
Справа №461/3008/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2020 року м.Львів
Галицький районний суд м.Львова
в складі
головуючого судді Романюка В.Ф.
з участю:
секретаря судового засідання Цюпака В.І.
представника позивача Кондратюка В.В.
представників відповідача Краковецької селищної ради Яворівського району Львівської області Марків В.Р., Гавелко Ю.О.
представника відповідача Львівської обласної державної адміністрації Брильовської О.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Краковецької селищної ради Яворівського району Львівської області (адреса: 81033, Львівська обл., Яворівський р-н, смт. Краковець) Львівської обласної державної адміністрації (адреса: 79008, м.Львів, вул. Винниченка, 18, код ЄДРПОУ 00022562) про визнання рішення незаконним та його скасування, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, з подальшим уточненням позовних вимог до Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області та Львівської обласної державної адміністрації, з вимогами про:
-визнання незаконними та скасування розпорядження Львівської обласної державної адміністрації 87/0/5-20 від 18.02.2020 яким відмовлено у реєстрації релігійної організації «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області»;
-визнання незаконними та скасування Рішення виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області № 14 від 28.01.2020;
-зобов`язання Львівської обласної державної адміністрації повторно розглянути поданні документи на реєстрацію релігійної організації «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області».
В обґрунтування поданого позову покликається на те, що позивач як член «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) смт. Краковець Яворівського район Львівської області» з метою її реєстрації звернувся з пакетом документів до Львівської обласної державної адміністрації. В подальшому 28.01.2020 прийнято Рішення виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області № 14, яким вирішено вважати рішення виконкому Краковецької селищної ради № 104 від 28 січня 2020 року «Про розгляд звернення Яворівської районної адміністрації від 17.01.2020 року № 125/13» негативним висновком для реєстрації статуту та як підставу для припинення діяльності релігійної громади. Зазначає, що розпорядженням Львівської обласної державної адміністрації 87/0/5-20 від 18.02.2020 відмовлено у реєстрації релігійної організації «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області». Позивач вважає вказані рішення незаконними та стверджує, що чинне законодавство України визначає лише дві підстави для відмови у реєстрації статуту (положення) релігійної організації, а саме якщо її статут (положення) суперечить чинному законодавству та її діяльність суперечить чинному законодавству, а у оспорюваному Рішенні виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області № 14 від 28.01.2020 не вказано в чому Статут релігійної організації суперечить законодавству України та в чому діяльність Православної Церкви України загалом та Релігійної громади Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафії Святителя Миколая у смт Краковець Яворівського району Львівської області, зокрема суперечить законодавству України. У позові вказує, що Львівська обласна держана адміністрація у розпорядженні 87/0/5-20 від 18.02.2020 не вказала інших мотивів у відмови у реєстрації ніж ті, що вказані у Рішенні виконавчого комітету Краковецької селищної ради. За таких обставин позивач заявляє, що такі рішення не відповідають вимогам ст. 15 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» та повинні бути скасовані, а Львівська обласна державна адміністрація зобов`язана потворно розглянути подані документи на реєстр рацію релігійної організації.
Ухвалою судді Галицького районного суду м. Львова від 09.04.2020 матеріали позовної заяви залишено без руху.
Ухвалою судді Галицького районного суду м. Львова від 21.04.2020 про відкриття провадження по справі відкрито провадження у справі, в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
Львівська обласна державна адміністрація подала відзив на позов у якому заперечує проти задоволення позову, вказуючи, що призначення позивача керівником релігійної громади є втручанням однієї релігійної організації в діяльність іншої. Вказує, що Указом Блаженішого Макарія митрополита Київського і всієї України, предстоятеля УАПЦ № 219 від 05.12.2018 протоієрея ОСОБА_1 призначено настоятелем хрому святителя Миколая архієпископа Мир Лікійських смт. Краковець Яворівського району Львівської області, а указом управління Львівської єпархії Української Православної Церкви від 27.09.2019 № 421/1 ОСОБА_1 призначено керівником релігійно громади Святителя Миколая Української Православної Церкви у смт. Краковець Яворівського району Львівської області. 04.12.2018 владика Володимир (Груца ) здійснив візит у парафію та було зачитано наказ про покарання ОСОБА_1 карою суспенди від усміх актів священнодійства терміном на 1 рік. При цьому покликається на ч.9 ст.5 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації». У відзиві посилається на Рішення виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області № 14 від 28.01.2020, згідно якого релігійною громадою, яка подала документи до облдержадміністрації порушуються норми закону. Львівська обласна державна адміністрація зазначає, що позивачем не надано доказів, які б могли бути підставою для скасування розпорядження 87/0/5-20 від 18.02.2020, оскільки відповідач як виконавчий орган, дотримався процедури прийняття даного розпорядження.
Позивач подав відповідь на відзив, і як якій заперечує проти доводів Львівської обласної державної адміністрації.
Відповідачем Краковецькою селищною радою Яворівського районі Львівської області подано відзив у якому містяться заперечення проти задоволення позову. Відповідач вказує, що указ Високопреосвященнішого Макарія , Митрополита Львівського УПЦ (ПЦУ) від 27.09.2019 № 421/1 про призначення позивача керівником релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець винесений до створення релігійної громади, так як протокол парафіяльних зборів релігійної організації, яким таку утворено датований 29.09.2019. Також зазначає у відзиві, що позивачем разом із заявою про реєстрацію статут релігійної громади не подано підтвердження відомостей, викладених у статуті документів визначених ч. 2 ст. 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», а саме рішення (витяг) по утворення релігійної громади, а також документ про право власності або право користування приміщенням за місцезнаходженням релігійної організації. Відповідач стверджує, що позивачем не обґрунтовано яким чином прийняте ним рішення порушує його право на свободу совісті, та не доведено, що таке рішення суперечить актам цивільного законодавства. Також вказує, що позивачем не дотримано порядок зміни підлеглості релігійної громади. Покликається на порушення позивачем чинного законодавства шляхом захоплення будівлі автобусної станції в смт. Краковець площа Шухевича, що є у комунальній власності, в якій проводяться богослужіння. Дана обставина підтверджується матеріалами про адміністративне правопорушення передбачене ст. 186 КУпАП відносно гр. ОСОБА_4 .
Свої заперечення доводів Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області позивач виклав у відповіді на відзив.
Крім того, позивачем подано заяву про уточнення повних вимог, якою дату оспорюваного розпорядження Львівської обласної державної адміністрації за № 87/0/5-20 визначено від 18.02.2020 замість 19.02.2020.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні, викладеним у позовній заяві та відповіді на відзив.
Представники відповідач в судовому засіданні позовні вимоги заперечили, надавши пояснення, аналогічні, викладеним у відзиві та запереченні.
У судовому засіданні у задоволенні клопотання Львівської обласної державної адміністрації про залучення в якості третьої особи релігійної громади УГКЦ відмовлено, так як відповідачем не обґрунтовано в який спосіб рішення по суті спору може вплинути на права та обов`язки такої третьої особи.
У задоволенні клопотання Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області про перехід до загального позовного провадження судом відбовлено, так як відповідачем не обґрунтовано суспільний інтерес до даного позову, та до початку розгляду спору по суті не заявлено клопотань про допит свідків.
Судом відмовлено у задоволенні клопотання Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області про допит свідків, оскільки таке подано з порушенням вимог щодо строків його подання передбачених ст. 83, 278 ЦПК України, під час розгляду справи по суті.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступні обставини справи.
У судовому засіданні встановлено, що Указом Блаженнішого Макарія митрополита Київського і всієї України предстоятеля УАПЦ № 219 від 05.12.2018 протоієрея ОСОБА_1 прийнято у клір Львівської єпархії УАПЦ та призначено настоятелем хрому святителя Миколая архієпископа Мир Лікійських смт. Краковець Яворівського району Львівської області.
27.09.2019 Указом управління Львівської єпархії Української Православної Церкви № 421/1 позивач призначений керівником релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви у смт. Краковець Яворівського району Львівської області.
Згідно протоколу №1 від 29.09.2019 парафіяльних (загальних) зборів релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафії Святителя Миколая у смт Краковець Яворівського району Львівської області» прийнято рішення про утворення релігійної організації, її реєстрацію, визначено її місцезнаходження, затверджено статут та обрано її керівником позивача.
Відповідно до п. 1.1. Статуту релігійна організація «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафії Святителя Миколая у смт Краковець Яворівського району Львівської області» (далі - Парафія) є місцевою релігійною організацією православних християн, утвореною ними для спільного задоволення релігійних потреб і зареєстрованою відповідно до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».
Пунктом 1.4 Статуту передбачено, що Парафія входить до складу Львівської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) і знаходиться під канонічним керівництвом її правлячого архиєрея.
Згідно п. 1.8. Статуту місцезнаходження Парафії: 81033, вул. Шевченка, 55, смт Краковець, Яворівський район, Львівська область, Україна.
Позивач ОСОБА_1 як керівник релігійної громади «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) смт. Краковець Яворівського район Львівської області», звернувся до Львівської обласної державної адміністрації з Заявою про реєстрацію статут релігійної громади від 29.09.2019.
28.01.2020 прийнято Рішення виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області № 14.
Згідно із п. 1. Вказаного вище рішення вирішено, для відновлення та забезпечення мешканцями в смт. Краковець спокійного співжиття, порозуміння і взаємоповаги, уникнення протистоянь, ворожнечі та ненависті, припинення антихристиянських стосунків між віруючими на ґрунті конфесійної приналежності в смт. Краковець звернутися до Львівської обласної державної адміністрації з висновком виконкому Краковецької селищної ради не реєструвати статут «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області» та порушити питання в установленому порядку про припинення діяльності цієї релігійної організації відповідно до ч. 4 ст. 16 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» у зв`язку з тим, що ця релігійна громада: а) поєднує обрядову діяльність з посяганням на гідність особи; б) систематично порушує встановлений законодавством порядок проведення публічних релігійних заходів (богослужінь, обрядів, церемоній, походів тощо); в) спонукає громадян до грубого порушення ними громадського порядку, з посяганням на права і майно територіальної громади та релігійної організації іншого канонічного підпорядкування.
Відповідно до п. 2 цього рішення, Департаменту з питань культури, національностей та релігії Львівської обласної державної адміністрації та відділу культури, туризму, молоді та спорту Яворівської районної державної адміністрації вважати рішення виконкому Краковецької селищної ради № 104 від 28 січня 2020 року «Про розгляд звернення Яворівської районної адміністрації від 17.01.2020 року № 125/13» негативним висновком для реєстрації статуту «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області» та як підставу для припинення діяльності релігійної громади «Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області.
Листом від 03.02.2020 № 245/13 Яворівська районна державна адміністрація не заперечила рішенню виконавчого комітету № 14 від 28.01.2020 Краковецької селищної ради.
Розпорядженням Львівської обласної державної адміністрації 87/0/5-20 від 20.02.2020 відмовлено у реєстрації релігійної організації «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області».
Згідно листа Яворівського відділу поліції від 28.02.2020 за № К-16/03/53 заяву голови Краковецької селищної ради Мамчур О. з приводу самовільного захоплення зупинки розглянуто згідно закону України «Про звернення громадян», матеріали скеровано в архів.
Згідно листа Міністерства культури та інформаційної політики від 21.05.2020 в межах поданого пакету реєстраційних документів, в статуті релігійної громади не було встановлено жодних порушень вимог чинного законодавства; Рішення виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області № 14 від 28.01.2020 не містить в собі доведених та встановлених фактів невідповідності діяльності зазначеної релігійної громади вимогам чинного законодавства, а тому не можуть впливати на рішення щодо реєстрації чи не реєстрації громади. Вказано, що поданий пакет документів не визначає зміни канонічного підпорядкування діючих у смт. Крековецької релігійних громад, а місцезнаходження релігійної громади визначається за приміщенням, що перебуває у власності позивача. Також зазначено, що посилання у розпорядженні Львівської обласної державної адміністрації від 18.02.2020 № 87/0/5-20 на вимоги ст. 5, 14, 15, 18 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», висновки і речення Яворівської районної державної адміністрації та виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського району, для відмови у реєстрації статут релігійної громади, вважають недостатніми та немотивованими.
При вирішенні даного спору судом застосовані наступні положення чинного законодавства України.
Свобода віросповідання передбачена ст. 35 Конституції України, згідно якої, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», кожному громадянину в Україні гарантується право на свободу совісті. Це право включає свободу мати, приймати і змінювати релігію або переконання за своїм вибором і свободу одноособово чи разом з іншими сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, відправляти релігійні культи, відкрито виражати і вільно поширювати свої релігійні або атеїстичні переконання.
Судом встановлено, що спірні правовідносини стосуються права позивача на свободу віросповідання шляхом реєстрації релігійної організації.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», де вказано що релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того самого культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об`єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб.
Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних та організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості шляхом внесення відповідних змін до статуту (положення) релігійної громади. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється загальними зборами релігійної громади. Такі загальні збори релігійної громади можуть скликатися її членами.
Релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами (положеннями).
Релігійними організаціями в Україні є релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об`єднання, що складаються з вищезазначених релігійних організацій. Релігійні об`єднання представляються своїми центрами (управліннями).
На інші організації, утворені за релігійною ознакою, дія цього Закону не поширюється (стаття 7 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»).
Предметом позову є вимога про скасування рішень Львівської обласної державної адміністрації та виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області про відмову у реєстрації релігійної організації.
Частинами 1, 2 ст. 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» передбачено, що для реєстрації статуту (положення) релігійної громади громадяни в кількості не менше десяти чоловік, які утворили її і досягли 18-річного віку, подають заяву та статут (положення) на реєстрацію до обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а в Автономній Республіці Крим - до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
До статуту (положення) релігійної громади на підтвердження відомостей, викладених у ньому, додатково подаються належним чином засвідчені копії:
1) рішення (витягу) про утворення релігійної громади, її найменування, затвердження статуту, обрання керівних (виконавчих) органів - протокол загальних зборів віруючих громадян або установчого релігійного з`їзду, конференції тощо (далі - протокол загальних зборів). Зазначене рішення приймається у порядку, передбаченому статутом (положенням) релігійної громади, та оформлюється згідно з внутрішніми настановами цієї релігійної громади;
2) документа про право власності чи користування приміщенням або письмової згоди власника приміщення на надання адреси за місцезнаходженням релігійної організації, зазначеним у статуті (положенні) релігійної громади.
Вказані вимоги позивачем виконанні, що підтверджують дослідженні у судовому засіданні Заявою про реєстрацію статут релігійної громади від 29.09.2019 «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) смт. Краковець Яворівського район Львівської області» з додатками.
Відповідно до ч. 20 ст. 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» передбачено, що у необхідних випадках орган, який здійснює реєстрацію статутів (положень) релігійних організацій, може зажадати висновок місцевої державної адміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, а також спеціалістів. У цьому разі рішення про реєстрацію статутів (положень) релігійних організацій приймається у тримісячний термін.
У судовому засіданні досліджено Рішення виконавчого комітету № 14 від 28.01.2020, яким в якості підстав для не реєстрації Статут Релігійної громади визначені наступні доводи: а) поєднання обрядової діяльності з посяганням на гідність особи; б) систематичного порушення встановленого законодавством порядку проведення публічних релігійних заходів (богослужінь, обрядів, церемоній, походів тощо); в) спонукання громадян до грубого порушення ними громадського порядку, з посяганням на права і майно територіальної громади та релігійної організації іншого канонічного підпорядкування.
З дослідженого у судовому зсіданні Розпорядження Львівської обласної державної адміністрації 87/0/5-20 від 20.02.2020 яким відмовлено у реєстрації релігійної організації «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області» інших підстав, ніж визначені Рішенням виконавчого комітету у Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області № 14 від 28.01.2020, для відмови у реєстрації релігійної організації не встановлено.
Згідно із ст. 15 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», у реєстрації статуту (положення) релігійної організації може бути відмовлено, якщо її статут (положення) або діяльність суперечать чинному законодавству.
За таких умов суд доходить до висновку, про наявність двох вичерпних підстав для відмови позивачеві у задоволені його заяви про реєстрацію релігійної організації, а саме виключно за умови, що статут «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області» або її діяльність суперечить чинного законодавству.
Інших підстав для відмови у задоволенні такої заяви чинне законодавство не передбачає.
З досліджених під час судового розгляду розпорядження Львівської обласної державної адміністрації 87/0/5-20 від 20.02.2020 та рішенням виконавчого комітету у Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області № 14 від 28.01.2020, не вбачається наявність будь-яких зауважень до поданого на реєстрацію статуту релігійної організації «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області».
Натомість рішення відповідачів мотивовані порушенням чинного законодавства України під час діяльності релігійної організації, а саме: а) поєднання обрядової діяльності з посяганням на гідність особи; б) систематичного порушення встановленого законодавством порядку проведення публічних релігійних заходів (богослужінь, обрядів, церемоній, походів тощо); в) спонукання громадян до грубого порушення ними громадського порядку, з посяганням на права і майно територіальної громади та релігійної організації іншого канонічного підпорядкування.
При оцінці покликань відповідачів на порушення релігійною організацією «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області» чинного законодавства України суд вказує наступне.
Відповідачами не надано суду доказів, які б підтверджували обставини та факти порушення релігійною організацією «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області» чинного законодавства України.
Також суду не надано доказів, які б підтверджували обставини а) поєднання обрядової діяльності з посяганням на гідність особи; б) систематичного порушення встановленого законодавством порядку проведення публічних релігійних заходів (богослужінь, обрядів, церемоній, походів тощо); в) спонукання громадян до грубого порушення ними громадського порядку, з посяганням на права і майно територіальної громади та релігійної організації іншого канонічного підпорядкування.
Вказане підтверджується і листом Міністерства культури та інформаційної політики від 21.05.2020 згідно якого, в статуті релігійної громади не було встановлено жодних порушень вимог чинного законодавства; Рішення виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області № 14 від 28.01.2020 не містить в собі доведених та встановлених фактів невідповідності діяльності зазначеної релігійної громади вимогам чинного законодавства.
Доводи про скерування матеріалів про адміністративне правопорушення передбачене ст. 186 КУпАП відносно гр. ОСОБА_4 , спростовуються відсутністю будь яких рішень органів уповноважених їх розглянути , як на момент прийняття відповідачами оспорюваних рішень, так і на час розгляду даного спору судом
Принцип змагальності передбачає , що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом ( ч. 2,3 ст. 12 ЦПК України).
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За таким обставин, вказані доводи відповідачів є безпідставними.
Щодо доводів відповідачів про порушення позивачем порядку зміни канонічного підпорядкування, то суд виходить з наступних висновків.
Відповідно до ч. 4, 5, 6 ст. 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до статуту (положення) релігійної громади.
Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту засвідчується підписами членів відповідної релігійної громади, які підтримали таке рішення.
Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту підлягає реєстрації в порядку, встановленому статтею 14 цього Закону.
З протоколу №1 від 29.09.2019 парафіяльних (загальних) зборів релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафії Святителя Миколая у смт. Краковець Яворівського району Львівської області» випливає що на таких парафіяльних зборах прийнято рішення саме про утворення релігійної організації та її подальшу реєстрацію, а не про зміну підлеглості чи канонічного підпорядкування.
А тому такі доводи суд вважає непереконливими.
Покликання на порушення ч.9 ст.5 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», суд вказує наступне.
Указом № 219 від 05.12.2018 про призначення протоієрея ОСОБА_1 настоятелем храму святителя Миколая архієпископа Мир Лікійських смт. Краковець Яворівського району Львівської області, та Указом управління Львівської єпархії Української Православної Церкви від 27.09.2019 № 421/1 прийняті в межах діяльності Української Православної Церкви.
Частиною 9 ст. 5 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» передбачено, що релігійна організація не повинна втручатися у діяльність інших релігійних організацій, в будь-якій формі проповідувати ворожнечу, нетерпимість до невіруючих і віруючих інших віросповідань.
Гарантоване ст. 35 Конституції України право на свободу віросповідання не забороняє фізичній особі бути одночасно членом декількох релігійних організації, з огляду на її особистий вибір.
За таких умов, твердження відповідачів, що позивачем не дотримано вимог ч. 9 ст. 5 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» в силу його членства в різних релігійних організаціях , спростовується свободою віросповідання закріпленою ст. 35 Конституції України.
Згідно ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відтак, Розпорядження Львівської обласної державної адміністрації 87/0/5-20 від 20.02.2020 та Рішення виконавчого комітету у Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області № 14 від 28.01.2020, э такими, що не відповідають положенням закону, а саме ст. 15 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», щодо підстав у відмові в реєстрації релігійної організації.
А тому, суд доходить до висновку, що порушене право позивача на свободу віросповідання підлягає захисту, а Розпорядження Львівської обласної державної адміністрації 87/0/5-20 від 20.02.2020 та Рішення виконавчого комітету у Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області № 14 від 28.01.2020 підлягають до скасування.
За таких умов Львівська обласна державна адміністрація, зобов`язана повторно розглянути поданий позивачем пакет документів на реєстрацію «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафії Святителя Миколая у смт. Краковець Яворівського району Львівської області», оскільки саме такий спосіб порушеного права суд вважає ефективним для відновлення такого цивільного права позивача.
Відповідно до ст. ст. 10 та 60 ЦК країни, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Оцінюючи зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлений позов підставний, а тому підлягає до задоволення.
Згідно ч. 1 ст.141 ЦК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тому суд судовий збір, сплачений позивачем при поданні позовної заяви, покладає на відповідачів у рівних частинах.
Керуючись ст. ст.12, 13, 80, 89, 141, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, ст.ст.10, 60 ЦК України, Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації», суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Краковецької селищної ради Яворівського району Львівської області (адреса: 81033, Львівська обл., Яворівський р-н, смт. Краковець) Львівської обласної державної адміністрації (адреса: 79008, м.Львів, вул. Винниченка, 18, код ЄДРПОУ 00022562) про визнання рішення незаконним та його скасування, задоволити.
Визнати незаконними та скасувати розпорядження Львівської обласної державної адміністрації 87/0/5-20 від 18.02.2020, яким відмовлено у реєстрації релігійної організації «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області».
Визнати незаконними та скасувати Рішення виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області № 14 від 28.01.2020.
Зобов`язати Львівську обласну державну адміністрацію повторно розглянути поданні документи на реєстрацію релігійної організації «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області».
Стягнути з Краковецької селищної ради Яворівського району Львівської області (адреса: 81033, Львівська обл., Яворівський р-н, смт. Краковець) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1261,20 грн.
Стягнути з Львівської обласної державної адміністрації (адреса: 79008, м.Львів, вул. Винниченка, 18, код ЄДРПОУ 00022562) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1261,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) осіб, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 03 червня 2020 р.
Суддя Романюк В.Ф.