфляційних втрат за період затримки виконання грошового зобов`язання, наведеним позивачем в позовній заяві, за період з 30.08.2011 по 28.02.2020, інфляційні втрати за вказаний період становлять 42 066,66 грн., а 3% річних складають 6 599,00 грн.

Згідно з розрахунком 3 % річних, нарахованих на суму заборгованості в розмірі 12 971,90 грн. та інфляційних втрат за період затримки виконання грошового зобов`язання, наведеним позивачем в позовній заяві, за період з 04.12.2014 по 28.02.2020, інфляційні втрати за вказаний період становлять 14 935,35 грн., а 3% річних складають 2 039,00 грн.

Вказані розрахунки відповідачем не спростовані, сумнівів у їх обґрунтованості у відзиві на позов не наведено. Позиція відповідача щодо відсутності підстав для стягнення з нього вказаних коштів ґрунтується на тому, що відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону № 1058 саме на органи Пенсійного фонду покладено обов`язок із визначення розміру пенсій та інших виплат, а тому розрахунок інфляційних втрат та 3% річних, наданий позивачем, не підлягає врахуванню. Разом із тим, у даному випадку позивачем не порушується питання про стягнення пенсійних чи інших виплат з відповідача, а предметом спору є саме застосування наслідків неналежного виконання грошового зобов`язання, що регулюється ст. 625 ЦК України, а не Законом № 1058.

Крім того, відповідач у відзиві посилався на те, що грошові кошти не були виплачені позивачеві, оскільки не були профінансовані з Державного бюджету України. Разом із тим, відсутність бюджетного фінансування не може вважатися законною підставою для не виплати позивачеві належних йому сум грошових коштів. До того ж, ст. 625 ЦК України не пов`язує підстави для застосування встановленої неї відповідальності із наявністю чи відсутністю бюджетного фінансування боржника.

Також суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на Порядок № 440, оскільки цей Порядок визначає механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», інвентаризації та погашення заборгованості за ними.

Відповідно до частин 1-2 статті 3 Закону України «Про гарантії держави по виконанню судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду. Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Отже, вказаним Законом передбачається виконання саме рішень про стягнення коштів з державного органу. Натомість, постанови Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 02.03.2011 та від 09.10.2014, стосувались зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію позивачеві за певний період.

Також, суд вважає помилковим посилання відповідача у відзиві на позов на те, що спірні правовідносини у цій справі виникли з приводу невиконання постанов суду, а також, що постановами суду не визначено конкретної суми до стягнення, а тому приписи ст. 625 ЦК України застосуванню не підлягають, оскільки така позиція суперечить вищенаведеним положенням законодавства та правовим позиціям Великої Палати Верховного Суду.

Зазначаючи про те, що Пенсійний фонд не є розпорядником державних коштів, а тому не може нести відповідальність за порушення виконання грошового зобов`язання за ст. 625 ЦК України, відповідач у відзиві не вказує, хто саме є розпорядником державних коштів та має нести таку відповідальність.

Підсумовуючи все вищевикладене викладене, позов ОСОБА_1 задовольняється судом в повному обсязі.

Крім того, оскільки на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивача звільнено від сплати судового збору як громадянина, віднесеного до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, суд вважає необхідним в порядку, передбаченому ст. 141 ЦПК України, стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 840 грн. 80 коп. (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за ставкою пп. 1 п. 1 ч. 2 ст. 4 вказаного Закону).

Керуючись ст.ст. 2, 3, 10-12, 13, 81, 82, 133, 137, 141, 263-265, 274-279 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 інфляційні витрати та 3% річних за період з 30.08.2011 по 28.02.2020 на суму заборгованості, нарахованої на виконання постанови Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 02.03.2011 у справі № 2а-203/2011 в розмірі 48 665,66 грн., інфляційні витрати та 3 % річних за період з 04.12.2014 по 28.02.2020 на суму заборгованості, нарахованої на виконання постанови Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 09.10.2014 у справі № 331/7539/14-а в розмірі 16 974,35 грн., а всього стягнути 65 640 (шістдесят п`ять тисяч шістсот сорок) грн. 01 коп.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь Державного бюджету України судовий збір розміром 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 3 р. ХІІ «Прикінцеві положення» ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), процесуальні строки щодо апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення ухвалене та складене в повному обсязі 03.06.2020.

Інформація про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 Цивільного процесуального кодексу України:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, ЄДРПОУ 20490012, юридична адреса: 69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б.

Суддя І.П. Соболєва