
Справа № 209/1434/20
Провадження № 3/209/665/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2020 року суддя Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області Байбара Г.А., розглянувши одночасно дві справи про адміністративне правопорушення (протоколи № 342 та № 343 від 23 квітня 2020 року), що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який працював в КП «Тепломережі» КМР на посаді заступника генерального директора з економічних питань, зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 з 03 ІНФОРМАЦІЯ_2 2011 року працював на посаді заступника генерального директора з економічних питань Комунального підприємства «Тепломережі» Кам`янської міської ради (назва якого змінювалася), тобто був посадовою особою юридичної особи публічного права, на яку згідно п. п. «а» п.2 ч.1 ст.3, п.5 ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VІІ (в редакції станом на 16.09.2016 року) поширюється дія вказаного закону. З 10 липня 2019 року ОСОБА_1 звільнено з посади заступника генерального директора з економічних питань за угодою сторін.
ОСОБА_1 , як посадова особа юридичної особи публічного права, що обіймає посаду, яка не віднесена до посад осіб, які згідно з ст. 50 Закону України «Про запобігання корупції», займають відповідальне та особливо відповідальне становище, з 01 січня 2017 року набув обов`язку електронного декларування і повинний був подати щорічну декларацію за 2017 рік у термін до 01 квітня 2018 року. Проте, ОСОБА_1 , всупереч вимог ч. 1 ст. 45 даного Закону, пункту 2 частини першої розділу II Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 №2 "Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15 липня 2016 року №958/29088 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №1 від 18.08.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 №1153/29283, без поважних причин, порушив обов`язкові строки подання декларації за 2017 рік, подавши декларацію за 2017 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 01 серпня 2019 року. Місцем вчинення правопорушення є місце роботи - КП «Тепломережі» КМР, розташоване по вул. Тритузній, буд. 168 в м. Кам`янське Дніпропетровської області.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що було складено протокол про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, № 342 від 23 квітня 2020 року.
Крім того, ОСОБА_1 , як посадова особа юридичної особи публічного права, що обіймає посаду, яка не віднесена до посад осіб, які згідно з ст. 50 Закону України «Про запобігання корупції», займають відповідальне та особливо відповідальне становище, з 01 січня 2017 року набув обов`язку електронного декларування і повинний був подати щорічну декларацію за 2018 рік у термін - до 01 квітня 2019 року. Проте, ОСОБА_1 , всупереч вимог ч. 1 ст. 45 даного Закону, пункту 2 частини першої розділу II Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 №2 "Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 №958/29088 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №1 від 18.08.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 №1153/29283, без поважних причин, порушив обов`язкові строки подання декларації за 2018 рік, подавши вказану декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 04 червня 20219 року. Місцем вчинення правопорушення є місце роботи - КП «Тепломережі» КМР, розташоване по вул. Тритузній, буд. 168 в м. Кам`янське Дніпропетровської області.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що було складено протокол про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, № 343 від 23 квітня 2020 року.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, через канцелярію суду надав письмову заяву, в якій просить розглядати дві справи про адміністративні правопорушення про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, за його відсутності. Визнає свою вину у скоєнні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме в тому, що він, перебуваючи на посаді заступника генерального директора з економічних питань КП КМР «Тепломережі», несвоєчасно подав декларацію за 2018 рік. Щодо несвоєчасного подання декларації за 2017 рік, то просить закрити провадження у адміністративній справі, оскільки з часу вчинення правопорушення – 01 квітня 2018 року пройшло більше двох років.
Прокурор ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, надав письмове клопотання, в якому просить розглядати справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП за його відсутності, притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП та призначити йому адміністративне стягнення у виді 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Вивчивши матеріали справ, з`ясувавши думку прокурора, суд вважає доведеним, що ОСОБА_1 скоїв два адміністративних правопорушення, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП, не подавши своєчасно без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 та 2018 роки.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов`язане з корупцією, це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10 червня 2016 року «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №№ 959/29088, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за № 959/29088 (зі змінами від 18 серпня 2016 року), така система розпочинає свою роботу в два етапи: другий етап – з 00 години 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб`єктів декларування, до яких відносяться посадові особи публічного права, що обіймають посади, які не віднесені до посад осіб, які, які, згідно ст. 50 Закону займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Згідно ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1 підпунктах «а» та «в», п. 5 частини 1 ст. 3 Закону, зобов`язані щорічно до 01квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК через власний персональний електронний кабінет суб`єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Судом встановлено що ОСОБА_1 наказом керівника КП КМР «Тепломережі» №89-к від 03 жовтня 2011 року був призначений на посаду заступника генерального директора з економічних питань КП Кам`янської міської ради «Тепломережі», власником та засновником якого є Кам`янська міська рада, і яке, згідно ст. 81 ЦК України, є юридичною особою публічного права. На вказаній посаді ОСОБА_1 працював з 03 жовтня 2011 року до 10 липня 2019 року, звільнений з посади на підставі наказу № 172-к від 10 липня 2019 року за угодою сторін.
Таким чином, ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права, який зобов`язаний подавати щорічну електронну декларацію про майновий стан до 01 квітня.
Згідно результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції було встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію про майновий стан за 2017 рік 01 серпня 2019 року, а декларацію про майновий стан за 2018 рік подав 04 червня 2019 року, порушивши обов`язкові строки подання декларацій.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Обставини, що викликають провадження по справі про адміністративне правопорушення визначені ст. 247 КУпАП.
Статтею 245 КпАП України передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено на винну особу не пізніше, як через три місяці з дня вчинення правопорушення. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Днем виявлення правопорушення, пов`язаного з корупцією, є день, коли суб`єкт складання протоколу про адміністративне правопорушення отримав відомості, беззаперечні та достатні для встановлення складу адміністративного правопорушення.
Так, з матеріалів справ вбачається, що днем виявлення правопорушень щодо порушення строків подання декларації за 2017 рік та за 2018 рік є 23 квітня 2020 року, тобто дати складання протоколів про вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією.
Проте, порушення ОСОБА_1 без поважних причин обов`язкових строків подання декларації за 2017 рік було вчинено ним 01 квітня 2018 року, коли він у встановлений законом строк не подав декларацію; протокол № 342 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відносно ОСОБА_1 було складено 23 квітня 2020 року, а справа про адміністративне правопорушення надійшла до суду 22 травня 2020 року, тобто після спливу двох років з дня вчинення адміністративного правопорушення.
Отже, на момент розгляду справи за вказаним фактом (несвоєчасне подання декларації за 2017 рік) закінчився передбачений ч. 3 ст. 38 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення, тому провадження у справі про адміністративне правопорушення за скоєння ОСОБА_1 правопорушення щодо несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, підлягає закриттю.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за фактом порушення ним без поважних причин обов`язкових строків подання декларації за 2018 рік, яке вчинено ним 01 квітня 2019 року, підтверджується наявними у матеріалах справи та дослідженими судом доказами:
- протоколом № 343 від 23 квітня 2020 року про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією;
- рапортом старшого оперуповноваженого відділу №6 протидії корупції в Дніпропетровській області ДСР НП України майора поліції Дениска В.;
- листом начальника Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР НП України від 11 березня 2010 року № 1863/55/103/01-2020;
- посадовою інструкцією заступника генерального директора з економічних питань КП КМР «Тепломережі»;
- наказом від 03 жовтня 2011 року № 89-к про призначення ОСОБА_1 з 03 жовтня 2011 року на посаду генерального директора з економічних питань КП КМР «Тепломережі», наказом (розпорядженням) КП КМР «Тепломережі» № 172-к від 10 липня 2019 року про припинення трудового договору з ОСОБА_1 за угодою сторін;
- наказом КП КМР «Тепломережі» від 07 грудня 2017 року № 94-к «Про закріплення відповідальної особи з питань запобігання та виявлення корупції»;
- наказом КП КМР «Тепломережі» від 11 грудня 2017 року № 95-к «Про вжиття заходів щодо подання електронних декларацій та інформування про суттєві зміни в майновому стані працівниками підприємства, що є суб`єктами декларування», яким затверджений Перелік посадових осіб, які зобов`язані подавати шляхом заповнення на веб-сайті НАЗК декларацію та надавати інформацію щодо відкриття валютного рахунка в установі банку – нерезидента, з яким ОСОБА_1 ознайомлений під підпис;
- наказом КП КМР «Тепломережі» від 15 грудня 2016 року № 127-к «Про вжиття заходів щодо подання електронних декларацій та інформування про суттєві зміни в майновому стані працівниками підприємства, що є суб`єктами декларування», яким затверджений Перелік посадових осіб, які зобов`язані подавати шляхом заповнення на веб-сайті НАЗК декларацію та надавати інформацію щодо відкриття валютного рахунка в установі банку – нерезидента, з яким ОСОБА_1 ознайомлений під підпис;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 16 квітня 2020 року;
- інформацією щодо перебування ОСОБА_1 на лікарняному та у відпустці у 2018- 2019 роках;
- результатами пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua\search) щодо поданих ОСОБА_1 декларацій за 2017 рік - 01 серпня 2019 року, за 2018 рік - 04 червня 2019 року;
- Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо КП КМР «Тепломережі»; штатним розписом КП КМР «Тепломережі»; статутом КП Кам`янської міської ради «Тепломережі».
Судом встановлено, що датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є день несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме 01 квітня 2019 року.
Датою виявлення вказаного адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є 23 квітня 2020 року, тобто дата складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією № 343.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення з протоколом про адміністративне правопорушення та № 343 від 23 квітня 2020 року, суд вважає доведеним, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно подавши без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік.
На виконання вимог ст. 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом. При накладенні адміністративного стягнення судом враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, є визнання ним своєї вини.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, суд вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому ч.1 ст. 176-2 КУпАП.
Згідно ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 33, 36, 38, ч.1 ст. 172-6, 245, 247, 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Закрити провадження у справі (протокол № 342 від 23 квітня 2020 року) про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, відносно ОСОБА_1 за фактом порушення ним обов`язкових строків подання декларації за 2017 рік, у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, за фактом порушення ним обов`язкових строків подання декларації за 2018 рік, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 420,40 грн. на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) – 899998; рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Роз`яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу, та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції, особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
Строк пред`явлення постанови для виконання - три місяці - з дня її винесення.
Суддя Г.А. Байбара.