Ухвала суду № 89657678, 02.06.2020, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
02.06.2020
Номер справи
308/4873/20
Номер документу
89657678
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 308/4873/20

1-кс/308/2352/20

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 червня 2020 року м. Ужгород

Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_3 , погодженого прокурором відділу організації і процесу і процесуальногокерівництва досудовимрозслідуванням,яке здійснюєтьсяслідчими територіальногоуправління Державногобюро розслідувань,розташованого умісті Львові,що поширює своюдіяльність наЗакарпатську областьпрокуратури Закарпатськоїобласті ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до речей та документів,-

В С Т А Н О В И В:

Слідчою групою відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Закарпатській області здійснюється досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.191 КК України, відомості про які внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11.01.2020 за №42020070000000014.

Як вбачаєтьсяз клопотаннята доданихдо ньогоматеріалів, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , ПП " ОСОБА_5 " спільно з інспектором з технічного нагляду ФОП ОСОБА_6 розтратили та привласнили бюджетні кошти, виділені на будівництво об`єктів органів влади та місцевого самоврядування - адміністративної будівлі по АДРЕСА_1 на загальну суму 1150044 грн., шляхом внесення до документів з виконання будівельних робіт завідомо неправдивих відомостей про виконання робіт та оплати їх вартості у повному обсязі, хоча такі роботи в повному обсязі виконані не були, що призвело до збитків на вказану суму.

Крім того, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , ПП " ОСОБА_5 " спільно з інспектором з технічного нагляду ФОП ОСОБА_7 розтратили та привласнили бюджетні кошти, виділені на будівництво об`єктів органів влади та місцевого самоврядування сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур`ї Ремети Перечинського району на загальну суму 759379 грн., шляхом внесення до документів з виконання будівельних робіт завідомо неправдивих відомостей про виконання робіт та оплати їх вартості у повному обсязі, хоча такі роботи в повному обсязі виконані не були, що призвело до збитків на вказану суму.

Крім того, службові особи ПП " ОСОБА_5 " привласнили бюджетні кошти, виділені на будівництво об`єктів органів влади та місцевого самоврядування - адміністративної будівлі по АДРЕСА_1 на загальну суму 1150044 грн. та сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур`ї Ремети на загальну суму 759379 грн., шляхом внесення як виконавцем робіт до документів з виконання будівельних робіт завідомо неправдивих відомостей про виконання робіт та отримання коштів на рахунок з рахунків вказаних сільських рад в якості оплати вартості будівельних робіт по вказаних об`єктам у повному обсязі, хоча такі роботи в повному обсязі виконані ним не були.

При цьому встановлено, що 16 жовтня 2018 року між ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі голови ОСОБА_8 (замовник) та приватним підприємством « ОСОБА_5 », код ЄДРПОУ № НОМЕР_1 , в особі директора ОСОБА_9 (підрядник) підписано договір підряду № 12. Відповідно до умов зазначеного договору, початок робіт визначено з 01 листопада 2018, а закінчення - 25 грудня 2019. Предметом договору є будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур`ї Ремети Перечинського району за ціною 4 365 558 грн.

Під час виконання договору № 12 від 16.10.2018 замовник ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі поданих документів з боку уповноважених осіб ПП « ОСОБА_5 » здійснювала наступні оплати:

29.10.2018 р. перераховано 381 000 грн. у вигляді попередньої оплати на будівництво ЦНАП (кошти надійшли на рахунок підприємства в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » № НОМЕР_2 );

13.06.2019 перераховано 200 000 грн. згідно акту виконаних робіт № 2 за червень 2019 за будівництво ЦНАП (кошти надійшли на рахунок підприємства в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » № НОМЕР_2 );

11.07.2019 перераховано 1 224 915,6 грн. згідно акту виконаних робіт № 2 за липень 2019 за будівництво ЦНАП (кошти надійшли на рахунок підприємства в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » № НОМЕР_2 );

28.08.2019 перераховано 908 924,4 грн. згідно акту виконаних робіт № 3 за серпень 2019 за будівництво ЦНАП (кошти надійшли на рахунок підприємства в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » № НОМЕР_2 );

23.10.2019 перераховано 1 486 999,2 грн. згідно акту виконаних робіт № 3 за жовтень 2019 за будівництво ЦНАП (кошти надійшли на рахунок підприємства в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » № НОМЕР_2 );

26.12.2019 трьома транзакціями перераховано 129 673,58 грн, 29 160.80 грн. та 4 884,42 грн. згідно з актами виконаних робіт № 5 та № 6 за грудень 2019 за будівництво ЦНАП (кошти надійшли на рахунок підприємства в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » № НОМЕР_2 ).

Таким чином, за період з 29.10.2018 по 26.12.2019 ПП « ОСОБА_5 », код ЄДРПОУ № НОМЕР_1 , отримало від замовника кошти у сумі 4 365 558 грн., тобто увесь обсяг фінансування, передбачений договором № 12 від 16.10.2018.

При цьому станом на 09.01.2020 року на об`єкті «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур`ї Ремети Перечинського району» підрядник ПП « ОСОБА_5 » фактично не виконав окремі роботи.

Таким чином, під час складання уповноваженими особами ПП « ОСОБА_5 » актів виконаних робіт внесено неправдиві відомості про обсяг та вартість виконаних будівельних робіт на загальну суму 795 379 грн.

Клопотання мотивоване тим, що під час здійснення досудового розслідування вказаного кримінального правопорушення необхідно вилучити та дослідити оригінали документів, які перебувають у володінні (розпорядженні) ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: оригінали документів, які стосуються виконання робіт по об`єкту «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур`ї Ремети Перечинського району» в період з 2018 по 2020 рр., а також документи щодо проведення тендерної процедури по вказаному об`єкту, зокрема документи, які стали підставою для виділення коштів для виконання будівельних робіт вказаного об`єкта, положення про тендерний комітет ІНФОРМАЦІЯ_2 , наказ про призначення тендерного комітету, тендерні пропозиції учасників, реєстр обліку отриманих тендерних пропозицій, протоколи засідань тендерного комітету (протоколи вибору процедури закупівлі, розкриття тендерних пропозицій оцінки та акцепту тендерних (цінових) пропозицій, звіти про результати проведень закупівель) та іншу тендерну документацію по вказаному об`єкту, кошторис за 2018-2020 рр. із змінами, договори на виконання робіт; додатки до цих договорів (договірна ціна, календарний план виконання робіт, зміни до них, тощо), проектно-кошторисну документацію (робочий проект, зведений та локальний кошторис), дефектний акт, довідки про вартість виконаних підрядних робіт (форма КБ-3), акти приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в), підсумкові відомості ресурсів (витрати за прийнятими нормами), декларації на початок будівельних робіт, договори або внутрішні накази на здійснення технічного нагляду, рахунки-фактури, платіжні доручення, з метою встановлення та дослідження правомірності дій службових осіб при використанні грошових коштів під час проведення тендерної процедури та при виконанні будівельних робіт по об`єкту «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур`ї Ремети Перечинського району».

Окрім цього, оригінали вказаних документів можуть мати значення речових доказів, оскільки містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. ( ст. 98 КПК України).

Також, необхідність у вилученні зазначених документів слідча обґрунтовує тим, що в ході проведення досудового розслідування вказаного кримінального правопорушення необхідно буде призначити та провести ряд почеркознавчих експертиз,

Слідча в судове засідання не з`явилася, при цьому подала заяву про розгляд клопотання без її участі, зазначивши, що клопотання підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.

Представник особи, у володінні якої знаходяться запитувана інформація, у судове засідання, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду клопотання, про що свідчить поданий слідчим рапорт, не з`явився, однак його неприбуття відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України не є перешкодою для розгляду клопотання.

Дослідивши матеріали, долучені до клопотання, слідчий суддя встановив наступне.

Витягом з кримінального провадження № 42020070000000014 підтверджено, що органом досудового розслідуванням ГУНП в Закарпатській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11.01.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Згідно зі ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до ст. 159 КПК Українитимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно з ч. ч. 5, 6 ст. 163 КПК України суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

В силу ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів, не допускається, якщо сторона кримінального провадження не доведе, що потреби судового розгляду виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який ідеться в клопотанні.

Відповідно до ч. 4 ст. 132 КПК України для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про тимчасовий доступ до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Статтею 98 КПК України визначено, що документи є речовими доказами, якщо вони були знаряддям вчинення злочину або містять відомості, які можуть бути використані як факт доказу чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Так, відповідно до ст. 99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об`єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Згідно з ч. 1 ст. 92 КПК України обов`язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого.

У відповідності до ч. 5 ст. 132 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні надати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Слідчим суддею встановлено, що 03.03.2020 постановою старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_3 , призначено у кримінальному провадженні за № 42020070000000014 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.4 ст.191 КК України інженерно-технічну експертизу, для проведення якої залучено судового експерта ОСОБА_10 .

Враховуючи наведене та беручи до уваги, що слідчим доведено, що вказані у клопотанні оригінали документів, які стосуються виконання робіт по об`єкту «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур`ї Ремети Перечинського району» в період з 2018 по 2020 рр., а також документи щодо проведення тендерної процедури по вказаному об`єкту, які перебувають у володінні (розпорядженні) ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 , мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні № 42020070000000014, та необхідні для проведення інженерно-технічної та почеркознавчих експертиз, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст. 131, 132, 159-164, 309 КПК України, слідчий суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання задовольнити.

Надати стороні кримінального провадження слідчим слідчої групи відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_3 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , тимчасовий доступ до оригіналів документів, з можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні (розпорядженні) ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: оригінали документів, які стосуються виконання робіт по об`єкту «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с. Тур`ї Ремети Перечинського району» в період з 2018 по 2020 рр., а також документи щодо проведення тендерної процедури по вказаному об`єкту, зокрема документи, які стали підставою для виділення коштів для виконання будівельних робіт вказаного об`єкта, положення про тендерний комітет ІНФОРМАЦІЯ_2 , наказ про призначення тендерного комітету, тендерні пропозиції учасників, реєстр обліку отриманих тендерних пропозицій, протоколи засідань тендерного комітету (протоколи вибору процедури закупівлі, розкриття тендерних пропозицій оцінки та акцепту тендерних (цінових) пропозицій, звіти про результати проведень закупівель) та іншу тендерну документацію по вказаному об`єкту, кошторис за 2018-2020 рр. із змінами, договори на виконання робіт; додатки до цих договорів (договірна ціна, календарний план виконання робіт, зміни до них, тощо), проектно-кошторисну документацію (робочий проект, зведений та локальний кошторис), дефектний акт, довідки про вартість виконаних підрядних робіт (форма КБ-3), акти приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в), підсумкові відомості ресурсів (витрати за прийнятими нормами), декларації на початок будівельних робіт, договори або внутрішні накази на здійснення технічного нагляду, рахунки-фактури, платіжні доручення.

Наслідки невиконання ухвали слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів передбачені ст. 166 КПК України.

Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_1