
Справа № 473/1098/20
РІШЕННЯ
іменем України
"02" червня 2020 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі:
головуючої судді Ротар М.М.
секретаря судового засідання Гаврилової І.С.
за участю представника позивача Родюк Р.Ю. , представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області до ОСОБА_3 про розірвання договору оренди землі та стягнення заборгованості по орендній платі
встановив
в квітні 2020 року представник позивача Прибужанівської сільської ради звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_3 , в якому просив розірвати договори оренди землі, укладені між Головним управлінням Держземагенства у Миколаївській області та ОСОБА_3 , стягнути з ОСОБА_3 заборгованість по сплаті орендної плати в розмірі 44096,90 грн. та пеню за несвоєчасне внесення орендної плати в розмірі 1201,19 грн. та зобов`язати відповідача повернути земельні ділянки кадастровий номер 4822082000:12:000:0032 загальною площею 34,3372 га, кадастровий номер 4822082000:12:000:0033 загальною площею 13,0707 га, кадастровий номер 4822082000:12:000:0031 загальною площею 17,2369 га, що розташовані на території Прибужанівської сільської ради.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначав, що на підставі наказу Держгеокадастру від 26.09.2018 № 6514/0/14-18-СГ, рішення Прибужанівської сільської ради від 15.11.2018 р. № 11 вказані земельні ділянки були передані територіальній громаді в особі Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області у комунальну власність. Право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 17.01.2019 року за Прибужанівською сільською радою.
Вказана земельна ділянка перебуває в оренді у відповідача ОСОБА_3 на підставі договору оренди від 28 січня 2015 року, що був укладений між Головним управлінням Держземагенства у Миколаївській області та ОСОБА_3 .
Строк оренди 10 років. Орендна плата становила 4% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, яка була визначена в договорах оренди на дату їх укладення. Але рішенням Прибужанівської сільської ради №5 від 13 липня 2018 «Про внесення змін до положення про комісію з врегулювання земельних відносин при Прибужанівській сільській раді» збільшився відсоток зі сплати оренди, про що відповідача було повідомлено та розмір орендної плати становить 12% від нормативно грошовї оцінки земельної ділянки.
Крім того в 2019 році змінилася нормативно-грошова оцінка земельної ділянки.
Отже, оскільки відповідач за 2019 рік сплатила орендну плату, виходячи з 4% від нормативно грошової оцінки, яка на сьогоднішній день також змінилася, то позивач вважає, що орендна плата відповідачем не сплачена у повному обсязі та заборгованість складає 44096,90 грн.
Крім того відповідачем порушено умови договору оренди, оскільки ним без дозволу та передбачених законодавством процедур здійснено розорення земельних ділянок, про що було повідомлено Головне управління Держгекадастра у Миколаївській області.
Враховуючи вищевикладене, позивач просив суд розірвати договора оренди землі, укладені між сторонами, від 28 січня 2015 року, стягнути з відповідача на його користь несплачену орендну плату за 2019 рік, пеню та зобов`язати повернути земельні ділянки.
Ухвалою судді від 07 квітня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у спрощеному позовному проваджені.
Представник позивача в судовому засіданні зменшила позовні вимоги, просила розірвати договір оренди землі, що був укладений 28 січня 2015 року між Головним управлінням Дерземагенства у Миколаївській області та ОСОБА_3 на земельну ділянка кадастровий номер 4822082000:12:000:0032 загальною площею 34,3372 га пасовища. Стягнути з відповідача заборгованість по сплаті орендної плати в розмірі 23422,85 грн. та судові витрати.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, надав відзив на позовну заяву, зазначив, що оскільки будь яких змін до договору оренди сторони не вносили, то відповідач в повному обсязі виконує умови договору оренди, а тому відсутні підстави для його розірвання. Відповідно до квитанції від 03 вересня 2019 року відповідач в повному обсязі сплатила орендну плату, в тому числі і за спірну земельну ділянку.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність доказів кожного окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дослідивши та перевіривши усі обставини справи, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що у власність Прибужанівській сільській раді на підставі підставі наказу Держгеокадастру від 26.09.2018 № 6514/0/14-18-СГ були передані земельні ділянки у комунальну власність, в тому числі і земельна ділянка площею 34,3372 га, кадастровий номер 4822082000:12:000:0032, що знаходиться на території Прибужанівської сільської ради, цільове призначення якої пасовища для ведення фермерського господарства. Право власності Прибужанівської сільської ради зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 17.01.2019 року.
Вказана земельна ділянка на підставі договору оренди від 28 січня 2015 року перебуває в строковому платному користуванні у відповідача ОСОБА_3 .
Строк дії договору 10 років. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення договору становила 38787,57 грн.
Відповідно до п.8 договору орендна плата вносить орендарем у грошовій формі та розмірі 4% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата сплачується орендарем у порядку визначеному чинним законодавством. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься у строки визначені чинним законодавством України.
Відповідно до п.11 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: змін умов господарювання, передбачених договором; змін розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами, зміни визначеного законом мінімального розміру орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
У разі зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, розрахунок розміру орендної плати здійснюється з урахуванням цих коефіцієнтів в односторонньому порядку орендарем без укладення додаткової угоди.
Відповідно до ст.93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.
Частиною 1 статті 6 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 1 ст.24 Закону України «Про оренду землі» передбачено, орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати. Вказаному праву орендодавця кореспондує обов`язок орендаря сплачувати орендодавцю орендну плату за володіння і користування його земельною ділянкою.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. (ст..21 Закону України «Про оренду землі»)
Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування » до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Рішенням Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області від 13 липня 2018 року №5 «Про внесення змін до Положення про комісію з врегулювання земельних відносини при Прибужанівській сільській раді» були внесені зміни до Положення про комісію та був змінений відсоток зі сплати оренди за користування земельними ділянками категорії пасовища з 4% на 12%. Крім того відповідно до Витягу із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки з 01.01.2019 року нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 34,3372 га, кадастровий номер 4822082000:12:000:0032 становить 227375,10 грн.
Судом установлено, що вказане рішення, яким затверджено нові ставки орендної плати, є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалося, тому воно є обов`язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
За змістом пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України і частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов`язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України «Про оцінку земель»).
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися зі зміною розміру орендної плати, а є лише її передумовою. Не внесення сторонами договору оренди землі змін до його умов в частині, що встановлюються у законодавчому порядку, не звільняє сторін від обов`язку їх виконання, оскільки відповідно до положень статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
У постанові від 20.08.2013 №3-21гс13 ВСУ констатував, що зміна нормативної грошової оцінки може бути підставою для зміни розміру орендної плати в односторонньому порядку, якщо це погоджено сторонами в договорі.
Отже розмір орендної плати за ділянки державної та комунальної форми власності може змінюватися в силу законів та рішень місцевих рад з відповідних питань, які набрали чинності, незалежно від того, чи передбачена можливість такої зміни в самому договорі.
Наявність у договорі вказівки про те, що зміна нормативної грошової оцінки є підставою для зміни розміру орендної плати в односторонньому порядку, зумовлює нарахування та стягнення такої плати з узяттям до уваги рішень місцевої ради, якими визначено нову оцінку навіть без унесення змін до правочину.
Пунктом 11 договору оренди, що був укладений між сторонами передбачено, що у у разі зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, розрахунок розміру орендної плати здійснюється з урахуванням цих коефіцієнтів в односторонньому порядку орендарем без укладення додаткової угоди.
В судовому засіданні було встановлено, що позивач повідомляв відповідача про прийняте ним рішення та відповідні зміни, в тому числі шляхом надіслання додаткових угод від 01.10 2019 року.
Також в судовому засіданні було встановлено, не заперечувалося сторонами, що відповідачем за 2019 рік була сплачена орендна плата, що підтверджується квитанцією від 03 вересня 2019 року , виходячи з умов договору без врахування змін нормативно грошової оцінки та збільшеного відсотка, а саме в розмірі 1551,50 грн.
Враховуючи вимоги діючого законодавства та встановлені судом обставини, суд приходить до висновку, що відповідачем не в повному обсязі була сплачена орендна плата за користування земельною ділянкою ділянка площею 34,3372 га, кадастровий номер 4822082000:12:000:0032, що знаходиться на території Прибужанівської сільської ради, а тому наявна заборгованість і її розмір з урахування сплаченої орендної плати, нормативно грошової оцінки та відсотка за оренду землі становить 23422,85 грн. (Нормативно грошова оцінка землі - 227375,10 грн. х 12% - 1551,50 грн.).
Згідно ст.31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.1 ст.32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельного кодексу України та іншими законами України.
Відповідно до п."д" ч.1 ст.141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати. Таким чином, законодавство передбачає як необхідну умову для розірвання договору оренди землі - систематичне невиконання умов договору, в тому числі і несплату орендної плати. Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають систематичної (два та більше випадки) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди. Разове порушення умов договору оренди у цій частині не вважається систематичним і не може бути підставою для його розірвання, але ж повторне порушення вже може свідчити про систематичність.
За змістом статті 610 ЦК України цивільне законодавство розрізняє наступні порушення зобов`язання: невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Пунктом 38 спірного договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
За правилами ст.ст. 12,81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Отже оскільки в даному випадку відповідачем не в повному обсязі сплачено орендну плату за 2019 рік, що не може свідчити про систематичну не сплату орендної плати, а інших доказів порушення чи невиконання умов договору з боку відповідача в судовому засіданні встановлено не було, в тому числі і розорення земельної ділянки, то суд приходить до висновку, що відсутні підстави для розірвання договору оренди, який був укладений 28 січня 2015 року, а тому в цій частині в задоволенні позову слід відмовити.
Що стосується стягнення заборгованості по орендні оплаті за вказаним договором, то оскільки в судовому засіданні було встановлено, що відповідачем не в повному обсязі була сплачена орендна плата за 2019 рік, то на користь позивача необхідно стягнути заборгованість, яка становить 23422,85 грн.
Згідно ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним судовий збір в сумі 2102 гривні.
Враховуючи наведене, керуючись ст..ст. 4, 15, 16, 30, 76, 81, 89, 95, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280-282, 352, 354, 355 ЦПК України, ст.ст.524, 638, 640, 651 ЦК України, ст.ст.93, 96 ЗК України, ст.ст.13, 15, 24, 31, 32 Закону України "Про оренду землі", суд
ухвалив
Позов Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області до ОСОБА_3 про розірвання договору оренди землі та стягнення заборгованості по орендній платі - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 (адреса проживання АДРЕСА_1 , ІНПП НОМЕР_1 ) на користь Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області ( юридична адреса 56523 Миколаївська область Вознесенський район с. Прибужани вул.. Одеська 18 код ЕДРПОУ 04376245) заборгованість з орендної плати за користування землею площею 34,3372 га, кадастровий номер 4822082000:12:000:0032, що знаходиться на території Прибужанівської сільської ради згідно договору оренди землі від 28 січня 2015 року, яка виникла за 2019 рік в розмірі 23 422 (двадцять три тисячі чотириста двадцять дві) гривні 85 копійок.
Стягнути з ОСОБА_3 (адреса проживання АДРЕСА_1 , ІНПП НОМЕР_1 ) на користь Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області ( юридична адреса 56523 Миколаївська область Вознесенський район с. Прибужани вул.. Одеська 18 код ЕДРПОУ 04376245) судовий збір в сумі 2102 грн.
В задоволенні позовних вимог Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області до ОСОБА_3 про розірвання договору оренди землі площею 34,3372 га, кадастровий номер 4822082000:12:000:0032, що знаходиться на території Прибужанівської сільської ради від 28 січня 2015 року відмовити.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Вознесенський міськрайонний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час оголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення виготовлено 04 червня 2020 року.
.
Суддя М.М. Ротар